‘Strangers in a strange land’ Reizigers en hun verhalen in het griekse en romeinse oosten
Transcript of ‘Strangers in a strange land’ Reizigers en hun verhalen in het griekse en romeinse oosten
1
ONDERZOEKSWERKGROEP PREMODERNE GESCHIEDENIS
BLOK 5-6, VOORJAAR 2013
‘STRANGERS IN A STRANGE LAND’
REIZIGERS EN HUN VERHALEN IN HET GRIEKSE EN ROMEINSE OOSTEN
STUDIEHANDLEIDING
Werkgroep 5 [HGAR-112210106-275] / Werkgroep 6 [HGAR-112210106-276]
Tijd: maandag 11:00-13:00 (werkgroep 5) / 15.00-17.00 (werkgroep 6)
Lokatie: PCH 508
Docent: Dr. Christina Williamson
Kamer 645 / Tel 06 34925178 Email: [email protected]
2
Onderzoekswerkgroep pre-moderne geschiedenis
Samenlevingen in pre-industrieel Europa (oudheid-1800) zijn in belangrijke mate gevormd door
contacten met ‘anderen’. Deze confrontaties beperkten zich niet alleen tot de ontdekking van
geografische werelden, maar openden ook de weg naar nieuwe mentale horizonten. Door handel,
oorlog, migratie, ontdekkingstochten, diplomatieke missies, kunst, handschriften en boeken raakten
mensen op de hoogte van elkaars bestaan en opvattingen. Of deze ontmoetingen nu leidden tot
botsingen, geweld en polemieken, of tot vreedzame interactie en acculturatie, meestal zijn de
betrokken samenlevingen er ingrijpend door veranderd. Bovendien droegen de confrontaties bij tot
een nadere bepaling van de eigen plaats en identiteit. Veel zaken die beschouwd worden als wezenlijk
en typerend voor een bepaalde samenleving of groep, blijken bij nader inzien dan ook tot stand te zijn
gekomen door interactie met anderen.
In dit college zal aan de hand van een aantal concrete ontmoetingen van het Europa van voor 1800 de
veelzijdigheid van deze nieuwe horizonten belicht worden. In de hoorcolleges zal veel aandacht
besteed worden aan het overkoepelende thema en een aantal concepten die daarbij van belang zijn
(specifiekere invulling volgt nog). In de werkgroepen leren studenten deze concepten toe te passen op
primaire bronnen.
Werkgroepthema: Reisverhalen in de Oudheid
De wereld van de Grieken en Romeinen zijn medebepaald door de omringende landen. Reisverhalen
vormen een belangrijke onderdeel van hun mythes en literatuur, en wat ze vinden van de ‘andere’ zegt
net zoveel over hun eigen zelfbeeld. Na Alexander de Grote explodeerde de Griekse wereld naar het
Oosten, en veel van deze ‘vreemde’ culturen, tot in Syrië en Afghanistan, maakten nu deel uit van de
Macedonische koninkrijken. In deze globaliserend wereld wordt het reizen steeds veiliger en
makkelijker. Toch blijft het vreemde, het exotische, en het obscure lokken en het is ook geen wonder
dat we onze eerste geografische werken in deze periode tegenkomen, waarvan Strabo het bekendste
voorbeeld is. Op hun beurt, is de Griekse wereld voor de Romeinen zelf al wonderlijk en begint het
fenomeen toerisme, begeleid door schrijvers zoals Pausanias. Vooral tempels en heilige oorden, met
hun prachtige architectuur, zijn in trek. In de Late Oudheid is er steeds meer sprake van ‘pelgrimages’.
Geografen, toeristen en pelgrims – hun reisverhalen zullen wij lezen in vertaling, toegelicht met
voorbeelden tijdens de colleges. Wat voor verhalen worden verteld? Wat is hun historische waarde en
welke beeld geven zij van het ‘vreemde’ in hun periode? Wat vertellen zij over identiteit, niet alleen
van de ‘andere’, maar ook van henzelf?
De hoor- en werkcolleges sluiten aan bij de in de propedeuse verworven kennis over het gebruik van
bronnen in de geschiedschrijving. Verder is deze cursus een logisch vervolg op de
onderzoekswerkgroep moderne geschiedenis waar dezelfde vaardigheden worden getest, maar dan op
basis van thema’s en bronnenmateriaal uit de moderne geschiedenis.
