Rph psk t4 profil keluarga

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 – 3.00 petang Tarikh : 21 Mac 2013 (Selasa) Tema : 2- Sayangi Keluarga. Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri Tajuk : 3D – Profil Keluarga Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan latar belakang setiap anggota keluarga. 2. Mengumpul maklumat berkaitan anggota keluarga. Ringkasan Isi Kandungan 1. Latar belakang anggota keluarga. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Menghargai Unsur Patriotisme 1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati lagu dengan penuh semangat. Pengetahuan Sedia Ada NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Transcript of Rph psk t4 profil keluarga

Page 1: Rph psk t4 profil keluarga

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 21 Mac 2013 (Selasa)

Tema : 2- Sayangi Keluarga.

Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri

Tajuk : 3D – Profil Keluarga

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan latar belakang setiap anggota keluarga.

2. Mengumpul maklumat berkaitan anggota keluarga.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Latar belakang anggota keluarga.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Menghargai

Unsur Patriotisme

1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati lagu dengan penuh semangat.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas dan kepentingan menyayangi keluarga.

Penggabungjalinan

1. Muzik (Nyanyian keluarga bahagia)

2. Seni Visual. (Lukisan)

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 profil keluarga

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Lagu : Keluarga Bahagia - Saujana 1

2. Pembesar suara 1

3. Marker 34

4. Kotak muzik 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Menghasilkan profil keluarga dan permainan kotak beracun.

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

( 3 minit )

1. Murid menyanyikan lagu ‘Keluarga

Bahagia’ yang dinyanyikan oleh

kumpulan Saujana.

2. Murid-murid memberikan ulasan

mengenai lagu tersebut. .

3. Guru memberi respon terhadap

jawapan murid dan mengaitkan

ulasan murid dengan tajuk

pengajaran.

4. Tajuk pelajaran : Profil Keluarga

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Nilai :

Kasih Sayang

SPP:

pembesar

suara

Unsur Patriotisme :

1. Menghayati lagu dengan penuh semangat.

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 profil keluarga

Langkah 1 (10 minit )

1. Guru menerangkan mengenai profil keluarga.

2. Profil keluarga : maklumat yang mengandungi gambar dan biodata keluarga.

3. Murid dikehendaki menceritakan latar

belakang anggota keluarga melalui

permainan kotak beracun.

4. Antara perkara yang boleh diceritakan

:-

Bilangan adik-beradik

Anak ke berapa

Pekerjaan ayah

Pekerjaan ibu

Hobi dan cita-cita setiap

anggota keluarga

5. Guru memasang lagu dan

mengedarkan kotak beracun.

6. Apabila muzik dihentikan, murid yang

memegang kotak beracun tersebut

dikehendaki menceritakan latar

belakang anggota keluarga tersebut.

7. Permainan diteruskan dan murid lain

pula menceritakan latar belakang

anggota keluarga mereka.

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

kasih sayang

SPP :

kotak beracun

pembesar

suara

Unsur patriotisme :Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid dikehendaki membuka buku latihan

2. Murid seterusnya dikehendaki

KB :

Menghubungkait

Sumber P&P

-

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 profil keluarga

menghasilkan maklumat berkaitan profil keluarga di dalam buku latihan

3. Guru memberikan maklumat yang sering terkandung dalam profil keluarga seperti :-

Nama penuhTarikh lahirTempat lahirUmurHubunganHobiCita-cita / pekerjaanPerwatakanMoto hidupWarna kegemaranMakanan kegemaranDan sebagainya.

4. Sebagai tambahan, murid boleh

menampal gambar ahli keluarga pada

setiap profil keluarga yang dihasilkan.

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistikNilai Murni

Kasih sayang

Bekerjasama

Penutup

(3 minit)

1. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid dan membuat rumusan

berkaitan profil keluarga

2. Murid menyiapkan profil maklumat

keluarga sebagai kerja rumah.

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Nilai murni :Kasih sayang

Unsur patriotisme :Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 profil keluarga

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 5