Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1 Mata pelajaran : Matematik Tahun : 1 Dedikasi Tarikh : Masa : 2.10 3.10 petang Bilangan Murid : 27 orang Bidang Pembelajaran : Runag dan Bentuk Tajuk : Ruang Standard Kandungan : 9.2 Mengenal pasti bentuk dimensi 2D Standard Pembelajaran : 9.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan 9.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung bagi bentuk 2D 9.2.3 Menyusun bentuk 2D mengikut pola 9.2.4 Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat, a) Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan dengan betul dan tepat b) Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan betul.

Transcript of Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

Page 1: Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1

Mata pelajaran : Matematik

Tahun : 1 Dedikasi

Tarikh :

Masa : 2.10 – 3.10 petang

Bilangan Murid : 27 orang

Bidang Pembelajaran : Runag dan Bentuk

Tajuk : Ruang

Standard Kandungan : 9.2 Mengenal pasti bentuk dimensi 2D

Standard Pembelajaran : 9.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat

tepat, segitiga dan bulatan

9.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung

bagi bentuk 2D

9.2.3 Menyusun bentuk 2D mengikut pola

9.2.4 Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D

Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat,

a) Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan

bulatan dengan betul dan tepat

b) Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan

betul.

Page 2: Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

Pentaksiran :

a) Guru memberi penerangan tentang bentuk 2D dengan pengajaran papan putih/hitam

b) Semasa melakukan aktiviti perkumpulan, guru memantau jawapan penyelesaian yang

diberikan oleh pelajar

c) Pemerhatian berterusan terhadap respon pelajar sepanjang proses pengajaran dan

pembelajaran dengan penyoalan

d) Hasil kerja rumah pelajar digunakan sebagai indikator pencapaian standard

pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mempelajari nama bentuk dua dimensi

semasa belajar Matematik Tahun 1 dan mereka juga

mengetahui bentuk-bentuk bagi sesuatu objek dalam

kehidupan harian mereka.

Elemen Merentas Kurikulum :

a) Kemahiran berfikir – menklasifikasi dan membanding beza

b) Nilai-nilai murni – kerjasama, patuh arahan

Kemahiran proses matematik : Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi,

Membanding dan Membezakan.

Bahan, peralatan dan bahan sumber :

i. Set bongkah 2D – 2 set

ii. Lembaran kerja

Page 3: Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

LANGKAH PENGAJARAN

FASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

NOTA / CATATAN

Set induksi

( 5 minit )

Mengenal bentuk 2D

Mengenali sisi dan

bucu

1. Murid menonton video klip

tentang bentuk tiga dimensi (2D)

dengan sepenuh perhatian.

2. Murid menyanyi bersama

dengan video muzik yang

dipaparkan.

3. Murid dikehendaki mengingat

lirik lagu tersebut untuk menjawab

soalan latihan selepas itu.

BBM :

Video klip

Strategi / Teknik :

Penyoalan seluruh

kelas

Penglibatan murid

yang aktif

Langkah 1

( 10 minit )

Menamakan bentuk 2D

1. Murid menyatakan nama

bentuk 2D yang dilukis oleh guru

dipapan hitam.

2. Murid dikendaki menyebut

dengan kuat nama bentuk 2D

mengikut gambar yang dilukiskan.

3. Murid mengeja nama bentuk

2D tersebut

4. Murid disoal secara rawak

tentang pengenalan bentuk 2D

(KB) Kecerdasan Visual Ruang

Strategi / Teknik :

Penyoalan seluruh

kelas dan aktiviti

pelajar

BBM :

Kad gambar dan

perkataan, plastesin

KBKK :

Pemikiran kreatif

Page 4: Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

Langkah 2

( 5 minit )

Menerangkan ciri

bentuk 2D

1. Penerangan berkaitan ciri-ciri

bentuk 2D menggunakan kaedah

penemuan

2. Murid membuat latihan

berdasarkan lembaran kerja

diberikan.

3. Murid membina konjektur

BBM :

Lembaran kerja

KBKK :

Membina konsep,

Pemikiran kritis

Langkah 3

( 6 minit )

Menyenaraikan ciri-ciri

bentuk 2D

(KB) Interpersonal

Aktiviti Berkumpulan

1. Berdasarkan bentuk 2D yang

dilukiskan, murid membilang

bilangan sisi, sisi melengkung dan

bucu bagi setiap bentuk.

2. Murid merekodkan hasil

dapatan mereka di dalam jadual

3. Murid menyemak hasil

perbincangan mereka tadi.

Strategi / Teknik :

Aktiviti kumpulan,

Perbincangan

BBM :

Papan hitam

Nilai Murni :

Bekerjasama

KBKK :

Mengelaskan

Langkah 4

( 3 minit )

Memperihalkan

penggunaan bentuk 2D

dalam kehidupan

seharian

Murid menyiapkan latihan

penilaian.

( pembelajaran masteri )

BBM:

Lembaran kerja

Page 5: Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1

Penutup

( 3 minit )

Teka- teki

- Menamakan bentuk

2D

Murid mendengar penerangan guru

dengan teliti dan menjawab soalan

teka-teki

1. Apakah bentuk bagi

permukaan meja?

2. Apakah bentuk bagi

permukaan dadu?

Strategi / Teknik

Teka -teki