PROIECT DIDACTIC - timtim-timy

10
1 PROIECT DIDACTIC GORGAN ADRIANA-MARIA GRĂDINIȚA CU P.P NR.1 ZALĂU

Transcript of PROIECT DIDACTIC - timtim-timy

1

PROIECT DIDACTIC

GORGAN ADRIANA-MARIA GRĂDINIȚA CU P.P NR.1 ZALĂU

2

PROIECT DIDACTIC Data: Grupa: mijlocie Educatoare: GORGAN ADRIANA-MARIA Tema de studiu: „ Cum este/ a fost și va fi aici, pe Pământ?” Tema proiectului: Provocările necuvântătoarelor Subtema: ,,Curiozități din adâncuri!” Domeniul experienţial: DȘ -DOS Tema activităţii: ,,O zi cu Peștele- curcubeu!” Mijloc de realizare: Activitate integrată DȘ- DOS - observare, povestirea educatoarei Tipul de activitate: Dobândire de cunoştinţe Scopul activităţii:

Îmbogățirea și aprofundarea cunoștințelor despre animalele subacvatice, cultivarea sentimentelor de prietenie, toleranță, armonie

Obiective operationale:

să denumească viețuitoare marine întâlnite în ,,călătoria subacvatică” să enumere părțile corpului Peștelui curcubeu să redea pe scurt cinci secvențe importante ale povestirii Peștele-curcubeu să prezinte situații din experiența proprie, situații de viață similar cu cele ale

Peștelui- curcubeu să enumere consecințe pozitive și negative ale actelor sale de comportament

asupra sa și asupra celorlalți

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, explozia stelară, Material didactic: peștele curcubeu , decor subacvatic, viețuitoare marine, imagini, stelute, jetoane, Material bibliografic:

,,Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3 la 6/7 ani) , M.E.C.T. – 2008 ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008

Durata: 30-35 min

3

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA (INSTRUMENT

E/ INDICATORI)

1.CAPTAREA ATENŢIEI

2.ENUNŢAREA SCOPULUI ŞI A OBIECTIVELOR 4.PREZENTAREA CONȚINUTULUI ȘI DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

Peștele curcubeu le arată o hartă pentru a ajunge în adâncul mării. Copiii trebuie să urmărească indiciile pentru a ajunge în mare. Peștișorul curcubeu îi invită pe copii în adâncul mării să-i cunoască mediul în care el trăiește. Educatoarea îi anunță pe copiii că vor face o călătorie în adâncul mării, unde vor observa peștele și vor petrce o zi cu Peștișorul Curcubeu. Copiii urmăresc indiciile și ajung la mediul acvatic amenajat. Educatoarea le povestește copiilor intrând în decorul subacvatic, pe melodia ,,Sunetul mării”, în surdină: ,, În largul mării trăiește Peștele Curcubeu. El nu este un pește obișnuit. Este cel mai frumos pește și este foarte mândru de asta. Solzii lui strălucesc și au toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde, portocaliu, mov, galben. De aceea i se spunea peștele curcubeu. Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalti pesti se învârteau în jurul lui și se minunau de cât de frumos este. În mare trăiesc multe viețuitoare, copiii denumesc viețuitoarele din adâncuri.

Peștișorul Curcubeu se laudă că el este cel mai frumos… haideți să-l observăm dacă într-adevar este așa:

Peștii trăiesc şi respiră sub apă, cu ajutorul branhiilor. Aceştia deţin aripioare pentru înot, solzi pentru apărare şi un corp aerodinamic pentru a se mişca uşor sub apă. Peştii trăiesc în aproape orice habitat subacvatic.

Corpul peștelui este alcătuit din 3 părți: cap, trunchi și coadă. La cap au doi ochi, gura și branhii.

Surpriza Conversaţia Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explicaţia Observaţia Explicaţia Conversaţia

Peștele Curcubeu Aprecieri verbale colective

4

Peștii au înotătoare: perechi (Ele ajută peștii să se scufunde în apă, să facă rotații, să mențină corpul într-o poziție normal) și neperechi (ajută la propulsarea înainte a peștelui, la menținerea echilibrului în timpul înotului.) Corpul este acoperit cu solzi protectori.

Cei mai multi pesti se reproduc prin oua, dar unele specii, cum ar fi rechinul, delfinul, balena dau nastere la pui vii.

Peștii care se hranesc cu viermi, crustacee, insecte sau alti pesti mai mici, plante, alge

Peștii folosesc o varietate de sunete pentru a comunica între ei. Aceștia gem, cârâie, fluieră,țipă. Cu toate acestea, peștii nu au corzi vocale. Ei folosesc alte părți ale corpului pentru a scoate sunete.