Leerdoelen
- Het verkrijgen van een grondig inzicht in een belangrijk thema uit de cultuur- en
wetenschapsgeschiedenis dat door verschillende historische perioden heen wordt behandeld;
- verdieping van inzicht van de stof die op de hoorcolleges wordt aangeboden aan de hand van een
thema;
- het verwerven van grondige kennis van belangrijke secundaire literatuur over dat thema;
- zelfstandig opzetten en uitvoeren van een onderzoek op basis van primaire bronnen over dit
thema;
- toepassen van theorie en concepten over dit thema op eigen onderzoek;
- mondeling en schriftelijk presenteren van dit eigen onderzoek. Mondeling in de vorm van een
betogend referaat;
- kennis opdoen over (digitale) bronnen;
- ervaring opdoen over college voorbereiden en discussies leiden, dan in teamverband.
Collegevorm en rooster
Hoorcollege: 2x2 uur per week in week 1 tot en met 4 van blok 5;geen hoorcolleges in blok 6.
Werkcollege: 1x2 uur per week in blok 5 en 6 (zie weekprogramma, p.5).
3
Studielast en benodigde studietijd
De studielast bedraagt 12 EC. Dat staat gelijk aan een benodigde studietijd van 21 uur per week in
blok 5 en 42 uur per week in blok 6.
Studiemateriaal en kosten
De literatuur wordt beschikbaar gesteld op blackboard of via een speciale werkgroepkast in de
bibliotheek. Er kunnen eventueel reiskosten verbonden zijn aan het college vanwege een excursie
en/of archief- of bibliotheekbezoek.
Toetsing
Het college kent zes toetsmomenten:
- Schriftelijke toets hoorcollege (20%)
- Actieve participatie (20%)
- Onderzoeksopzet (AVV)
- Inleiding en eerste hoofdstuk van het werkstuk (AVV)
- Werkstuk (50%)
- Groepspresentatie (10%)
Schriftelijke toets hoorcollege (20%)
In week 5 van blok 5 vindt een schriftelijke toets plaats. Tentamenstof betreft de inhoud en de
powerpoints van de hoorcolleges en de opgegeven literatuur voor de hoorcolleges. Herkansing vindt
plaats in week 9 (eind mei).
Actieve participatie werkcollege (20%)
Het werkcollege is een praktische oefening die actieve participatie van de student vereist.
Aanwezigheid bij het college in week 1 van blok 5 is verplicht om het college verder te vervolgen.
Verdere aanwezigheid is ook verplicht, maar als je onverhoopt door ziekte of ernstige
familieomstandigheden niet in staat bent om naar college te komen, moet je dit vooraf melden bij de
docent. Als dit echter vaker dan één keer voorkomt dan kan dit consequenties hebben voor de
participatie van de student.
Verder vraagt actieve participatie om fysieke en mentale aanwezigheid, actieve participatie en
voorbereiding van elk college. De participatie wordt getoetst door middel van wekelijkse opdrachten,
te vinden op Blackboard.
Onderzoeksopzet (AVV)
In week 4 van blok 5 lever je de onderzoeksopzet voor je werkstuk in.
Deze omvat:
- Hoofd- en deelvragen
- Korte inleiding op het onderwerp, waarin ook de historiografie aan bod komt
- Overzicht bronnenmateriaal
- Korte inleiding op het bronnenmateriaal
- Literatuurlijst met tenminste 10 relevante titels (volgens de regels uit De Buck).
Inleverdatum: week 4 van blok 5
Inleiding en eerste hoofdstuk van het werkstuk (AVV)
In week 7 van blok 5 lever je de inleiding en het eerste hoofdstuk van het werkstuk in. De inleiding
bevat in ieder geval:
- Context
- Probleemstelling (wie, wat, waar, wanneer)
- Verantwoording (waarom interessant)
- Methode en bronnen (hoe)
- Historiografisch overzicht
- Opbouw werkstuk
Inleverdatum: week 7 van blok 5
4
Werkstuk (50%)
Iedere deelnemer sluit het werkcollege af met een schriftelijk werkstuk met een omvang van circa
6.000-7.000 woorden (exclusief noten, literatuuropgave, bijlagen, etc.). Het werkstuk is vormgegeven
volgens de regels van de opleiding geschiedenis.
Voor het werkstuk maak je, behalve van secundaire literatuur (artikelen en boeken geschreven door
historici, sociale wetenschappers, etc.), tevens gebruik van primaire bronnen. Tijdens de werkcolleges
zullen diverse primaire bronnen de revue passeren.
