RPP Basa Jawa SD Kelas 6
-
Upload
untukbuwahyu -
Category
Documents
-
view
2.867 -
download
8
Transcript of RPP Basa Jawa SD Kelas 6
MANGGA DIKOPI KALIH DIEDITSALAM SAKING AGUS TRIYANTO
SDN KALIPANG IIIKEC. GROGOL KAB. KEDIRI
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN …………. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : x 35 menit (1 pertemuan).
Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, pemangge, gagasan lan pangrasa lesan mawa tanggap wacana teks non sastra kang ngandhut tema diri sendiri, lan paragan pacelaton, nindhakake “pengamatan” lan mangertosi naskah pidato ugi ngangsu kaweruh babagan aksara jawa
Kompetensi Dasar Nyemak : Ngrungoake pacelatonWicara : crita asil pengamatanMaca : Maca teks laporan kasil pengamatanTetulis : Nulis teks atur pidato mawa basa jawi
Mangerteni aksara jawa Mangerteni tanda wacan
Indikator Nyemak : Ngrungoake pacelaton kang diparagaake kancane
Mangsuli pitakon kang magepokan kalih pacelaton
Wicara : paring katrangan babagan carane nggawe laporan pengamatan Paring pangertosan bab paugeran nggawe laporan crita asile pengamatan mangsuli pitakon kang diparingi kanca utawa gurune
Maca : Maca teks laporan kasil pengamatan mangsuli pitakon kang magepokan karo teks
Tetulis : Mangerteni paugeran ndamel teks pidato Nyoba nggarap kerangka teks pidato Nggawe teks pidato Nyemak wucalan bab aksara jawa Nulis aksara jawa Paring pangerten bab tanda wacan
I. Tujuan Pembelajaran Nyemak : siswa bisa pikantuk informasi kang kandut wonten pacelaton kang dirungoakeWicara : siswa bisa wicara kang ngandut laporan kang sampun ditindhakakeMaca : siswa bisa pikantuk informasi sawise kagiaatan maca laporanTetulis : siswa bisa nulis teks pidato
siswa bisa nulis aksara jawa siswa bisa nulis lan paring pangerten bab tanda wacan
II. Materi Ajar Mbeberake isi pacelaton kang dirungoakeNglaporake pengamatanTeks laporanTeks pidatoAksara jawaTanda wacan
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok
IV. Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan datheng muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :Nyemak : guru ngutus siswa maragake pacelaton banjur liane nyemak.
siswa ngrungoake pacelaton kang diparagaaken kanca siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton
Wicara : Guru paring katrangan babagan carane nggawe laporan pengamatan Guru paring tuladha wicara babagan laporan Siswa nyobi nggarap laporan
Siswa nyritaaken laporane teng ngajeng kelas
Patemon kang kapindhoMaca : siswa maca teks laporan kasil pengamatan
Guru paring pangerten bab teks pengamatan kang diwaos Siswa mangsuli pitakon kang magepokan kalih teks
Tetulis : guru paring paugeran nggawe teks pidato Siswa nyoba nggarap teks pidato
Nyobi nggarap kerangka teks pidato Siswa maosaken teks pidato sederhana teng ngajeng kelas
Patemon kaping telu : Tetulis : siswa nyemak panjelasan guru babagan ndamel pasangan ing aksara jawa
Siswa nyerat aksara jawa kang mawa pasangan Siswa nyobi nggarap soal kang diparingaken guru Guru paring pangerten bab tanda wacan
C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa nindakake tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().
