Toca proiect lectie

9
PROIECT DIDACTIC DATA: 03.06.2015 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic ,,Traian Vuia” oraș Făget CLASA: I PROPUNATOR: Prof. înv.primar Muntean Greti DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice UNITATEA TEMATICĂ: ,,Secretele naturii” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată SUBIECTUL LECȚIEI: Toca de absolvire - tehnica plierii hârtiei ,,Origami” TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi şi deprinderi COMPETENȚE SPECIFICE: Arte vizuale și abilități practice 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice; 2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut; 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei;

Transcript of Toca proiect lectie

PROIECT DIDACTICDATA: 03.06.2015UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic ,,Traian Vuia” oraș FăgetCLASA: I PROPUNATOR: Prof. înv.primar Muntean GretiDISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice UNITATEA TEMATICĂ: ,,Secretele naturii”FORMA DE REALIZARE: activitate integratăSUBIECTUL LECȚIEI: Toca de absolvire - tehnica plierii hârtiei ,,Origami”TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE: Arte vizuale și abilități practice

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate

de forme artistice;

2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul

cunoscut;

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi

formei;

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici

accesibile.

COMPETENȚE INTEGRATE:Comunicare în limba română

1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral,pe teme accesibile,rostit cu claritate;

1.2 Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare

cunoscute;

Matematică și explorarea mediului

4.2. Identificarea unor consecințe ale unor acțiuni, fenomene, procese simple.

Dezvoltare personală

2.2. Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară;

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul si la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

A. Cognitive:

OC1 – să definească tehnica PLIERII HÂRTIEI;

OC2. - să realizeze tema propusă respectând tehnica de lucru şi instrucţiunile primite;

OC3. – să asambleze corect şi estetic părţile componente ale lucrării, având ca suport modelul;

OC4 - să precizeze curiozități legate de absolvire;

B. Motrice

OM1. – Să decupeze după model figurile geometrice pentru realizarea modelului;

OM2 - să- şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

C. Afective

OA1- să analizeze cu spirit critic şi autocritic atât lucrarea proprie, cât şi lucrările

colegilor;

OA2 - să manifeste constant interes faţă de subiectul propus;

STRATEGIA DIDACTICĂ:1.METODE ȘI PROCEDEE: - expunerea, conversația, explicația, observația, demonstrația,

problematizarea, exercițiul, jocul de rol, Turul galeriei, munca independentă, jocul didactic;

2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

3. RESURSE MATERIALE: planșa-suport, calculator, videoproiector, textul ,,Ansolvent de clasa-ntâi”, coli, pătratul Tangram din hârtie colorată, lipici, stimulente (fețe zâmbitoare),

foarfecă;RESURSE TEMPORALE:45 minuteFORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare,aprecieri verbale, aplauze, stimulente, calificative, Turul galeriei

BIBLIOGRAFIE: Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea

competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip“blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;

MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Matematică și explorareamediului, Arte vizuale și abilități practice , Muzică și mișcare, Dezvoltare personală,aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, București, 2013

Grigore Adina - ,,ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE PENTRU CLASA I”, Editura Ars Libri,

Costești, jud. Argeș, 2014

Grigore Adina –„Ghidul cadrului didactic - Clasa I”- Ed. Ars Libri, Costești, jud. Argeș,

2014

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenim.didactic

Compet.

specifice

Conținutul științific Mijloaceși metode

Formede

organizare

Evaluare

1.Momentorganizat

oricDP2.2

Asigurarea unui climat educațional favorabilși pregătirea celor necesare buneidesfășurări a lecției.

conversațiafrontal Observare

asistemati

că4.Captare

aatenției

MEM4.2

Întâlnirea de dimineață.(ANEXA 1).

Se vor prezenta câteva curiozități despreabsolvire.(ANEXA 2)

Imagini videoproiector.

conversațiaprezentare ppt

calculator,videoproiector, textul,,Absolventde clasa-

Frontal Observarea

sistematică

ntâi”

5.Anunțarea temei

și aobiective

lor

AVAP2.3

Anunț titlul lecției ,,Toca de absolvent” .Explic că tehnica plierii hârtiei , se mainumește și Origami. Arta plierii hârtiei sauarta hârtiei îndoite, este una dintre celemai vechi și răspândite tradiții japoneze.Formele care se pot realiza prin origami suntnenumărate, de la forme tradiționale careinclud flora și fauna și până la forme dinprezent, unde găsim dragoni, ceasuri,castele, bărci, dinozauri sau avioane.

Explicația Frontal

6.Dirijarea

învățării

AVAP1.12.12.22.3CLR

1.1

1.2

Se va intui toca prezentată pe o planșă model. Se explică procesul tehnologic:

Decuparea figurilor geometrice

Asamblarea elementelor componente

Lipirea lor pe planșa suport

Supraveghez elevii acordând ajutor acolo undeeste nevoie.

Ofer explicații suplimentare individuale la

planșămodel

expunerea,conversația

,explicația,observația,demonstrați

a,problematiz

area,exercițiul,

Frontalindivid

ual

Observare

asistemati

căAprecieri

verbale

nevoie muncaindependent

ăcoli,

lipici,foarfecă

7.Obținereaperforman

ței

AVAP2.3

Recomand completarea planșei cu elementedecorative: ciucurel din ață care se atașeazăla tocă. În cazul în care sarcinile deîndeplinit se termină mai devreme elevii vorprimii paie și bilețele inscripționate cumesajul ,,Felicitări,ești absolvent de clasaI ”,din care vor face stegulețe.(tehnicaasamblării este cunoascută din oreleprecedente)

Carioci, creioane colorate

Frontalindividual

Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

8.Activitate în

completare

MM2.1CLR1.4

Cântec: ,,Alfabetul năzdrăvan!”.(ANEXA 3)https://www.youtube.com/watch?v=YRJkA9qGPwE

Joc de rol: ,,Defilarea de final ,încoronațicu toca de absolvent și stegulețe colorate”.

ProblematizareaJocul de

rol

Frontal Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale9.Evaluar

eDP2.2

Se face evaluarea prin metoda,,Turul galeriei”

Se afișează concluzia zilei : Azi e o zi minunată!,

Turul galerieiconversația

Frontal Analizarăspunsur

prilej pentru aprecierile finale (+ recompensepentru copilași ) asupra activitățilordesfășurate și a modului în care elevii s-ausimțit alături de partenerii lor.

,observația

ilor