Da, este cu adevărat frumos peștele. Și educatoarea se plimbă cu peștișorul prin apă…

Peștișorul albastru s-a apropiat. - Bună, pe mine mă cheamă peștisorul albastru, pe tine cum te cheamă? - Pe mine mă cheamă peștișorul curcubeu. - Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta că îți dau și eu unul din hăinuța mea?Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură culoare și mi-aș dori să port și eu o amintire de la tine. - Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot! Peștele curcubeu se întoarce cu spatele și dă să plece. - Stai, nu pleca! Vrei să fim prieteni și să ne jucăm împreună? Uite îți ofer eu o amintire, un solz din hăinuța mea! - Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu vezi că nu se potrivește? Păstrează-l că nu am nevoie! Eu nu mă joc cu pești care au haine atât de ponosite și de lipsite de culoare.

Observaţia Explicaţia

Conversaţia

Conversaţia

Aprecieri verbale

5

Peștisorul curcubeu îi întoarce spatele și pleacă mândru să înoate în altă parte. Peștisorul albastru este foarte trist că peștisorul curcubeu nu îi primise darul și nici nu dorise să se joace cu el. - Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștisori cu care să mă joc și pe care să mi-i fac prieteni. Peștisorul albastru a mers la un grup de peștisori plați care înotau putin mai departe și i-a întrebat dacă doresc să se joace cu el. Peștisorii plați i-au povestit că ei au dorit să se joace cu pestișorul curcubeu dar ca el nu a acceptat deoarece nu-i place sa se joace cu pestisori care arată atât de ciudat. Ei l-au primit cu drag pe peștisorul albastru în jocul lor și au început sa se joace împreună. Pe zi ce trecea, peștisorul curcubeu se simtea din ce în ce mai trist. Nimeni nu mai venea să-l întrebe dacă vrea să se mai joace sau să împartă solzi. Ceilalți pești se jucau și înotau bucuroși cât era ziua de lungă. Într-o zi peștișorul curcubeu în timp ce plângea că este singur și că nu are nici un prieten întâlnește caracatița cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea că ar putea să ceară ajutorul caracatiței. - Doamna caracatiță sunt foarte trist și am nevoie de ajutor. Nu am nici un prieten și nici un pestișor nu mai dorește să se joace cu mine. Peștișorul curcubeu îi povestește ce s-a întâmplat cu câteva zile în urmă, cum a refuzat să împarta cu peștișorii din solzii lui strălucitori. - Dragă peștișorule, cheia prieteniei constă tocmai în acest lucru: să împarți cu ceilalti din lucrurile tale și să accepți că ceilalți sunt diferiți față de tine iar diferența nu însemna că sunt mai răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun în felul său. Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalti din solzii mei voi avea și eu prieteni? - Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el? - Sunt fericit. - La fel se simte si celălalt când tu îi oferi ceva de la tine. - Si acum hai sa găsim ceva frumos la

Explicaţia Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explicaţia

Aprecieri verbale colective

6

5.OBȚINEREA PERFORMANȚEI 6.ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI 7.EVALUAREA

ceilalti. Vezi tu, tu te-ai nascut cu solzii foarte frumoși și strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasă ca a ta cu siguranță ca au alte lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare este frumos în felul lui. Pentru mama lor fiecare dintre ei este cel mai frumos. Hai să descoperi la prietenii tăi lucruri care îți plac: - Peștisorul albastru are ochii frumoși. - Super, spune caracatita! - Peștișorii plați au aripioarele puternice și grațioase în acelasi timp. - Acum hai să le spunem ce îți place la ei și să îti faci prieteni. Peștișorul curcubeu a plecat câtre grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai departe. A pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le primise de la caracatiță și în plus le-a oferit peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hainuță. Când a venit seara a plecat fericit acasă că și-a făcut mulți prieteni. Cu ajutorul exploziei stelare copiii vor povesti peripețiile peștișorului curcubeu, Învățămintele povestirii vor fi desprinse de către copii cu ajutorul întrebărilor. CINE l-a ajutat să își schimbe comportamentul? CE alte personaje am mai întâlnit?(Ce comportament a avut peștișorul?) UNDE a găsit-o pe caracatița Oktupus? DE CE peștișorul curcubeu nu avea prieteni? CÂND a fost fericit peștișorul? Copiii descoperă o comoară în adâncuri, jetoane cu pești pentru fixarea cunoștințelor, pe care le aranjează pe tabla magnetică.Se revizuiesc titlul poveștii și ideea principală a acesteia. Peștișorii sunt fericiți că au fost vizitați de copiii. Aprecieri asupra modului de comportare și participare la activitate. Copiilor li se oferă peștișori buline.

Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explicaţia Conversaţia Explozia stelară Conversația Problematizarea Conversația Explicația Exercițiul

Conversația

Aprecieri verbale colective Aplauze Aprecieri verbale individuale și colective Recompense

1

SCENARIUL ZILEI Primirea copiilor. ADP : Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt salutaţi prin intermediul versurilor: : ,,Bună dimineaţa dragi copii În adâncurile marii începe o nouă zi Oare cu cine ne vom întâlni?”

