Proiect didactic - EduLand Digital Learning

14
Proiect didactic Prof. înv. primar Maxim Mirela AN ȘCOLAR 2018-2019

Transcript of Proiect didactic - EduLand Digital Learning

Proiect didactic

Prof. înv. primar Maxim Mirela

AN ȘCOLAR

2018-2019

Data:

CLASA I B

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnazială “Alexandru Ioan Cuza”

Aria curriculara: LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

Unitatea tematică: MICUL MEU UNIVERS

Tema lectiei: SUNETUL ȘI LITERA ”G ” mare de tipar și de mână. Biletul

Tipul lectiei : predare –învățare

Forma de realizare: lecție integrată

Competenţe specifice :

1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;

3. Identificarea și citirea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;

4. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;

5. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

6. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;

Competente specifice integrate:

Dezvoltare personală:

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;

Matematică si explorarea mediului:

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare plorarea de mesaje

artistice simple, exprimate vizual;

Arte vizuale si abilităti practice:

2.3. Realizarea de colaje cu litera nou învațat și efectuarea unui puzzle;

Muzică si miscare:

2.1. Interpretarea unui cântec individuală/ grup, asociind miscarea sugerată de text si de ritm;

Obiective operaţionale:

a.Obiective cognitive:

CLR

O 1 -să formuleze propoziţii după ilustraţii, precizând numărul și poziţia cuvintelor în propoziţie;

O2 -să analizeze propoziția din punct de vedere al numărului de cuvinte/ silabe/sunete;

O3 -să asocieze sunetul cu litera de tipar corespunzătoare;

O4 -să recunoască litera G/ sunetul în diverse surse;

O5 -să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ G” de tipar și de mână;

O6 -să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte şi propoziţii;

O7 -să ordoneze silabe pentru a forma un cuvânt, cuvinte pentru a forma o propoziţie;

O8 - să scrie corect litera ”G” , cuvinte și propoziții;

b. Obiective psiho-motrice:

OM1 - să îsi păstreze poziţia corectă pe parcursul lectie si la scris ;

OM2 - să acompanieze interpretarea cu mișcări sugerate de textul cântecului;

OM3 – să lucreze corect și îngrijit.

c.Obiective afective:

OA 1- vor manifesta iniţiativă , plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală ; curajul de a solicita intervenția în

actul comunicării;

OA2 -vor manifesta interes şi plăcere pentru redactarea corectă şi îngrijită a propoziţiilor ;

OA3- vor mobiliza în vederea rezolvării sarcinilor propuse

Resurse:

I Metodologice

Strategii didactice:

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, exerciţiul de scriere și citire, jocul didactic,metoda fonetică

analitico-sintetică, metoda cadranelor.

Mijloace de învăţământ :videoproiector, planșe didactice, fișă de lucru, fișă de evaluare, stimulente.

Forme de organizare : frontală, individuală

II Temporale

O oră are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 10 minute activități recreative. Activitatea se împarte pe

două ore și constituie prima și a doua oră.

III Umane

Clasa are 36 elevi.

IV Bibliografice:

știinţifice:

Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii mici, Ministerul Educației

Naționale;

Comunicare în limba română – Pârâială, O.,Radu, M.A., Chiran, R, E.D.P, București 2018

Comunicare în limba română- Caietul elevului- Pârâială, O.,Radu, M.A., Chiran, R, E.D.P, București 2018 Alfabetul la el acasǎ- , Burlan, Camelia Editura, CD PRESS, Bucureşti, 2004;

Sǎ dezlegǎm tainele abecedarului,- Iordǎchescu, Carmen,Editura,Carminis, Piteşti 2004;

Metodica predǎrii limbii române la clasele I-IV- Şerdean, Ioan , E.D.P, Bucureşti 1992.

oficiale

Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Secvențele

didactice

Ob.

op. Activități de învățare Strategii didactice Evaluare

Timp Metode și

procedee

Mijloace de

învățământ

Forme de

organizare

ORA I.

1. Întîlnirea de

dimineață

* Invit elevii la Întâlnirea de dimineață: „Toți din bănci vă ridicați Pe colegi îi salutați, Unii spre alții priviți Și, colegial, zâmbiți! Mâinile vă dați Și apoi vă-mbrățișați!”

Cu sprijinul elevilor de serviciu completăm

calendarul zilei: starea vremii, prezența, noutatea

zilei și data.

Pe baza datei lansez discuții despre anotimp,

sărbători, vremea specifică și adunări și scăderi

pornind de la cifrele care apar la scrierea datei,

ordonarea crescătoare sau descrescătoare a cifrelor

de la dată.