STANDAR KOMPETENSI Siswa bisa mangerteni tembung sanepa, ngrucat tembung, ndapuk ukara kanti bener, ngangsu kaweruh basa babagan pepindhan, panyandra lan kasusastran jawa bab pedalangan
KOMPETENSI DASAR
Paramasastra : Mangerteni SanepaMangerteni ngrucat tembungMangerteni dhapuk ukara
Kawruh Basa : Mangerteni pepindhan lan tembung panyandra
Kasusastran : Paring apresiasi marang susastra Jawa babagan pedhalangan
INDIKATOR Paramasastra : paring pangertene Sanepa
Aweh tulada tembung sanepaparing pangertene ngrucat tembungAweh tulada ngrucat tembungparing pangertene dhapuk ukaraAweh tulada carane dhapuk ukara
Kawruh Basa : paring pangertene pepindhan lan tembun panyandraAweh tulada carane dhapuk ukara
Kasusastran : paring pangertene marang susastra Jawa babagan pedhalanganMangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan
I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : siswa bisa ngidentifikasi tembung Sanepa
siswa bisa aweh tulada tembung sanepasiswa bisa ngidentifikasi ngrucat tembungsiswa bisa aweh tulada ngrucat tembungsiswa bisa ngidentifikasi dhapuk ukarasiswa bisa aweh tulada carane dhapuk ukara
Kawruh Basa : siswa bisa ngidentifikasi pepindhan lan tembun panyandrasiswa bisa aweh tulada carane dhapuk ukara
Kasusastran : siswa bisa ngidentifikasi susastra Jawa babagan pedhalangansiswa bisa mangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan
II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )
Paramasastra : Sanepangrucat tembungdhapuk ukara
Kawruh Basa : pepindhan lan tembun panyandra
Kasusastran : pedhalanganII. Pendekatan dan Metode Pembelajaran
Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Pembelajaran )
A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :
Guru paring pangertene Sanepa, ngrucat tembung lan dapuk ukaraSiswa nyoba nggarap soal babagan tembung sanepaSiswa nggarap soal kang ngandut babagan ngrucat tembungSiswa nggarap soal kang ngandut babagan dhapuk ukaraGuru paring pangertene pepindhan lan tembun panyandraSiswa nggarap soal kang ngandut babagan pepindhan lan tembun panyandraSiswa nyemak cerita pedalangan kang dibeberake guru.siswa mangsuli pitakon babagan susastra pedhalangan
C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : …. x 35 menit (1 pertemuan).
Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake teks sesorah (pidato), warta kang dirongakake , rembugan ana telpun kanti basa krama, maca nyuara, nulis ringkesan lan ngangsu kaweruh babagan tulisan jawa.
Kompetensi Dasar Nyemak : Ngrungoake pidatoWicara : paring informasi, warta mawa rembagan wonten teleponMaca : Maca kanti nyuara
Maca Aksara Jawa Tetulis : Nulis ringkesan wacan teks non sastra
Tetulis Aksara Jawa
Indikator Nyemak : siswa ngrungoake pidato kang mawa basa jawa
Mangsuli pitakon babagan pidatoWicara : maragaake carane nelpun kanti basa krama
Paring tulada nelpun mawa basa krama kang benerMaca : siswa maca kanti nyuara
Mangsuli piakon kang ana wacan Maca Aksara Jawa
Tetulis : maca teks wacan Nulis ringkesan wacan teks non sastra Tetulis Aksara Jawa
I. Tujuan Pembelajaran
II. Materi Ajar ngrungoake : pidato kang mawa basa jawaWicara : nelpun mawa basa krama kang benerMaca : siswa maca kanti nyuara
Maca Aksara Jawa Tetulis : ngringkes wacan teks non sastra
Tetulis Aksara Jawa
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok
IV. Langkah-langkah pembelajaran
A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :Nyemak : guru macaake teks pidato mawa basa jawi
siswa ngrungokne pidato kang mawa basa jawa siswa mangsuli pitakon inkang magepokan kalih pidato
Wicara : guru paring paugeran nganggo basa krama ing wayah nelpun Siswa maragaake pacelaton nelpun kanti basa krama
Paring tulada nelpun mawa basa krama kang bener Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo wacan
Patemon kang kapindhoMaca : Siswa maca kanti nyuara
Mangsuli pitakon kang ana wacan Maca Aksara Jawa
Tetulis : Siswa maca teks wacan Siswa ngrungoake penjelasan gguru bab carane nulis ringkesan wacan
teks non sastra Siswa banjur nyoba nggawe ringkesan mawa basa kang bener
Guru paring pangerten bab nulis Aksara Jawa Siswa nyoba nulis Aksara Jawa
C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().
