RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN · Web view2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara...
Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN · Web view2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara...
1
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60minit)TAJUK 2.0 ASAS TEKNOLOGISTANDARD KANDUNGAN 2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara
elektromekanikal berpandukan manual.STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1 -2.2.3OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Membaca dan memahami manual.2. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan dengan betul.3. Menyatakan nama dan fungsi komponen kit model dengan betul.
RINGKASAN Murid membaca dan memahami manual dengan bimbingan guru. Nama, fungsi alatan tangan dan komponen yang terdapat dalam kit model didedahkan kepada murid.
KEMAHIRAN 1. Membaca manual kit model.2. Mengenal pasti nama, fungsi alatan dan komponen kit model.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :Ek2 Boleh mendapat maklumat daripada sumber.
Kreativiti Menghasilkan idea daripada pemerhatian
Nilai murni Yakin dan mematuhi peraturanBBM Kit model, manual, carta, alatan tangan.AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksiGuru mempamerkan kit model yang telah siap dipasang kepada murid. Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pengajaran pada hari ini.Langkah 1Guru mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan. Guru membimbing murid membaca dan memahami manual kit model.Langkah 2Guru menerangkan nama, fungsi dan cara penggunaan alatan tangan dengan betul.Langkah 3Murid menamakan alatan tangan dan komponen kit model yang ditunjukkan oleh guru. Guru meminta murid memberikan beberapa contoh kegunaan komponen yang pernah dilihat pada persekitaranPenutupGuru membuat rumusan pengajaran dengan memberi bandingan beberapa contoh kit model lain yang terdapat di pasaran.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan/ mengedarkan lembaran kerja/ teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid sudah mempelajari set binaan yang ada kesamaan dengan kit model semasa berada di tahap 1.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
_____________________________________________________
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
2
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit)TAJUK 2.0 ASAS TEKNOLOGISTANDARD KANDUNGAN
2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanikal berpandukan manual.
STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.4 -2.2.7
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. memasang komponen kit model berpandukan manual dengan betul.2. mengenal pasti sistem elektromekanikal yang terdapat pada kit model.3. menguji kefungsian kit model.4. mengetahui cara-cara yang betul untuk membuka dan menyimpan kit
model.RINGKASAN Murid memasang, mengenal pasti sistem pergerakan elektromekanikal,
membuka dan menyimpan kit model berpandukan manual dengan bimbingan guru.
KEMAHIRAN 1. Membaca manual kit model.2. Menggunakan alatan tangan dengan betul.3. Memasang, membuka dan menyimpan kit model dengan betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK3 Merancang sesuatu projek dengan teliti dan melaksanakannya.
Kreativiti Boleh mengumpul maklumat dan memastikan kualiti tugasan.
Nilai murni Berazam tinggi
BAHAN BANTU MENGAJAR
Kit model, manual, carta, alatan tangan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan kit model dan meminta murid untuk menamakan kit model tersebut. Guru bersoal jawab dengan murid.
Langkah 1
Guru mengedarkan satu set kit model kepada setiap kumpulan. Murid membaca manual yang telah dibekalkan. Murid melakukan aktiviti memasang kit model berpandukan manual dalam kumpulan
Langkah 2
Murid mengenal pasti sistem elektromekanikal yang terdapat pada kit model. Murid menguji kit model yang telah dipasang dan membuat pembaikan sekiranya tidak berfungsi.
Penutup Murid membuka dan menyimpan kit model. Guru memberi penghargaan kepada kumpulan yang berjaya memasang kit model.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid sudah mempelajari aktiviti memsang kit model pada pembelajaran yang lalu.
REFLEKSI Objektif tercapai
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
3
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
__ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan ________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.1-4.2.3
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Memahami cara membuat projek berpandukan manual.2. Mengenal pasti pelbagai bahan logam yang akan digunakan untuk
membuat3. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan.projek
RINGKASAN Guru menerangkan cara membuat projek dengan berpandukan manual. Murid membaca dan memahami manual, kemudian murid dapat menentukan bahan dan alatan tangan yang akan digunakan untuk membina projek.
