Post on 21-Mar-2023
CLASA: I DATA: 27.05.2014
PROIECT DIDACTIC ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi stiinţele naturiiOBIECTUL: Matematică şi explorarea mediuluiUNITATEA TEMATICĂ: Figuri şi corpuri geometrice/UniversulSUBIECTUL: Figuri geometrice /Universul
„Micul prinţ prin lumea formelor geometrice şi Univers!”TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPURI:- Consolidarea cunoştinţelor despre figurile geometrice (pătrat, dreptunghi,
triunghi, cerc) şi despre univers (planete, soare, stele, meteorit, astronauţişi mijloc de deplasare în spaţiu).
- Consolidarea deprinderilor de muncă în echipă şi de muncă independentă- Dezvoltarea spiritului competitiv
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască figurile geometrice: dreptunghi, cerc, pătrat, triunghi şi
corpurile aferente acestora : sferă, cub, cilindru şi piramidă;O2 – să clasifice figurile geometrice după criterii date;
O3 – să enumere elemente componente ale universului : planete, soare, stele, meteorit;
O4 – să efectueze operaţii de adunare sau scădere, realizând o rachetă din figuri geometrice
Obiective :a)cognitive:
CO1. să recunoască cel puţin câte 2 elemente pentru fiecare figură geometricădin imaginea dată;CO2. să înregistreze datele în tabel;CO3. să identifice enunţurile corecte sau false referitoare la caracteristicile
formelor geometriceCO4. să rezolve exerciţii de adunare şi scădere în concentrul 0-100;CO5. să construiască din figuri geometrice, după model, o rachetă;
b)motrice: MO6. să adopte o poziţie corectă pentru scrisMO7. să traseze linii după un criteriu dat pentru obţinerea unei formegeometriceMO8. să manevreze cu atenţie materialul didactic utilizat
c)afective:AO9. să manifeste interes pentru conţinutul lecţieiAO10. să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupeAO11. să participe la toate etapele, îmbogăţindu-şi cunoştinţele şidezvoltându-şi spiritul de echipă
AO12. să exerseze deprinderile de a juca jocuri colective matematice ordonatşi organizat
EVALUARE: Dovada că lecţia şi-a atins scopul va consta în obţinerea rachetei din formegeometrice.
RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUIImagini suport ( Micul print, Universul, Planete, corpuri geometrice), fragment
audio din „Micul prinţ” de Antoine De Saint Exupery, planşă model, forme geometrice cartonate colorate, planşe de lucru pe echipe, carusel cu forme geometrice, tablă, fişe de lucru,recompense “happy-face”, fişă cu temă.Timp de lucru – 45-50 minute
METODE ŞI PROCEDEE: - audierea, observaţia, conversaţia, comunicarea, explicaţia, demonstraţia, jocul
didactic, munca în echipă, exerciţiul, munca independentă.REGULI DE JOC : Alegerea elevului care va răspunde se va face prin liberul arbitru în cadrul fiecărei echipe. Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt aplaudaţi şi recompensaţi prin primirea unei piese geometrice, iar răspunsurile incorecte sunt corectate cu ajutorul echipelor adverse şi neprimirea piesei aferente. După rezolvarea corectă a exerciţiului primit, elevul ales adaugă piesa geometrică pe planşa corespunzătoare echipei lui. Echipa câştigătoare este cea care termină racheta având toate piesele în poziţia corectă, aceasta primind drept premiu un carusel cu forme geometrice.
ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, competiţia, recompensa.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri, individuală.
BIBLIOGRAFIE :Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998Costică Lupu, (1998), Metodica predării matematicii, Ed. Paralela 45, BucureştiCucoş Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura
Polirom, Iaşi, 1983
Evenimentdidactic
Obiec-tive
Activități de învățare Metode şiprocedee
Mijloacede
învățămâ
Formede
organiz
Evaluare
nt are1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei şi orientarea atenţiei
3. Enunţareatemei şi a
AO9
O3
AO9
Se creează condiţii propice desfăşurării lecţiei (organizarea colectivului şi prezentarea învăţătorului).
Se audiază un fragment din povestea„Micul prinţ” de Antoine De Saint Exupery. Se discută pe baza fragmentului audiat despre personaj si despre drumul lui prin Univers. Vom urmări drumul Micului prinţ printre planete până ajunge pe Pământ.
Pe baza imaginilor cu Universul şi planetele, se reamintesc cunoştinţelelegate de elemente componente ale Universului : planete, soare, stele, meteorit. Se face legătura cu zborul oamenilor prin univers cu ajutorul rachetelor şi a navelor spaţiale.
Pornind de la planete, conversaţia este îndreptată spre forma prin care sunt reprezentate acestea.