Solicit fiecărui elev să deseneze pe post-it o față

care să arate cum se simt.

5 min

Conversația

Calendarul

naturii

Frontal

Individual

2. Verificarea temei şi a cunoştinţelor anterioare ale elevilor

*Verificarea temei cantitativ și calitativ.

*Aprecierea și evidențierea elevilor care au scris

tema curat,ordonat și corect.

*Citirea lecției cu litera ”g”- în lanț, selectiv

*Identificarea din text a cuvintelor care încep cu

sunetul „g” sau care se afla în interiorul acestora.

5 min. Conversația

Caiete

Abecedare

Frontal

Individual

3. Captarea și orientarea

atenției

* Le citesc poezia „Litera lui Goguleț”, de Victoria

Pădureanu

5 min

videoproect

or

Lectura

explicativă

Video

proiector

Frontal

Observare

sistematică

4. Anunţarea

temei și a obiectivelor

* Elevii vor fi anunțați, prin intermediul poeziei,

care sunt performanțele așteptate de la ei.

2 min

Conversația

Frontal

Observare

sistematică

5. Prezentarea optimă a

conţinutului si dirijarea învăţării

(Intuirea literei

de tipar)

O2

O3

O4

O5

OA1

OA3

O3

O4

O5

O6

*Se poartă o scurtă conversație pe baza textului dat

* Se descoperă litera nouă;

* Se identifică cuvintele care conțin litera G;

* Se formulează propoziții cu cuvintele

descoperite;

* Se despart cuvintele în silabe, sunete;

* Se separă sunetul nou;

* Se dau exemple de cuvinte care încep cu sunetul

nou;

*Se explica regula scrierii cu litera mare.

* Se prezintă planșa cu litera ” G” de tipar și ”G”

mare de mână;

* Se intuiește litera de tipar corespunzătoare

sunetului( elemente componente);

Se colorează litera de tipar pe fișa

primită(anexa1);

Se încercuiește litera G din șirul dat și se

stabilește numărul de litere descoperite

(anexa1);

*Se deschid manualele de Comunicare în limba

română;;

*Se poartă o convorbire pe baza ilustrației;

*Se citesc coloanele de cuvinte în șoaptă și cu voce

tare pe silabe și integral;

*Se citesc propozițiile în șoaptă și cu voce tare;

* Se formulează întrebări cu privire la propozițiile

citite, se explică cuvintele necunoscute și se discută

alcătuirea textului.

* Se realizează citirea selectivă a propozițiilor.

* Se realizează citirea model.

20min

Conversația

Metoda

fonetică

analitico-

sintetică

Conversația

Metoda

fonetică

analitico-

sintetică

Explicatia

Povestirea

Demonstrați

a

Planșă

Fișe de

lucru

planșă

Manual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Observare

sistematică

Observare

sistematică

(Intuirea literei

de mână)

(Gestul grafic)

(Scrierea

literei

O3

O8.

OM1

OM3

OA2

OA3

* Se intuiește în abecedar litera ”G” mare de mână ;

* Se stabilesc elementele componente- pe planșă ;

* Se scrie litera model cu explicarea fiecărei

mișcări a mâinii;

* Se realizează exerciții de scriere a literei în aer,

pe bancă, pe podul palmei;

* Se scrie litera la tablă și de către elevi cu

explicarea fiecărei mișcări a mâinii;

* Se realizează exerciții de dezmorțire a mușchilor

mâinii și de revigorare a elevilor;

* Se scrie litera pe fisa de lucru.

Conversația

Demonstrația

videoproiect

or

Planșă

Fișă de

lucru

Stilou

Frontal

Individual

Observare

sistematică

6. Activitate recreativă

* Elevii sunt îndrumați să realizeze un „G„ haios

10

min

Explicația

Observația

Exercițiul

Plastic

colorat (alb

si rosu)

Individual Observare

sistematică

Individuală

ORA a II- a

(Scrierea

cuvintelor)

(Scrierea

propoziției)

O6

O8

OM2

OM1

OM3

OA2

OA3

În ora a doua :

* Reamintesc elevilor ce au învățat prima oră.

* Se citesc cuvintele și textul pe rânduri, în cor, în

lanț, selectiv

* Se realizează exerciții de dezmorțire a mușchilor

mâinii și de revigorare a elevilor;

* Se continuă scrierea literei ”G” mare de mână pe

trei rânduri din caietul de scriere;

* Se explică modul de îmbinare a literei mari cu

litera următoare;

* Se citesc și scriu cuvintele Gabriel, Grigore

*Se explica că textul lecției este un bilet.