Copiii răspund salutului ,,Bună dimineaţa..., mă bucur că eşti aici!”şi se salută reciproc. Discuţiile în cerc cuprind noutatea zilei: Prezentarea musafirului – PEȘTIȘORUL CURCUBEU,, Dragi copii, vreau să vă spun ce mi s-a întâmplat azi de dimineaţă când veneam grăbită spre grădiniţă. Aud la un moment dat pe cineva spunând:,, Bună dimineaţa!” Și bineînțeles mă opresc să salut, dar ... mă uit în stânga și în dreapta și nu văd pe nimeni. Așadar îmi spun:,, n-ai auzit bine” și merg mai departe.Apoi aud iar: ,, Bună dimineața! Aici jos sunt! Am auzit că mergi la grădiniță la niște copii isteți, n-ai vrea să mă duci și pe mine?Tare aș vrea să-i cunosc!”L-am luat cu mine și vi l-am adus să-l cunoașteți și voi.”În sala de grupă își face apariția un peștișor curcubeu.

Se face prezenţa ,, După ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat Colegii ni i-am întâlnit Cine oare n-a venit?” Se poartă o discuţie pentru completarea calendarului naturii. ,, Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce?, În ce anotimp suntem? ...,vor completa Calendarul naturii.

Activitatea de grup: Comoara din adâncuri -vizionare film animat

Tranzitie: ,, 1,2,3 copii, să ne- adunăm Cu Peștișorul Curcubeu şi prietenii lui să ne jucăm” ALA 1 : Se prezintă centrele de interes şi se explică sarcinile: Artă : Viețuitoare din adâncuri – aplicaţie Bibliotecă: Solzii peștelui- ex grafice la cutia luminoasă Joc de rol: De-a pescarii Copiii sunt invitaţi să-şi aleagă centrul de interes dorit. Tranziţie: Copiii ies din grupă cântând: ,,Unul după altul”. Rutina: Mergem la baie Tranziţie: 1,2,3 în rând ne aşezăm, în adâncul mării cu viețuitoarele marine să ne jucăm ADE: Activitate integrată DȘ-DOS Peștele curcubeu le arată o hartă pentru a ajunge în adâncul mării. Copiii trebuie să urmărească indiciile pentru a ajunge în mare.

2

Peștișorul curcubeu îi invită pe copii în adâncul mării să-i cunoască mediul în care el trăiește. Educatoarea îi anunță pe copiii că vor face o călătorie în adâncul mării, unde vor observa peștele și vor petrce o zi cu Peștișorul Curcubeu. Copiii urmăresc indiciile și ajung la mediul acvatic amenajat. Educatoarea le povestește copiilor intrând în decorul subacvatic, pe melodia ,,Sunetul mării”, în surdină: ,, În largul mării trăiește Peștele Curcubeu. El nu este un pește obișnuit. Este cel mai frumos pește și este foarte mândru de asta. Solzii lui strălucesc și au toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde, portocaliu, mov, galben. De aceea i se spunea peștele curcubeu. Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalti pesti se învârteau în jurul lui și se minunau de cât de frumos este. În mare trăiesc multe viețuitoare, copiii denumesc viețuitoarele din adâncuri.

Peștișorul Curcubeu se laudă că el este cel mai frumos… haideți să-l observăm dacă într-adevar este așa:

Peștii trăiesc şi respiră sub apă, cu ajutorul branhiilor. Aceştia deţin aripioare pentru înot, solzi pentru apărare şi un corp aerodinamic pentru a se mişca uşor sub apă. Peştii trăiesc în aproape orice habitat subacvatic.

Corpul peștelui este alcătuit din 3 părți: cap, trunchi și coadă. La cap au doi ochi, gura și branhii.

Peștii au înotătoare: perechi (Ele ajută peștii să se scufunde în apă, să facă rotații, să mențină corpul într-o poziție normal) și neperechi (ajută la propulsarea înainte a peștelui, la menținerea echilibrului în timpul înotului.) Corpul este acoperit cu solzi protectori.

Cei mai multi pesti se reproduc prin oua, dar unele specii, cum ar fi rechinul, delfinul, balena dau nastere la pui vii.

Peștii care se hranesc cu viermi, crustacee, insecte sau alti pesti mai mici, plante, alge

Peștii folosesc o varietate de sunete pentru a comunica între ei. Aceștia gem, cârâie, fluieră,țipă. Cu toate acestea, peștii nu au corzi vocale. Ei folosesc alte părți ale corpului pentru a scoate sunete.

