Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

download Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

of 4

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

  • 7/24/2019 Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

    1/4

    RancanganPengajaran

    HarianSejarah

    Mata Pelajaran / Kelas

    Sejarah / 5 PerdanaTajuk

    Tajuk 1: Warisan Negara Kita

    Masa

    08.30 09.30 pagi !0 "init#

    Standard Kandungan

    !.$ %ga"a &s'a"

    Standard Pembelajaran

    Objektif

    Pada akhir pengajaran dan pe"(e'ajaran "urid dapat:

    i. )enje'askan *ara hidup (er"as+arakat da'a" &s'a".ii. )en+enaraikan sekurang,kurangn+a dua peranan aga"a &s'a" da" "e"(entuk perpaduan.iii. )en+enaraikan sekurang,kurangn+a tiga ni'ai +ang per'u dia"a'kan da'a" "e"(entuk

    "as+arakat +ang har"-ni (erteraskan aga"a di )a'a+sia.

    Aktiviti

    Set induksi

    1 ua -rang "urid untuk "e"(uat pu'e +ang "engandungi ga"(ar "asjid di depan ke'as.

    !angkah 1

    1. uru "e"(erikan penerangan tentang *ara hidup (er"as+arakat da'a" &s'a" "e'a'ui kertas

    "ahjung.

    !angkah "

    1. uru "enunjukkan satu ga"(ar +ang "engenai penduduk (erg-t-ng,r-+-ng di se(uah kaasan

    peru"ahan dan "engadakan sesi per(in*angan.

    !angkah #

    1. Setiap ku"pu'an dikehendaki "enghasi'kan satu peta (u'atan "engenai *ara hidup +ang per'u

    dia"a'kan untuk "enja'inkan hu(ungan (aik dengan "as+arakat seke'i'ing.

    Penutu$1. %kti2iti s-a' jaa( untuk "enguji keaha"an "urid.

    %lemen Merentasi Kurikulum &%MK'

    Kemahiran Pemikiran Sejarah( %lemen asas sejarah

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai murni

    , 4erusaha, -r"at,"engh-r"ati, Se"angat patri-tis"e, T-'eransi, 4erani, 4ekerjasa"a

    *imensi Ke+arganegaraan

    !.$.3 )en+atakan *ara hidup (er"as+arakat

    da'a" &s'a".K !.$.5 )en+atakan peranan aga"a &s'a" da'a" "e"(entuk perpaduan.

    K !.$.! )en+atakan ni'ai,ni'ai keaga"aan +ang dia"a'kan (agi "e"(entuk

    "as+arakat +ang har"-ni.

  • 7/24/2019 Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

    2/4

    , Perk-ngsian Ni'ai, Perasaan kekitaan

    %lemen )ilai Tambah &%)T'

    , Kreati dan in-2ati

    Alat/-ahan -antu Mengajar

    Ni'ai,ni'ai keaga"aanKertas "ahjung#6 7e"(aran kerja6 a"(ar4erg-t-ng,r-+-ng#6 Pu'ea"(ar"asjid#6 Kertas "ahjung6 Pen "arker

    Strategi Pengajaran *an Pembelajaran

    !angkah/Aktiviti Pengajaran *an

    PembelajaranPedag.gi %MK

    atatan

    Set 0nduksi( 2# 3 2#4 $agi &4

    Minit'

    uru "e"i'ih dua -rang "urid

    untuk "e"(uat pu'e +ang

    "engandungi ga"(ar "asjid. )urid dike"ukakan (e(erapa

    s-a'an +ang (erkaitan dengan

    pu'e terse(ut. %pakah +ang anda tahu

    tentang ga"(ar terse(ut i "anakah anda 'ihat

    (angunan ini 4angunan ini ada'ah

    (erkaitan dengan "ana

    satu aga"a

    )urid "enjaa( s-a'an guru

    se*ara 'isan.

    uru "engaitkan pen+-a'an

    dengan tajuk pe"(e'ajaranpada hari ini.

    KPS

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai Murni

    , 4erusaha

    K-

    , )enjana idea, )enghu(ung kait, )enje'as

    Alat/-ahan -antu Mengajar

    Pu'ea"(ar "asjid#

    Te.ri Kecerdasan Pelbagai&TKP'

    , isua',uang, Kinestetik, &nterpers-na'

    Pembelajaran k.$eratif

    !angkah 1( 2#4 3 244 $agi &"

    minit'

    uru "e"(erikan penerangan

    tentang *ara hidup

    (er"as+arakat da'a" &s'a"

    "e'a'ui kertas "ahjung.

    uru (ertan+akan s-a'an kepada"urid.