Se citesc modele de bilete ( de informare, de

mulțumire, de solicitare)

Se prezintă părțile componente ale biletului

20

min

Videoproiecto

rul

Explicația

Demonstrația

Observația

Exercițiul

Caietul de

scriere

Fișe de lucru

Stilou

Individual

frontal

Corectare

individuală

observarea

individualăî

7. Obţinerea performanţei

O6

O7

OM1

*Se ordonează elementele date pentru a obține un

bilet.

Transcriu biletul pe spațiul dat.

10

min

Exercițiul

Fișe de lucru

Stilou

8. Evaluare formativă

O4

O7

O8

* Se rezolvă itemii din fișa de evaluare (ANEXA 2)

6 min Fișe de

evaluare

Individual Evaluare

formativă

9. Activitate recreativă

OM1

OA2

* Se completează fișa „ Ne jucăm, să comunicăm

învățăm! ”( ANEXA 3)

10

min

Exercițiul

Fișe de lucru

Creioane

colorate

Individual Observare

sistematică

Individuală

10. Tema pentru acasă

* Se va indica scrierea literei G mare de mână, a

cuvintelor din coloane și a textului.

2 min Conversația

manual Frontal Observare

sistematică

frontală

11. Aprecierea activitătii elevilor

*Se apreciază toți elevii pentru activitatea

desfășurată și se încurajează să se implice mai mult

cei mai timizi.

2

min

Conversația

Frontal

Observare

sistematică

frontală

ANEXA 1 FIȘĂ DE LUCRU

1. a). Colorează litera .

b). Încercuiește doar litera ”G „ .

Lângă un gard gânsacul Gagu și

gâsca Gaga gâgâie: Ga-Ga-Ga!

Gabriel și Gloria sunt elevi.

Gospodina pregătește găluște moi.

b) Scrie în pătratul mic cifra corespunzătoare numărului de

„G” găsit .

2.

3. Scrie litera de mână pe spațiul de mai jos .

ANEXA 2

2.Unește silabele pentru a forma

cuvinte.

4. a). Ordonează cuvintele în propoziție, prin numerotare în

cerculețe. b). Transcrie propoziția.

Grigore grădinar ? este

Ga

bi

ri

Glo

o

Gri

go

re

a

FIȘĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ

1. Scrie după dictare:

2. Încercuiește literele,,g”și „G”, folosind culori diferite.

Gabriel și Gloria au în ograda lor un măgăruș.

3.Transcrie propozitia pe liniatură, după ce ai stabilit ordinea corectă a cuvintelor:

magărușului este numele Gogu.

EVALUARE FORMATIVĂ

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE

1.DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Nr. item. F.BINE BINE SUFICIENT

1. Scrie corect după dictare literele,silabele,

cuvintele și propoziția

Scrie corect după dictare

literele și silabele ,cuvintele și

parțial corect propoziția

Scrie corect după dictare literele și

silabele și parțial corect cuvintele și

propoziția

2. Încercuiește corect cele 5 litere în

cuvintele date

Încercuiește corect 3-4 din cele

5 litere în cuvintele date

Încercuiește corect 1-2 din cele 5

litere în cuvintele date

3. Transcrie corect întreaga propoziție după

ce a ordonat cuvintele date.

Transcrie corect cuvintele

propoziției după ce a ordonat

parțial corect cuvintele date.

Transcrie cuvintele fără a le ordona

în propoziție.

2. EVALUARE FINALĂ

3.DIAGRAMA EVALUĂRII:

NR.

CRT.

NUMELE ȘI PRENUMELE

ELEVULUI

ITEMI CAL.

FINAL

NR.

CRT.

NUMELE ȘI

PRENUMELE

ELEVULUI

ITEMI CAL.

FINAL

I1 I2 I3 I1 I2 I3

1. 19

2 20

3 21

4 22

5 23

6 24

7 25

8 26

9 27

10 28

ITEMI CALIFICATIV

FINAL

Rezolvă 3 itemi cu FB FOARTE

BINE

Rezolvă 2 itemi cu FB , 1 cu B BINE

Rezolvă 1 item cu B/ FB. , restul cu S. SUFICIENT

Rezolvă 1 item cu S/B/FB restul cu I. INSUFICIENT

11 29

12 30

13 31

14 32

15 33

16 34

17 35

18 36

ANEXA 3

NE JUCĂM, SĂ COMUNICĂM ÎNVĂȚĂM !

1. Colorează traseul Scufiței Roșii spre căsuța bunicii. Atenție, drumul e format doar din triunghiuri!

2. Numără triunghiurile colorate!