Da, este cu adevărat frumos peștele. Și educatoarea se plimbă cu peștișorul prin apă…

Peștișorul albastru s-a apropiat. - Bună, pe mine mă cheamă peștisorul albastru, pe tine cum te cheamă? - Pe mine mă cheamă peștișorul curcubeu.

3

- Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta că îți dau și eu unul din hăinuța mea?Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură culoare și mi-aș dori să port și eu o amintire de la tine. - Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot! Peștele curcubeu se întoarce cu spatele și dă să plece. - Stai, nu pleca! Vrei să fim prieteni și să ne jucăm împreună? Uite îți ofer eu o amintire, un solz din hăinuța mea! - Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu vezi că nu se potrivește? Păstrează-l că nu am nevoie! Eu nu mă joc cu pești care au haine atât de ponosite și de lipsite de culoare. Peștisorul curcubeu îi întoarce spatele și pleacă mândru să înoate în altă parte. Peștisorul albastru este foarte trist că peștisorul curcubeu nu îi primise darul și nici nu dorise să se joace cu el. - Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștisori cu care să mă joc și pe care să mi-i fac prieteni. Peștisorul albastru a mers la un grup de peștisori plați care înotau putin mai departe și i-a întrebat dacă doresc să se joace cu el. Peștisorii plați i-au povestit că ei au dorit să se joace cu pestișorul curcubeu dar ca el nu a acceptat deoarece nu-i place sa se joace cu pestisori care arată atât de ciudat. Ei l-au primit cu drag pe peștisorul albastru în jocul lor și au început sa se joace împreună. Pe zi ce trecea, peștisorul curcubeu se simtea din ce în ce mai trist. Nimeni nu mai venea să-l întrebe dacă vrea să se mai joace sau să împartă solzi. Ceilalți pești se jucau și înotau bucuroși cât era ziua de lungă. Într-o zi peștișorul curcubeu în timp ce plângea că este singur și că nu are nici un prieten întâlnește caracatița cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea că ar putea să ceară ajutorul caracatiței. - Doamna caracatiță sunt foarte trist și am nevoie de ajutor. Nu am nici un prieten și nici un pestișor nu mai dorește să se joace cu mine. Peștișorul curcubeu îi povestește ce s-a întâmplat cu câteva zile în urmă, cum a refuzat să împarta cu peștișorii din solzii lui strălucitori. - Dragă peștișorule, cheia prieteniei constă tocmai în acest lucru: să împarți cu ceilalti din lucrurile tale și să accepți că ceilalți sunt diferiți față de tine iar diferența nu însemna că sunt mai răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun în felul său. Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalti din solzii mei voi avea și eu prieteni? - Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el? - Sunt fericit. - La fel se simte si celălalt când tu îi oferi ceva de la tine. - Si acum hai sa găsim ceva frumos la ceilalti. Vezi tu, tu te-ai nascut cu solzii foarte frumoși și strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasă ca a ta cu siguranță ca au alte lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare este frumos în felul lui.

4

Pentru mama lor fiecare dintre ei este cel mai frumos. Hai să descoperi la prietenii tăi lucruri care îți plac: - Peștisorul albastru are ochii frumoși. - Super, spune caracatita! - Peștișorii plați au aripioarele puternice și grațioase în acelasi timp. - Acum hai să le spunem ce îți place la ei și să îti faci prieteni. Peștișorul curcubeu a plecat câtre grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai departe. A pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le primise de la caracatiță și în plus le-a oferit peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hainuță. Când a venit seara a plecat fericit acasă că și-a făcut mulți prieteni. Steluțele de mare au auzit copiii și-i cheamă să le povestescă despre Peștele-curcubeu. Cu ajutorul exploziei stelare copiii vor povesti peripețiile peștișorului curcubeu, iar copiii descoperă o comoară în adâncuri, jetoane cu pești pentru fixarea cunoștințelor. Învățămintele povestirii vor fi desprinse de către copii cu ajutorul întrebărilor. CINE l-a ajutat să își schimbe comportamentul? CE alte personaje am mai întâlnit?(Ce comportament a avut peștișorul?) UNDE a găsit-o pe caracatița Oktupus? DE CE peștișorul curcubeu nu avea prieteni? CÂND a fost fericit peștișorul? Peștișorii sunt fericiți că au fost vizitați de copiii și le oferă peștișori buline. Tranziţie: Prinde peștele de coadă Rutina: Fructe sănătoase, bune şi gustoase- gustarea Tranziţie: Recitativ ritmic:,, Ne aşezăm doi câte doi/ şi pornim în pas vioi!” ALA 2. Joc distractiv: ,, Hrănim rechinul!” Desfăşurarea jocului Copiii vor fi împrătiţi în două echipe. Fiecare echipă primește un numar egal de peștișori(roz și verzi), din locul marcat copiii trebuie să arunce peștișori în gura rechinului. Câștigă echipa care a hrănit rechinul cu cei mai mulți pești.