Elevii sunt informaţi despre subiectul lecţiei care o vor desfăşura : Micul prinţ prin lumea
Conversaţia
Audierea, conversaţia
Conversaţia observaţia
ConversatiaComunica
fragment audio, imaginicu Micul prinţ, imaginicu universul şi cu planetele
Imaginicu
Colectivă
Colectivă
Colectiva
Frontală
Frontala
obiectivelor
4.Reactualiza-rea cunoştinţelor
5.Dirijarea învăţării
O1
O1, AO9,
AO11,
formelor geometrice şi Univers. Dar Micul prinţ doreşte să se
întoarcă „acasă”, iar elevii îl vor ajuta să se descurce în drumul lui printre formele geometrice, iar la sfârşitul orei îi vor confecţiona o rachetă cu care să meargă pe planeta lui.
Pornind de la forma planetelor amintită mai devreme, învăţătoarea împreună cu elevii vor reaminti câteva dintre formele geometrice învăţate.
Discută pe rând despre fiecare formă geometrică învăţată, evidenţiind denumirea acesteia şi câteva caracteristici:
- Pătrat : 4 laturi egale- Triunghi : 3 laturi- Dreptunghi : 4 laturi, egale 2
câte 2
-rea
conversaţia
conversaţia, observaţia, explicaţia
conversaţia
Micul prinţ
Imaginecu corpurigeometri-ce
Colectivă
colectivă
Frontală
Frontală,Individu-ală
Frontală,Individu-ală
AO12AO9
O4
CO4,CO5
MO8
AO9,AO10,AO11,AO12
- Cerc : o linie curbă închisă Învăţătoarea va afişa o imagine cu
corpuri geometrice şi împreună cu elevii vor repartiza fiecare corp geometric formei geometrice căreia îicorespunde:
- Pătrat – Cub- Triunghi – Piramidă- Dreptunghi – Cilindru- Cerc – Sferă
După reîmprospătarea cunoştinţelor,se trece la joc.
Joc didactic : Dorinţa Micului prinţ este de a se întoarce pe planeta lui. Copiii îl vor ajuta construindu-i din piese geometrice cartonate o rachetă. Se prezintă modelul învăţătoarei.
Învăţătoarea explică regulile jocului : clasa este grupată în 3 echipe; echipele vor avea de rezolvatcâte un exerciţiu pentru fiecare piesa geometrică; pentru răspunsul
comunica-rea
explicaţia
Plansa model
piese geometri-ce cartonate colorate,
planşe de lucru, tablă, caruselcu forme geometri-ce
pe echipe
pe echipe
frontală
frontală
pe grupur
6. Obţinereaperformanţei
O1, O2
CO1,CO2,CO3,
MO6,MO7,AO11
corect la exerciţiu, elevul ales primeşte piesa şi o va ataşa pe planşa aferentă echipei lui; pentru răspuns incorect, echipele adverse ofera ajutor, iar elevul ales nu primeşte piesa geometrică; echipa care temină de asamblat racheta cu toate piesele în poziţia corectă estecâştigătoare. Echipa câştigătoare primeşte drept premiu un carusel din forme geometrice cu imagini ale universului, planetelor şi ale Micului prinţ.
Se va efectua un pas al jocului demonstrativ, apoi învăţătoarea începe jocul.
Pentru fiecare din cele 7 piese alerachetei, sunt alesi pe rând de la fiecare echipa elevii care au de rezolvat exerciţiul aferent fiecărei piese. La aflarea rezultatului corect, elevul ales este aplaudat şi primeşte piesa geometrică pe care o
demonstra-ţia
jocul didactic,exerciţiul, munca înechipă
explicaţia,munca individuală
fişă delucru
fişa delucru
colectivă
colectivă
colect
i şi individu-ală
individu-ală
frontală
individu-ală
7. Retenţia şi transferul
8. Evaluareacunoştinţelor
9. Încheierea lectiei
va ataşa pe planşa echipei lui.La sfârşitul jocului, se urmăreşte
ca echipa câştigătoare să aibă racheta asamblată cu toate piesele înpoziţia corectă. Aceasta va primi caruselul din forme geometrice, pe care îl vor atârna în clasă spre folosul tuturor colegilor.
Fişa de lucru : Învăţătoarea ofera elevilor o fişă de lucru. Elevii au ca sarcini : să identifice formele geometrice şi să scrie în tabel cifracorespunzătoare numărului de forme geometrice pe categorii, să identifice corectitudinea enunţurilorreferitoare la formele geometrice prin Adevărat (A) sau Fals (F) şi să unească într-un spaţiu dat punctele indicate pentru a obţine o formă geometrică.
După terminarea fişei de lucru, se
conversaţia
comunica-rea
comunica-rea
“happy-face”
fişă cutema
ivă
colectivă
va face evaluarea fiecărei sarcini. Cei care au greşit îşi vor corecta curoşu greşelile.
Pentru participarea tuturor elevilor la drumul Micului prinţ printre formele geometrice şi Univers, toţi elevii primesc câte o recompensă.
Se împarte fiecărui elev o fişă cu tema de lucru pentru acasă.
ANEXE :
ANEXA 3 – Exerciţiile de la jocul didactic
20+15 = 3536 -16 =2023+12 = 4540 -20 =20
Află suma numerelor:20 şi 27 20 + 27 = 47
Află diferenţa numerelor :