KEMAHIRAN 1. Memahami manual.2. Mengenal pasti pelbagai jenis bahan logam3. Menama dan menyatakan fungsi alatan tangan.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK2 Memilih idea terbaik daripada banyak idea. Meneruskan peningkatan kualiti idea
Kreativiti Boleh mengumpul membuat penilaian terhadap idea.
Nilai murni Mematuhi peraturan
BAHAN BANTU MENGAJAR
Manual, carta, alatan tangan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan contoh projek. Guru bersoal jawab dengan murid.
Langkah 1
Murid membaca manual yang telah dibekalkan. Murid membaca dan memahami manual yang diedarkan dengan bimbingan guru.
Langkah 2
Guru mempamer dan menerangkan pelbagai jenis bahan logam yang boleh digunakan untuk membuat projek. Guru menerangkan nama dan fungsi alatan tangan. Murid diminta mengenal pasti bahan logam dan bukan logam.
Penutup Murid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerjaPENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid sudah pernah menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam pada tahun 4.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
4
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
__________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.4-4.2.5
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyediakan alatan dan bahan berpandukan manual.2. Mengukur, menanda dan memotong bahan logam dan bukan logam dengan
kaedah yang betul dan ukuran yang tepat.RINGKASAN Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti mengukur,
menanda dan memotong bahan logam dan bahan bukan logam dengan bimbingan guru.
KEMAHIRAN 1. Mengenal pasti bahan dan alatan tangan.2. Mengukur bahan logam dengan menggunakan pembaris keluli.3. Menanda bahan logam dengan menggunakan penggarit.4. Memotong bahan logam dengan menggunakan gunting logam.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa
Kreativiti boleh menggunakan cara dan teknik mengikut kaedah yang lebih baik.
Nilai murni Mematuhi peraturan, berdisiplinBAHAN BANTU MENGAJAR
Manual, bahan, alatan tangan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan pelajaran pada hari ini.Langkah
1Murid membaca dan memahami manual yang diedarkan dengan bimbingan guru. Murid menyenaraikan alatan dan bahan yang diperlukan untuk membuat projek.
Langkah 2
Guru mengarahkan murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan secara teratur. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan berpandukan manual. Guru membimbing murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan cara yang betul.
Penutup Murid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerja Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti menanda dan memotong pada pada tahun 4.
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
5
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
SEDIA ADA MURIDREFLEKSI Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan ________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.6
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Memasang komponen projek yang telah dipotong.2. Mengguna pengikat dan pencantum pada bahan dengan betul.
RINGKASAN Kerja memasang bahan yang telah dipotong dengan menggunakan pengikat dan pencantum yang betul.
KEMAHIRAN 1. Menggunakan pengikat dan pencantum dengan betul.2. Memasang bahan logam dengan kemas.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK5 Prinsip tanggung jawab sosial untuk menjaga kebersihan bengkel.
Kreativiti Penyelesaian masalah.Nilai murni Mengamalkan budaya bersih.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Manual, alatan tangan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
Guru menunjukkan jenis-jenis bahan pengikat dan pencantum. Guru menunjuk cara penggunaan pengikat dan pencantum pada bahan projek dengan cara yang betul. Murid memasang bahan projek berpandukan manual.
Langkah 2
Murid membersih bengkel, membersih alatan dan menyimpan bahan projek.
PenutupMurid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerja Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah belajar memasang projek eksperimental pada pembelajaran dan pengajaran Tahun 4
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
6
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.7
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :Membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek dengan cara yang betul.
RINGKASAN Murid boleh membuat kerja kemasan menggunakan cat licau atau syelek.KEMAHIRAN 1. Mengecat cat licau dengan menggunakan berus cat.
2. Menyapu syelek dengan menggunakan berus syelek.ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK5 Prinsip keadilan mengikut giliran.
