SCE3108 INTERAKSI 1 (TOPIK 1, 2,3)

50
Rancangan Pelajaran Tujuan Aspek Pertimbangan Membanding beza Rancangan Tahunan Mingguan dan Harian SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN SINOPSIS Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan apa yang terdapat dalam Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran, Sub tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan apabila menulis rancangan pelajaran. Sub tajuk ketiga membezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian. HASIL PEMBELAJARAN a. Menyatakan tujuan rancangan pelajaran b. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran c. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian KERANGKA TAJUK-TAJUK 1

Transcript of SCE3108 INTERAKSI 1 (TOPIK 1, 2,3)

Rancangan Pelajaran

Tujuan Aspek Pertimbangan

Membanding beza Rancangan

Tahunan Mingguan dan

Harian

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN

SINOPSIS

Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan,

perkara yang perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan

rancangan pelajaran selaras dengan apa yang terdapat dalam

Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu Sekolah

Rendah. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran,

Sub tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan

apabila menulis rancangan pelajaran. Sub tajuk ketiga

membezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian.

HASIL PEMBELAJARANa. Menyatakan tujuan rancangan pelajaranb. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam

rancangan pelajaranc. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan

dan harian

KERANGKA TAJUK-TAJUK

1

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

KANDUNGAN ISI

1.1 Tujuan rancangan pelajaran1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancanganpelajaran1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian

1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran

Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal

tentang apa, bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang

diperlukan dalam pengajaran dan pembelajaran. Ia bertujuan

mengatur aktiviti pelajar dan guru yang merangkumi adunan

arahan, sumber, pendekatan, kaedah dan teknik dalam sesuatu

pengajaran dan pembelajaran.

Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan

atau guru yang berpengalaman. Walau pun persediaan yang baik

bukanlah semestinya membuatkan pengajaran berjaya tetapi

jika tidak bersedia langsung menyebabkan pengajaran

terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna dan

2

Peringkat 1:Menghidupkan kelas untuk mula pembelajaranPendidikan Guru bermula

Peringkat 2:Pengajaran dengan cara yang betul seperti seorang guru meliputi kurikulum dan pengurusan bilik darjah

Latihan Guru permulaann

Peringkat 3: BelajarApa yang mereka belajar dan bagaimana saya boleh membantu mereka belajarSuatu masa kemudian

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGtiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur

rancangan pelajaran yang jelas adalah penting

Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk

guru dan pelajar

a. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaranberdasarkan kurikulum.

b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.

c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkanpelajar sibuk dengan aktiviti pembelajaran yangdisediakan bagi memastikan pemindahan pembelajaran yangbermakna berlaku dan tiada masalah kawalan kelas.

d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terusberlaku walau dengan guru ganti yang berlainan.

e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkanpencapaian pelajar.

Aktiviti 1 : Teliti rajah 1, 2 dan 3 seterusnya

lengkapkan latihan 1 .

PEMBANGUNAN GURU

3

Mantap pengalaman dari, atau jangkaan tentang, taksiran

Apa ganjaran? kuasa, pengaruh, kawalan ke atas pelajarPerasaan yang mantap ke arah penilaian dan kerja

Pengetahuan Substantif

PengetahuanKosmetik

Fokus kepada Gred

Fokus kepada bahan

Pembelajaran asas

Pembelajaran Mendalam

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

Rajah 1 : Perkembangan seorang guru

Rajah 2 :Penilaian Dan Pembelajaran

4

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

1) Untuk membuat guru sedar tentang matlamat dan

bahasa kandungan pelajaran.

2) Untuk membantu guru membezakan pelbagai peringkat

pelajaran dan untuk melihat hubungan antara mereka

supaya pelajaran boleh bergerak dengan lancar dari

satu peringkat ke peringkat yang lain.

3) Perancangan pelajaran yang betul memberikan peluang

guru untuk menjangka masalah yang mungkin timbul

di dalam kelas supaya mereka boleh bersedia dengan

beberapa penyelesaian yang mungkin atau pilihan lain

untuk pelajaran.

4) Perancangan Pelajaran memberikan guru, terutamanya

orang baru, keyakinan di dalam kelas.

5) Guru juga menjadi sedar tentang alat bantu mengajar

yang diperlukan untuk pelajaran.\Perancangan

Pelajaran membantu guru-guru untuk berfikir tentang

nilai relatif aktiviti-aktiviti yang berbeza dan berapa

banyak masa yang perlu digunakan ke atas mereka.

Guru kemudiannya melihat untuk menghakimi

peringkat pengajaran dan fasa dengan ketepatan yang

lebih tinggi.

6) Rancangan, dengan komen dan pembetulan guru,

menyediakan rujukan yang berguna, menjimatkan

masa apabila guru seterusnya merancang pelajaran

yang sama.

7) Perancangan Pelajaran adalah satu amalan yang baik

dan tanda profesionalisme.

Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran

5

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

Latihan 1

a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan

pelajaran anda sebagai seorang guru sainsTahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan PelajaranTahap 1

Tahap 2

Tahap 3

b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya

pembelajaran

yang mendalam berlaku kepada pelajar.

c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakan rancangan

pelajaran.

1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam RancanganPelajaran

6

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGAntara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan

rancangan pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran

apa yang hendak disampaikan membentuk matlamat sesuatu

rancangan pelajaran. Seterusnya bagi pengajaran dan

pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan

Pelajaran Sains

Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu

dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan pelajaran

ialah :

a. Tajuk: Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian

sukatan pelajaran dan buku teks.

b. Matlamat: Objektif dan Hasil Pembelajaran.

Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil

pembelajaran yang eksplisit dan boleh diukur.

c. Isi Kandungan: Isi kandungan dan skop serta

kedalamannya serta organisasi urutan isi yang perlu

dicapai.

d. Aktiviti pembelajaran: Aktiviti yang pelbagai, menarik,

bermotivasi ”hands on” dan ”mind o” serta mengambil kira

perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah,

pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.

7

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

e. Bahan Bantu Mengajar: Senaraikan bahan yang diperlukan

untuk guru dan pelajar

f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau

projek tertentu untuk menilai pembelajaran pelajar.

g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan

kecil atau kumpulan besar

Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan

dan aspek yang perlu dipertimbangkan apabila merancang

rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.

Dalam mengajar pelajar bagaimana untuk membangunkan rancangan pelajaran, berikut adalah kesilapan pelajar yang telah saya perhatikan bahawa paling sering dibuat:

1. Objektif pengajaran tidak menyatakan apa yang pelajar sebenarnya akan buat yang boleh diperhatikan. Ingat, objektif adalah penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk membuat kesimpulan tentang pembelajaran. Penulisan objektif teruk membawa kepada kesimpulan yang silap.

2. Penilaian pengajaran terputus dari tingkah laku yang ditunjukkandalam objektif. Satu taksiran dalam rancangan pengajaran hanyapenerangan bagaimana guru akan menentukan sama ada objektif telahdicapai. Ia mesti berdasarkan tingkah laku pelajar yang sama yangdinyatakan dalam objektif. Tingkah laku murid yang tidak sempurna perludisedari oleh guru.

3. Bahan-bahan yang dinyatakan dalam pelajaran adalah terkeluar dariaktiviti pembelajaran sebenar yang digambarkan. Ini bermakna menyimpansenarai bahan tidak selaras dengan apa yang sebenarnya anda merancanguntuk melakukan. Bahan yang disediakan digunakan oleh guru beberapaminit sahaja. Penggunaan bahan yang tidak selaras dengan objektif

8

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

pengajaran dan hanya guru berinteraksi dengan bahan adalah bukan suatukebaikan!

4. Arahan guru tidak selaras dengan tahap pembelajaran pelajarKeberkesanan pengajaran adalah satu ukuran yang bermakna dilakukandengan jumlah usaha guru memberi arahan pembelajaran pada pelajartertentu. Dengan begitu banyak yang perlu dipelajari, ia harus jelas bahawakeberkesanan arahan pengajaran adalah penting dalam situasi semasapembelajaran pelajar.

5. Aktiviti pelajar yang diperihalkan dalam rancangan pengajaran tidakmenyumbang secara langsung dan cara berkesan kepada objektif pelajaran.Pelajar anda terlibat dalam aktiviti-aktiviti hanya untuk memastikan merekasibuk. Apa sahaja yang dibuat oleh pelajar anda tidak perlu menyumbangsecara langsung untuk mereka mencapai objektif pengajaran?

Satu rancangan pengajaran yang mengandungi satu atau lebih daripadakesilapan-kesilapan ini perlu memikirkan semula dan semakan.

Latihan 2 : Lengkapkan jadual dibawah untuk membantu andamembangunkan rancangan pelajaran yang berkesan danmengelakkan lima kesilapan biasa.

Perkara Kesilapan Aspek Yang Sepatut diPertimbangkan

Objektif

Penilaian Pelajaran

Bahan Pengajaran

Bahasa Arahan

9

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

Aktiviti Pelajar

1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan Harian

Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu

rancangan tahunan, mingguan dan harian

Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya

ialah

a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan

setiap semester (19 - 23 minggu)

b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil

pembelajaran dan rangka masa yang diperuntukkan

c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan

strategi pembelajaran untuk setiap objektif

pembelajaran

d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah

pengajaran dan pembelajaran.

Rancangan tahunan mengandungi

1) Semester

2) Bilangan Minggu

3) Topik

10

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

4) Objektif Pembelajaran

5) Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan

6) Hasil Pembelajaran

7) Nota/Catatan/Kosa kata

Contoh Rancangan Tahunan

Weeks LearningObjectives

Suggested Learning Activities

Learning Outcomes Notes Vocabulary

1

1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.

Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from ababy to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.

Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.

student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importanceofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists

During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.

benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena–fenomena alam

Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama

seminggu dan jika guru tiada guru ganti boleh mengajar

pelajaran pada hari tersebut Ianya mengandungi:

1) Minggu, mata pelajaran dan kelas

2) Hari/masa

3) Tajuk/Objektif pembelajaran

4) Hasil Pembelajaran/Kemahiran

5) Strategi

6) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Contoh rancangan mingguan ringkas

Masa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis

11

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG1 Experimen Ujian Latihan Aktiviti

luar kelas

Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci

untuk masa tertentu. Umumnya ia mengandungi

1) Tarikh

2) Masa

3) Kelas

4) Bilangan Pelajar

5) Mata Pelajaran

6) Tajuk/

7) Hasil Pembelajaran

8) Pengetahuan Sedia ada

9) Kemahiran Proses Sains

10) Nilai Murni

11) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

12) Langkah

- Set Induksi

- Perkembangan

- Penutup

Aktiviti 3 :

Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah

Rendah. Pilih satu antara HSP tahun satu hingga 6. Rancang

dan tulis satu rancangan tahunan seterusnya pilih satu

rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut

12

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGbincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran

harian.

Latihan 3

Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah

perkataan membanding bezakan rancangan pelajaran tahunan,

mingguan dan harian

Tahap Matlamat perancangan Bentuk/Penyusunanperancangan

Rancangan pelajaran tahunan

1. Menjelaskan kandunganuntuk minggu 38-42

2. Menentukan jadual mingguan bagi setiap semester.

1. Mengesahkan sukatan bagi satu tahun

2. Jadual mingguansesuai dengan strategi aktiviti dan tempoh masa

Rancangan pelajaran mingguan

1. Menyusun aktiviti-aktiviti untuk satu minggu.

2. Mengubah aktiviti lain berdasarkan kepada takwim sekolah.

3. Mengekalkan perjalanan aktiviti secara berterusan.

1. Namakan aktiviti dan jangka masa.

2. Sumber pengajaran dan pembelajaran yang diperlukan.

Rancangan pelajaran harian

1. Menentukan langkah-langkah bagi setiap aktiviti

2. Cadangan penggunaan masa untuk pengajarandan pembelajaran

1. Peruntukan masaberdasarkan kepada langkah pengajaran dan pembelajaran.

2. Penyediaan

13

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

dengan jelas. bahan-bahan danpenilaian diperlukan.

Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan

simpan didalam folio anda sebagai bukti

14

Objektif Pelajaran

Hasil Pembelajaran

Ciri-ciri hasil pelajaran yang

baik

Kata kerja dalam Huraian Sukatan Sekolah Rendah

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

TAJUK 2 OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

Menyenaraikan perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran

Menyatakan objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah

Menghuraikan ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik

KERANGKA TAJUK-TAJUK

15

SINOPSIS

Tajuk dua menerangkan tentang objektif, hasil, dan ciri-ciri

hasil pengajaran dan pembelajaran yang baik. Secara

tradisinya guru menyediakan pengetahuan dan aktiviti kepada

pelajar. Pelajar kemudiannya belajar dan memberi respon

kepada guru samada semasa penyoalan atau lain-lain. Dalam

setiap pengajaran penulisan objektif yang spesifik adalah

penting untuk menyukat samada isi kandungan, proses dan

kemahiran dapat dicapai semasa proses pembelajaran pelajar.

Penilaian dibuat samada objektif tercapai atau tidak.

Objektif Pelajaran

Hasil Pembelajaran

Ciri-ciri hasil pelajaran yang

baik

Kata kerja dalam Huraian Sukatan Sekolah Rendah

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

KANDUNGAN ISI

1.1Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran

1.2Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah

1.3Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik

1.1 Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran

1.1.1 Makna objektif

Makna objektif ialah berasaskan kenyataan iaitu fakta

sebenar. Objektif pengajaran merupakan suatu pernyataan yang

telah ditentukan yang perlu dicapai oleh pelajar mengikut

tahap-tahap tertentu. Melibatkan apa sahaja yang dipelajari

dan dikuasai yang meliputi : pengetahuan,kemahiran,

perubahan tingkahlaku, sikap, perangai dsb. Harus boleh

diukur dan dilakukan oleh pelajar setelah mengikuti sesuatu

unit pengajaran dan pembelajaran.

16

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

1.1.2 Perspektif Objektif

Objektif pengajaran boleh dilihat daripada 3 perspektif

penting:

a. Perspektif Guru

Objektif pengajaran memberikan rangka tindakan untuk proses

pengajaran yang dipertanggungjawapkan kepadanya. Dengan

adanya objektif pengajaran, guru dapat menilai sama ada

matlamat pengajarannya tercapai atau sebaliknya. Guru akan

merasa berpuas hati jika objektif pengajaranya tercapai.

Andainya objektif tidak tercapai ia mungkin telah disebabkan

oleh beberapa hal seperti

i. Objektif itu terlalu tinggi dan tidak sesuai dengan

kebolehan murid-murid. ii. Pengetahuan sedia murid-murid

kurang untuk membolehkan mereka mengikuti pelajaran

berkenaan.

iii. Kaedah mengajar guru itu tidak sesuai.  

Objektif pengajaran dapat membantu dalam merancang dan

melaksanakan p&p dengan cara yang sistematik dan berkesan.

Seperti dalam perkara:

i. Menentukan strategi pengajaran.

17

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

ii. Mengenal pasti bahan-bahan pengajaran.

iii. Menentukan tugasan & aktiviti yang hendak

dijalankan.

Iv Menganggarkan bentuk penilaian.

v. Menentukan masa & ruang.

vi. Menganggarkan kadar pencapaian pelajar.

b. Perspektif Pelajar

Objektif pengajaran memberi maklumat jangkaan terhadap

apa yang telah dipelajari pelajar.

c. Perspektif Pentadbir

Objektif pengajaran berfungsi untuk menyemak sama ada

guru telah menjalankan proses pengajaran seperti yang

tercatat dalam sukatan pelajaran dan rancangan mengajar.

1.1.4 Kriteria Memilih Objektif

Penentuan sama ada objektif yang dipilih adalah

mencukupi, boleh disemak dengan membuat pertanyaan

berikut:

18

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

a. Kesempurnaan

Adakah semua objektif merangkumi kehendak hasil

penting KBSR (Kurikulum Baru Sekolah Rendah) atau

KSSR ( Kurikulum Standard Sekolah Rendah ) atau PBS

( Pentaksiran Berasaskan Sekolah )?

Kesesuaian adakah objektif memenuhi hasrat sekolah

Harmoni Adakah objektif berharmoni dengan prinsip-

prinsip pembelajaran?

Pragmatik Adakah objektif setaraf (realistik) dengan

kebolehan pelajar, kemudahan dan masa ?

1.1.5 Objektif Am Dan Khusus

Objektif am ialah hasil pengajaran yang dikehendaki meliputi

satu set (kumpulan) kemahiran dalam sesuatu tempoh masa.

Contoh : Murid mempercayai bahawa jirim mempunyai jisim

Objektif khusus pembelajaran ialah hasil pembelajaran

pelajar yang khusus dan boleh diperhatikan. Ia adalah

pecahan kepada ciri-ciri objektif am. Objektif khusus ini

adalah objektif-objektif yang menerangkan prestasi pelajar

atau murid yang dikehendaki. Contoh: Murid dapat menuliskan

dan melukis tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan

gas.

19

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGHasil pembelajaran adalah satu set tingkahlaku atau

kemahiran yang dapat dikuasai dan dilaksanakan oleh pelajarsebagai hasil daripada pengalaman mereka menjalani kursus, tempoh

kelas, atau kurikulum. Sebagai contoh, pada akhir topik ini anda harus

dapat memperihalkan istilah hasil pembelajaran.

Aktiviti 1

Hasil-hasil pembelajaran yang hendak dicapai dipanggil

objektif. Ianya hendaklah diketahui oleh dengan jelas guru

dan murid. Bandingkan kedua-dua kaedah tradisional dan

sistematik dalam sesuatu perancangan sesuatu kursus SCE 3108

contohnya.

Kaedah tradisional:

1. Tentukan bahan bagi kursus ini sepatutnya diliputi 

2. Pilih buku tek dan/atau pilih bacaan untuk kursus.

3. Bahagikan bacaan dalam unit-unit yang sepadan dengan bilangan

minggu dalam semester

4. Tentukan berapa banyak tugasan kerja rumah dan kertas yang

anda perlukan

5. Tentukan berapa banyak kuiz dan peperiksaan yang anda akan

berikan

6. Rizabkan buku-buku dan bahan lain

7. Tulis sukatan pelajaran

20

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

8. Sediakan pengajaran bersesuaian dengan kelas

berkenaan.

Kaedah sistematik

1. Tentukan hasil pembelajaran kursus ini.

2. Pilih strategi dan kaedah yang membolehkan pelajar

mencapai hasil

3. Memutuskan bagaimana anda akan mengukur hasil pencapaian

pelajar.

4. Pilih tek dan bacaan berdasarkan hasil pembelajaran.

5. Bahagikan kursus ke dalam unit-unit logik berdasarkan

hasil pembelajaran.

6. Membangunkan sukatan pelajaran yang memberitahu pelajar apa

yang mereka perlu lakukan untuk mencapai hasil.

Berdasar aktiviti 1, huraikan mengapakah anda perlu menulis hasil pembelajaran?

Hasil pembelajaran selari dengan hipotesis dalam eksperimen saintifik

atau matlamat tertentu dalam peruntukan. Semua perkara-perkara ini

memandu apa yang anda lakukan. Seorang saintis yang baik tidak

akan memasuki makmal dan memulakan eksperimen tanpa matlamat

dalam fikiran, dan tiada agensi yang akan memberikan peruntukan

kepada cadangan tanpa tujuan tertentu

Nota: Apabila cuba untuk berfikir tentang hasil pembelajaran anda,

berfikir tentang apa yang anda mahu pelajar anda mampu lakukan

atau tahu 1 tahun selepas kursus selesai dan lebih 5 tahun selepas

kursus berakhir.

21

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGHasil pembelajaran untuk kedua-dua guru dan murid. Hasil

membimbing pengajar dari segi apa yang perlu dicapai. Dalam cara

yang sama, hasil membimbing pelajar apa yang mereka sepatutnya

belajar. Hasil ini perlu ada dalam sukatan pelajaran, perlu

dibentangkan sebelum setiap sesi kelas, dan mahupun dimasukkan

setiap sebelum peperiksaan.

Aktiviti 2 :

Dalam kumpulan anda dikehendaki mempunyai 1,Huraian Sukatan

Pelajaran (HSP) Sains KBSM atau KSSR samada dari tahun 1

hingga tahun 6. Teliti objektif pembelajaran dan hasil

pembelajaran. Senaraikan lima perbezaan antara hasil

pembelajaran dan objektif pembelajaran berdasarkan HSP

tersebut.

Weeks LearningObjectives

Suggested Learning Activities

Learning Outcomes Notes Vocabulary

1

1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.

Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from ababy to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.

Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.

student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importanceofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists

During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.

benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena –fenomena alam

1.2 Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah

22

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGAnda telah meneliti HSP dalam aktiviti 2 di atas, teliti

juga bahagian hadapan nya anda akan dapati KBSR

memperkukuhkan unsur-unsur pengetahuan, kemahiran, nilai

murni demi melahirkan insan yang bersifat kesepaduan dari

segi intelek, rohani, emosi dan jasmani. KSSR pula

menyediakan murid agar mampu berfungsi secara efektif di

masa akan datang. Penilaian berasaskan sekolah (PBS) pula

ialah proses mendapatkan maklumat tentang sejauh mana murid

tahu, faham dan boleh buat atau telah menguasai apa yang

dipelajari berdasarkan pernyataan standard prestasi yang

ditetapkan mengikut tahap-tahap pencapaian seperti yang

dihasratkan dalam dokumen kurikulum

Hasil Pembelajaran Dapat Dikenal Pasti Dalam Huraian Sukatan Pelajaran

1. Guru boleh mengenal pasti hasil pembelajaran khusus

yang terkandung di bawah pelbagai lajur seperti:

a. Objektif atau Objektif Khusus

b. Huraian atau Huraian Kandungan

c. Kemahiran, Kemahiran Saintifik, atau Kemahiran

Berfikir

d. Aktiviti atau Kegiatan

e. Nilai

f. Unsur Patriotisme

g. Catatan

23

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

2. Guru harus membezakan hasil pembelajaran yang khusus

daripada yang umum dalam bidang kognitif, afektif dan

psikomotor

3. Sekiranya hasil pembelajaran itu telah dinyatakan

secara umum, guru boleh menyatakannya semula secara

khusus dengan panduan yang diberi.

Objektif mata pelajaran sains dicapai dengan memberi peluang

kepada murid untuk:

1. Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan

konsep sains bagi membantu mereka memahami diri sendiri dan

alam sekeliling.

2.Memperkembangkan kemahiran berfikir bagi meningkatkan daya

intelek.

3.Memperkembangkan kemahiran dan sikap saintifik secara

inkuairi.

4.Meningkatkan minat semulajadi terhadap alam sekeliling.

5.Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan

bertanggungjawab.

6.Menangani sumbangan inovasi terkini dalam sains dan

teknologi

7.Mengamalkan nilai murni dan sikap saintifik dalam

kehidupan harian.

Teliti pula contoh dibawah.

24

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

Contoh HSP Sains KBSR: Tahun 4

Jadual 1Objektif Pencapaian Cadangan Pengalaman

PengajaranObjektif Umum Objektif Khusus2. Memahami bahawa sifat fizikal dan ciri haiwan dan tumbuhan boleh digunakan untuk mengkelaskan kehidupan

2.1 Mengenal sifat-sifat fizikal yang boleh dilihat pada haiwan

2.2 Membezakan haiwan mengikut sifat-sifat fizikalyang dikenal pasti

Memerhati sifat-sifat fizikal yang terdapat pada haiwan

Mengkelaskan haiwan mengikut sifat fizikal seperti berlulu, bersisik, berkaki, berkepak dan bercengkerang

1. Satu contoh HS{ dalam bidang "Alam kehidupan" di beri dalam Jadual 1.

2. Hasil pembelajaran umum dinyatakan di bawah lajur objektif umum

3. Hasil pembelajaran khusus yang mesti dikuasai dinyatakan di bawah lajur objektif khusus.

Jadual 2: Jenis Pernyataan dalam P&P

Pernyataan Jenis

a. Benda hidup boleh bergerak,

makan, bernafas, merespons

Isi kandungan

25

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

kepada stimuli

b. Untuk menambahkan pengetahuan

pelajar tentang sifat benda

hidupProses pengajaran

c. Memperoleh pengetahuan tentang

sifat benda hidup Proses pembelajaran

d. Memahami sifat benda hidup Hasil pembelajaran

umum

e. Menghuraikan sifat benda hidup Hasil pembelajaran

khusus

Pernyataan 'a' hanya menyatakan isi kandungan dan tidak

menyatakan sama ada pelajar harus menyenaraikan,mengenal

pasti atau menghuraikan sifat benda hidup.

Pernyataan 'b' bermaksud guru dan bukan pelajar yang akan

menambahkanpengetahuan mengenai sifat benda hidup dan

pernyataan ini merupakan proses pengajaran

Pernyataan 'c' bermakna pelajar memperolehi pengetahuan dan

pernyataan ini merupakan proses pembelajaran dan bukan hasil

pembelajaran.

Pernyataan 'd' bermaksud pelajar dapat memahami dan

pernyataan ini adalah hasil pembelajaran umum dan bukan

26

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkhusus kerana "memahami sifat benda hidup" melibatkan

pelbagai hasil pembelajaran khusus seperti:

Menyatakan sifat benda hidup

Mengenal pasti sifat benda hidup

Menerangkan sifat benda hidup

Memberi contoh benda hidup

Membezakan benda hidup dan benda bukan hidup

Mengkelaskan benda ke dalam kumpulan benda hidup dan benda

bukan hidup

Pernyataan 'e' bermakna pelajar menghuraikan dan pernyataan

ini merupakan hasil pembelajaran khusus. Dalam pembelajaran

guru harus menentukan hasil pembelajaran khusus kerana mudah

dinilai. Di sekolah rendah, guru boleh menyatakan hasil

pembelajaran yang umum dengan berfokuskan kepada beberapa

hasil pembelajaran khusus.

Aktiviti4 : Pilih satu topik dalam HSP. Senaraikan kata

kerja yang terdapat dalam objektif . Kategorikan samada

a. ia eksplisit atau implisit.

b. objektif umum atau khusus

27

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGc. isi kandungan

d. proses pengajaran

e. proses pembelajaran.

1.3 Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik

Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh

pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu

selepas sesuatu perkara diajar.

Pengalaman pembelajaran yang diberi dalam proses pengajaran

dan pembelajaran bukanlah hasil pembelajaran tetapi hanya

merupakan cara untuk mencapai hasil pembelajaran.

Isi kandungan, kaedah mengajar dan bahan pengajaran dalam

proses pengajaran merupakan alat atau cara untuk mencapai

hasil pembelajaran.

Komponen-komponen dalam hasil pembelajaran ialah,

a. Isi pelajaran

b. Tingkah laku (kata kerja)

28

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGc. Kriteria

d. Syarat

Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar

dapat mengukur ( kata kerja ) isipadu ( isi pelajaran )

bendalir dengan menggunakan silinder penyukat. ( Kriteria )

Komponen lain dalam hasil pembelajaran ialah A audiance B

behaviour C content D degree S situation

Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar

dapat (A) mengukur (B) lima jenis (D) isipadu bendalir yang

berlainan (C) dengan menggunakan silinder penyukat semasa

menjalankan eksperimen (S)

Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik mengandungi semua

komponen tersebut.

Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Nyatakan 5 hasil

pembelajaran yang baik yang mengandungi komponen-komponen

yang dinyatakan.

Penentuan hasil pembelajaran atau objektif khusus hendaklah

diterangkan dalam bentuk hasil pembelajaran di akhir kelas.

Kaedah yang baik ialah dengan cara: Terangkan objektif am

Terangkan beberapa objektif yang khusus yang mewakili satu-

satu objektif am tadi.   Objektif khusus ini perlu

dirumuskan dan ditulis secara spesifik. Spesifik ertinya

khusus. Khusus disini bermaksud satu. Jadi satu objektif

29

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkhusus hanya mengandungi satu pola tingkah laku atau

pernyataan.

Contoh: “ Murid mengetahui besi berkarat dan menjalankan

eksperimen” Contoh objektif di atas tidak khusus, kerana ada

dua pola tingkah laku yang terkandung di dalamnya, iaitu (i)

jenis logam iaitu besi dan (ii) syarat pengaratan berlaku.

Objektif khusus di atas perlu dijadikan dua: Murid dapat

menyenaraikan bahan logam yang boleh berkarat iaitu besi dan

dapat menjalankan eksperimen bagaimana syarat pengaratan

berlaku.

Objektif khusus perlu ditulis dengan jelas dan nyata . Jelas

dan nyata disini bermaksud boleh diukur dan diperhatikan

(dilihat) Elakkan daripada menggunakan perkataan yang

abstrak, implisit (terselindung atau tidak jelas) yang tidak

dapat dilihat, diukur dan sukar dinilai.   Contoh istilah

atau kata kerja yang dapat digunakan dalam menulis objektif

yang jelas: Menulis ; murid dapat menuliskan ... .........

Menyebut ; murid dapat menyebutkan ...... Memilih ; murid

dapat memilih ......... Mendemonstrasikan ;murid dapat

mendemonstrasikan ....  

Ralph Tyle dan Gange, menyatakan tiga sebab mengapa objektif

pengajaran perlu ditulis dengan jelas: Objektif yang jelas

dapat membimbing dalam proses pengajaran dan pembelajaran .

Objektif yang jelas dan teliti itu akan membantu guru

merencanakan langkah-langkah yang akan dilakukan murid dalam30

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGmencapai tujuan itu, begitu juga dalam pengajaran guru.

Membantu guru dalam menyiapkan tindakan penilaian.  Agar

murid dapat menyiapkan dirinya sendiri. Oleh itu objektif

perlu diketahui oleh murid sebelum pengajaran bermula,

supaya murid dapat menyiapkan dirinya sebaiknya dalam

mencapai tujuan itu.

Objektif hendaklah ditulis dengan terang dan ringkas (tidak

perlu menggunakan bahasa berbunga ).   Objektif bagi sesuatu

pelajaran hendaklah realistik dan sesuai dengan peringkat

umur murid yang ditujukan. Sekiranya objektif terlalu tinggi

untuk peringkat umur murid berkenaan, maka objektif itu

tidak dapat dicapai dalam pengajaran. Sebaliknya, jika

objektif terlalu rendah, maka pelajaran tersebut tidak

mencabar kebolehan murid-murid dan akan menjemukan.

Penetapan dan penulisan objektif hendaklah tepat dan

sempurna supaya boleh dijadikan panduan yang berguna untuk

proses penilaian. Soalan ujian hendaklah berdasarkan

objektif khusus pengajaran.

Pada kebiasaannya dalam pembentukan objektif atau jenis

hasil pembelajaran yang perlu ditunjukkan bergantung kepada 

beberapa domain atau bidang yang diberi penekanan. Terdapat

tiga (3) domain dalam aktiviti pendidikan, iaitu : Domain

kognitif Melibatkan perkembangan kemahiran kebolehan intelek

murid Domain afektif – Melibatkan perkembangan sikap dan

31

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnilai murid Domain psikomotor – Melibatkan perkembangan

kemahiran dan kebolehan fizikal atau otot.

Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Kategorikan hasil

pembelajaran Kategorikan hasil pembelajaran berdasarkan 3

domain yang dinyatakan.

TAJUK 3 PENULISAN OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARANSINOPSIS

Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh

pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu

selepas sesuatu perkara diajar. Penentuan hasil

pembelajaran penting untuk mengetahui apa yang perlu

dikuasai oleh pelajar, memberi tumpuan kepada

penguasaannya,merancang kaedah-kaedah mengajar; dan membina

32

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

ujian formatif dan sumatif

Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk, bidang,

dan aras. Hasil pembelajaran dalam bidang kognitif

menegaskan hasil intelek dan boleh dikategorikan mengikut

Taksonomi Bloom seperti pengetahuan, kefahaman, aplikasi,

analisis, sintesis dan penilaian.

Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan hasil

rohani dan emosi termasuk sikap dan nilai dan perlu

diserapkan walaupun susah untuk dinilai dalam jangkamasa

yang pendek.

Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan

kemahiran gerakanGuru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen

kurikulum khasnya huraian sukatan pelajaran.

HASIL PEMBELAJARAN

Menghasilkan Penulisan Objektif dan Hasil Pembelajaran

Berdasarkan Domain kognitif, Domain psikomotor dan Domain

afektif

33

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

KERANGKA TAJUK

KANDUNGAN ISI

1.1Penulisan Hasil Pembelajaran1.2 Domain Kognitif1.3Domain Psikomotor1.4Domain Afektif

1.1 Penulisan Hasil Pembelajaran

Penulisan hasil boleh jadi mencabar. Hasil dinyatakan dari segi

tingkah laku diukur dan / atau dilihat (petunjuk: tanya diri anda

bagaimana anda akan menguji hasil).

Sebagai contoh, jika hasilnya ialah:

Pelajar dapat mengetahui proses fotosintesis..

Bagaimana ini boleh dinilai? Hasil yang tidak nyata untuk

diukur kerana ia adalah sangat luas dan kabur. Hasil yang lebih

baik seperti:

Pelajar dapat memperihalkan proses fotosintesi.

34

DOMAIN KOGNITIF

DOMAIN PSIKOMOTOR

DOMAIN AFEKTIF

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

Pelajar dapat membuat ringkasan dalam nota cara proses

fotosintesis berlaku.

Pelajar dapat menyatakan faktor-foktor yang

mempengaruhi proses fotosintesis.

Hasil ini boleh diukur. Bagaimana anda akan menguji jika pelajar tahu

faktor-faktor yang mempengaruhi fotosintesis? Soalan penilaian boleh

jadi:

Perihalkan faktor utama yang membolehkan fotosintesis

berlaku?

Pembelajaran tidak semestinya dikhaskan sama ada dalam

bidang kogni, afektif atau psikomotor. Ketiga-tiga domain

itu sepatutnya dikembangkan serentak. Akan tetapi para guru

mesti memilih bidang yang patut diutamakan apabila

menentukan peringkat kesanggupan pembelajaran.

Prosedur-prosedur berikut boleh dijadikan garis panduan

untuk menulis kenyataan objektif.

a.Tentukan perlakuan yang boleh diterima sebagai bukti yang

pelajar telah mencapai objektif. Apa yang harus dilakukan

oleh pelajar untuk menunjukkan yang ia telah mencapai

objektif ? Harus dikemukakan, Misalnya jika kenyataan

objektif itu ditulis sebagai pelajar boleh mengenalpasti cara

menyelesaikan masalah pencemaran. Maka ianya hendaklah

ditafsirkan yang perlakuan yang diharapkan dari pelajar

ialah cara penyelesaian masalah dan bukan masalah pencemaran

35

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGatau punca masalah pencemaran. Jika guru mahukan pelajar

menyenaraikan punca masalah, objektif hendaklah dinyatakan

berasingan. Lebih terperinci objektif , maka lebih jelas

tujuan guru itu.

b.Nyatakan keadaan di mana perlakuan yang dihajatkan diduga

boleh berlaku. Dengan membuat kenyataan objektif seperti

pelajar boleh mengkaji dan membina model keadaan jirim mungkin tidak

lengkap . Apakah jenis model jirim yang perlu pelajar bina

atau guru mementingkan jawapan sahaja iaitu pepejal, cecair

dan gas tanpa pelajar mengkaji keadaan jirim dalam

eksperimen. Objektif mungkin akan lebih lengkap dengan

menulis, pelajar boleh :

i.menjalankan ekperimen untuk mengenalpasti proses-proses yang terlibat

dalam perubahan tiga jenis jirim.

ii. membina tiga model jirim .

3. Menentukan aras perlakuan yang boleh diterima sebagai

pencapaian objektif ( kriteria ) . Adalah mustahak bagi guru

menyatakan sejauh mana taraf perlakuan itu patut dilakukan.

Taraf perlakuan ini boleh dinyatakan dengan cara menentukan

had masa atau jumlah minimum jawapan yang betul patut

diperolehi oleh pelajar contoh:menulis 5 dari 6 proses yang

terlibat dalam perubahan jirim semasa menjalankan

eksperimen. Dengan objektif yang jelas guru dan pelajar

36

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGboleh menumpukan usaha mereka kepada aktiviti-aktiviti yang

bersabit.

Aktiviti 1 : Tuliskan 5 hasil pembelajaran berdasarkan

Huraian Sukatan Pelajaran Anda dan mengambil kira prosedur

di atas.

Tiga jenis pembelajaran

Taksonomi Bloom (1956) mengklasifikasikan pembelajarankepada domain kognitif, afektif dan psikomotor.

Kognitif: kemahiran intelektual (Pengetahuan) Afektif: perkembangan perasaan dan emosi (Sikap) Psikomotor: kemahiran fizikal (Kemahiran)

Domain boleh dianggap sebagai kategori. Taksonomi tingkah lakupembelajaran ini boleh dianggap sebagai "matlamat prosespembelajaran." Maka, pada akhir pembelajaran, pelajar sepatutnyamemperoleh kemahiran baru, pengetahuan baru , dan / atauperubahan sikap@tingkahlaku.

1.2 Domain Kognitif

Aspek kognitif menjadi salah satu fokus utama  dalam proses

pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah.

37

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGDomain kognitif (Bloom, 1956) melibatkan ilmupengetahuan dan perkembangan kemahiran intelektual.Ini termasuklah mengingat kembali atau pengiktirafanfakta-fakta yang tertentu, corak prosedur, dan konsepyang terlibat dalam perkembangan kebolehan dankemahiran intelek.Terdapat enam kategori utama, yangdisenaraikan seperti jadual di bawah, bermula daritingkah laku yang paling mudah kepada yang palingkompleks. Kategori yang boleh dianggap sebagai darjahkesukaran. Iaitu, yang pertama mesti menguasaisebelum yang seterusnya boleh mengambil tempat.

Dalam domain kognitif misalnya terdapat pemeringkatanpembelajaran yang disenaraikan oleh Bloom iaitu bermuladengan peringkat pengetahuan, pemahaman, aplikasi, analisis,sintesis dan penilaian.

KATEGORI CONTOH DAN KATA-KATA TUGASPengetahuan ; Mengingatkembali data dan maklumatyang diberikan

Contoh: Nyatakan pengelasan haiwandan tumbuhan berdasarkan sistempengelasan dikotomi.

.Kata Kunci: mentakrifkan,menggambarkan, mengenal pasti, tahu,label, senarai, padankan, namakan ,menggariskan, mengimbas kembali,mengiktiraf, mengeluarkan semula

Kefahaman: Memahami makna, terjemahan, interpolasi, dan tafsiran arahan dan masalah.Nyatakan masalahdalam perkataan sendiri.

Contoh: Menulis semula prinsip-prinsiphukum newton. Terangkan dengan perkataan sendiri perkaitan antara daya, pecutan dan jisim.

Kata Kunci: meliputi, menukar, mempertahankan, membezakan, menganggarkan, menjelaskan, memanjangkan, generalisasikan, memberikan contoh, menyimpulkan, mentafsir, parafrasa, meramalkan, menulisnya, meringkaskan, menterjemahkan

Aplikasi: Gunakan satu konsepdalam situasi baru atau penyelesaianmasalah. Menggunakan apa yang telahdipelajari di dalam kelas ke dalamsituasi yang baru di tempat kerja ataumasalah.

Contoh: Gunakan prinsip kestabilan dalam kehidupan seharian Mengaplikasikan prinsip/hukum dan formula statistik untuk menilai kebolehpercayaan ujian bertulis.

Kata Kunci: terpakai, perubahan, mengira, membina, menunjukkan, menemui, memanipulasi, mengubah,

38

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

beroperasi, meramalkan, menyediakan, menghasilkan, berkaitan, menunjukkan,menyelesaikan, menggunakan

Analisis: memisahkan idea ataukonsep ke dalam komponen supayastruktur organisasi bolehdifahami.Membezakan antara faktadan kesimpulan

Contoh: Masalah sekeping peralatandengan menggunakan deduksi logik.Mengakui kesilapan logik dalampemikiran. Mengumpulkan maklumatdari jabatan dan memilih tugas-tugasyang diperlukan untuk latihan.Kata Kunci: menganalisis,membandingkan, berbeza, gambarrajah, deconstructs, membezakan,mendiskriminasikan, membezakan,mengenalpasti, menggambarkan,menyimpulkan, menggariskan,berkaitan, pilih, memisahkan

Sintesis: Membina struktur ataucorak dari unsur-unsur yang pelbagai.Letakkan bahagian bersama-samauntuk membentuk keseluruhan,dengan penekanan kepadamewujudkan makna baru ataustruktur baru.

Contoh: Tulis operasi syarikat atau manual proses. Rekabentuk mesin untuk melaksanakan tugas tertentu. Mengintegrasikan latihan dari beberapasumber untuk menyelesaikan masalah. Menyemak semula dan proses untuk meningkatkan hasil.

Kata Kunci: mengkategorikan, menggabungkan, menyusun, composes,mencipta, merangka, reka bentuk, menjelaskan, menjana, mengubah, menganjurkan, pelan, menyusunnya, reconstructs, berkaitan, reorganizes, menyemak semula, menulisnya, meringkaskan, memberitahu, menulis.

Penilaian: Buat keputusan/ membuatpertimbangan tentang nilai idea ataubahan-bahan

Contoh: Pilih penyelesaian yang palingberkesan. Sewa calon yang palinglayak. Menerangkan dan mewajarkanbajet baru.

Kata Kunci: menilai, membandingkan,membuat kesimpulan, berbeza,mengkritik, kritikan, mempertahankan,menerangkan, mendiskriminasikan,menilai, menjelaskan, mentafsir,mewajarkan, berkaitan, meringkaskan,menyokong

Aktiviti 2 Berdasarkan HSP anda bina 6 hasil pembelajaran

iaitu satu bagi setiap aras taksonomi Bloom.

1.3 Domain Afektif

39

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGDomain afektif (Krathwohl, Bloom, Masia, 1973)termasuk cara di mana kita berurusan denganperkara-perkara emosi, seperti perasaan, nilai,penghargaan, keghairahan, motivasi, dan sikap.Lima kategori utama disenaraikan dari tingkahlaku yang paling mudah kepada yang palingkompleks. Dari segi afektif, Bloom telahmenggariskan domain afektif kepada limaperingkat iaitu menerima,bertindakbalas, menilai, menstruktur danmengkonsepsi nilai dan akhirnyamencirikan nilai yang diperolehi.

Kategori Contoh dan Kata kunci (Katakerja)

Menerima fenomena: Kesedaran, kesediaan untuk mendengar, perhatian dipilih

Contoh: Mendengar pendapat orang lain dengan hormat. Dengar dan ingat nama orang yang baru diperkenalkan.Kata Kunci: meminta, memilih, menerangkan, memberi, memegang, mengenal pasti, menempatkan, nama, mata untuk memilih, duduk, mendirikan, jawapan, kegunaan

Respons fenomena: Penyertaan aktif sebagai seorang pelajar.Hadir dan bertindak balas kepada fenomena tertentu. Hasil pembelajaran boleh menekankan pematuhan dalam bertindak balas, kesediaan untuk bertindak, atau kepuasan dalam bertindak balas (motivasi)

Contoh: Menyertai dalam perbincangankelas. Memberi persembahan. Soalan cita-cita baru, konsep, model, dan lain-lain dalam usaha untuk memahami mereka.Tahu peraturan keselamatan dan amalan mereka.Kata Kunci: jawapan, membantu, membantu, mematuhi, akur, membincangkan, menyambut, membantu, label, melaksanakan, amalan, hadiah, membaca, membaca, laporan, memilih, memberitahu, menulis

Menghargai: Orang yang penting atau nilai melekat kepada satu fenomena objek tertentu, atau tingkah laku. Ini berkisar daripada penerimaan yang mudah untuk menyatakan lebih kompleks komitmen.Menghargai adalahberdasarkan pada internalisasi satu set nilai-nilai yang dinyatakan, manakala petunjuk kepada nilai-nilai ini dinyatakan dalam tingkah laku pelajar secara terang-terangan dan sering dikenal pasti

Contoh: Mempamerkan kepercayaan dalam proses demokrasi. Adakah sensitif terhadap perbezaan individu dan budaya (nilai kepelbagaian). Menunjukkan keupayaan untuk menyelesaikan masalah. Cadang pelan kepada peningkatan sosial dan berikut melalui dengan komitmen. Memaklumkan pihak pengurusan mengenai perkara-perkara yang seseorang berasa yakin terhadap.Kata Kunci: selesai, menunjukkan, membezakan, menjelaskan, berikut, bentuk, memulakan, menjemput, menyertai, mewajarkan, mencadangkan,membaca, laporan, memilih, saham, kajian, kerja-kerja

Organisasi: menganjurkan nilai menjadi keutamaan oleh berbeza nilai-

Contoh: Mengenali keperluan untuk keseimbangan antara kebebasan dan sikap bertanggungjawab. Menerima

