PROIECT DIDACTIC
-
Upload
hjarntorget -
Category
Documents
-
view
4 -
download
0
Transcript of PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA: 7.III.2007OBIECTUL: GEOGRAFIE UMANACLASA:A XI A PROFESOR: CITURAN ANCA ELENA UNITATEA DE INVATAMANT: GRUP SCOLAR ECONOMIC
ADMINISTRATIV SUBIECTUL LECTIEI: RAPORTUL DINTRE ASEZARI SI
DEZVOLATARE. TENDINTE DE EVOLUTIE ALE ASEZARILOR UMANE.TIPUL LECTIEI: mixtaCOMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Prezentarea în scris şi orală a aspectelor definitoriireferitoare la populaţie, la resurse şi la dezvoltarea lumiicontemporane, utilizând corect şi coerent terminologiaspecifică domeniului;1.4. Documentarea asupra problematicii domeniului,valorificând adecvat semnificaţiile termenilor cheie despecialitate;2.3. Explicarea relaţiilor observabile dintre ştiinţe,tehnologie, populaţie, resurse şi dezvoltare, prin analizaunor sisteme şi structuri (teritoriale şi funcţionale) ;2.4. Explicarea relaţiilor observabile dintre sistemelenaturale şi umane (integrate) ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili sa: O1. – să analizeze relaţiile dintre aşezări si dezvoltare incontextul evoluţiei populaţiei;O2. – să identifice factorii de atractivitate care au dus laexplozia urbana;O3. – să analizeze consecinţele exploziei urbane;O4. – să realizeze un plan de „ regenerare a lumii rurale”;
STRATEGIA: dirijată , inductivă, cognitiva;
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, şi independent-individuală;
METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, referatul, analiza,problematizarea, lucrul cu harta, dezbaterea, discuţia,
MATERIALE DIDACTICE: Harta politică a lumii,imagini, tabla,creta colorata;MATERIALUL BIBLIOGRAFIC : Bontaş I. –„Pedagogie”,Ed. All, Bucureşti , 2000; Ilinca, Nicolae – Didactica geografiei, Ed. Corint ,Bucureşti, 2000; Ilinca, Nicolae – Geografie umana, Ed. CD PRESS, Bucuresti,2004; Tomescu Viorica- „Didactica geografiei”, Ed.Universitaria,Craiova , 2005; Ungureanu Irina, Muntele Ionel, Dragu Valerian, GheorghitaC-tin, Geografia mediului – omul si natura la inceput demileniu, Ed. Institutul european, 2003, Iaşi; Microsoft Encarta 2006. © 1993-2005 Microsoft Corporation.
DEMERSUL DIDACTIC Obop.
Timp Momentelelecţiei
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategiididactice
Evaluare
1min Momentulorganizatoric
1. Notează absentele ;2. Asigura atmosfera de
lucru ;
Se pregătesc pentru ora observarea
atenţionareaprecieri
10min
Verificareacunoştinţelordobânditeanterior
Adreseaza interogatii decontrol:
1. Ce intelegeti prinnotiunea de dezvoltare?
2. Conform clasificariirealizate de ONU, catecategorii de state potfi identificate din puncde vedere al dezvoltariiumane?
3. Se contureaza si inacest sens o asimetrieN/S? Care credeti ca
Asculta, se mobilizează siformulează răspunsuri:
1. nivelul de dezvoltareeste unul dintrecriteriile dediferenţiere dintreaşezări, regiuni,tari, etc. acestareflecta nivelulcalitativ al vieţii,analizat pe baza maimultor indicatori:PIB/loc, IDU, gradulde alfabetizare, etc.
2. ONU identifica dinacest punct de vedere2 categorii de state:
*state dezvoltate;* state in dezvoltare
expunereaconveratiaanaliza lucrul cutablareferatulplanşanr.1imagini
apreciere orala
sunt atuuriledezvoltarii in lumeanordica? Dardezavantajele lumiisudice?
4. solicita elevii saciteasca referatulrealizat;
3. Exista o asimetrieN/S foarte clarconturata (explicaanalizând hărţileataşate pe planşanr.1). identificaavantajele lumiinordice sidezavantajele lumiisudice, din punct devedere al IDU.(fisanr. 1). Identificatotodată si câtevaaspecte legate decondiţiile inumane detrai, făcând referirela centura foamei
Citesc un referat petema : Malnutriţia inAfrica”
2min
Pregătireaaperceptiva
Solicita elevii sa analizezedaca din punct de vedere alaşezărilor umane se poatevorbi despre o asimetrie N/S.
