Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

20
Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 1 ) Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1 dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35 Standar Kompetensi : 6.1 Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat. Kompetensi Dasar 6.1.1. Menyimak pembacaan berita radio atau televisi. Indikator Nuliskeun inti atawa pokok carita tina eta wawaran. Ngajawab pananya ngenaan warta nu geus dibacakeun. Nyaritakeun deui eta warta ku carita nu ringkes ku basa sorangan. Nyieun kalimah wawaran. Nerjemahkeun warta tina bahasa Indonesia ka bahasa Sunda. Mere tanggapan kana eta warta. Tujuan Pembelajaran Siswa dapat : Menuliskan pokok cerita dari suatu berita. Menjawab pertanyaan dari suatu berita. Menceritakan kembali isi berita secara ringkas. Mmbuat kalimat berita.

Transcript of Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Page 1: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 1 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1 dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Standar Kompetensi :

6.1 Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat.

Kompetensi Dasar

6.1.1. Menyimak pembacaan berita radio atau televisi.

Indikator

Nuliskeun inti atawa pokok carita tina eta wawaran. Ngajawab pananya ngenaan warta nu geus dibacakeun. Nyaritakeun deui eta warta ku carita nu ringkes ku basa sorangan. Nyieun kalimah wawaran. Nerjemahkeun warta tina bahasa Indonesia ka bahasa Sunda. Mere tanggapan kana eta warta.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Menuliskan pokok cerita dari suatu berita. Menjawab pertanyaan dari suatu berita. Menceritakan kembali isi berita secara ringkas. Mmbuat kalimat berita. Menterjemahkan tanggapan terhadap berita tersebut.

Materi Pokok

Berita radio / televisi.

Metoda Pembelajaran

Ceramah. Tanya jawab. Pemberian tugas

Page 2: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal. Berdoa, mempersiapkan, materi ajar. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Ngaregepkeun hiji bacaan anu eusina ngenaan warta. Nyatetkeun inti atawa pokok carita tinaeusi eta warta. Nyaritakeun deui eta warta ku basa nu ringkes. Mere conto kalimah nu eusina wawaran.

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun dari materi yang telah tersampaikan Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Radio Televisi. Buku paket penerbit Geger Sunten.

Penilaian

Teknik : Tes lisanBentuk : Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 2 )

Page 3: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1, 2 dan 3 Alokasi Waktu : 6 x 35

Standar Kompetensi :

6.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato ( biantara), berdiskusi dan memerankan drama anak-anak.

Kompetensi Dasar

6.2.1.Menceritakan hasil pengamatan.6.2.3.Mengemukakan kritik.

Indikator

Ngajelaskeun pokok-pokok hasil tina nitenan. Nyieun laporan hasil tina nitenan ngagunakeun basa nu ngaguluyur. Nyatetkeun/ nuliskeun poko-poko nu rek ditepikeun mangrupa kritikan

kana hiji masalah. Nepikeun kritikan dibarengan ku alesan nu asup akal ngagunakeun basa

nu teu nyigeung parasaan batur.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Menjelaskan pokokpokok hasil dari pengamatan. Membuat laporan hasil dari pengamatan Menuliskan pokok-pokok yang akan disampaikan berupa kritikan pada

suatu masalah. Menyampaikan kritikan tanpa menyimpang perasaan orang lain.

Materi Pokok

Hasil Nitenan Kritikan

Metoda Pembelajaran

Diskusi Cermah. Tanya jawab.

Page 4: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mempersiapkan, materi ajar. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Maca hasil nitenan ngenaan kaayaan hiji tempat. Nuliskeun hal-hal pokok tina nitenan kaayaan hiji tempat. Ngalarapkeun istilah-istilah tina nitenan kaayaan hiji tempat tina

kalimah. Medar hasil nitenan nitenan kucara mere pancen ngeunaan nitenan

kaayan imah sorangan. Ngaregepkeun hasil informasi. Nuliskeun pokok-pokok pikiran tina eta informasi. Nepikeun deui kritikan dibarengan ku alesan anu asup diakal.

C. Kegiatan Akhir. Ngumpulkeun hasil diskusi. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Teks hasil nitenan. Buku paket.