Kreativiti Membuat perbandingan kualiti bahan.Nilai murni Kekemasan dalam tugasan yang diberikan.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan alatan tangan
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
1. Guru menerangkan kepada murid mengenai kertas las dan cara penggunaannya.
2. Guru membimbing murid menggunakan kertas las untuk melicinkan permukaan kayu.
3. Guru menunjukkan cat licau dan syelek serta cara menggunakannya dengan betul.
4. Murid melakukan kemasan menggunakan cat licau atau syelek pada permukaan projek.
Langkah 2
Murid membersih bengkel, membersih alatan dan menyimpan bahan projek.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
7
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melihat aktiviti mengecat dijalankan
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.8-4.2.9
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektronik.2. Membaca litar skematik dan litar bergambar serta mengenal pasti setiap
komponen elektronik yang terdapat dalam litar.RINGKASAN Murid dapat mengenal pasti komponen elektronik serta boleh membaca
litar skematik dan litar bergambarKEMAHIRAN 1. Mengenal pasti komponen elektronik
2. Membaca litar skematik dan litar bergambarELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK4 Menggunakan idea teknologi untuk menghasilkan produk.
Kreativiti Menggunakan sumber alternatif.Nilai murni Berhati-hati.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Komponen elektronik, litar skematik dan litar bergambar
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
Guru menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektronik. Guru menunjuk cara membaca litar skematik dan litar bergambar.
Langkah 2
Guru membimbing murid untuk mengenal pasti setiap komponen elektronik pada litar skematik dan litar bergambar. Murid membaca litar skematik dan litar bergambar dengan bimbingan guru. Guru menyemak lembaran kerja murid.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
8
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah menggunakan lampu suluh LED.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.10 – 4.2.12
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Membuat penyambungan litar elektronik pada projek dengan betul.2. Menguji kefungsian projek dengan beradab.3. Membuat penyenggaraan dan penyimpanan peralatan dengan cara
yang betul.RINGKASAN Murid dapat memasang litar elektronik, menguji kefungsian projek,
membuat penyenggaraan dan penyimpanan peralatan dengan betul.KEMAHIRAN 1. Menyambung litar elektronik dengan betul
2. Menggunakan alatan tangan dengan betul3. Menguji kefungsian projek dengan beradab4. Membuat penyenggaraan alatan tangan bagi kerja bahan logam.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
BAHAN BANTU MENGAJAR
Manual, bahan, alatan tangan
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
Guru menunjukkan 2 contoh projek yang telah siap dibina. Guru menunjukkan peralatan dan bahan yang akan digunakan semasa membuat penyambungan litar elektronik. Perbincangan spontan: Murid di minta untuk memilih alat yang diperlukan dan mengapa.
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
EK4 menilai perlaksanaaan projek.
Kreativiti boleh membuat keputusan dan mengambil tindakan susulan.
Nilai murni berdikari dan bekerjasama.
9
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
Langkah 2
Guru membimbing murid yang dipilih untuk menunjukkan langkah kerja membuat penyambungan litar elektronik pada bahagian badan projek. Murid lain memainkan peranan aktif dalam membuat penyambungan litar elektronik.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah mempelajari nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKSTANDARD KANDUNGAN
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.13
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Membuat pengiraan kos bahan.
RINGKASAN Murid dapat membuat pengiraan kos bahan.KEMAHIRAN Membuat pengiraan kos.ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK31. Berjaya menjalankan tugasan mengikut
perancangan2. Membuat kiraan anggaran kos dengan
Kreativiti Mendapat maklumat dari pelbagai sumberNilai murni Kejujuran dan ketelusan
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
Guru menerangkan butiran yang perlu dilengkapkan dalam lajur-lajur yang terdapat pada borang tersebut. Guru menerangkan contoh pengiraan kos dengan menggunakan peralatan TMK.
Langkah 2
Guru mengedarkan borang penyediaan pengiraan kos projek. Murid berbincang didalam kumpulan bagi
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
10
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
melengkapkan borang pengiraan kos. Guru membuat bimbingan kepada semua murid.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah membeli barangan di kedai semasa di sekolah dan di rumah. Murid telah didedahkan dengan nilai mata wang dan operasi tambah
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 5. TEKNOLOGI PERTANIANSTANDARD KANDUNGAN 5.1 Menanam biji benih dalam bekasSTANDARD PEMBELAJARAN
5.1.1
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyatakan ciri-ciri biji benih yang baik.2. Memberi maksud setiap ciri tersebut dengan ringkas.3. Memilih biji benih yang baik dengan betul.
RINGKASAN Guru dan murid membincangkan ciri-ciri biji benih yang baikKEMAHIRAN 1. Mengenal pasti ciri-ciri biji benih yang baik.