Analizează si găsesc o legătura strânsa intre aşezări si dezvoltare. Atâta timp cat din punct de vedere al dezvoltării se poate vorbi de o
analizaproblematizareaconversaţia
analizarăspunsurilorelevilor
asimetrie N/S, automat aceeaşi asimetrie exista si din punct de vedere al aşezărilor umane.
1min
Enunţareatitluluisi aobiectivelorurmărite
Scrie titlul lecţiei petabla. Raportul dintreaşezări si dezvoltare.Tendinţe ale evoluţieiaşezărilor umane.Scrie pe tabla obiectiveleurmărite.
Asculta, se mobilizează siscriu titlul lecţiei siobiectivele in caiete.
expunerealucrul latablatabla
observareacomportamentuluielevilor
O1 Dirijareapredarii-invatarii
Concluzionează răspunsurileelevilor menţionând faptul caanalizând IDU pe glob sepoate reliefa corespondentacu gradul de urbanizare.Toate aspectele dezvoltăriisunt dependente decapacitatea oraşului de aoferi resurse suficiente si ocalitate a vieţii;
Solicita elevii sa identificecele doua dimensiuni aleaşezărilor umane;
Cere elevilor sa menţioneze
Sunt atenţi si iaunotiţe ;
Identifica cele douadimensiuni: ruralul siurbanul;
Analizează si identificadependenta urbanului dedezvoltarea economica siinvers;
expunereaexplicaţia
analizaconversatia
analiza
tabla
care din cele doua este multmai mult influenţat de gradulde dezvoltare al uneiregiuni?
Solicita elevii sa enumere(făcând apel si lacunoştinţele anterioare),care sunt etapele dedezvoltare in evoluţiaomului;
Cere elevilor sa găsească ocorespondenta intre acesteetape si dezvoltarearuralului sau a urbanului;
Solicita elevii sa menţionezecare este cauza dominăriiruralului in societateaagricola;
Concluzionează răspunsurileelevilor analizând condiţiilede dezvoltare a satelor in
Scriu pe tabla acesteetape: - soc. agricola, soc.industriala, soc.postindustriala, soc.informaţionala;
Identifica dominantaruralului in soc.Agricola, iar pe parcursuldezvoltării industriala,creşterea ponderiiurbanului in defavoarearuralului;
Analizează si identificadependenta omului denatura si statutul sau decultivator - vanator;
Sunt atenţi si iau notiţe;
Identifica consecinţele
analiza
observaţiacomparaţia
analizaconversaţia
expunereaexplicaţia
analizaexplicaţia
stimulareaparticipăriielevilorla ora
societatea agricola,determinate de condiţia devanator - cultivator alomului;
Cere elevilor sa identificecare au fost condiţiile detrecere de la viata nomada lacea sedentara;
Explica elevilor atuurileformarii primelor oraşe;
Cere elevilor sa analizezecare era raportul sat/oraş insocietatea industriala sipost industriala;
Concluzionează răspunsurileelevilor analizând factoriicare au determinat procesulde urbanizare si creşterearapida a oraşelor pana lafenomenul de explozie urbana(in 150 de ani populaţiaurbana a crescut de 35 deori);
sedentarismului impuse dedomesticirea animalelor sicultivarea pamantului;
Sunt atenţi si iau notiţe;
Analizează cauzele siidentifica condiţiile dedezvoltare a oraşelor indetrimentul satelor ;
Scriu in caiete factoriicare au dus la exploziademografica ;
Analizează situaţiaactuala si identificaponderea mare a urbanuluiin statele dezvoltate siscăzuta a ruralului instatele in dezvoltare ;
explicaţiaexpunerea
analizacomparaţia
explicaţiaexpunerea
dezbatereaanalizaconversaţia
expunereaexplicaţi
Solicita elevii sa analizezesituaţia actuala, raportându-se si la decalajul N/S, si saaprecieze care este tendinţade evoluţie a aşezărilorumane;
Concluzionează răspunsurileelevilor identificând ritmulalert de urbanizare instatele dezvoltate si mailent in statele in curs dedezvoltare si tendinţa dediminuare a acestei creşteriin perioada 2000-2025;
Sunt atenţi si iaunotiţe ;
a
O2 Solicita elevii sa deaexemple de factori deatractivitate care au condusla declanşarea explozieiurbane;
Analizează si identifica: *mecanizarea agriculturii;* revoluţia industrialaconcomitent cu exploziademografica;*locuri de munca;*nivel de trai mairidicat;*acces la educaţie(educaţie structurata);
analizadiscuţiaexplicaţiaconversaţiatabla
analizarăspunsurilorelevilor