Bij de beoordeling wordt op de volgende zaken gelet:
Verzorging (alle onderdelen compleet, correcte annotatie, gewenste lay-out)
Schrijfvaardigheid (spelling, taalgevoel, stijl)
Originaliteit van vraagstelling en/of uitwerking
Structuur van het betoog (inclusief indeling in paragrafen en alinea’s)
Kwaliteit van de analyse, mate van begrip, diepgang
Consistentie van de inhoud (aansluiting inleiding, betoog en conclusie)
Hoeveelheid en relevantie verwerkte literatuur en bronnen
Het respecteren van deadlines
Om de onderzoekswerkgroep pre-moderne geschiedenis met een voldoende af te sluiten, moet het
werkstuk minimaal met een voldoende (5,5) worden beoordeeld. Het werkstuk kan herkanst worden
bij minimaal een 5 als eindcijfer voor alle onderdelen.
Inleverdatum: begin van week 4 van blok 6 op papier in het postvak van de docent en digitaal
via Ephorus (Blackboard).
Groepscollege (10%)
In plaats van individuele referaten, worden in de weken 2 en 3 van blok 6 colleges verzorgd door
groepjes studenten. Per college zullen twee groepjes van drie tot vier studenten gezamenlijk optreden
– elke groep bereidt één uur college voor. Zij houden samen een verhaal over een bepaald thema, op
basis van voorgaande colleges en de literatuur die zij voor hun paper hebben gelezen.
Het is de bedoeling dat de onderwerpen die tijdens deze presentatie ter sprake komen op elkaar
aansluiten en dat de sprekers met elkaar overleggen over opzet en indeling van het te verzorgen
college. Daarnaast kiezen de sprekers gezamenlijk een tekst die zij hun medestudenten ter
voorbereiding op het college laten lezen (één week van te voren) en bedenken zij een werkvorm en
discussievragen bij deze tekst.
Het is heel nadrukkelijk NIET de bedoeling dat iedereen individualistisch zijn of haar eigen
onderzoek presenteert. De onderlinge samenhang tussen de afzonderlijke verhalen is van cruciaal
belang en speelt een belangrijke rol in de beoordeling.
De docent maakt een groepsindeling op basis van de onderwerpkeuze van de paper. De week
voorafgaand aan het referaat heeft iedere groep een kort vooroverleg met de docent.
Ieder optreden wordt na afloop door de groep geëvalueerd. Het uiteindelijke cijfer wordt toegekend
door de docent.
Feedback De deelnemers krijgen schriftelijk en mondeling feedback over de onderzoeksopzet, de inleiding en
het eerste hoofdstuk en het werkstuk.
Evaluatie
De colleges worden mondeling geëvalueerd op aanwijzing van de docent. Bovendien vindt aan het
einde van de collegereeks een anonieme schriftelijke evaluatie plaats met behulp van de facultaire
evaluatieformulieren.
Plagiaat
Op de toetsing van dit vak is de Fraude- en plagiaatregeling van de UvA van toepassing. De regeling
is hier te vinden: http://www.student.uva.nl/fraude-plagiaat/voorkomen.cfm.
5
REISVERHALEN IN DE OUDHEID 2012-2013
WEEKPROGRAMMA
Week Datum Thema Literatuur Inleveren
Blok 5
1 vervalt april (Paasmaandag)
Geen college
2 8 april
Dubbel college - Inleiding - Lezing Fik Meijer 15-
17u
n.v.t.
3 15 april Practisch reizen in de Oudheid
Romm 1992 Schellenberg 2011
500 woord essay over Paulus als reiziger
4 22 april Fantastische reizen
Romm 1992 Nasrallah 2005 Apollonios Argonautica Lucianus Vera historia
Vragen (Blackboard) Inleveren onderzoeksopzet
5 2 mei > donderdag
Deeltoets hoorcollege 2 mei 18:00-20:00 - IWO 4.04B (Geel)
6 6 mei Geografen en ontdekkingsreizigers
Geus 2005 Dueck 2010 Strabo Geographica
Vragen (Blackboard)
7 15 mei > woensdag
Toeristische reizen Salway 2001 Rutherford 2001 Pausanias Periegetis
Vragen (Blackboard) Inleveren eerste hoofdstuk
8 22 mei > woensdag (20/5 Pinksteren)
Religieuze reizen Elsner & Rutherford 2005 Muir 2011 Egeria passage
Vragen (Blackboard)
9 27 mei (inhaal) [Geen college]
Blok 6
1 3 juni [Geen college]
2
10 juni > maandag
College Groep 1 & 2
12 juni > woensdag
College Groep 3 & 4
3
17 juni > maandag
College Groep 5 & 6
21 juni > vrijdag
Inleveren essay
4 Tentamen week [Geen college] -
6
COLLEGE INHOUD
8 april – Dubbel college
College 1 is een inleiding waarin een overzicht van de cursus gegeven wordt aan de hand van de
studiehandleiding. De algemene doelstellingen en opzet van de cursus worden verder uitgelegd,
mogelijke werkstuk onderwerpen komen aan bod, de discussiegroepen worden alvast ingedeeld en de
opdracht voor volgende week wordt kort besproken.
College 2 betreft de lezing van Fik Meijer aan het einde van de middag:
Fik Meijer - Paulus: een leven tussen Jeruzalem en Rome, 15-17u, PCH 104
Als inhaalslag op vorige week is deze lezing verplicht en is hier een opdracht een verbonden:
Opdracht voor volgende week: "Hoe typisch was Paulus als reiziger voor zijn tijd?" Zie hieronder.
15 april – Practisch reizen in de Oudheid
Hierin besteden we aandacht aan de practische kanten van het reizen – waar had zo’n reiziger als
Paulus mee te maken? Wat voor beeld hadden mensen van de wereld en hoe probeerde ze er greep op
te krijgen? Welke ‘navigatie-systemen’ waren er en hoe werd kennis over de wereld vergaard en
verspreid? Deze kwesties, alsook de fysieke randvoorwaardes van het reizen, zoals wegen, posten,
veiligheid en andere voorzieningen, komen aan bod en scheppen een beeld van het reizen in de
antieke wereld als een flinke onderneming en investering. Dan rijst de vraag wat voor doelen en
motieven waren er, wat maakte het risico waard?
Literatuur
Romm, J.S. (1992) 'The boundaries of Earth', Chapter 1 in The edges of the earth in ancient
thought. Geography, exploration, and fiction, Princeton: Princeton University Press, 9-44 (35
pp)
Schellenberg, R.S. (2011) ''Danger in the wilderness, danger at sea': Paul and the perils of
travel', in P.A. Harland, ed. Travel and religion in antiquity, Waterloo, ON: Wilfrid Laurier
University Press, 141-161 (20 pp)
Algemeen (facultatief)
Purves, A. (2010) 'Map and narrative: Herodotus' Histories', in A. Purves: Space and time in
ancient Greek narrative, New York: Cambridge University Press, 118-158
Opdracht: "Hoe typisch was Paulus als reiziger voor zijn tijd?" In een korte betoog (500 woorden) geef antwoord op de vraag - deze inleveren vrijdag per File
Exchange en meenemen op college.
22 april – Imaginaire reizen
Reisverhalen maken ook deel uit van de beste fictie ter wereld, al vanaf de Homerische gedichten,
denk maar aan de avonturen van Odysseus. Waarom zijn reisverhalen zo populair (gebleven) en wat
zeggen zij over de gedachten van de wereld en wie daarin woont? Wat zegt het ook over hen eigen
identiteit? Science fiction komt zelfs aan bod in dit college als we kijken naar Lucianus van
Samosatas Een Waar Verhaal, waarin hij o.a. de samenleving onder buitenaardse wezens beschrijft.
7
Literatuur
Romm, J.S. (1992) 'Geography and fiction', in The edges of the earth in ancient thought.
Geography, exploration, and fiction, Princeton: Princeton University Press, 172-214 (42 pp)
Nasrallah, L. (2005) 'Mapping the world: Justin, Tatian, Lucian, and the second sophistic',
Harvard Theological Review 98(3), 283-314 (30 pp)
Lucianus van Samosata, Vera historia [wordt op Blackboard geplaatst]
Opdracht: [wordt op Blackboard gezet] Lees Lucianus Vera historia in zijn geheel en beantwoord de volgende vragen met behulp van de
literatuur. Maak gebruik van voorbeelden in je antwoord:
1. Lucianus schrijft dit verhaal duidelijk als een parodie van een aantal bekende schrijvers.
Welke schrijvers zijn dit en hoe steekt hij er de draak mee?
