RPP Basa Jawa SD Kelas 5

25
MANGGA DIKOPI KALIH DIEDIT SALAM SAKING AGUS TRIYANTO SDN KALIPANG III KEC. GROGOL KAB. KEDIRI

Transcript of RPP Basa Jawa SD Kelas 5

Page 1: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

MANGGA DIKOPI KALIH DIEDITSALAM SAKING AGUS TRIYANTO

SDN KALIPANG IIIKEC. GROGOL KAB. KEDIRI

Page 2: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN KALIPANG IIIMata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Standar Kompetensi : Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa tanggap wacana, crita wayang, lan paragan pacelaton lan wawan rembug nganggo ernaning basa Jawa kanthi unggah ungguh basa Jawa kang trep.

Kompetensi Dasar Mendengarkan : Ngrungoake Crita wayangBerbicara : Maragaake pacelaton cendhek kang gumatok karo bocahMembaca : Maca pangertene crita wayangMenulis : Nulis Karangan

Indikator 1. bebarengan ngrungoake crita wayang kang diwaca kancane2. mangsuli pitakon kang ana wacan3. nyritaake maneh miturut ukarane dhewe4. maragaake pacelaton cendhak5. paring rembug marang drama kang dipragakne kancane6. nuntun siswa nggawe rangkuman7. maca crita wayang 8. mangsuli pitakon ana waca9. blajar maca aksara jawa10. nulis karangan kanti irah-irah kang ditemtoake guru11. maca karangane ana ngarep kelas 12. Siswa blajar nulis jawa kanthi parentah kang ana LKS/ saka guru

Tujuan Pembelajaran 1. Siswa bisa ngolah indra pangrungu lan pengertene ne kanti midangetake crita wayang2. Siswa bisa maragaake drama cendhak3. Siswa bisa paring rembug marang drama kang dipragakne kancane4. Siswa bisa maca lan ngerti salah siji lelakon utawa paraga ing crita wayang 5. Siswa bisa maca aksara jawa6. Siswa bisa nulis karangan kanti irah-irah kang ditemtoake guru7. Siswa blajar nulis jawa kanthi parentah kang ana LKS/ saka guru

Materi Ajar Nyatet tokoh wayang lan sipateCrita nganggo basane dheweNyimpilake isi critaDialog kang lancar lan pangucap kang benerWatak sipate tokohNindaake tokoh miturut watakaneNjawab pitakon wacanMaca Aksara jawaGawe karanganNulis Aksara Jawa

Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok

Page 3: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

Langkah-langkah Kegiatan

A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan : (………x 35 menit)

1. Siswa bebarengan ngrungoake crita wayang kang diwaca kancane2. Siswa mangsuli pitakon kang ana wacan3. Siswa nyritaake maneh miturut ukarane dhewe4. Siswa maragaake drama cendhak5. Siswa paring rembug marang drama kang dipragakne kancane6. Guru nuntun siswa nggawe rangkuman

Patemon kang kapindho (………x 35 menit)1. Siswa kanthi dituntun guru maca crita wayang 2. Siswa kanthi tenang mangsuli pitakon ana waca3. Guru ngajar Siswa blajar maca aksara jawa4. Guru paring tulada5. Siswa nyoba nggarap dhewe

Patemon kaping telu (………x 35 menit)1. Guru paring pangerten cara nulis karangan kanti warangka karangan.2. Siswa nggawe kerangka karangan3. Siswa nulis karangan kanti irah-irah kang ditemtoake guru4. Guru paring tuladha carane nulis jawa5. Siswa blajar nulis jawa kanthi parentah kang ana LKS/ saka guru

C. Kegiatan Penutup

1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTONIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 4: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)Reng-rengan Piwulangan Basa Jawa

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Siswa bisa nerangake ukara pakon, mangertening sekabehing jinising tembung ing Basa Jawa, unggah-ungguh basa, aran-aran ing basa jawa uga mangerti apresiasi sastra mawa tetembangan ing Budaya Jawa