Penilaian

Teknik : Tes lisanBentuk : Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 3)

Page 5: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1, 2 dan 3 Alokasi Waktu : 6 x 35

Standar Kompetensi :

6.3 Mampu memahami dan menanggapi berbagai jenis dan bentuk wacana tulis ( teks) dngan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca percakapan dan membaca grafik atau peta.

Kompetensi Dasar

6.3.1.Membaca cepat.

Indikator

Maca gancang antara 200 – 350 kecap / menit. Nyebutkeun pokok-pokok carita dina unggal paragraf Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta bacaan. Nyaritakeun deui eusi eta wacana ku basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Membaca cepat dengankecepatan 200 – 350 kata/ menit Menyebutkan pokok-pokok carita tiap paragrap. Menjawab pertanyaan bacaan Menceritakan kembali dngan bahasa sendiri.

Materi Pokok

Wacana 200 – 350 kecap.

Metoda Pembelajaran

Demontrasi Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mengumpulkan tugas. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Maca wacana basajan di baca saliwat bari digancangkeun.

Page 6: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Nitenan pokok-pokok carita dina unggal paragraf. Ngajawab pananya anu aya patalina jeung bacaan. Nyieun ringkwsan tina eta wacana.

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Wacana Buku paket.

Penilaian

Teknik : TertulisBentuk : Isian

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 4 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda

Page 7: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1 dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Standar Kompetensi :

6.4 Mampu mengungkapkan pikiran, persaan, serta keinginan secar tertulis dalam mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita dan menulis riwayat hidup.

Kompetensi Dasar

6.4.1 Mengisi isian atau formulir.

Indikator

Nyebutkeun pituduh cara-cara ngeusi formulir. Ngesian formulir kalawan bener, Mere/ neangan conto formulir ngeunaan hiji kegiatan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Menyebut petunjuk cara pengisian foermulir Mengisi formulir dengan benar. Memberi contoh fomulir tentang suatu kegaiatan.

Materi Pokok

Formulir.

Metoda Pembelajaran

Demontrasi Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mengumpulkan tugas. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Nitenan conto formulir nu geus dieusian kalawan dibaca dina jero

hate. Ngajawab pananya anu aya patalina jeung ngeusian formulir.

Page 8: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Ngeusian blanko formulir ngenaan pasanggiri biantara. Neangan conto-conto formulir lianna.

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

formulir pendaftaran. Kartu anggota. Wesel Pos. Kartu Pos. Buku paket.

Penilaian

Teknik : TertulisBentuk : Isian

Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 5 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1

Page 9: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Pertemuan ke : 1 dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Standar Kompetensi :

6.1 Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat.

Kompetensi Dasar

6.1.2 Menyimak pembacaan ceritaan rakyat.

Indikator

Nyebutkeun ngaran jeung watek tokoh tina eta caraita rakyat. Nyaritakeun deui eta carita rakyat kalawan ngagunakeun kalimah nu

babari kaharti. Ngajelaskeun unsur-unsur nu aya dina eta carita rakyat. Nyebutkeun 5 conto carita rakyat nu lianna.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Menyebutkan nama dan karakter tokoh dalam cerita rakyat tersebut. Menceritakan kembali cerita tersebut dengan menggunakan kalimat yang

dapat dipahami. Menjelaskan unsur-unsur yang adadalam cerita rakyat tersebut. Menyebutkan 5 contoh cerita rakyat lainnya.

Materi Pokok

Cerita rakyat.

Metoda Pembelajaran

Demontrasi Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mengumpulkan tugas. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.

Page 10: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Ngaregepkeun hiji carita nu keur dibaca ngagalantang ku salah

saurang siswa. Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta carita rakyat. Nerangkeun unsur-unsur nu aya tina eta carita. Mere pancen keur ngaringkes carita rakyat ku basa sorangan..

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Buku cerita rakyat Media cetak lain yang terdapat cerita rakyat. Buku paket.

Penilaian

Teknik : TertulisBentuk : Uraian

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 6 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1

Page 11: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Pertemuan ke : 1dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Standar Kompetensi :

6.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato ( biantara), berdiskusi dan memerankan drama anak-anak.