2. Wat zegt dit over het beeld van de wereld (bekend en onbekend) in zijn tijd (de 2e eeuw na
Christus)?
3. Nasrullah ziet het werk van Lucianus tegen de achtergrond van de Griekse paideia van de
'Second Sophistic'. Geef voorbeelden uit de Vera historia waaruit dit blijkt...
4. (bonus) Welke passage vind je het leukste en waarom?
Neem je antwoorden mee naar college, maar email ze vóór aanvang college naar:
>> ONDERZOEKSOPZET INLEVEREN
6 mei – Geografen en ontdekkingsreizigers
De steeds groter wordende wereld van de Grieken in de Hellenistische periode heeft er o.a. voor
gezorgd dat geografie niet alleen een populaire genre werd, maar ook een staatsbelang was. Schrijfers
zoals Apollonius van Rhodos schrijven weliswaar een eigen vertelling van de Homerische verhalen,
maar weten het zo nauwkeurig te beschrijven dat de routes vandaag nog getraceerd kunnen worden.
Dit is mede te danken aan de toename van de periplous, ofwel beschrijvingen van zeeroutes en
havens, maar ook aan de preciezere kennis over de wereld. Maar naast de zeevaart is er steeds meer
kennis over steden en locale bevolkingen. Rond het begin van onze jaartelling schrijft Strabo zijn
Geografia, één van onze belangrijkste bronnen over de hoe de wereld van zijn tijd er uit zag.
Literatuur
Geus, K. (2005) 'Space and geography', in A. Erskine, ed. A companion to the Hellenistic
world, Malden, MA / Oxford: Blackwell Publishing Ltd, 232-245 (13 pp)
Dueck, D. (2010) 'The geographical narrative of Strabo of Amasia', in K.A. Raaflaub and
R.J.A. Talbert, ed. Geography and ethnography. Perceptions of the world in pre-modern
societies, Malden, MA: Wiley-Blackwell, Chapter 15, 235-251 (16 pp)
Passage uit Strabos Geografia [wordt op Blackboard geplaatst]
Reference (facultatief)
Romm, J.S. (1992) 'The wonders of the East', Ch.3 in The edges of the earth in ancient
thought. Geography, exploration, and fiction, Princeton: Princeton University Press, 82-120
(38 pp)
Opdracht: Schrijf een essay van 500 woorden over een zelf te kiezen passage uit Strabo’s Geographica* waarin
hij een stad of een volk beschrijft - en vergelijk deze met wat je erover in wikipedia (of op internet)
vindt. Welke beschrijving vind je meer aannemelijk en waarom? Wat zegt het over het beeld van
Strabo over de Grieken, Romeinen of Barbaren? Of iets er tussen in?
- In je beschrijving localiseer de plek of volk zoals Strabo dat doet (in welke landgebied is het?)
- Trek het artikel van Dueck erbij in je bespreking
- Wees bereid om kort op je essay in te gaan tijdens college
- Email je essay voor aanvang college naar: [email protected]
8
*Strabo is ook beschikbaar online, bijv.
- http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Strabo/
- http://www.perseus.tufts.edu
- http://archive.org/details/geographyofstrab01strarich
15 mei [woensdag] – Toeristen in de Oudheid
Reizen werd vooral in de Romeinse periode gezien als een belangrijke onderdeel van de paideia, of
culturele vorming vooral van jongeren. Veel steden waren toen al roemrijk, zoals Athene en
Alexandrië en heiligdommen zoals Olympia en Delphi, die tot de culturele gemeengoed behoorden.
Een belangrijke bron hierover is de schrijver Pausanias, die leefde in de tweede eeuw na Christus en
die een reisgids voor Griekenland heeft geschreven. In dit college bestuderen wij dit phenomeen en
kijken ook vanuit welke perspectief Pausanias schreef – voor wie schreef hij, wat beschreef hij wel en
wat liet hij weg?
Literatuur
Casson, L. (1974) ‘Sightseeing’, Ch. 17 in Travel in the ancient world, Baltimore, 262-291
(29 pp)
Rutherford, I. (2001) 'Tourism and the Sacred. Pausanias and the Tradition of Greek
Pilgrimage', in S.E. Alcock, J.F. Cherry and J. Elsner, ed. Pausanias. Travel and Memory in
Roman Greece, Oxford, 40-52 (12 pp)
Passage uit Pausanias [zelf te kiezen]
Opdracht: Pausanias Periegesis geeft een toer van Griekenland weer, met als doel het bezoeken van
heiligdommen. Schrijf een essay van 500 woorden over een zelf te kiezen plek die Pausanias
beschrijft in zijn Periegesis.* In je essay ga in op de volgende vragen: geeft hij de moderne situatie
weer, of de antieke (en waaruit blijkt dit)? Schrijft Pausanias meer voor de nieuwsgierige toerist of
voor de religieuse pelgrim, wat vind jij?
- Trek de beide artiekelen erbij in je bespreking
- Wees bereid om kort op je essay in te gaan tijdens college
- Email je essay voor aanvang college naar: [email protected]
*Pausanias is ook beschikbaar online, bijv.
- http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0160&redirect=true
- http://pausanias-footsteps.nl/
>> INLEVEREN EERSTE HOOFDSTUK
9
22 mei [woensdag] – Religieuze reizen
Religie wordt door velen gezien als één van de belangrijkste redenen van mobiliteit in de Oudheid.
Behalve de grote Griekse festivals, zoals Olympia, nemen persoonlijke reizen ook een belangrijke
deel in van deze categorie. Doel was vaak orakel heiligdommen, geneeskundige heiligdommen,, maar
ook ‘pelgrimsoorden’, die steeds populairder werden in de Late Oudheid – in sommige gevallen lijkt
de reis zelf het doel te zijn.
Literatuur
Scott, I.W. (2011) 'The Divine Wanderer. Travel and divinization in Late Antiquity', in P.A.
Harland, ed. Travel and religion in antiquity, Waterloo, ON: Wilfrid Laurier University
Press, 101-121 (20 pp)
Elsner, J. and I. Rutherford (2005) 'The concept of pilgrimage and its problems', in J. Elsner
and I. Rutherford, ed. Pilgrimage in Graeco-Roman and Early Christian antiquity. Seeing
the Gods, Oxford: Oxford University Press, 1-38 (38 pp)
Drijvers, J.W. (2001) ‘De pelgrimage van Egeria’, Hermeneus 73, 174-179 (5 pp)
Opdracht Egeria (of Etheria) was een Gallische vrouw die in 381-384 een reis gemaakt heeft naar het Heilige
Land. Dit heeft zij vastgelegd via brieven aan haar vrouwenkring thuis. In 1884 zijn kopieën van haar
reisverslag ontdekt in Arezzo. De Itinerarium Egeriae is een bron die een zeldzame en zeer
persoonlijke kijk geeft in de wereld van een Westerse vrouw alsook in het reizen en de betekenis van
pelgrimages in de Late Oudheid.
Opdracht: kies twee bestemming van Egeria* (een overzicht is te vinden in het artikel van Drijvers).
In 500 woorden schrijf je een betoog waarin je deze vergelijkt en antwoord geeft op de volgende
vragen:
Hoe kwam ze op haar bestemming?
Wie heeft haar geholpen en hoe?
Wat haar indrukken zijn, welke emoties toont zij?
Tenslotte, wat zegt dit over pelgrimage? Trek het de artikelen van Elsner & Rutherford 2005
en Drijvers 2001 erbij in je antwoord.
Email je essay voor aanvang college naar: [email protected]. Wees bereid om kort op je essay
in te gaan tijdens college.
*De Itinerarium Egeriae is recent vertaald in het Nederlands door Vincent Hunink, In het land van de
Bijbel. Reisverslag van Egeria, en dame uit de vierde eeuw, Hilversum: Uitgeverij Verloren 2010.
Het is ook online in Engels:
http://www.ccel.org/m/mcclure/etheria/etheria.htm
10
WERKSTUK ONDERWERPEN
Mogelijke werkstuk onderwerpen, verdeeld in categorieën – andere onderwerpen mogen eventeueel
ook na overleg met de docent:
1. Fictieve reizen – Reisverhaal als genre
- Reisverhaal als genre an sich
- Anabasis – the long journey home (Odysseus, Xenophon)
- Apollonius van Rhodos – geograaf of fantast?
- Lucianus van Somastata – reizen en satyr (Passing of Peregrinus, Saturnalia, Dea Syria)
- Petronius’ Satyricon in context geplaatst
-
2. Het beeld van de Andere
- Wie zijn de Hyperboreanen?