Kompetensi Dasar Paramasastra : Mangerteni Ukara Pakon

Mangerteni Jinising tembungKawruh Basa : Mangerteni Unggah-ungguh Basa

Arane anake wong/ bocah sukertaKasusastran : Paring apresiasi marang susastra Jawa

Nyritaake crita wayangMangerteni Tembang Tengahan, Tembang Gedhe, Tembang MacapatNyoba nggawe geguritan gagrag anyar

Indikator 1. paring tuladha ukara pakon.2. nggawe ukara pakon3. paring tuladha tembung kang mawa panambang –ake4. paring pangerten bab jinising tembung aran (kata benda) tembung kriya (kata kerja), tembung

wilangan, tembung kahanan, tembung katrangan, tembung panguwuh, tembung sandangan, tembung panyambung, tembung pengarep.

5. Paring pangerten unggah-ungguh basa6. bisa nggawe tuladha ukara kang ana sesrawungan mawa basa krama7. paring pangerten arane sukerta8. nyritaake crita wayang bab kang disuwun guru.9. paring pangeten bab Tembang Tengahan, Tembang Gedhe, Tembang Macapat10. nggawe geguritan gagrag anyar

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa paring tuladha ukara pakon lannggawe ukarane2. Siswa paring tuladha tembung kang mawa panambang –ake3. Siswa bisa paring pangerten bab jinising tembung aran (kata benda) tembung kriya (kata kerja),

tembung wilangan, tembung kahanan, tembung katrangan, tembung panguwuh, tembung sandangan, tembung panyambung, tembung pengarep.

4. Siswa paring pangerten unggah-ungguh basa lan nggawe tuladha ukara kang ana sesrawungan mawa basa krama

5. Siswa paring pangerten arane sukerta6. Siswa nyritaake crita wayang bab kang disuwun guru.7. Siswa bisa paring pangeten bab Tembang Tengahan, Tembang Gedhe, Tembang Macapat8. Siswa bisa nggawe geguritan gagrag anyar

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )Mangerteni Ukara PakonPanambang –akeJinising tembungUnggah-ungguh BasaArane anake wong/ bocah sukertaParing apresiasi marang susastra JawaNyritaake crita wayangTembang Tengahan, Tembang Gedhe, Tembang MacapatGeguritan gagrag anyar

Page 5: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan : (………x 35 menit)1. Guru paring tuladha ukara pakon.2. Siswa banjur nggawe ukara pakon3. Guru paring tuladha tembung kang mawa panambang –ake4. Siswa nggawe ukara kang mawa panambang –ake5. guru paring pangerten bab jinising tembung aran (kata benda) tembung kriya (kata kerja), tembung

wilangan, tembung kahanan, tembung katrangan, tembung panguwuh, tembung sandangan, tembung panyambung, tembung pengarep.

6. Siswa nggawe tuladha tembung aran (kata benda) tembung kriya (kata kerja), tembung wilangan, tembung kahanan, tembung katrangan, tembung panguwuh, tembung sandangan, tembung panyambung, tembung pengarep.

7. guru paring pangerten unggah-ungguh basa. 8. siswa banjur nggawe tuladha ukara kang mawa basa krama9. Siswa paring pangerten arane sukerta sawisa nampa panerangane guru

Patemon kang kapindho (………x 35 menit)1. Guru nyritaake crita wayang bab watake paraga-paraga ing Kitab Mahabharata.2. Siswa diskusi mbahas tugas kang diparingake guru3. guru paring pangeten bab Tembang Tengahan, Tembang Gedhe, Tembang Macapat4. Guru paring pangerten geguritan gagrag anyar

C. Kegiatan Penutup

1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf JawaTape recorder + kaset tembang dolanan, tembang macapat, tembang gedhe

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 6: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Siswa bisa ngrungokake lan mangerteni sarta nanggapi sadengah jenis wacana lesan non sastra awujud tanggap wacana/ sambutan/ khotbah/ guneman ing wawan rembug lan musyawarah ing sadengan basa Jawa