Completează răspunsurileelevilor;
*acces la informaţie;*timp liber;*piaţa de desfacere maimare;*condiţii de igiene sisănătate mai bune;*disponibilitatea mai marela servicii;
Iau notiţe;O3 Cere elevilor sa analizeze
acest fenomen al exoduluirural si exploziei urbane sisa identifice consecinţelegenerate;
Analizează, dezbat,identifica, explica sicomentează consecinţeleexploziei urbane. Noteazăpe tabla acesteconsecinţe:*depopularea sauimbatranirea populaţieirurale;*dispariţia unor sate;*dispariţia sau diminuareaspatiilor dintre oraşe sinaştereamegalopolisurilor: ex.:BOSWASH, MIDDLANDS,TOKAIDO, ETC.(localizeazăla harta )
analizadiscuţiadezbatereaexplicaţia conversaţia
hartapoliticaa lumii
analizarăspunsurilorelevilor
Completează răspunsurileelevilor ;
Solicita un elev sa prezintereferatul realizat despresuburbiile oraşului Cairo;
*construcţii înalte(zgârie-nori) sau şubrede,care devin nesigure;*proiecte urbaneingenioase ex.: AQUAPOLIS(Japonia);*sărăcirea populaţieidatorita insuficienteiresurselor;*şomaj, generat de lipsalocurilor de munca ;*suprautilizareamijloacelor de transport;*stres generat de maimulţi factori si carecondiţionează o serie defapte antisociale;*zone suburbane impropicelocuirii: FAVELAS,BARRIADAS, SHANTY TOWNS,etc.(urmăresc imagini)
Iau notiţe;
Prezintă referatul;
imagini observaţia
explicaţia
referatconversaţia
Atingereafeed-
Explicaţi concentrarea masivaa populaţiei in zona oraşului
Analizează si comenteazăfactorii de atractivitate
analizaconversaţ
aprecierea
back-ului Cairo; a oraşului, singuraregiune dezvoltata aEgiptului ;
ia răspunsului
O4 ObţinereaperformanteiAsigurarea siintensificarearetenţieisi atransferului decunoştinţe
Solicita elevii sa realizeze,prin discuţii libere, petabla un plan al regenerăriilumii rurale, punând inbalanţa factorii ce determinadepopularea satelor si cum arputea fi rezolvate acesteprobleme;
Analizează, colaborează,discuta si notează latabla acest plan;
analizadiscuţiaexplicaţiadezbaterea
apreciere orala
1min
Precizarea activităţilor pentru acasă
Profesorul propune elevilor doua teme de referat: Viata in Favelas si Aquapolis si solicita elevii sa reflecteze asupra acestei teme;
Sunt atenţi , iau notiţe si cer lămuriri;
explicaţia conversaţia
FAVELAS- BRAZILIASlum in Rio de Janeiro
Although Rio de Janeiro occupies a setting of magnificentnatural beauty, poverty and urban sprawl have spawned thefavelas, densely crowded neighborhoods of flimsy shacks. Incontrast to the more affluent neighborhoods along the city’ssouthern beaches, favelas cover many of the city’s northernhills.
Lima Shantytown
A shantytown clings to a bare hillside in the Surco district of Lima, Peru, with houses made of reed mats. More than one-third of Lima’s population is believed to live in such makeshift settlements.
Fisa nr.1:
AVANTAJELE LUMII NORDICE: resurse bogate ; revoluţia industriala începuta in V Europei , de unde s-aextins ulterior ; Forţa de munca specializata; Infrastructura dezvoltata, utilizarea tehnologiei de vârf; Capital ridicat; Productivitate mare; Investiţii in cercetare, educaţie; Condiţii climatice favorabile (climat temperat in cea maimare parte)
DEZAVANTAJELE LUMII SUDICE: Gradul redus de dezvoltare Forţa de munca ieftina; Predominarea sectorului primar; Capital scăzut; Productivitate scăzuta; Investiţii reduse in cercetare; Tehnologii învechite; Condiţii climatice vitrege
PLAN DE REGENERARE A LUMII RURALE
FACTORII DEPOPULARII
Migraţia spre oraşe(diminuarea nr. apopulaţiei) Lipsa locurilor de munca
Lipsa accesului laeducaţie Lipsa serviciilor Lipsa mijloacelor deinformare Condiţii de igiene precare
FACTORII REPOPULARII
Creşterea gradului deatractivitate al satelor Crearea unor locuri demunca (tesatorii, croitorii,agroturism,etc.) Înfiinţarea de unitatişcolare pentru a reducenavetismul elevilor
Crearea unor surse deinformare si comunicare(telefonie, internet, etc.) Subvenţii pentrumodernizarea drumurilor,
pentru infiinatrea unorunitati sanitare, etc