- Het beeld van de Skythen in Herodotos
- Grieks en Romeinse beelden van de Perzen
- Lucian en De Dea Syria
- Het Romeinse perspectief op de Joden
-
3. Infrastructuur van het reizigen
- Zeevaart in de Oudheid
- Romeinse wegennet – bouw, expansie en doel
- De Zijde Route in de Oudheid
- Eudoxos en het Rode Zee route
- Mijlpalen als artefact
- Cursus publicum – de Romeinse postdienst
-
4. Geografie & Ontdekkingsreizigers
- Hekataios van Miletos en Anaximander
- Vroege cartografen
- De Peutingerkaart – ontstaan, gebruik, overlevering
- Geografie in dienst van de Hellenistische koningen
- De periplous – navigatie beschrijvingen als greep op de wereld
- Strabo – geografie met een missie?
-
5. Toeristische Reizen
- Pausanias – religieuze of culturele reizen?
- Romeinse cultuurreizen
- Keizerlijke toers
- Nachleben: De Grand Tour in de 18e eeuw
- Nachleben: Moderne reizen naar de Oudheid
-
6. Religieuze Reizen
- De aantrekkingskracht van panhellenische/orakel heiligdommen (Olympia/Delphi)
- Pelgrimages naar Egypte
- Pelgrimages naar het Heilige Land in de Late Oudheid
- De Pelgrimage van Egeria
- Het stichten van kloosters in de Woestijn
- Het leven van de Heilige Antonius
11
-
LITERATUUR - REISVERHALEN
* De volumes met een zijn vastgelegd op de werkplank:
*Adams, C. and R. Laurence (2001) Travel and geography in the Roman Empire, London: Routledge
*Adams, C.E.P., J. Roy, et al. (2007) Travel, geography and culture in Ancient Greece, Egypt and the
Near East, Oxford: Oxbow
*Alcock, S.E., J.F. Cherry, et al., eds (2001) Pausanias. Travel and memory in Roman Greece.
Oxford; New York: Oxford University Press.
André, J.-M. and M.-F. Baslez (1993) Voyager dans l'Antiquité, [Paris]: Fayard
Casson, L. (1991) The ancient mariners. Seafarers and sea fighters of the Mediterranean in ancient
times, 2nd ed., Princeton: Princeton University Press
*Casson, L. (1994) Travel in the ancient world, Baltimore: Johns Hopkins University Press
Chattopadhyaya, S. (1980) The Periplus of the Erythraean Sea & Ptolemy on ancient geography of
India, Calcutta: Prajña
Dilke, O.A.W. (1985) Greek and Roman maps, Ithaca, N.Y.: Cornell University Press
Dillon, M. (1997) Pilgrims and pilgrimage in ancient Greece, London: Routledge
*Elsner, J. and I. Rutherford (2005) Pilgrimage in Graeco-Roman & early Christian antiquity. Seeing
the gods, Oxford; New York: Oxford University Press
*Frank, G. (2000) The memory of the eyes. Pilgrims to living saints in Christian Late Antiquity,
Berkeley: University of California Press.
Frank, M. (2009) 'Imaginative Geography as a Travelling Concept', European Journal of English
Studies 13(1), 61-77
Friedlaender, L. and G. Wissowa (1921) Sittengeschichte Roms, Leipzig: S. Hirzel
*Giebel, M. (1999) Reisen in der Antike, Darmstadt: Wiss. Buchges
*Gruen, E.S. (2011) Rethinking the other in Antiquity, Princeton: Princeton University Press.
Halfmann, H. (1986) Itinera principum. Geschichte und Typologie der Kaiserreisen im Römischen
Reich, Stuttgart: F. Steiner Verlag Wiesbaden
*Handley, M.A. (2011) Dying on foreign shores. Travel and mobility in the late-antique West,
Portsmouth, R.I.: Journal of Roman Archaeology
*Harland, P.A. (2011) Travel and religion in antiquity, Waterloo, Ont.: Wilfrid Laurier University
Press.
*Hunink, V. (2010) In het land van de bijbel. Reisverslag van Egeria, een dame uit de vierde eeuw,
Hilversum: Uitgeverij Verloren BV.
*Hunt, E.D. (1982) Holy Land pilgrimage in the later Roman Empire, AD 312-460, Oxford:
Clarendon Press.