STANDAR KOMPETENSI Siswa bisa mangerteni ukara tanduk lan ukara tanggap, jinising tembung, parikan, babagan cerita rakyat uga jinising tembang
KOMPETENSI DASAR
Paramasastra : Mangerteni ukara tanduk lan ukara tanggapMangerteni jinising tembung
Kawruh Basa : Mangerteni parikan
Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita rakyat Mangerteni jinising tembang
INDIKATOR
Paramasastra : Paring pangerten ukara tandukParing tuladha ukara tandukParing pangerten ukara tanggapParing tuladha ukara tanggapParing pangerten jinising tembungParing tuladha tembung aran, tembung kriya, tembung sesulih, tembung watak, tembung wilangan, pangiket, panyilah, katrangan wasesa, lan sabawa
Kawruh Basa : paring pangerten parikanParing tuladha parikan
Kasusastran : Paring apresiasi babagan cerita rakyatMangsuli pitakon kang magepokan karo cerita rakyatMangerteni jinising tembangMangerteni guru gatra, guru padha, guru lagu tembang macapatParing pangerten macem lan watake tembang macapat
I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : siswa bisa identifikasi pangertene ukara tanduk lan ukara tanggap
siswa bisa identifikasi pangertene jinising tembungMangerteni dhapuk ukara
Kawruh Basa : siswa bisa identifikasi pangertene parikan Siswa bisa nggawr parikan
Kasusastran : siswa bisa nyritaake cerita rakyat nganggo basane dewe kang trep siswa bisa mangerteni jinising tembang
II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )
Paramasastra : ukara tanduk lan ukara tanggapjinising tembung
Kawruh Basa : parikanKasusastran : cerita rakyat
jinising tembang
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :1. Guru paring pangerten ukara tanduk lan ukara tanggap2. Siswa nggawe tuladha ukara tanduk lan ukara tanggap3. Guru paring pangerten jinising tembung4. Siswa paring tuladha tembung aran, tembung kriya, tembung sesulih, tembung watak,
tembung wilangan, pangiket, panyilah, katrangan wasesa, lan sabawa5. Guru paring pangerten parikan6. Siswa nyoba nggawe parikan7. Siswa maca cerita rakyat8. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo cerita rakyat9. Guru nembangake “ dandhanggula”10. Guru paring pengerten jinising tembang11. Guru paring pengerten guru gatra, guru padha, guru lagu tembang macapat12. Guru paring pengerten pangerten macem lan watake tembang macapat13. Siswa nyoba mangsuli pitakon kang magepokan karo tembang macapat
C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : ….. x 35 menit (1 pertemuan).
Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake teks sastra cerita anak, wawan rembug kanti basa kang santun, maca cepet, nulis layang lan kaweuh babagan Aksara Jawa.
Kompetensi Dasar Nyemak : Ngrungoake teks crita anakWicara : urun rembug klawan ukara panyendhuMaca : Maca cepet teks singkatTetulis : Nulis macem –macem layang
Nulis aksara Jawa
Indikator Nyemak : Ngrungoake teks crita anak
Mangsuli pitakon kang magepokan karo crita anak
Wicara : urun rembug kanthi ukara panyendhu Nyoba nggawe ukara panyendhu
Maca : Maca cepet teks singkat Mangsuli pitakon kang magepokan karo teks singkat
Tetulis : Nulis layang ulem Nulis layang kitir Nulis layang lelayu Nulis aksara Jawa
I. Tujuan Pembelajaran Nyemak : siswa bisa oleh informasi kanti ngrungoake teks crita anakWicara : siswa bisa urun rembug wawan ukara panyendhuMaca : siswa bisa oleh informasi kanti kagiatan maca cepet teks singkatTetulis : siswa bisa nulis macem –macem layang
Siswa bisa nulis aksara Jawa
II. Materi Ajar 1. teks crita anak2. ukara panyendhu3. Maca cepet teks singkat4. Nulis layang 5. Nulis aksara Jawa
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok
IV. Langkah-langkah pembelajaran
A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :Nyemak : siswa ngrungoake teks crita anak kang diwacaake kancane
Mangsuli pitakon kang magepokan karo crita anakWicara : guru paring penjelasan ukara panyendhu
Siswa urun rembug kanthi ukara panyendhu Siswa nggawe ukara panyendhu
Maca : siswa maca cepet teks singkat siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo teks singkat
Patemon kang kapindhoTetulis : guru nerangake maceme layang
Siswa ulis layang ulem, layang kitir, layang lelayu, Siswa nggatekake penjelasan bab nulis Siswa nyoba nulis aksara Jawa
C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().
STANDAR KOMPETENSI Siswa bisa mangerteni paribasan, aran-aran ing basa jawa bab penggaweyan, ngidentifikasi wangsalan lan mangerteni unsur intrinsik crita anak.
KOMPETENSI DASAR
Paramasastra : Mangerteni paribasanKawruh Basa : Mangerteni arane penggaweyan
Mangerteni wangsalanKasusastran : Paring apresiasi babagan cerita anak
INDIKATOR Paramasastra : Mangerteni paribasanKawruh Basa : Mangerteni arane penggaweyan
Mangerteni wangsalanKasusastran : Paring apresiasi babagan cerita anak
Mangerteni watak, tokoh, tema, settinge crita anak kang mawa basa jawa.