Kompetensi Dasar Membaca : Maca crita bab PahlawanMendengarkan : Midangetake crita rakyatBerbicara : Paring rembung lan saran bab masalah Membaca : Maca teks pidatoMenulis : Nulis layang kang ngemu pitedahIndikator

1. Paring pangerten bab Pahlawan kang ana wacan2. Nyritaake crita rakyat3. paring urun rembug bab masalah4. bisa praktek maca pidato5. bisa maca aksara jawa6. nulis layang7. bisa nulis aksara jawa

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa paring pangerten bab Pahlawan kang ana wacan2. Siswa bisa nyritaake crita rakyat3. Siswa bisa paring urun rembug bab masalah4. siswa bisa praktek maca pidato5. Siswa maca Aksara Jawa6. siswa bisa nulis layang7. Siswa nulis Aksara Jawa

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. teks wacan Pahlawan2. Crita rakyat3. Urun rembug bab masalah4. Teks pidato5. Aksara Jawa

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan :1. Siswa maca wacan Pahlawan.2. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo wacan3. Siswa ngrungoake crita rakyat4. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo crita rakyat5. Guru paring masalah banjur siswa paring urun rembug

Page 7: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

Patemon kang kapindho1. Guru paring tuladha maca pidato kanti pangucapan kang trep 2. siswa praktek maca pidatoPatemon kaping telu1. guru paring tuladha maca lan nulis Aksara Jawa2. Guru paring tuladha layang kang ngemu urun rembug3. Siswa nyoba nggawe layang kang ngemu urun rembug

C. Kegiatan Penutup

1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 8: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)Reng-rengan Piwulangan Basa Jawa

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : (………x 35 menit)

Standar Kompetensi Siswa bisa paring pangerten dasanama, sinonim, tembung entar, nggawe ukara pangajab, ngudal ukara, aran-aran ing basa Jawa, lan bisa nembangake macapat.

Kompetensi Dasar Paramasastra : Mangerteni dasanama (sinonim)

Mangerteni Tembung Entar Mangerteni Ukara Pangajab Mangerteni Jejer (Subyek) , Wasesane (Predikat) Ukara

Kawruh Basa : Mangerteni arane lemah, arane wit, arane kembang, jinising woh-wohan lan arane tandiran uga arane isi

Kasusastran : Paring apresiasi marang crita rakyat utawa crita dongeng Nembangake tembang macapat Mangerteni profile wayang (satriane, ratune, abdi kinasih, dasanamane, jimate lsp.)

Indikator Paramasastra : paring pangerten dasanama (sinonim)

paring pangerten Tembung Entar paring pangerten Ukara Pangajab paring pangerten Jejer (Subyek) , Wasesane (Predikat) Ukara

Kawruh Basa : siswa paring pangerten arane lemah, arane wit, arane kembang, jinising woh-wohan lan arane tandiran uga arane isi

Kasusastran : Paring apresiasi marang crita rakyat utawa crita dongeng Nembangake tembang macapat Paring pangerten profile wayang (satriane, ratune, abdi kinasih, dasanamane, jimate lsp.)

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : siswa bisa nerangake dasanama (sinonim)

siswa bisa nerangake Tembung Entar siswa bisa nerangake Ukara Pangajab siswa bisa nerangake Jejer (Subyek) , Wasesane (Predikat) Ukara

Kawruh Basa : siswa bisa paring pangerten arane lemah, arane wit, arane kembang, jinising woh-wohan lan arane tandiran uga arane isi

Kasusastran : siswa bisa paring apresiasi marang crita rakyat utawa crita dongeng Siswa bisa nembangake tembang macapat

Siswa bisa mangerteni profile wayang (satriane, ratune, abdi kinasih, dasanamane, jimate lsp.)

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar ) Dasanama Tembung entar Ukara pangajab Ngudhal ukara Arane woh, kembang, tanduran, lan jinising who-wohan. crita dongeng Tembang macapat profile wayang

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi

Page 9: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan :

Guru paring pangerten dasanama (sinonim)Siswa njawab pitakon dasanama kanti diskusi

Guru nerangake Tembung EntarSiswa mangsuli putakon bab tembung entarGuru paring pangerten Ukara PangajabSiswa nyoba nggawe ukara PangajabSiswa nggawe ukara kang ana Jejer (Subyek) , Wasesane (Predikat)

Patemon kang kapindhosiswa mbukak Buku Sapala BasaSiswa paring wangsulan ana pitakon ceceg-ceceg kang ngemu bab pangerten arane lemah, arane wit, arane kembang, jinising woh-wohan lan arane tandiran uga arane isi

Patemon kaping telusiswa maca crita rakyat utawa crita dongengGuru nerangake pesen utawa wulangan moral kangan kandhut ana critaGuru nembangake tembang macapat Dandhanggula (semut ireng)Siswa bebarengan nembangake macapatGuru nerangake profile wayang (satriane, ratune, abdi kinasih, dasanamane, jimate lsp.)Siswa nggarap pitakon bab nerangake profile wayang (satriane, ratune, abdi kinasih, dasanamane, jimate lsp.)

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf JawaTape recorder + kaset tembang dolanan, tembang macapat, tembang gedhe

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 10: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN KALIPANG III Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : (………x 35 menit)

Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake / mbeberake pikiran, panemu, gagasan, lan pangrasa kanthi lesan lumantar celathu sastra, nambah kawruh babagan aksara jawa, ngringkes wacan.

Kompetensi Dasar Membaca : Maca crita bab Prastawa/ LegendaMendengarkan : Midangetake pacelaton (dialog)Berbicara : Nindhakake wawancara kanthi basa kang basa kang sopan tur trep.Membaca : Maca crita dongeng

Maca Aksara JawaMenulis : Nulis ringkesan wacan

Nulis Aksara Jawa

Indikator Membaca : Maca crita bab Prastawa/ Legenda

Mangsuli pitakon ana wacanMendengarkan : Midangetake pacelaton (dialog)

Mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelatonBerbiacara : Nindhakake wawancara kani basa kang basa kang sopan tur trep.

Mangsuli pitakon kang magepokan karo wawancaraMembaca : Maca crita dongeng

Mangsuli pitakon kang magepokan karo wawancara Maca Aksara Jawa

Menulis : Nulis ringkesan wacan Nulis Aksara Jawa

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Membaca : Siswa bisa Maca crita bab Prastawa/ Legenda lan mangsuli pitakon ana wacanMendengarkan : Siswa bisa midangetake pacelaton (dialog) lan mangsuli pitakon kang magepokan karo

pacelatonBerbiacara : Nindhakake wawancara kani basa kang basa kang sopan tur trep.Membaca : Siswa bisa mangerteni piwulang kang kandhut ana crita dongeng

Siswa bisa maca Aksara JawaMenulis : Siswa bisa nulis ringkesan wacan

Siswa bisa nulis Aksara Jawa

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Teks wacan legenda2. Nyemak pacelaton3. Wawancara4. Crita dongeng5. Aksara Jawa6. Ngringkes wacan

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

Page 11: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan : (………x 35 menit)1. Siswa Maca crita bab Prastawa/ Legenda2. Siswa Mangsuli pitakon ana wacan3. Siswa maragake pacelaton banjur liane midangetake pacelaton (dialog)4. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton5. Siswa nerangake carane wawancara6. Nindhakake wawancara singkat kanti basa kang basa kang sopan tur trep.

Patemon kang kapindho (………x 35 menit)1. Siswa maca crita dongeng2. Guru paring piwulang kang kandhut ana dongeng3. Guru nerangake cara maca aksara Jawa4. Siswa bisa maca Aksara Jawa

Patemon kaping telu (………x 35 menit)1. Guru paring tuladha carane nulis ringkesan2. Siswa nggawe ringkesan wacan3. Guru nerangake nulis Aksara Jawa4. Siswa bisa nulis Aksara Jawa

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 12: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)Reng-rengan Piwulangan Basa Jawa

Nama Sekolah : SDN KALIPANG III Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 11

Standar Kompetensi Siswa bisa paring pangerten ukara pitakon, mangerteni paribasan lan tembung saroja, paring apresiasi bab tembang dolanan.

Kompetensi Dasar Paramasastra : Mangerteni Ukara pitakon

Mangerteni panambang - i, -ake, -ne, -ane, -ke, -a, -ana, -na, - ku, -mu, -enKawruh Basa : Mangerteni tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi

Mangerteni Paribasan Mangerteni Tembung Saroja

Kasusastran : Paring Apresiasi bab crita bocah Mangerteni tembang dolanan

Indikator Paramasastra : Nerangake Ukara pitakonKawruh Basa : Nerangake tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi

Nerangake Paribasan Nerangake Tembung Saroja

Kasusastran : Paring Apresiasi bab crita bocah Nembangake tembang dolanan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : Siswa bisa nerangake Ukara pitakon

Siswa bisa nerangake -i, -ake, -ne, -ane, -ke, -a, -ana, -na, - ku, -mu, -enKawruh Basa : Siswa bisa nerangake tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi

Siswa bisa nerangake Paribasan Siswa bisa nerangake Tembung Saroja

Kasusastran : Siswa Paring Apresiasi bab crita bocah Siswa bisa nembangake tembang dolanan

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Ukara Pitakon2. Panambang -i, -ake, -ne, -ane, -ke, -a, -ana, -na, - ku, -mu, -en3. Tembung Kudu, mesthi, durung ,mesthi4. Paribasan5. Tembung Saroja6. Crita bocah7. Tembang dolanan

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

Page 13: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

B. Kegiatan Inti

Patemon Kawitan :Paramasastra : Guru nerangake Ukara pitakon

Siswa nyoba nggarap soal kang ngemu pangerten ukara pitakon Guru nerangake panambang -i, -ake, -ne, -ane, -ke, -a, -ana, -na, - ku, -mu, -en Siswa nyoba nggarap soal kang ngemu pangerten panambang -i, -ake, -ne, -ane, -ke, -a, ana, -na, - ku, -mu, -en

Kawruh Basa : Guru nerangake tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi Guru nerangake nerangake ParibasanSiswa nyoba nggarap soal tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi tembung mesthi, kudhu, lan durung mesthi lan paribasan.

Guru nerangake Tembung Saroja banjur siswa nyoba nggarap soal kang ngandhut tembung saroja

Patemon kang kapindhoKasusastran : Siswa maca crita bocah

Guru paring piwulang kang kandhut ana wacan bocah Guru nembangake tembang dolanan banjur ditiroake siswa

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf JawaTape recorder + kaset tembang dolanan, tembang macapat, tembang gedhe

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 14: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN KALIPANG III Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : (………x 35 menit)

Standar Kompetensi Siswa bisa ngrungokake lan mangerteni sarta nanggapi sadengah jenis wacana lesan non sastra kang nduwe tema lingkungan awujud tanggap wacana, nulis karangan lan nambah kawruh ing babagan Aksara Jawa.

Kompetensi Dasar Membaca : Maca crita bab lingkungan lan mangsuli pitakon ana wacanMendengarkan : midangetake pacelaton (dialog) kang ngemu basa krama lan mangsuli pitakon kang

magepokan karo pacelaton.Berbiacara : Nindhakake wawancara kani basa kang basa kang sopan tur trep.

Mangsuli pitakon kang magepokan karo wawancara Membaca : Maca geguritan bab prastawa

Maca Aksara JawaMenulis : Nulis karangan ekposisi

Nulis Aksara Jawa

Indikator Membaca : Maca crita bab lingkungan

mangsuli pitakon ana wacanMandengarkan : midangetake pacelaton (dialog) kang ngemu basa krama

mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton.Berbicara : Nindhakake wawancara.

Urun rembug bab wawancara kang disimak Mangsuli pitakon kang magepokan karo wawancara .

Membaca : Maca geguritan bab prastawa Maca Aksara Jawa

Menulis : Nulis karangan ekposisi Nulis Aksara Jawa

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Membaca : Siswa bisa nerangake wacan crita bab lingkungan Mendengarkan : Siswa bisa nerangake basa krama kang dirungoake.

Siswa bisa nindhaake pocapan lan panulisan kang benerBerbicara : siswa bisa nindhaake wawancara.Membaca : Siswa bisa maca uga mangerteni piwulang geguritan bab prastawa

Siswa bisa maca Aksara JawaMenulis : Siswa bisa nggawe karangan ekposisi

Siswa bisa nulis Aksara Jawa

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Teks lingkungan2. Basa krama3. Pocapan/panulisan4. Wawancara5. Geguritan6. Aksara Jawa

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

Page 15: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )Pertemuan pertama A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan :Maca : Siswa Maca crita bab lingkungan

Siswa mangsuli pitakon ana wacan Ngrungoake : Siswa midangetake pacelaton (dialog) kang ngemu basa krama

Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton. Guru nerangake bab pocapan lan panulisan

Wicara : Guru nerangake bab tatacara nindhakake wawancara. Siswa nindhake wawancara Urun rembug bab wawancara kang disimak

Patemon kang kapindhoMaca : Siswa maca geguritan bab prastawa

Guru paring piwulang kang kandhut ana geguritan Guru nerangake maca aksara Jawa Siswa nyoba nyalin aksara jawa kanthi tulisan latin

nulis : Siswa nggawe karangan ekposisi Siswa nyoba nyalin tulisan biasa kanthi Aksara Jawa

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf JawaTape recorder + kaset tembang dolanan, tembang macapat, tembang gedhe

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008

Page 16: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN KALIPANG III Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : V (Lima)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Siswa bisa nindhaake identifikasi babagan purwakanthi, tembung saroja, mastani arane anak kewan,panggone, bisa gawe cangkriman lan wangsalan.

Kompetensi Dasar Paramasastra : Mangerteni Purwakanthi

Mangerteni tembung sarojaKawruh Basa : Ngarani anak kewan, panggonan kewan, cangkriman, lan wangsalanKasusastran : Ngerti tembang macapat.

Indikator Paramasastra : Nerangake Purwakanthi

Nerangake tembung sarojaKawruh Basa : Ngarani anak kewan

Ngarani panggonan kewan Paring lan Mbatang cangkriman Mangerti wangsalan

Kasusastran : Nembangeke tembang macapat

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : Siswa bisa nerangake Purwakanthi

Siswa bisa nerangake tembung sarojaKawruh Basa : Siswa bisa ngarani anak kewan

Siswa bisa ngarani panggonan kewan Siswa bisa Paring lan Mbatang cangkriman Siswa bisa mangerti wangsalan

Kasusastran : Siswa bisa nembangeke tembang macapat

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )Paramasastra : Purwakanthi

tembung sarojaKawruh Basa : arane anak kewan, panggon kewan, cangkriman, lan wangsalanKasusastran : tembang macapat Kinanthi, Gambuh

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )Pertemuan pertama A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan :

Paramasastra : Guru nerangake Purwakanthi lan Tembung Saroja Siswa nggarap soal pitakon kang ngandhut bab Purwakanthi lan tembung saroja

Kawruh Basa : Guru nerangake arane anak kewan, panggonan kewan, cangkriman lan wangsalan Siswa nggarap soal pitakon kang ngandhut bab arane anak kewan, panggonan

kewan, cangkriman lan wangsalan

Page 17: RPP Basa Jawa SD Kelas 5

Kasusastran : Guru paring piwulang nembangeke tembang macapat Siswa nembangake tembang macapat

Patemon kang kapindho

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf JawaTape recorder + kaset tembang dolanan, tembang macapat, tembang gedhe

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas V

H. WARIS, S.PD AGUS TRIYANTO NIP : 19640403 198703 1 012 NIP : 19820810 200901 1 008