*de Jong, I.J.F. (2012) Space in ancient Greek literature. Studies in ancient Greek narrative,
Mnemosyne, bibliotheca classica Batava. Supplementum339, Leiden: Brill
Kleberg, T. (1963) In den Wirtshäusern und Weinstuben des antiken Rom, Berlin: Akademie-Verlag
Kötting, B. (1980) Peregrinatio religiosa. Wallfahrten in der Antike und das Pilgerwesen in der alten
Kirche, Münster i.W.: Th. Stenderhoff.
*von Martels, Z.R.W.M. (1994) Travel fact and travel fiction. Studies on fiction, literary tradition,
scholarly discovery, and observation in travel writing, Leiden: Brill.
Mattern, S.P. (1999) Rome and the enemy. Imperial strategy in the principate, Berkeley: University of
California Press
*Montiglio, S. (2005) Wandering in Greek culture, Chicago: University of Chicago Press.
Nicolet, C. (1991) Space, geography, and politics in the early Roman empire, Jerome lectures 19, Ann
Arbor: University of Michigan Press. Online beschikbar: http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=mdp.39015019480592;seq=1;view=1up
Pretzler, M. (2007) Pausanias. Travel writing in ancient Greece, London: Duckworth
*Purves, A.C. (2010) Space and time in ancient Greek narrative, New York: Cambridge University
Press.
*Raaflaub, K.A. and R.J.A. Talbert (2010) Geography and ethnography. Perceptions of the world in
pre-modern societies, Ancient world--comparative histories, Malden, MA: Wiley-Blackwell.
12
*Romm, J.S. (1992) The edges of the earth in ancient thought. Geography, exploration, and fiction,
Princeton, N.J.: Princeton University Press.
Scott, M. (2013) Space and society in the Greek and Roman worlds, Key themes in ancient history,
Cambridge: Cambridge University Press
Speake, J. (2003) Literature of travel and exploration. An encyclopedia, New York: Fitzroy Dearborn.
*Talbert, R.J.A. and K. Brodersen (2004) Space in the Roman world. Its perception and presentation,
Antike Kultur und Geschichte, Bd. 5., Münster: Lit Verlag.
Talbert, R.J.A. and R.S. Bagnall (2000) Barrington atlas of the Greek and Roman world, Princeton,
N.J.: Princeton University Press
Williams, M.F. (1991) Landscape in the Argonautica of Apollonius Rhodius, Studies in Classical
Philology 63, Frankfurt a.M.: Peter Lang
LITERATUUR - ALGEMEEN
Algemeen over de Oudheid – kennis opfrisser
de Blois, L. and R.J. van der Spek (1983) Een kennismaking met de oude wereld, Muiderberg:
Coutinho
Naerebout, F.G. and H.W. Singor (1995) De oudheid. Grieken en Romeinen in de context van de
wereldgeschiedenis, Baarn: Ambo
Online
Brill’s New Pauly - een specialistische encyclopedie op het gebied van de Oudheid, zowel in duits als
engels, uitstekende beginpunt over een onderwerp:
http://referenceworks.brillonline.com.proxy.uba.uva.nl:2048/cluster/New%20Pauly%20Onlin
e?s.num=0
Cambridge Ancient History, gedeeld in volumes per periode:
http://universitypublishingonline.org.proxy.uba.uva.nl:2048/cambridge/histories/subject_title_
list.jsf;jsessionid=EB6639BDCCE99F51E9EE5A969B8CDCF7?subjectCode=04&heading=
General+History&tSort=title+closed&aSort=author+default_list&ySort=year+default_list
Cambridge Companions Online – bundels over specifieke onderwerpen (Herodotus, the Hellenistic
World, Alexander the Great, the Roman Republic, St. Paul, etc) met artikelen door experts:
http://universitypublishingonline.org.proxy.uba.uva.nl:2048/cambridge/companions/
Zoekmachines
l ‘Annee philologique voor algemeen en vakliteratuur over (met name) de Klassieke Oudheid, nadruk
op historische en literaire werken:
http://www.annee-philologique.com.proxy.uba.uva.nl:2048/
Gnomon – voor algemeen en vakliteratuur over de Klassieke Oudheid
http://www.gnomon-online.de/sort.FAU?sid=960FFBA615&dm=1&erg=A&sortx=2
ZENON DAI voor algemeen en vakliteratuur over (met name) de Klassieke Oudheid, nadruk op
archeologie: http://opac.dainst.org/F
JSTOR vooral voor specialistische artiekelen:
http://www.jstor.org.proxy.uba.uva.nl:2048/action/showBasicSearch