Rancangan pengajaran harian (kbsr)

6
APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Pembalut Hadiah) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 3 Cerdik Bilangan murid : 25 orang Tarikh : 4 September 2012 Masa : 9.00 – 10.00 pagi (60 minit) Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Kertas Pembalut Hadiah Kemahiran / Teknik : Corak Terancang Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu menyanyi lagu “Selamat Hari Jadi”. Hasil Pembelajaran : 1) Murid dapat membuat corak dalam pebagai susunan seperti selang-seli, berjalur dan lain-lain secara terancang. 2) Murid dapat mewarna dengan kemas dan cantik. 3) Murid dapat mempamerkan hasil kerja. Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti maklumat, menjana idea, menyusun atur, kreativiti Penerapan Nilai : Bertanggungjawab, ketekunan, berdikari, bekerjasama

Transcript of Rancangan pengajaran harian (kbsr)

Page 1: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Pembalut Hadiah)

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 3 Cerdik

Bilangan murid : 25 orang

Tarikh : 4 September 2012

Masa : 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk : Kertas Pembalut Hadiah

Kemahiran / Teknik : Corak Terancang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu menyanyi lagu “Selamat Hari Jadi”.

Hasil Pembelajaran :

1) Murid dapat membuat corak dalam pebagai susunan seperti selang-seli, berjalur dan lain-lain secara terancang.

2) Murid dapat mewarna dengan kemas dan cantik.

3) Murid dapat mempamerkan hasil kerja.

Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti maklumat, menjana idea, menyusun atur, kreativiti

Penerapan Nilai : Bertanggungjawab, ketekunan, berdikari, bekerjasama

Page 2: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Bahan Bantu Mengajar : Video lagu, pembalut hadiah yang telah siap.

Alat dan bahan : warna air, berus, palet, kertas lukisan, pembaris, pensil

Rancangan Pengajaran Harian

Page 3: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Langkah /

Masa

Isi Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

• Video Lagu Selamat Hari

Jadi

“Selamat Hari Jadi

Selamat Hari Jadi

Selamat Hari Jadi

Selamat Hari Jadi”

• Bersoal jawab:

• Soalan:

- Apakah nama tajuk

lagu tersebut?

• Jawapan:

- Selamat Hari Jadi.

1) Guru menayangkan video lagu

Selamat Hari Lahir.

2) Guru meminta murid-murid

menyanyi bersama dengan

guru.

3) Guru menyoal murid berkenaan

dengan tajuk lagu tersebut.

4) Guru mengaitkan set induksi

dengan pembelajaran hari ini.

Strategi:

Berpusatkan murid

Ilmu:

Muzik

KB:

Mengenal pasti maklumat

BBM:

Video lagu Selamat Hari

Jadi

Langkah 1

(5 minit)

• Konsep mencorak.

• Corak terancang.

1) Guru mengaitkan aktiviti

dengan pelajaran mencorak.

2) Guru menerangkan konsep

mencorak kepada murid-murid.

KB:

Menjana Idea

BBM:

Page 4: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

3) Guru menerangkan konsep

corak terancang dan corak tidak

terancang.

4) Guru mengaitkan aktiviti

mencorak dengan corak

terancang .

5) Guru menunjukkan beberapa

contoh corak terancang.

Contoh pembalut hadiah

corak terancang yang telah

siap.

Langkah 2

(5 minit)

• Alat dan bahan

- Kertas lukisan

- Warna air

- Pembaris

- Pensil

- Berus

- Palet

1) Guru menunjukkan alat dan

bahan yang diperlukan untuk

melakukan aktiviti mencorak.

Nilai:

Bertanggungjawab

Langkah 3

(20 minit)

• Langkah-langkah

- Garisan yang sama

ukurannya.

1) Guru menunjukkan langkah-

langkah membuat corak

terancang untuk menghasilkan

KB:

Menyusun atur

Page 5: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

- Corak yang sama

bentuk.

- Ulang corak tersebut.

sampul hadiah.

2) Guru meminta murid

menceritakan semula langkah-

langkah tersebut.

3) Guru membimbing murid-murid

menyiapkan corak terancang.

Nilai:

Ketekunan

Langkah 4

(20 minit)

• Aktiviti mewarna 1) Guru meminta murid

mewarnakan corak yang telah

dilukis.

2) Guru membimbing murid-murid

mewarna sehingga selesai.

KB:

Kreativiti

Nilai:

Berdikari

Penutup

(5 minit)

• Mempamerkan hasil yang

telah siap.

1) Guru menunjukkan beberapa

hasil yang telah siap.

2) Guru meminta murid

membersihkan kelas.

Nilai:

Bekerjasama

Page 6: Rancangan pengajaran harian (kbsr)

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)