2. Memilih biji benih yang baik.ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK2 Daya kreativiti dan inovasi (pemilihan idea terbaik).
Kreativiti Pemilihan idea terbaik dan rasional.Nilai murni Kerjasama, yakin, tekun dan sabar
BAHAN BANTU MENGAJAR
Spesimen sebenar, bekas plastik
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan beberapa spesimen biji benih. Guru menyoal murid mengenai spesimen yang mereka lihat.
Langkah 1
Guru menerangkan ciri-ciri biji benih yang baik. Guru menunjukkan beberapa spesimen biji benih yang baik dan
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
11
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
yang rosak.
Langkah 2
Guru menunjukkan cara memilih biji benih yang baik. Guru meminta murid memilih biji benih yang baik secaraberkumpulan.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melihat biji benih di rumah atau di pasaran
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 5.0 TEKNOLOGI PERTANIANSTANDARD KANDUNGAN 5.1 Menanam biji benih dalam bekasSTANDARD PEMBELAJARAN
5.1.2 – 5.1.6
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menama dan menerangkan fungsi alatan.2. Mengenal pasti medium semaian.3. Mengisi medium semaian dalam bekas mengikut prosedur.
RINGKASAN Guru akan menerangkan kepada murid berkenaan alatan tangan,fungsi alatan, medium semaian dan cara mengisi medium semaianke dalam bekas yang sesuai.
KEMAHIRANMengenal pasti alatan tangan dan kegunaannya.Mengenal pasti beberapa medium semaian.Mengisi medium semaian ke dalam bekas.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK2 Daya kreativiti dan inovasi (pemilihan idea terbaik).
Kreativiti Pemilihan idea terbaik dan rasional.Nilai murni Kerjasama, yakin, tekun dan sabar
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
12
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Bahan: biji benih, medium semaian, batu kerikil dan serpihan pasu
2. Alatan: sudip tangan, bekas semaian dan lain-lainAKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru memegang alatan sebenar, contohnya sudip tangan danmeminta murid memberikan nama serta kegunaannya.
Langkah 1
Guru menunjukkan beberapa medium semaian kepada murid. Seterusnya memberi penerangan tentang medium tersebut seperti sifat fizikalnya.
Langkah 2
Guru membuat tunjukcara penyediaan bekas semaian dan pengisian medium semaian. Setiap kumpulan akan menyediakan bekas semaian dan mengisi medium mengikut prosedur.
PenutupGuru membuat rumusan isi penting pengajaran dan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melihat biji benih di tpak semaian.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 5.0 TEKNOLOGI PERTANIANSTANDARD KANDUNGAN 5.1 Menanam biji benih dalam bekasSTANDARD PEMBELAJARAN
5.1.7-5.1.8
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyemai biji benih halus atau biji benih kasar dalam bekas
semaian dengan kaedah yang betul.2. Menyatakan aktiviti penjagaan semaian yang perlu
dilakukan dengan betul.RINGKASAN
Murid menjalankan kerja amali penyemaian biji benih halus ataubiji benih kasar mengikut kaedah yang betul. Pengetahuan
KEMAHIRAN 1. Melakukan kerja menyemai biji benih halus atau biji benih kasar.2. Mengenal pasti aktiviti penjagaan semaian.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK3 Berorientasikan pencapaian, tahu matlamat dan menyelesaikan tugasan dalam masa yang ditetapkan.
Nilai murni Kerjasama, yakin, tekun dan sabar
BAHAN BANTU Bahan: biji benih
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
13
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
MENGAJAR Alatan: bekas semaian dan penyiramAKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru mengaitkan pembelajaran yang lepas dengan bertanyakan beberapa soalan.
Langkah 1
Guru menunjukkan kepada murid bekas semaian bersama medium semaian yang telah disediakan untuk menyemai biji benih. Guru melakukan tunjukcara menyemai biji benih mengikut langkah yang betul.
Langkah 2 Murid menjalankan kerja amali menyemai biji benih.
