RPH ICT bab 4.1.3

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEKOLAH: SUBJEK : Teknologi Maklumat dan Komunikasi TARIKH : 14 / 02/ 2014 TINGKATAN : 4 MASA : 9.20 – 10.00 pagi [ 40 minit] BILANGAN PELAJAR : 20 KEHADIRAN : TAJUK : 4.1.3 Multimedia Interaktif HASIL PEMBELAJARAN : 1. 4.1.3.1 - Pelajar dapat membezakan ciri-ciri multimedia linear dan tak linear.

Transcript of RPH ICT bab 4.1.3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEKOLAH:

SUBJEK : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

TARIKH : 14 / 02/ 2014 TINGKATAN : 4

MASA : 9.20 – 10.00 pagi [ 40 minit]

BILANGAN PELAJAR : 20 KEHADIRAN :

TAJUK :

4.1.3 Multimedia Interaktif

HASIL PEMBELAJARAN :

1. 4.1.3.1 - Pelajar dapat membezakan ciri-ciri multimedia linear dan tak linear.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1. Mendefinisikan multimedia linear dan tidak linear dengan betul.

2. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 contoh multimedia linear dan tidak linear secara lisan

dengan betul.

3. Membezakan ciri-ciri multimedia linear dan tidak linear secara bertulis dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

a) Pelajar pernah terdedah dengan unsur-unsur multimedia seperti permainan komputer,

laman web dan filem.

BAHAN PENGAJARAN :

a) Slaid Power Point “slide bab 4.1.3” slide1 – 13 (Folder “ICT Bab 4.1.3”)

b) Video(Upin & Ipin - Kopi Tok Dalang – YouTube.mp4)

c) Slaid Power Point “Contoh interaktif tak linear” slide 1 – 23 (Folder “BAHAN SLIDE”)

d) Laptop dan projector

LANGKAH PEMBELAJARAN:

LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI PEMBELAJARAN BAHAN/NOTAInduksi

(5 minit)

9.20-9.25

pagi

Menjalankan induksi:

Induksi dijalankan bagi

menarik minat pelajar

untuk mengikuti topik ini

1) Guru menayangkan

gambar permainan

video, gambar

animasi, gambar

laman web, dan

gambar iklan tv.

2) Guru meminta

pelajar memberi

perbezaan antara

Strategi :

- Berpusatkan guru dan

bahan

Teknik/Kaedah :

- Penyoalan

- Penerangan

ABM/BBM :

- Slaid Power Point

kesemua gambar

tersebut.

3) Pelajar memberi

maklum balas

dengan menyatakan

perbezaan.

4) Guru meminta

pelajar

menghubungkait

set induksi

dengan pelajaran

hari ini.

“Objektif

Pembelajaran” slide 2

– 5 (Folder “ICT Bab

4.1.3”)

- Laptop dan projektor

Nilai/KBKK :

- Rasional

- Memberi tumpuan

Langkah 1

(15

minit)

9.25-9.40

pagi

MULTIMEDIA INTERAKTIF

Merupakan aplikasi

multimedia yang

membenarkan pengguna

untuk berinteraksi

secara aktif.

1) Pelajar membaca

objektif yang

dipaparkan

melalui

projektor.

Strategi :

- Berpusatkan guru dan

bahan

Teknik/Kaedah :

- Penerangan

Pengguna boleh

mengawal apa yang

dilihat dan didengar

bagi menentukan hala

tuju masing-masing

semasa berinteraksi.

Interaktif multimedia

melibatkan interaksi

antara pengguna dan

komputer dengan

menggunakan peranti

input seperti papan

kekunci, ‘joystick’,

skrin sentuh atau

tetikus.

TERDAPAT DUA JENIS

INTERAKTIVITI MULTIMEDIA

IAITU:

1. Interaktiviti Linear

2) Pelajar diminta

menerangkan

maksud

“interaktiviti”

berdasarkan

pemahaman mereka.

3) Pelajar diberi

penerangan

mengenai

multimedia

interaktif,

interaktiviti

linear,

interaktiviti

tidak linear,

serta perbezaan

antara keduanya.

Pelajar mencatat

- Penyoalan

ABM/BBM :

- Slaid Power Point 1 –

13 (Folder “ICT Bab

4.1.3”)

- Video(Upin & Ipin -

Kopi Tok Dalang –

YouTube.mp4)

- Slaid Power Point

“Contoh interaktif tak

linear” slide 1 – 23

(Folder “BAHAN SLIDE”)

- Laptop dan projektor

Nilai/KBKK :

- Rasional

- Memberi tumpuan

2. Interaktiviti Tidak

Linear

INTERAKTIVITI LINEAR

Pengguna bersifat

pasif kerana pengguna

tidak mempunyai

sebarang kawalan atas

perkembangan isi

kandungan dalam

aplikasi multimedia

tersebut.

Isi kandungan adalah

dalam bentuk urutan

Contoh interaktiviti

linear:

Klip video

Filem

Animasi

nota yang perlu.

4) Pelajar diminta

memberi contoh

aplikasi

multimedia bagi

setiap

interaktiviti.

Iklan TV

INTERAKTIVITI TIDAK LINEAR

Pengguna boleh mengawal

keseluruhan isi kandungan

aplikasi multimedia

berdasarkan kesesuaian dan

minat mereka dengan

mengklik butang, hyperteks

atau hypermedia.

HYPERTEKS

Digunakan untuk

menyambung perkataan

atau frasa ke skrin

yang lain

Ia adalah teks yang

mengandungi pautan

kepada teks yang lain

dengan menekan satu

atau lebih perkataan

yang bergaris.

HYPERMEDIA

Digunakan untuk

menghubungkan

pelbagai unsur media

seperti audio dan

video.

Hampir menyerupai

hyperteks, cuma ia

bukan sekadar

berasaskan teks

sahaja, tetapi

termasuklah media

lain seperti grafik,

imej, audio dan

video.

Contoh interaktiviti

tidak linear:

Perisian

courseware

Laman web

Permainan

komputer

PERBEZAAN CIRI-CIRI

MULTIMEDIA

Langkah 2

(5 minit)

Aktiviti pengukuhan

berkaitan interaktiviti

linear dan tidak linear.

1) Guru membahagikan

pelajar kepada

tiga kumpulan

Strategi:

- Berpusatkan pelajar,

guru dan bahan

9.40-9.45

pagi

2) Guru memberikan

satu soalan

kepada satu

kumpulan. Setiap

kumpulan diminta

menjawab soalan

yang diberikan

sama ada secara

lisan atau

bertulis.

Teknik/Kaedah:

- Perbincangan

BBM/ABM:

- Papan putih, pen

marker

Penutup

(5 minit)

9.45-9.50

pagi

Penutup dijalankan agar

pelajar dapat mengingati

kembali apa yang telah

difahami seiring dengan

objektif yang ingin

dicapai.

1) Guru memimta

pelajar

merumuskan

pembelajaran yang

telah dijalankan

secara lisan

mengikut

kefahaman masing-

masing secara

Strategi:

- Berpusatkan pelajar

dan guru

Teknik/kaedah:

- Perbincangan

Nilai:

- Kerjasama

rawak.

2) Guru merumuskan

semula

pembelajaran pada

hari ini.

- Keberanian

- Keyakinan