Kompetensi Dasar

6.2.2 Membahas isi buku.

Indikator

Nyieun daftar ngenaan pokok-pokok eusi buku . Ngajelaskeun pang beda antara poko-poko eusi buku nu dibaca ku

sorangan jeung babaturan. Nangtukeun pamadegan kana hasil nu jieun ku sorangan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Membuat daftar tentang pokok-pokok isi buku. Menjelaskan perbedaan antara pokok pokok isi buku yang dibaca sendiri

dengan yang dibaca teman. Menentukan pendapat dari hasil yang dibuat sendiri.

Materi Pokok

Medar eusi buku.

Metoda Pembelajaran

Diskusi Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mempersiapkan, materi ajar. Mengelompokkan siswa. Apersepsi.

Page 12: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

B. Kegiatan Inti Maca buku-buku nu eusina kumpulan sajak. Nganalisa eusi tina sajak. Nuliskeun poko-pokok eusi eta sajak. Ngabandingkeun eusi buku sajak nu dibaca ku sorangan jeung nu

dibaca ku babaturan. Nyimpulkeun hasil nu dibaca sarta nangtukeun pamadegan sorangan.

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Ngumpulkeun hasil diskusi Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Buku kumpulan sajak. Buku paket.

Penilaian

Teknik : Tes tertulis.Bentuk : Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 7 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Page 13: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Standar Kompetensi :

6.3 Mampu memahami dan menanggapi berbagai jenis dan bentuk wacana tulis ( teks) dngan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca percakapan dan membaca grafik atau peta.

Kompetensi Dasar

6.3.2.Membaca sekilas ( Skiming).

Indikator

Nyieun ringkesan tina eusi kolom koran . Nyokot informasi tina pokok pikiran anu nulis. Ngajelaskeun pokok pikiran anu nulis. Nyaritaekun deui eusi kolom make basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Membuat ringkasan dari isi kolom dalam koran. Mengambil informasi dari pokok pikiran penulis. Menjelaskan pokok pikiran penulis. Menceritakan kembali isi kolom menggunakan bahasa sederhana.

Materi Pokok

Tes kolom tina koran atawa majalah.

Metoda Pembelajaran

Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mengumpulkan tugas. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti Maca wacana mangrupa kolom tina koran Maca saliwat bari digancangkeun. Ngaringkes eusi eta kolom. Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi kolom..

Page 14: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

C. Kegiatan Akhir. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun. Memberikan tugas.

Alat dan Sumber

Majalah. Koran Buku paket.

Penilaian

Teknik : LisanBentuk : Kinerja.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 8 )

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas / Semester : 6 ( enam ) / 1 Pertemuan ke : 1 dan 2 Alokasi Waktu : 4 x 35

Page 15: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

Standar Kompetensi :

6.4 Mampu mengungkapkan pikiran, persaan, serta keinginan secar tertulis dalam mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita dan menulis riwayat hidup.

Kompetensi Dasar

6.4.2 Menulis kejadian.

Indikator

Nyebutkeun proses hiji kajadian.. Ngajelaskeun sabab musabab lumangsungna hiji kajadian. Nuliskeun hal-hal nu kapanggih atawa nukaalaman. Nyaritakeun deui eta kajadian ku basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat : Menyebutkan proses suatu kejadian. Menjelaskan sebab akibat dari terjanya suatu peristiwa. Menuliskan hal-hal yang pernag dialami. Menceritakan kembali kejadian tersebut dengan bahasa sendiri.

Materi Pokok

Laporan

Metoda Pembelajaran

Pengamatan Cermah. Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal. Berdoa, mengumpulkan tugas. Menyampaikan tujuan yang akan dicapai. Apersepsi.

Page 16: Rpp SD Bahasa sunda kelas 1-5

B. Kegiatan Inti Maca laporan hasil panaluntikan/ kunjungan. Nuliskeun pokok-pokok eusi laporan Nepikeun saran / pamadegan Nyieun laporan jeung nepikeun laporan make basa sorangan..

B. Kegiatan Akhir. Ngumpulkeun hasil kegiatan. Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.

Alat dan Sumber

Gambar suatu peristiwa. Buku paket.

Penilaian

Teknik : Tes tertulisBentuk : Uraian..