I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra: Siswa bisa identifikasi pangertene parikanKawruh Basa : Siswa bisa identifikasi arane penggaweyan
Siswa bisa nggawe wangsalan Kasusastran : Siswa bisa nggoleki unsur intrinsik crita sastra anak
Siswa bisa mangerteni jinising tembang
II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )
1. parikan2. arane penggaweyan3. wangsalan 4. unsur intrinsik crita sastra anak5. jinising tembang
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Siswa nggatekake katrangan guru babagan parikanSiswa nyoba nggawe parikan dheweSiswa golek informasi kanti diskusi aran-arane penggawean ing masyarakat Jawa modern lan kunaSiswa nggarap pitakon babagan arane penggaweanSiswa nggatekake panjelasan nggawe wangsalanSiswa nyoba mangerteni karepe wangsalan kanti diskusiSiswa maca wacan crita anakGuru paring tuladha nggoleki unsur intrinsik crita sastra anakSiswa nggoleki unsur intrinsik crita sastra anakSiswa nyoba mangerteni jinising tembang kanti diskusi
C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : ….. x 35 menit (1 pertemuan).
Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa ngrungoake teks pidato, warta ing TV, utawa radio, bisa wicara ing adicara-adicara ing sekolah, maca lan nulis geguritan nindhakake apresiasi tembang macapat lan ngarang pengalaman pribadi. Kompetensi Dasar Nyemak : Ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.Wicara : pidato acara-acara sekolahMaca : Maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)Tetulis : Nulis tembang macapat
Nulis geguritan Ngarang pengalaman
Indikator Nyemak : Ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.Wicara : nyoba maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang trepMaca : Maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)Tetulis : mengerteni paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake gurulagu, guru
gatra, guru wilangan, lsp. Nulis geguritan Nyoba ngarang kang crita pengalaman
I. Tujuan Pembelajaran Nyemak : Siswa bisa oleh informasi kanti ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.Wicara : siswa bisa maragakake maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang trepMaca : Siswa bisa maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)
Siswa bisa mangerteni karep kang kandhut ana geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)Tetulis : Siswa bisa mengerteni paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake
gurulagu, guru gatra, guru wilangan, lsp. Siswa bisa nulis geguritan Siswa bisa nggawe karangan babagan pengalaman
II. Materi Ajar teks pidato utawa warta. pidato acara-acara sekolah geguritan gagrag anyar (geguritan bocah) tembang macapat geguritan Ngarang pengalaman
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi IV. Langkah-langkah pembelajaran
A. Kegiatan Awal Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :
1. Siswa ngrungoake wacanan teks pidato utawa warta.2. Mangsuli pitakon kang magepokan karo teks pidato utawa warta.3. siswa kanti gantian maragakake maca teks pidato ing ngarep kelas mawa basa Jawa kang
trep4. Guru paring kritikan marang cara pidatone murid
Patemon kang kapindho
1. Guru maragake cara maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)2. Siswa maca geguritan gagrag anyar (geguritan bocah)3. Siswa migatekake pankelasan guru bab karep kang kandhut ana geguritan gagrag anyar
(geguritan bocah)4. Siswa diskusi paugeran nulis tembang macapat kanti migatekake gurulagu, guru gatra,
guru wilangan, lsp.5. Siswa nulis geguritan
Patemon kaping telu
1. Siswa bisa nggawe karangan babagan pengalaman
C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nama Sekolah : SDN.................. Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : VI (enam)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : …… x 35 menit ().
STANDAR KOMPETENSI Siswa bisa mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja, nambah kawruh basa ing basa jawa babagan basa krama lan basa ngoko, lan apresiasi crita pedalangan.
KOMPETENSI DASAR
Paramasastra : Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,Kawruh Basa : Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa kramaKasusastran : Paring apresiasi cerita pedhalangan
INDIKATOR
Paramasastra : Migatekake lan Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,
Kawruh Basa : Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa kramaKasusastran : Paring apresiasi cerita pedhalangan
I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran)
Paramasastra : Siswa bisa mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,Kawruh Basa : Siswa bisa mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa kramaKasusastran : Siswa bisa mangerteni apresiasi cerita pedhalangan
II. Materi Piwulangan (Materi Ajar ) dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja, basa ngoko, ngoko alus lan basa krama apresiasi cerita pedhalangan
III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok
IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah pembelajaran )A. Kegiatan Awal
Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride
B. Kegiatan Inti Mangerteni dasanama/sinonim, keratabasa, tembung saroja,Mangerteni basa ngoko, ngoko alus lan basa kramaParing apresiasi cerita pedhalangan
C. Kegiatan Penutup
1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi
V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParaga gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa
VI. Penilaian Test : Tulis, Lisan, perbuatanBentuk : perbuatan siswaInstrumen : Lembar Penilaian
Mengetahui, ................., 14 Juli 2009 Kepala SDN.................. Guru Kelas VI
.......................................... ....................................... NIP. ............................. NIP. .............................