40

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnilai yang berbeza, menyelesaikan konflik antara mereka, dan mewujudkan satu sistem nilai yang unik. Penekanan adalah pada membandingkan, yang berhubungan, dan mensintesis nilai

tanggungjawab untuk tingkah laku seseorang. Menerangkan peranan perancangan sistematik dalam menyelesaikan masalah. Menerima piawaian etika profesional. Mencipta pelan hidup dalam harmoni dengan kebolehan, minat, dan kepercayaan. Mengutamakan masa yang berkesan untuk memenuhi keperluan organisasi, keluarga, dan diri.Kata Kunci: berpegang, mengubah, mengatur, menggabungkan, membandingkan, melengkapkan, mempertahankan, menjelaskan, merumuskan, generalizes, mengenal pasti, menggabungkan, mengubah suai,perintah, menganjurkan, menyediakan, berkaitan, synthesizes

Internalizing nilai (pencirian): Mempunyai sistem nilai yang mengawaltingkah laku mereka. Tingkah laku adalah berleluasa, konsisten, boleh diramalkan, dan yang paling penting, ciri-ciri pelajar.Objektif pengajaran bimbang dengan corak umum pelajar pelarasan (peribadi, sosial, emosi)

Contoh: Boleh berdikari apabila menjalankan tugas secara individu. Kerjasama dalam aktiviti kumpulan (paparan kerja berpasukan).Menggunakan pendekatan yang objektif dalam menyelesaikan masalah. Memaparkan komitmen profesional untuk amalan etika pada setiap hari. Semak pertimbangan dan tingkah laku perubahan dalam cahaya bukti baru. Nilai-nilai rakyat untuk apayang mereka, bukan bagaimana merekamelihat.Kata Kunci: perbuatan, mendiskriminasikan, memaparkan, pengaruh, mendengar, mengubah, melaksanakan, amalan, mencadangkan,layak, soalan, menyemak semula, berkhidmat, menyelesaikan, mengesahkan

Bidang afektif termasuk hasil pembelajaran yang menegaskan rohani dan emosi seperti sikap dan nilai. Nilai murni sarwajagat berikut harus diserapkan dalam setiap mata pelajaran:

baik hatiberdikarihemah tinggibekerja dengan tekun, tababelajar dengan tekun, tabahberbarisberbincang dengan kawan, rakan atau dalam kumpulanbercakap denan sopan santun

41

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

berdiri tegakberjalan denan sopan santunbergembiraberpakaian kemas dan besihbersuara lembutbertanyaberucapduduk tegakmelaksanakanmelakukanmematuhi arahan, peraturanmembantu kawan, rakan, orang awammemberi barang, derma, perhatian, salam, tumpuanmembezakan betul dan salah, baik dan tidak baikmembuang sampah ke dalam tong sampahmemilih yang baik, betulmempengaruhimempersembahkanmemulangkan barang terjumpa, pinjamanmenasihatimencadangkanmenegurmenepati masamenerangkan sesuatu sikap atau nilai murnimengamalkan sesuatu amalan yang baikmengambil bahagianmengaturmenghasilkan sesuatu kerja, latihan, tugasmengikutmengubahsuaikanmengutip barang,derma, sampatmenilaimenjagamenunggu giliranmenyoalmenyusun dengen kemas dan teraturmewajarkantersenyum

hormat

42

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkasih sayangkeadilankebebasankeberaniankebersihan fizikal dan mentalkejujurankerajinankerjasamakesederhanaankesyukuranrasionalsemangat bermasyarakat

Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran umum dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:

menyedari tentang sesuatumenerima sesuatu seperti teguran, nasihat, tugas, penerangan, tanggungjawab, wujudnya perbezan, kepercayaa.memahami kepentingan tentang sesuatu sikap, nilai, peraturanmenghargai sesuatumenggunakan sesuatu sikap positif atau nilai dalam situasiyang barumenunjukkan kepekaan, minat, keseronokan, keselamatan, kesabaran, amalan sesuatu nilai murni (lihat di atas), atau sesuatu sikap yang positif seperti proaktif, bertanggungjawab, timbang rasa, ingin tahu, ingin menyelesaikan masalah, tekun, tah.bersyukurmenyayangi sesuatuberjimat-cermatberbangga dengan sesuatu

Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran khusus dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:

1. Guru harus tahu bahwa hasil pembelajaran dalam bidang afektif mengambil masa yang panjang untuk dikuasai dan ia susah dinilai

43

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

2. Walau bagaimanapun anda harus menyerapkan sikap yang positif dan nilai murni di kalangan pelajara semasa pengajaan dan pembelajaran.

Aktiviti 3 : Bina 5 hasil pembelajaran berdasarkan domain afektif yang memberi motivasi kepada pelajar anda berdasarkan HSP

1.4 Domain psikomotor

Domain psikomotor ialah berkenaan denganperkembangan kemahiran yang berkaitandengan pergerakan fizikal. Walaubagaimanapun, ia juga meliputi situasimoden seperti dalam dunia perniagaan dankemahiran bersosial. Komunikasi danoperasi peralatan-peralatan teknologimaklumat seperti telefon dan kemahiranmenggunakan papan kekunci juga merupakankemahiran social. Ini termasuk penggunaantelefon atau kemahiran berucap dikhalayak ramai. Oleh itu, kemahiran motormencakupi skop yang luas dewasa ini jikadibandingkan dengan keadaan suatu masadahulu. Selain teori psikomotor Dave,terdapat juga model-model domainpsikomotor yang lain seperti domainpsikomotor Simpson (1966) dan domainpsikomotor Harrow (1972).

Domain psikomotor (Simpson, 1972) termasuk pergerakan fizikal, koordinasi, dan penggunaan kawasan kemahiran motor. Pembangunan kemahiran ini memerlukan amalan dan diukur dari segi kelajuan, ketepatan, jarak, prosedur, atau teknik dalam pelaksanaan.

44

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGTujuh kategori utama disenaraikan dari tingkah laku yang paling mudah kepada yang paling kompleks

Kategori Contoh dan Kata kunci (Katakerja)

Persepsi: keupayaan untuk menggunakan isyarat deria untuk membimbing aktiviti motor. Ini berkisar dari rangsangan deria, melaluipemilihan petunjuk, untuk terjemahan

Contoh: Mengesan isyarat komunikasi bukan lisan. Anggarkan bilakah bola akan mendarat selepas ia dibuang dan kemudian berpindah ke lokasi yang betul untuk menangkap bola. Melaraskan haba dapur ke suhu yang betul dengan bau dan rasa makanan. Melaraskan ketinggian garpu forklift dengan membandingkan mana garpu adalah berhubung dengan palet.Kata Kunci: memilih, menerangkan, mengesan, membezakan, membezakan, mengenal pasti, diasingkan, berkaitan, pilih

Set: Kesediaan untuk bertindak. Ia termasuk set mental, fizikal, dan emosi. Ketiga-tiga set adalah pembawaan yang mentakdirkan seseorang respons kepada situasi yang berbeza (kadang-kadang dipanggil pemikiran)

Contoh: Hati dan bertindak atas urutanlangkah-langkah dalam proses pembuatan. Mengiktiraf kebolehan danbatasan seseorang. Menunjukkan keinginan untuk mempelajari proses baru (motivasi).NOTA: Ini bahagian psikomotor berkaitrapat dengan "Respons kepada fenomena" pembahagian domain afektif.Kata Kunci: bermula, paparan, menjelaskan, bergerak, hasil, bertindakbalas, menunjukkan, negeri, sukarelawan.

