CLASA: I PROIECT DIDACTIC

15
CLASA: I DATA: 27.05.2014 PROIECT DIDACTIC ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi stiinţele naturii OBIECTUL: Matematică şi explorarea mediului UNITATEA TEMATICĂ: Figuri şi corpuri geometrice/Universul SUBIECTUL: Figuri geometrice /Universul „Micul prinţ prin lumea formelor geometrice şi Univers!” TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderi SCOPURI: - Consolidarea cunoştinţelor despre figurile geometrice (pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc) şi despre univers (planete, soare, stele, meteorit, astronauţi şi mijloc de deplasare în spaţiu). - Consolidarea deprinderilor de muncă în echipă şi de muncă independentă - Dezvoltarea spiritului competitiv OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască figurile geometrice: dreptunghi, cerc, pătrat, triunghi şi corpurile aferente acestora : sferă, cub, cilindru şi piramidă; O2 – să clasifice figurile geometrice după criterii date;

Transcript of CLASA: I PROIECT DIDACTIC

CLASA: I DATA: 27.05.2014

PROIECT DIDACTIC ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi stiinţele naturiiOBIECTUL: Matematică şi explorarea mediuluiUNITATEA TEMATICĂ: Figuri şi corpuri geometrice/UniversulSUBIECTUL: Figuri geometrice /Universul

„Micul prinţ prin lumea formelor geometrice şi Univers!”TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPURI:- Consolidarea cunoştinţelor despre figurile geometrice (pătrat, dreptunghi,

triunghi, cerc) şi despre univers (planete, soare, stele, meteorit, astronauţişi mijloc de deplasare în spaţiu).

- Consolidarea deprinderilor de muncă în echipă şi de muncă independentă- Dezvoltarea spiritului competitiv

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască figurile geometrice: dreptunghi, cerc, pătrat, triunghi şi

corpurile aferente acestora : sferă, cub, cilindru şi piramidă;O2 – să clasifice figurile geometrice după criterii date;

O3 – să enumere elemente componente ale universului : planete, soare, stele, meteorit;

O4 – să efectueze operaţii de adunare sau scădere, realizând o rachetă din figuri geometrice

Obiective :a)cognitive:

CO1. să recunoască cel puţin câte 2 elemente pentru fiecare figură geometricădin imaginea dată;CO2. să înregistreze datele în tabel;CO3. să identifice enunţurile corecte sau false referitoare la caracteristicile

formelor geometriceCO4. să rezolve exerciţii de adunare şi scădere în concentrul 0-100;CO5. să construiască din figuri geometrice, după model, o rachetă;

b)motrice: MO6. să adopte o poziţie corectă pentru scrisMO7. să traseze linii după un criteriu dat pentru obţinerea unei formegeometriceMO8. să manevreze cu atenţie materialul didactic utilizat

c)afective:AO9. să manifeste interes pentru conţinutul lecţieiAO10. să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupeAO11. să participe la toate etapele, îmbogăţindu-şi cunoştinţele şidezvoltându-şi spiritul de echipă

AO12. să exerseze deprinderile de a juca jocuri colective matematice ordonatşi organizat

EVALUARE: Dovada că lecţia şi-a atins scopul va consta în obţinerea rachetei din formegeometrice.

RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUIImagini suport ( Micul print, Universul, Planete, corpuri geometrice), fragment

audio din „Micul prinţ” de Antoine De Saint Exupery, planşă model, forme geometrice cartonate colorate, planşe de lucru pe echipe, carusel cu forme geometrice, tablă, fişe de lucru,recompense “happy-face”, fişă cu temă.Timp de lucru – 45-50 minute

METODE ŞI PROCEDEE: - audierea, observaţia, conversaţia, comunicarea, explicaţia, demonstraţia, jocul

didactic, munca în echipă, exerciţiul, munca independentă.REGULI DE JOC : Alegerea elevului care va răspunde se va face prin liberul arbitru în cadrul fiecărei echipe. Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt aplaudaţi şi recompensaţi prin primirea unei piese geometrice, iar răspunsurile incorecte sunt corectate cu ajutorul echipelor adverse şi neprimirea piesei aferente. După rezolvarea corectă a exerciţiului primit, elevul ales adaugă piesa geometrică pe planşa corespunzătoare echipei lui. Echipa câştigătoare este cea care termină racheta având toate piesele în poziţia corectă, aceasta primind drept premiu un carusel cu forme geometrice.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, competiţia, recompensa.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri, individuală.

BIBLIOGRAFIE :Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998Costică Lupu, (1998), Metodica predării matematicii, Ed. Paralela 45, BucureştiCucoş Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura

Polirom, Iaşi, 1983

Evenimentdidactic

Obiec-tive

Activități de învățare Metode şiprocedee

Mijloacede

învățămâ

Formede

organiz

Evaluare

nt are1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei şi orientarea atenţiei

3. Enunţareatemei şi a

AO9

O3

AO9

Se creează condiţii propice desfăşurării lecţiei (organizarea colectivului şi prezentarea învăţătorului).

Se audiază un fragment din povestea„Micul prinţ” de Antoine De Saint Exupery. Se discută pe baza fragmentului audiat despre personaj si despre drumul lui prin Univers. Vom urmări drumul Micului prinţ printre planete până ajunge pe Pământ.

Pe baza imaginilor cu Universul şi planetele, se reamintesc cunoştinţelelegate de elemente componente ale Universului : planete, soare, stele, meteorit. Se face legătura cu zborul oamenilor prin univers cu ajutorul rachetelor şi a navelor spaţiale.

Pornind de la planete, conversaţia este îndreptată spre forma prin care sunt reprezentate acestea.

Elevii sunt informaţi despre subiectul lecţiei care o vor desfăşura : Micul prinţ prin lumea

Conversaţia

Audierea, conversaţia

Conversaţia observaţia

ConversatiaComunica

fragment audio, imaginicu Micul prinţ, imaginicu universul şi cu planetele

Imaginicu

Colectivă

Colectivă

Colectiva

Frontală

Frontala

obiectivelor

4.Reactualiza-rea cunoştinţelor

5.Dirijarea învăţării

O1

O1, AO9,

AO11,

formelor geometrice şi Univers. Dar Micul prinţ doreşte să se

întoarcă „acasă”, iar elevii îl vor ajuta să se descurce în drumul lui printre formele geometrice, iar la sfârşitul orei îi vor confecţiona o rachetă cu care să meargă pe planeta lui.

Pornind de la forma planetelor amintită mai devreme, învăţătoarea împreună cu elevii vor reaminti câteva dintre formele geometrice învăţate.

Discută pe rând despre fiecare formă geometrică învăţată, evidenţiind denumirea acesteia şi câteva caracteristici:

- Pătrat : 4 laturi egale- Triunghi : 3 laturi- Dreptunghi : 4 laturi, egale 2

câte 2

-rea

conversaţia

conversaţia, observaţia, explicaţia

conversaţia

Micul prinţ

Imaginecu corpurigeometri-ce

Colectivă

colectivă

Frontală

Frontală,Individu-ală

Frontală,Individu-ală

AO12AO9

O4

CO4,CO5

MO8

AO9,AO10,AO11,AO12

- Cerc : o linie curbă închisă Învăţătoarea va afişa o imagine cu

corpuri geometrice şi împreună cu elevii vor repartiza fiecare corp geometric formei geometrice căreia îicorespunde:

- Pătrat – Cub- Triunghi – Piramidă- Dreptunghi – Cilindru- Cerc – Sferă

După reîmprospătarea cunoştinţelor,se trece la joc.

Joc didactic : Dorinţa Micului prinţ este de a se întoarce pe planeta lui. Copiii îl vor ajuta construindu-i din piese geometrice cartonate o rachetă. Se prezintă modelul învăţătoarei.

Învăţătoarea explică regulile jocului : clasa este grupată în 3 echipe; echipele vor avea de rezolvatcâte un exerciţiu pentru fiecare piesa geometrică; pentru răspunsul

comunica-rea

explicaţia

Plansa model

piese geometri-ce cartonate colorate,

planşe de lucru, tablă, caruselcu forme geometri-ce

pe echipe

pe echipe

frontală

frontală

pe grupur

6. Obţinereaperformanţei

O1, O2

CO1,CO2,CO3,

MO6,MO7,AO11

corect la exerciţiu, elevul ales primeşte piesa şi o va ataşa pe planşa aferentă echipei lui; pentru răspuns incorect, echipele adverse ofera ajutor, iar elevul ales nu primeşte piesa geometrică; echipa care temină de asamblat racheta cu toate piesele în poziţia corectă estecâştigătoare. Echipa câştigătoare primeşte drept premiu un carusel din forme geometrice cu imagini ale universului, planetelor şi ale Micului prinţ.

Se va efectua un pas al jocului demonstrativ, apoi învăţătoarea începe jocul.

Pentru fiecare din cele 7 piese alerachetei, sunt alesi pe rând de la fiecare echipa elevii care au de rezolvat exerciţiul aferent fiecărei piese. La aflarea rezultatului corect, elevul ales este aplaudat şi primeşte piesa geometrică pe care o

demonstra-ţia

jocul didactic,exerciţiul, munca înechipă

explicaţia,munca individuală

fişă delucru

fişa delucru

colectivă

colectivă

colect

i şi individu-ală

individu-ală

frontală

individu-ală

7. Retenţia şi transferul

8. Evaluareacunoştinţelor

9. Încheierea lectiei

va ataşa pe planşa echipei lui.La sfârşitul jocului, se urmăreşte

ca echipa câştigătoare să aibă racheta asamblată cu toate piesele înpoziţia corectă. Aceasta va primi caruselul din forme geometrice, pe care îl vor atârna în clasă spre folosul tuturor colegilor.

Fişa de lucru : Învăţătoarea ofera elevilor o fişă de lucru. Elevii au ca sarcini : să identifice formele geometrice şi să scrie în tabel cifracorespunzătoare numărului de forme geometrice pe categorii, să identifice corectitudinea enunţurilorreferitoare la formele geometrice prin Adevărat (A) sau Fals (F) şi să unească într-un spaţiu dat punctele indicate pentru a obţine o formă geometrică.

După terminarea fişei de lucru, se

conversaţia

comunica-rea

comunica-rea

“happy-face”

fişă cutema

ivă

colectivă

va face evaluarea fiecărei sarcini. Cei care au greşit îşi vor corecta curoşu greşelile.

Pentru participarea tuturor elevilor la drumul Micului prinţ printre formele geometrice şi Univers, toţi elevii primesc câte o recompensă.

Se împarte fiecărui elev o fişă cu tema de lucru pentru acasă.

ANEXE :

ANEXA 1 – Imagini support

ANEXA 2 – Model rachetă

ANEXA 3 – Exerciţiile de la jocul didactic

20+15 = 3536 -16 =2023+12 = 4540 -20 =20

Află suma numerelor:20 şi 27 20 + 27 = 47

Află diferenţa numerelor :

28 şi 15 28 – 15 = 13Află numărul cu 6 mai mare ca 52

52 + 6 = 58

ANEXA 4 :

ANEXA 5 :