    %pakah ni'ai,ni'ai &s'a" +ang

    patut dia"a'kan da'a"

    kehidupan "as+arakat

    )a'a+sia +ang terdiri

    daripada pe'(agai kau" 4agai"anakah ni'ai,ni'ai

    &s'a" "e"(antu

    "eujukan kehar"-nian

    da'a" hidup

    (er"as+arakat %pakah sikap +ang

    KPS

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai,murni

    , -r"at,"engh-r"ati

    , Se"angat patri-tis"e, T-'eransi

    K-

    , )enje'as, )enjana idea, )enghu(ung kait

    Alat/-ahan -antu Mengajar

    Ni'ai,ni'ai keaga"aanKertas

    "ahjung#

    *imensi Ke+arganegaraan

    , Perk-ngsian ni'ai

    K5"4

    K5"5

  • 7/24/2019 Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

    3/4

    "e"(antu "eujudkan

    perpaduan da'a" ka'angan

    "as+arakat

    )urid "enjaa( s-a'an guru

    se*ara 'isan.

    !angkah "( 244 3 61 $agi &14

    minit'

    uru "enunjukkan satu ga"(ar

    +ang "engenai penduduk

    (erg-t-ng,r-+-ng di se(uah

    kaasan peru"ahan.

    uru (ertan+akan s-a'an kepada

    "urid.

    Pada pendapat anda6apakah akti2iti,akti2iti 'ain

    +ang (-'eh "e"(entuk

    perpaduan di negara kita

    uru (ersa"a,sa"a dengan

    "urid "engadakan sesi

    per(in*angan +ang "engenai

    ga"(ar +ang te'ah ditunjukkan di

    atas papan putih.

    KPS

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai,murni, -r"at,"engh-r"ati, Se"angat patri-tis"e, T-'eransi

    K-

    , )enje'as, )enjana idea, )enghu(ung kait

    K-AT

    , )eni'ai

    , )engap'ikasi

    Alat/-ahan -antu Mengajar

    a"(ar(erg-t-ng,r-+-ng#

    Te.ri Kecerdasan Pelbagai&TKP'

    , &ntrapers-na', isua',ruang

    *imensi Ke+arganegaraan

    , Perasaan kekitaan

    K5"4

    !angkah #( 61 3 6"4 $agi &14

    minit'

    uru "e"(ahagikan "urid

    kepada e"pat ku"pu'an.

    uru "engedarkan kertas

    "ahjung dan pen "arker kepada

    setiap ku"pu'an.

    Setiap ku"pu'an dikehendaki

    "enghasi'kan satu peta (u'atan

    +ang "engenai *ara hidup +ang

    per'u dia"a'kan untuk

    "enja'inkan hu(ungan (aik

    dengan "as+arakat seke'i'ing.

    uru (ersa"a,sa"a "urid

    "en+e"ak jaapan.

    KPS

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai Murni

    , T-'eransi

    , 4erusaha, 4ekerjasa"a

    K-

    , )enje'as, )enjana idea

    %)T

    , Kreati dan in-2ati

    Alat/-ahan -antu Mengajar

    Kertas "ahjung6 Pen "arker

    Te.ri Kecerdasan Pelbagai&TKP'

    , &ntrapers-na', isua',ruang, Kinestetik

    *imensi Ke+arganegaraan

    , Perasaan kekitaan

    Pembelajaran K.$eratif

  • 7/24/2019 Rancangan Pengajaran Harian Sejarah 5 Perdana Minggu 2

    4/4

    i-think

    K5"5

    Penutu$( 6"4 3 6# $agi &4 minit'

    uru "enja'ankan akti2iti s-a' jaa( untuk "enguji

    keaha"an "urid. )engapakah kita per'u sa'ing "engh-r"ati

    4agai"anakah "e"upuk perpaduan antara

    pe'(agai aga"a %pakah ni'ai,ni'ai "urni (agi setiap aga"a

    %pakah ni'ai,ni'ai keaga"aan +ang per'u dia"a'kan

    untuk "e"(entuk "as+arakat +ang har"-ni

    )urid "enjaa( s-a'an guru se*ara 'isan. uru "engedarkan 'e"(aran kerja.

    uru "eru"uskan isi,isi penting da'a" pe'ajaran hari ini.

    KPS

    , )e"(uat penje'asan

    )ilai Murni

    , -r"at,"engh-r"ati, 4erani

    K-

    , )enje'as

    , )enjana idea

    Alat/-ahan -antu

    Mengajar

    7e"(aran kerja

    *imensi

    Ke+arganegaraan

    , Perk-ngsian

    ni'ai

    K5"4

    K5"5