RPH THN 5 KEKUATAN 2

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5 Tarikh : 6 Februari 2013 Hari : Rabu Masa : 7.35 –8.05 pagi Kelas : 5 Maju Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Bil.Murid : 31 orang ( 16P 15L) Tunjang : Kecergasan Fizikal Tajuk : Kekuatan - Tolak Bahu Rakan - Menimbang Garam Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,murid dapat : Psikomotor 1. Melakukan aktiviti tolak bahu rakan dan menimbang garam sebanyak tiga kali percubaan dengan betul dan tepat. Kognitif 1. Menyatakan sekurang – kurangnya dua otot yang terlibat semasa melakukan aktiviti kekuatan dengan betul dan tepat.

Transcript of RPH THN 5 KEKUATAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 5

Tarikh : 6 Februari 2013 Hari : Rabu

Masa : 7.35 –8.05 pagi Kelas : 5 Maju

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Bil.Murid : 31 orang ( 16P 15L)

Tunjang : Kecergasan Fizikal

Tajuk : Kekuatan

- Tolak Bahu Rakan

- Menimbang Garam

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

Psikomotor

1. Melakukan aktiviti tolak bahu rakan dan menimbang garam sebanyak tiga kali percubaan

dengan betul dan tepat.

Kognitif

1. Menyatakan sekurang – kurangnya dua otot yang terlibat semasa melakukan aktiviti

kekuatan dengan betul dan tepat.

Afektif

1. Menunjukkan semangat kerjasama dengan memberi semangat kepada rakan kumpulan

semasa aktiviti berkumpulan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid – murid pernah mempelajari aktiviti kekuatan semasa Tahun 4.

Penerapan Nilai : Keyakinan dan Kesungguhan

Strategi utama : Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)

KBKK : Membuat ramalan

Penggabungjalinan : Kemahiran Pergerakan Asas Lokomotor dan Bukan Lokomotor

Alatan :

Bil.

Nama Alatan Kuantiti

1. Wisel 1

2. Skital 4

3. Kad Perkataan 2 Set

Perlaksanaan :

Bahagian /Masa

Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan /Alatan

Set Induksi

( 5 minit)

KKE- Ingin tahu

- Kemahiran

sosial

KB Kreatif- Menjana idea

TKP- Visual- ruang

Strategi Utama

- Kecergasan

Kinestetik

Memanaskan Badan

1. Mobiliti

permainan

‘Belalang’

dan

‘Belatuk’

1. Mobiliti

Permainan

‘Belalang’ dan

‘Belatuk’

- Murid dibahagiakan

kepada dua

kumpulan.

- Jarak antara dua

barisan lebih

kurang 1 meter.

- Satu barisan

dinamakan

‘Belalang’ dan

satu barisan lagi

dinamakan ‘

Belatuk’

- Apabila guru

PETUNJUK :

GURU

MURID

KON

ZON SELAMAT

Permainan ‘Belalang’ dan ‘ Belatuk’

Belalang Belatuk

2. Regangan

menyebut

‘Bela….tuk’

barisan ‘Belatuk’

akan berlari ke

garisan selamat

sambil dikejar

oleh barisan

‘Belalang’

- Tukar peranan

2. Regangan

‘Sentuh Langit,

Sentuh Bumi’

- Murid berdiri

dalam kawasan yang

ditetapkan.

- Apabila guru

menyebut

‘Sentuh Langit’

murid perlu

PETUNJUK :

GURU

MURID

Sentuh Langit

menjengket kaki

dan tangan

diluruskan ke

atas.

- Apabila guru

menyebut ‘Sentuh

Bumi’ murid akan

membongkokkan

badan ke bawah

dan tangan

menyentuh lantai.

- Lakuan dilakukan

dalam kiraan 8.Perkembanga

n

Langkah 1

( 5 minit )

Langkah 1

Tolak Bahu

Berpasangan

Langkah

- Berdiri tegak,

kaki seluas bahu

- Berdiri menghadap

rakan berpasangan.

Alatan :

- Kon besar

- Wisel

Langkah 2

( 5 minit )

Langkah 2

Timbang Garam

- Langkah sebelah

kaki ke hadapan.

- Letakkan kedua –

dua belah tangan

pada bahu

pasangan.

- Tolak bahu

pasangan sekuat –

kuat hati.

- Buat dalam kiraan

lapan saat.

Langkah 2

- Berdiri tegak,

kaki seluas bahu

membelakangi

rakan.

- Seorang rakan

meletakkan tangan

PETUNJUK :

GURU

MURID

PETUNJUK :

Tolak Bahu

Berpasangan

di pinggang dan

fleksikan lutut.

- Seorang rakan lagi

memasukkan tangan

ke dalam tangan

yang diletakkan di

pinggang tersebut.

- Angkat rakan dan

bertahan dalam

kiraan lapan saat.

GURU

MURID

Kemuncak

( 10 minit )

Strategi Utama

- Kecergasan

Kinestetik

1) Permainan

Kecil

‘Siapa

Cepat’

‘ Siapa Cepat ’

- Murid dibahagikan

kepada 2 kumpulan.

- Murid di kehendaki

berbaris secara

ALATAN :- Wisel

- Skital

- Kad

perkataan

memanjang ke

belakang.

- Murid dikehendaki

mendukung rakan

sambil membawa kad

untuk disusun.

- Kumpulan yang

sampai dahulu dank

ad yang disusun

betul dikira

sebagai pemenang.

PETUNJUK :

KON

MURID

SUSUNAN PERKATAAN

Penutup

( 5 minit )

KKE :

- Kesedaran

Kendiri

Keyakinan

diri

1. Menyejukkan

Kejutan elektrik

- Berdiri secara

tegak.

- Jarakkan ruang

antara satu sama

lain.

- Guru memberi PETUJUK :

badan

- Kejutan

Elektrik

- Tarik nafas

Soal jawab dan

rumusan

arahan “elektrik”,

dan murid akan

menggetarkan badan

seperti terkena

renjatan elektrik.

Soal jawab

1. Apakah aktiviti

yang dijalankan?

2. Bahagian manakah

yang terlibat

semasa melakukan

aktiviti?

Rumusan

- Guru menerangkan

bahagian badan

yang terlibat

sepanjang aktiviti

dijalankan

- Guru membuat

GURU

MURID

refleksi apa yang

diajarkanRefleksi :

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

______

Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

______________