Respons berpandu: peringkat awal dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks yang termasuk tiruan dan percubaan dan kesilapan. Kecukupan prestasi dicapai dengan amalan/ latihan.

Contoh: Menjalankan persamaan matematik seperti yang ditunjukkan. Mengikuti arahan untuk membina model. Respons isyarat tangan pengajarsambil belajar untuk mengendalikan forklift.Kata Kunci: salinan, kesan, berikut, bertindak balas, mengeluarkan semula, respons

Mekanisme: Ini adalah peringkat pertengahan dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks. Respon yang telah dopelajari telah menjadi biasa dan pergerakan boleh dilakukan dengan yakin dan lebih cekap.

Contoh: Gunakan komputer peribadi. Membaiki paip bocor. Memandu kereta.Kata Kunci: memasang, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends, campuran, menganjurkan, lakaran

Kompleks Response Terang-terangan: Prestasi mahir perbuatan motor yang melibatkan corak

Contoh: Parking “ ” kereta ke tempat letak kereta selari yang sempit. Beroperasi komputer dengan cepat dan

45

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGpergerakan yang kompleks. Kemahiran ditunjukkan oleh prestasi yang cepat, tepat, dan sangat diselaraskan, memerlukan minimum tenaga. Kategoriini termasuk melaksanakan tanpa teragak-agak, dan prestasi automatik. Sebagai contoh, pemain sering bunyi gelita kepuasan atau expletives secepat mereka memukul bola tenis atau membuang bola sepak, kerana mereka boleh memberitahu dengan rasa perbuatan apa hasilnya akan menghasilkan

tepat. Memaparkan kecekapan semasa bermain piano.Kata Kunci: memasang, membina, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends,campuran, menganjurkan, lakaran.NOTA: Kata Kunci adalah sama seperti Mekanisme, tetapi akan mempunyai adverba atau adjektif yang menunjukkan bahawa prestasi adalah lebih cepat, lebih baik, lebih tepat, danlain-lain

Adaptasi: Kemahiran dibangunkan dengan baik dan individu boleh mengubah corak pergerakan untuk memenuhi keperluan khas.

Contoh: Tindakan berkesan kepada pengalaman yang tidak diduga. Mengubah arahan untuk memenuhi keperluan pelajar. Lakukan tugas dengan mesin bahawa ia tidak asalnya bertujuan untuk melakukan (mesin tidak rosak dan tiada bahaya dalam melaksanakan tugas baru).Kata Kunci: menyesuaikan diri, mengubah, perubahan, menyusunnya, reorganizes, menyemak semula, berbeza-beza.

Asalan: Mewujudkan corak pergerakanbaru untuk memenuhi keadaan tertentuatau masalah tertentu. Hasil pembelajaran menekankan kreativiti berdasarkan kemahiran yang sangat maju

Contoh: membina teori baru. Membangunkan latihan pengaturcaraanyang baru dan komprehensif. Menciptarutin gimnastik baru.Kata Kunci: mengatur, membina, menggabungkan, composes, membina, mencipta, reka bentuk, memulakan, membuat, berasal

Taksonomi Domain psikomotor Lain-lainSeperti yang disebutkan tadi, jawatankuasa tidak menghasilkan

himpunan untuk model domain psikomotor, tetapi yang lain telah.

Yang dibincangkan di atas adalah oleh Simpson (1972). Terdapat dua

versi popular lain:

Dave's (1975):

Tiruan - memerhati dan tingkah laku corak selepas orang lain.

Prestasi mungkin berkualiti rendah. Contoh: Menyalin kerja-kerja seni.

Manipulasi - dapat melaksanakan tindakan tertentu dengan

mengikuti arahan dan mengamalkan. Contoh: Mewujudkan kerja pada

46

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGsatu sendiri, selepas mengambil pelajaran, atau membaca tentang ia.

Precision - Refining, menjadi lebih tepat. Beberapa kesilapan jelas.

Contoh: Kerja dan reworking sesuatu, maka ia akan menjadi "sahaja

yang betul."

Artikulasi - Menyelaras satu siri tindakan, mencapai keharmonian

dan ketekalan dalaman. Contoh: Menghasilkan video yang melibatkan

muzik, drama, warna, bunyi, dll.

Penaturalisasian - Setelah tahap prestasi yang tinggi menjadi

semula jadi, tanpa perlu berfikir banyak tentang ia. Contoh: Michael

Jordan bermain bola keranjang, Nancy Lopez memukul bola golf, dan

lain-lain.

Harrow's (1972):

pergerakan Reflex - Reaksi yang tidak dipelajari.

Pergerakan-pergerakan asas - pergerakan asas seperti berjalan,

atau menggenggam.

Persepsi - Respons kepada rangsangan seperti visual, auditori,

kinestetik, atau diskriminasi sentuhan.

kebolehan Fizikal - Stamina yang mesti dibangunkan untuk

pembangunan selanjutnya seperti kekuatan dan ketangkasan.

pergerakan Mahir Pergerakan yang lebih ke depan dipelajari–

sebagai salah satu yang terdapat dalam sukan atau aksi.

Tiada komunikasi melompat-lompat - bahasa badan berkesan,

seperti isyarat dan ekspresi muka.

Semakan semula Bloom Taksonomi

Pada pertengahan 90-an Lorin Anderson, seorang bekas pelajar Bloom,

telah membuat semakan semula terhadap domain kognitif dalam

taksonomi pembelajaran Bloom. Beliau telah membuat beberapa

perubahan, iaitu 1) menukar nama dalam enam kategori daripada kata

47

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnama kepada bentuk kata kerja, dan 2) sedikit menyusun semula

mereka (Pohl, 2000).

Taksonomi baru ini mencerminkan satu bentuk pemikiran yang lebih

aktif dan mungkin lebih tepat:

Enam langkah Mengingati, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis,

Menilai, dan Mewujudkan menggunakan perkataan yang sama utama

atau kata kerja seperti yang ditunjukkan dalam jadual di dalam

seksyen Domain Kognitif.

Aktiviti 5 :

a.Bina satu hasil pembelajaran berdasarkan domain psikomotor

dengan merujuk HSP.

b.Pilih satu tajuk dalam HSP, kategorikan kata kerja dalam

HSP berdasarkan domain afektif , kognitif dan psikomotor.

Rumusan

48

Domain Lama Domain Baru

Penilaian Membina

Sintesis Menilai

Analisis Menganalisis

Aplikasi Mengaplikasi

Kefahaman Memahami

Pengetahuan Mengingat

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

1. Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan

oleh pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat

sesuatu selepas sesuatu perkara diajar.

2. Penentuan hasil pembelajaran penting untuk:

a. mengetahuan apa yang perlu dikuasai oleh pelajar;

b. memberi tumpuan kepada penguasaannya;

c. merancang kaedah-kaedah mengajar; dan

d. membina ujian formatif dan sumatif

3. Hasil pembelajaran khusus boleh dinilai dengan mudah

dan harus dibezakan dengan hasil pembelajaran umum atau

kenyataan lain yang merupakan isi kandungan, proses

pengajaran dan proses pembelajaran.

4. Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk,

bidang, dan aras

5. Hasil pembelajaran dalam bidang kognitif menegaskan

hasil intelek dan boleh dikategorikan mengikut

Taksonomi Bloom seperti pengetahuan, kefahaman,

aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian.

6. Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan

hasil rohani dan emosi termasuk sikap dan nilai dan

perlu diserapkan walaupun susah untuk dinilai dalam

jangkamasa yang pendek.

7. Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan

kemahiran gerakan

8. Guru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen kurikulum

khasnya huraian sukatan pelajaran.

49

SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG

50