PenutupGuru menerangkan kepada murid bahawa penjagaan perlu dilakukan mengikut keperluan semasa dan meminta murid melakukannya.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melihat anak benih tumbuhan dan telah menjalankan amali menyediakan bekas semaian pada pembelajaran yang lepas.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 5.0 TEKNOLOGI PERTANIANSTANDARD KANDUNGAN 5.1 Menanam biji benih dalam bekasSTANDARD PEMBELAJARAN
5.1.9 – 5.1.11
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyediakan medium penanaman.2. Memasukkan medium ke dalam bekas penanaman.3. Mengubah anak benih dari bekas semaian ke bekas tanaman.4. Menjalankan penjagaan tanaman.
RINGKASAN Guru dan murid membincangkan contoh medium dan bekasKEMAHIRAN 1. Menyediakan bekas tanaman dan memasukkan medium tanaman.
2. Mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman.3. Menjalankan penjagaan tanaman dalam bekas.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK5 Boleh menyesuaikan idea baru dengan keperluan masyarakat, meneruskan peningkatan kualiti idea.
Kreativiti Menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasticiri-ciri yang betul.
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
14
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
Pen. Alam Sekitar
Kitar semula dan kebersihan
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan dan alatan tangan
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru mengaitkan pembelajaran yang lepas dengan bertanyakan beberapa soalan.
Langkah 1
Guru menunjukkan pelbagai jenis bekas tanaman seperti pasu plastik, pasu tanah liat, beg politena dan bekas kitar semula. Guru menunjukkan contoh medium tanaman.
Langkah 2
Guru menunjukkan cara-cara memasukkan medium ke dalam bekas penanaman. Guru menerangkan penjagaan yang perlu dilakukan bagi anak benih
Penutup Guru merumuskan tentang perlunya mengubah anak benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah belajar mengenai medium semaian dan cara menyemai biji benih.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGASTANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan sajian
STANDARD PEMBELAJARAN
6.2.1 – 6.2.2
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyatakan maksud dan kepentingan sanitasi penyediaanmakanan
dengan betul.2. Menyatakan nama dan fungsi alatan dengan betul
RINGKASAN Murid dapat mengenal pasti sanitasi penyediaan makanan serta menyatakan nama dan fungsi alatan.
KEMAHIRAN 1. Mempraktikkan sanitasi penyediaan makanan dengan cara yang betul.2. Menyatakan kegunaan alatan memasak dengan betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-
EK1 Sikap bertanggungjawab terhadap keputusan yang dipilih
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
15
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
Kreativiti Memilih idea yang terbaik untuk inovasiNilai murni Kebersihan , kesyukuran dan bekerjasama.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan beberapa keping gambar tentang sanitasi penyediaan makanan. Guru bersoal jawab dengan murid.
Langkah 1
Guru memberi penerangan tentang kepentingan sanitasi penyediaan makanan sebelum, semasa dan selepas.
Langkah 2
Murid menyatakan nama dan fungsi alatan memasak denganbimbingan guru.
PenutupGuru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.Penyelengaraan bengkel
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid mengamalkan kebersihan diri dan mengetahui alatan asas memasak di rumah.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGASTANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan sajian
STANDARD PEMBELAJARAN
6.2.3 – 6.2.4
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang.2. Mengira kos bagi sarapan dan minum petang.3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid.
RINGKASAN Murid memilih menu, membuat kad dan mengira anggaran kos.KEMAHIRAN 1. Memilih menu sarapan atau minum petang.
2. Membuat anggaran os bagi menu yang dipilih3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti.
ELEMEN MERENTAS Keusahawanan :-
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
16
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
KURIKULUM EK1 Peka kepada peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran
Kreativiti Berfikiran kritisNilai murni Menepati masa, ketelusan, bekerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR
Contoh set menu sarapan atau minum petang dan resepi.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan beberapa contoh menu sarapan dan minum petang.
Langkah 1
Murid memilih satu contoh menu yang digemari untuk sarapan atau minum petang.
Langkah 2
Murid menghasilkan kad menu yang kreatif secara kumpulan. Guru membimbing murid menjalankan aktiviti.
Penutup Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid menguasai kemahiran mengira kos bahan.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGASTANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan sajian
STANDARD PEMBELAJARAN
6.2.5 – 6.2.7
OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan, berdasarkan menu
yang telah dipilh.2. Murid memasak dan menghidangkan sarapan atau minumpetang.
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
17
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
3. Murid membersih, mengemas, menyelenggara danmenyimpan alatanRINGKASAN Murid menyediakan bahan –bahan, memasak dan menghidangkan sajian
pilihan. Murid membersih, mengemas, menyenggara dan menyimpan alatanKEMAHIRAN 1. Menyediakan bahan-bahan masakan.
2. Memasak dan menghidang sajian pilihan3. Membersih, mengemas, menyenggara dan menyimpan alatan
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK2 Boleh menyiapkan tugasan dalam masa yang diberi.
Kreativiti Penjanaan idea dan membuat kesimpulan.Nilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan masakan, alatan memasak, alatan menghidang dan kelengkapan membersih.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan contoh set peranggu meja untuk menghidang.
Langkah 1
Murid menyediakan bahan masakan yang diperlukan berdasarkan menu yang telah dipilih. Murid memasak sajian sarapan atau minum petang dengan bimbingan guru.
Langkah 2
Murid menghidang sajian yang telah disediakan. Murid membersihkan alatan memasak, mengemaskan ruang memasak dan menyimpan alatan memasak.
Penutup Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah mempelajari tentang sanitasi penyediaan makanan
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGASTANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan Membungkus Makanan
STANDARD PEMBELAJARAN 6.3.1 – 6.3.3OBJEKTIFPEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Memilih jenis hiasan dan pembungkus makanan yang sesuaidengan
makanan yang disediakan.
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
18
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
2. Menyatakan maklumat yang terdapat pada labelpembungkus.3. Memilih pembungkus makanan yang sesuai denganmakanan.
RINGKASAN Murid menyatakan bahan-banan untuk menghias makanan, jenis pembungkus dan maklumat pada pembungkus.
KEMAHIRAN Menyediakan pembungkus dan label makanan untuk pelajaran akan datang.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK3 Menumpul maklumat
Kreativiti Menggunakan sumber altenatifNilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan masakan, alatan memasak, alatan menghidang dan kelengkapan membersih.
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan pelbagai bahan hiasan dan pembungkus makanan.
Langkah 1
Guru membimbing murid mengenalpasti bahan hiasan dan pembungkus yang sesuai. Guru meminta murid menyatakan maklumat yang terdapat pada label pembungkus.
Langkah 2
Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk menyediakan label makanan untuk kegunaan pembelajaran pada minggu hadapan.
Penutup Guru membuat rumusan.PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melihat pelbagai jenis hiasan pada makanan dan pembungkus makanan.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGIKELAS MASA (60 minit) 2 waktuTAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGASTANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan Membungkus Makanan
STANDARD PEMBELAJARAN 6.3.4OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
19
T5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2017
PEMBELAJARAN 1. Menghias makanan dengan hiasan yang sesuai.2. Membungkus makanan dengan pembungkus yang sesuai
RINGKASAN Murid menghias dan membungkus makanan dengan cara yang betul.KEMAHIRAN 1. Menghias dan membungkus makanan dengan pembungkus yang yang
sesuai.2. Menghasilkan pembungkusan makanan yang menarik untuk tujuan
promosi.3. Mengaplikasikan sanitasi dalam penyediaan danpembungkusan
makanan.ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan :-EK5 Prinsip keadilan, membahagikan tugas sama rata.
Kreativiti Membuat jaringan socialNilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan-bahan hiasan makanan, Jenis –jenis pembungkusan, Peralatan untuk menghias makanan
AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set induksi
Guru menunjukkan contoh makanan yang telah siapdibungkus
Langkah 1
Murid diminta berada dalam kumpulan yang telahditetapkan pada pelajaran yang lepas.
Langkah 2
Murid menghias makanan mengikut kreativiti kumpulanmasing-masing. Murid membungkus makanan yang telah dihias
PenutupMurid mempersembahkan hasil kerja. Guru dan muridmembuat penilaian ke atas hasil kerja setiap kumpulan.
PENIILAIANPENGAJARAN DANPEMBELAJARAN
Guru menilai secara lisan.Guru mengedarkan lembaran kerjaAmali projek/ hasil kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah mempelajari bahan hiasan dan jenis pembungkus makanan pada pelajaran yang lepas.
REFLEKSI Objektif tercapai _____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan __________________________________________________________________________________________________
i-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi