Rpp Bahasa Sunda Kelas Xi Semester i

download Rpp Bahasa Sunda Kelas Xi Semester i

If you can't read please download the document

description

rpp

Transcript of Rpp Bahasa Sunda Kelas Xi Semester i

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 01

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

NGAREGEPKEUN

11.1 Mampuh ngaregepkeun, maham jeung ngajn kana wanda wacana lisan sastra jeung non sastra nu ngawengku kawih atawa tembang jeung carita wayang.

Kompetensi Dasar

11.1.1 Ngaregepkeun kawih/tembang (sacara langsung atawa tina kast/radio/tv)

Indikator

Ngaregepkeun nu ngahaleuangkeun kawih/pupuh/tembang boh sacara langsung atawa rkaman..Nuliskeun rumpaka kawih/pupuh/tembang hasil regepan. Maluruh nada, rasa, pesen jeung adegan (struktur) rumpaka. Matalikeun eusi rumpaka (amanat) jeung kahirupan sapopo. Marafrasekeun rumpaka.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngaregepkeun, maham tur ngajn eusi biantara basa Sunda boh sacara langsung atawa rkaman radio/tv/kast; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas.

Matri Pangajaran

Kawih/Pupuh/Tembang

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode LangsungMetode klktik

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah salasaurang murid ngahaleuangkeun kawih/pupuh/tembang (bisa og ngaregepkeun hasil rkaman/kast).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngaregepkeun nu ngahaleuangkeun pupuh/rkaman.Murid nyatetekeun rumpaka/perkara nu katimbang penting tina eusi rumapka. Murid ngajn babaturan nu ngahaleuangkeun kawih/tembang/pupuh. Murid maluruh aspk-aspk rumpaka kawih/pupuh/tembang.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nyayagikeun tks kawih/pupuh/tembang.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maluruh aspk-aspk rumpaka kawih/tembang/pupuh. Murid maluruh kekecapan nu katimbang hs/penting pikeun dipaluruh hartina. Murid nyusun rumpaka pupuh basajan/nyatetkeun rumpaka kawih nu apal. Murid nyusun parafrase kawih/pupuh/tembang.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Rumpaka kawih/pupuh/tembang

- Kast rumpaka kawih/pupuh/tembang

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas: ....................................................

FORMAT NGAJN NGAWIH/MUPUH/NEMBANG

Sasaran

Aspk

Kritria

Sora

a. Lapal

cs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)

Ngoncrang/halimpu

Tkhik/gaya

a. Cara ngahaleuang

Had

b. Peta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 02

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

NGAREGEPKEUN

11.1 Mampuh ngaregepkeun, maham jeung ngajn kana wanda wacana lisan sastra jeung non sastra nu ngawengku kawih atawa tembang jeung carita wayang.

Kompetensi Dasar

11.1.2 Ngaregepkeun carita wayang (sacara langsung atawa tina kast/radio/tv)

Indikator

Ngaregepkeun carita wayang ku cara lalajo sacara langsung atawa rkaman.Nitnan unsur-unsur carita wayang (kakawen, murwa, nyandra jeung anta-wacana)Maluruh adegan carita (jejer, latar, tokoh, galur jeung amanat) hasil regepan.Nyaritakeun perkara pagelaran seni wayang golk kakiwarian.Ngadongngkeun deui carita wayang hasil regepan.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngaregepkeun, maham tur ngajn carita/pintonan wayang golk boh sacara langsung atawa rkaman radio/tv/kast.

Matri Pangajaran

Pintonan wayang golk/carita wayang

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode LangsungMetode Regepan

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngaregepkeun carita wayang tina kast/dibacakeun ku guru.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngaregepkeun carita wayang nu dicaritakeun ku guru/babaturan sakelas.Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina carita wayang. Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting. Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan pintonan carita wayang golk. Murid nyindekkeun hasil regepan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid maca carita wayang .

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maluruh aspk-aspk (adegan; struktur) carita wayang.Murid maluruh amanat nu utama tina galur carita wayang. Murid ngajn carita wayang ku cara matalikeun eusi cariata jeung kahirupan sapopo kiwari.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 3

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid lalajo pintonan wayang golk boh sacara langsung boh tina tv/vcd/dvd/internt .

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nyatetkeun padika pagelaran wayang golk.Murid maluruh patalina antara aspk seni jeung budaya Sunda dina pintonan wayang golk. Murid ningkeskeun jeung ngajn carita wayang nu dilalajoanan/diregepkeun. Murid nyaritakeun deui hasil tingkesanana ka hareupeun babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Pintonan carita wayang

- Kast/radio/tv/vcd/dvd/internt

- Tks carita wayang

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: eusian bbas, patalkan lisan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 03

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

NYARITA

11.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan dina barempug, ngadongng, nepikeun bwara atawa talatah, ngawawancara jeung ngaragakeun drama.

Kompetensi Dasar

11.2.1 Mingpin rempugan

Indikator

Maluruh jejer nu pikatajieun (kontrovrsial tur aktual) pikeun dirempugkeun. Muka acara rempugan tur nepikeun runtuyan acarana ka pamilon. Nepikeun tur ntlakeun jejer rempugan kalayan make lapel, lentong jeung sora nu ngoncrang. Ngajukeun jeung ngomntaran saran/pangdeudeul dina rempugan kalayan daria tur make basa nu sopan. Nyindekkeun hasil rempugan make basa Sunda nu bener tur merenah.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ngaliwatan kagiatan rempugan.

Matri Pangajaran

Kagiatan Rempugan (Barempug/Rapat)

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontsktual

Metode Pembelajaran

Metode LangsungMetode Tiori-Praktk

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngelompok pikeun diajar kagiatan rempugan.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid milih jejer nu rk dirempugkeun.Murid milih thnik rempugan (rapat/sidang/seminar/rempugan kelompok biasa). Murid diajar jasi jurucatur (modrator), jurutulis (notuln) jeung pamilon (anggota) nu saregep. Murid saged ngaregepkeun jejer nu dirempugkeun ku unggal kelompok. Murid gajn thnik/gaya nu ditmbongkeun ku unggal kelompok rempugan. Murid nyindekkeun hasil rempugan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid muka catetan/buku sumber nu aya patlina jeung thnik rempugan.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nitnan sawatara conto/thnik/padika rempugan boh nu resmi boh nu teu resmi.Murid nyawalakeun tatakrama rempugan nu merenah. Murid ngasongkeun id ngeunaan thnik rempugan nu pikatajieun.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Jejer/bahan rempugan

- Koran/internt

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan, kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, eusian bbas, ts lisan

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas: ....................................................

FORMAT NGAJN REMPUGAN

No.

Aspk nu diajn

Peunteun

Jumlah

Kel I

Kel II

Kel III

Kel IV

1.

Jejer/bahan rempugan (aktual)

2.

Padika/tatakrama rempugan

3.

Gaya (pilihan kecap & leksikon/style) nu digunakeun ku jurucatur

4.

Hasil/kacindekan rempugan

Kel: Kelompok

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 04

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

NYARITA

11.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan dina barempug, ngadongng, nepikeun bwara atawa talatah, ngawawancara jeung ngaragakeun drama.

Kompetensi Dasar

11.2.2 Ngadongng

Indikator

Nangan dongng nu ram pikeun didongngkeun.Ngilo eusi carita nu rk didongngkeun. Maham, ngarti tur maluruh eusi (adegan; struktur) dongng.Ngadongng kalayan lapal, lentong, sora tur peta diluyukeun jeung watek tokoh dina alur carita dongng. Matalikeun runtuyan kajadian dina carita jeung kahirupan sapopo nu lumrah.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacar lisan ku cara ngadongng.

Matri Pangajaran

Dongng

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode LangsungMetode klktikMtode tiori-praktk

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngadongng (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngadongng saurang-saurang/wawakil.Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina dongng nu diregepkeunana. Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngilo tks dongng nu dibawana.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maluruh adegan (struktur) carita dongng.Murid ngimpleng dongng nu apal pikeun dituliskeun deui.Ngajn tks dongng nu dibawa babaturan.Matalikeun eusi dongng jeung pangalaman hirup sapopo.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks dongng basa Sunda

- Buku antologi dongng basa Sunda

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas: ....................................................

FORMAT NGAJN NGADONGNG

Sasaran

Aspk

Kritria

Basa

a. Lapal

cs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)

Ngoncrang

c. Adegan basa

Baku

d. Pilihan kecap

Keuna

Eusi

a. Patalina eusi jeung jejer/judul

Luyu

b. Ngamekarkeun eusi

Lengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tkhik/gaya

a. Cara nyarita

Had

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 05

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

NYARITA

11.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan dina barempug, ngadongng, nepikeun bwara atawa talatah, ngawawancara jeung ngaragakeun drama.

Kompetensi Dasar

11.2.3 Nepikeun bwara atawa talatah

Indikator

Nangtukeun jejer nu rk dibwarakeun/ditalatahkeun. Nyusun bwara/talatah mak basa Sunda nu bener tur merenah (eusina mundel; sarat informasi). Nepikeun bwara/talatah di hareupeun babaturan kalayan lapal, nada peta jeung sora nu ngoncrang. Dapat menyampaikan pengumuman/pesan dengan memperhatikan lafal, intonasi, nada/ tekanan yang tepat.Ngomntaran gaya babaturan dina nepikeun wawaran/talatah.Ngoman kasalahan basa Sunda nu dipak ku babaturan dina nyusun bwara/talatah.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara nepikeun bwara atawa talatah.

Matri Pangajaran

Bwara/Talatah

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode Langsung

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngimpleng id keur bahan/jejer bwara/talatah.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid milih jejer/bahan keur bwara.Murid nepikeun bwara nu katimbang penting pilihanana di hareupeun babaturan. Murid ngajn thnik/gaya babaturanana nu nepikeun bwara. Nyatetkeun perkara nu katimbang penting tina eusi bwara. Maluruh adegan (struktur) kalimah nu digunakeun dina bwara. Ngaropa/ngajn tks bwara karangan babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngimpleng id keur bahan/jejer bwara/talatah.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid milih jejer/bahan keur talatah.Murid nepikeun talatah nu katimbang penting pilihanana di hareupeun babaturan. Murid ngajn thnik/gaya babaturanana nu nepikeun talatah. Nyatetkeun perkara nu katimbang penting tina eusi talatah. Maluruh adegan (struktur) kalimah nu digunakeun dina talatah. Ngaropa/ngajn tks talatah karangan babaturan. Ngabdakeun antara wangun bwara jeung talatah. Nyindekkeun perkara adegan bwara jeung talatah.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks bwara/talatah

- Koran/majalah

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas: ....................................................

FORMAT NGAJN NEPIKEUN BWARA/TALATAH

Sasaran

Aspk

Kritria

Basa

a. Lapal

cs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)

Ngoncrang

c. Adegan basa

Baku

d. Pilihan kecap

Keuna

Eusi

a. Patalina eusi jeung jejer/judul

Luyu

b. Ngamekarkeun eusi

Lengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tkhik/gaya

a. Cara nyarita

Had

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 06

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

B. NYARITA

11.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan dina barempug, ngadongng, nepikeun bwara atawa talatah, ngawawancara jeung ngaragakeun drama.

Kompetensi Dasar

11.2.4 Ngawawancara inohong

Indikator

Nyusun padika patalkan (instrumn; angkt) wawancara. Ngawawancara dumasar padika patalkan nu geus disusun kalayan tatakrama nu had. Nyusun laporan hasil wawancara.Maluruh, nyatetkeun tur nepikeun hasil wawancara ka babaturan (jeung guru).Ngomntaran gaya ngawawancara jeung laporan hasil wawancara babaturan.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacarA lisan ku cara ngawawancara inohong seni/budaya Sunda.

Matri Pangajaran

Kagiatan Wawancara

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetnsi KomunikatifPendekatan Kontsktual

Metode Pembelajaran

Metode LangsungMtode Obsrvasi/Lapangan

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nataharkeun angkt wawancara.Murid ngiker-ngiker saha-sahana nu rk diwawancara (guru/kepala sakola/budayawan/seniman). Murid neuleuman padika/thnik ngawawancara.

Murid ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan wawancara dipatalikeun jeung kagiatan jurnalistik. Murid dipapancnan kudu ngawawancara.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid maca angkt wawancara beunang nyusun sammhna.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nyaritakeun hasil wawancarana swang-swang.Murid ngajn/ngomntaran hasil wawancara beunang babaturan. Murid nyindekkeun perkara nu katimbang penting ngeunaan seni budaya Sunda tina hasil wawancara sakelas.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Angkt wawancara

- Koran/Majalah/Buku/internt

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, angkt wawancara

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 07

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster: XI / 1

Alokasi waktu: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

B. NYARITA

11.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan dina barempug, ngadongng, nepikeun bwara atawa talatah, ngawawancara jeung ngaragakeun drama.

Kompetensi Dasar

11.2.5 Ngaragakeun drama

Indikator

Ngelompok jeung babaturan sakelas pikeun milih naskah drama nu pikatajieun eusi caritana keur ragakeun. Neuleuman watek tokoh nu rk diragakeun. Ngaragakeun drama dumasar lapal, pasemon, peta nu luyu jeung pancn ragaan (akting) tokoh. Ngomntaran gaya kelompok sjn dina ngarakeun drama nu diragakeunana.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara ngaragakeun drama pondok.

B. Matri Pangajaran

Ngaragakeun drama pondok

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi KomunikatifPendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode Langsung-Nurutan (Peniruan)

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Latihan

Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.Guru nitah murid ngelompok jeung babaturan sakelasna.Guru ngatur unggal kelompok pikeun nangtukeun pintonan drama pondok.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid milih/neuleuman naskah drama pondok.Murid nu geus dibagi kelompok diajar ngaragakeun drama. Ngajn kana thnik/gaya pintonan kelompok sjn.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngaregepkeun katerangan guru ngeunaan padika drama.Murid ngasongkeun pamadegan, patalkan ngeunaan perkara nu aya patalina jeung drama. Murid maluruh adegan (struktur) carita drama.Nyindekkeun perkara paguneman.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 3

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maca gemet naskah drama.Murid maluruh aspk-aspk/padika (saperti: babak, stage direction, jst) ngarang naskah drama pondok. Murid diajar ngalarpkeun kalimah langsung jeung teu langsung dina hiji adegan drama.Nyusun sinopsis salasahiji naskah drama basa Sunda.Nyaritakeun deui hasil tingkesan/sinopsis di hareupeun babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Naksah drama basa Sunda

- kast/vcd/dvd/internt

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan

FORMAT NGAJN NGARAGAKEUN DRAMA

Sasaran

Aspk

Kritria

Basa

a. Lapal

cs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)

Ngoncrang

c. Adegan basa

Baku tur keuna

Tkhik/gaya

a. Cara ngcskeun ksprsi watek tokoh

Had tur luyu

b. Peta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan