RPP JAWA 3

21
Mangga dipun copy kalih edit Salam saking Guru Anom Lereng Gunung Wilis SDN KALIPANG 3 KEC. GROGOL KAB. KEDIRI AGUS TRIYANTO Facebook= [email protected]

Transcript of RPP JAWA 3

Page 1: RPP JAWA 3

Mangga dipun copy kalih editSalam saking Guru Anom Lereng Gunung WilisSDN KALIPANG 3 KEC. GROGOL KAB. KEDIRI

AGUS TRIYANTOFacebook= [email protected]

Page 2: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN NAMBAAN IIMata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (Tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake/ mbeberake pikiran, panemu, gagasan lan pangrasa lesan mawa tanggap crita kanca, nyritaake pengalaman pribadi, maca nyuara, lan nulis karangan.

Kompetensi Dasar Nyemak : Ngrungoake critane kancaWicara : nyritaake pengalaman pribadi kang miketMaca : Maca kanti nyuara bab dongengNulis : Nulis karangan Indikator

1. bebarengan ngrungoake crita kancane2. paring pitakon utawa mangsuli pitakon3. nyritaake pangalaman pribadi4. mangsuli pitakon kang magepokan karo pengalaman pribadi5. maca dongeng kanti nyuara6. mangsuli pitakon babagan dongeng7. nulis aksara jawa8. nulis ukara pawarta

Tujuan Pembelajaran 1. Siswa bisa ngrungoake crita kancane2. Siswa bisa paring pitakon utawa mangsuli pitakon3. Siswa bisa nyritaake pangalaman pribadi4. Siswa bisa mangsuli pitakon kang magepokan karo pengalaman pribadi5. Siswa bisa maca dongeng kanti nyuara6. Siswa bisa mangsuli pitakon babagan dongeng7. Siswa bisa nulis aksara jawa8. Siswa bisa nulis ukara pawarta

Materi Ajar Ngrungoake critane kanca nyritaake pengalaman pribadi kang miket Maca kanti nyuara bab dongeng Nulis karangan

Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

Langkah-langkah Kegiatan A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :

1. Siswa ngrungoake teks kang ngemu pengalamane kanca2. Siswa mangsuli pitakon3. Siswa nyritaake pangalaman pribadi4. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pengalaman pribadi

Page 3: RPP JAWA 3

5. Siswa maca wacan dongeng kanti nyuara6. Siswa mangsuli pitakon babagan dongeng

Patemon kang kapindho1. Siswa nulis aksara jawa2. Siswa nulis ukara pawarta

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 4: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN NAMBAAN II Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (Tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 3 x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa nerangake tembung “geneya lan piye”, tembung saroja, unggah-ungguh basa, mangerteni profil lan tokoh wayang.

Kompetensi Dasar Paramasastra : Mangerteni cara ngetrepne tembung pitakon “Geneya” lan “Piye”

Mangerteni Tembung Saroja

Kawruh Basa : Mangerteni Unggah-ungguh Basa kang awujud basa ngokos, ngoko alus, krama lugu lan krama inggil

Kasusastran : Mangerteni profil wayang mligine Arane PandhawaMaca dongeng Crita rakyat

Indikator 1. Mangerteni cara ngetrepne tembung pitakon “geneya” lan “Piye”2. Nyoba nggawe ukara kang ngemu tembung “geneya”3. Nyoba nggawe ukara kang ngemu tembung “piye”4. Paring pangerten bab tembung saroja5. Nggawe ukara kang ngemu tembung saroja6. Paring pangerten Unggah-ungguh basa kang awujud basa ngoko, ngoko alus, krama lugu lan krama

inggil7. Nggawe ukara kang ngemu tembung-tembung basa ngokos, ngoko alus, krama lugu lan krama inggil8. Paring pengerten profil wayang mligine Arane Pandhawa9. Ndhuduhake satria lan negarane Pandhawa10. Maca dongeng Crita rakyat11. Mangsuli pitakon crita rakyat

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa ngetrepne tembung pitakon “geneya” lan “piye”2. Siswa bisa nggawe ukara kang ngemu tembung “Piye”3. Siswa bisa aweh pangerten bab tembung saroja4. Siswa bisa nggawe ukara kang ngemu tembung saroja5. Siswa bisa paring pangerten Unggah-ungguh basa kang awujud basa ngoko, ngoko alus, krama lugu

lan krama inggil6. Siswa bisa nggawe ukara kang ngemu tembung-tembung basa ngokos, ngoko alus, krama lugu lan

krama inggil7. Siswa bisa paring pengerten profil wayang mligine Arane Pandhawa8. Siswa bisa ndhuduhake satria lan negarane Pandhawa9. Siswa bisa maca dongeng Crita rakyat10. Siswa bisa mangsuli pitakon crita rakyat

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Cara ngetrepne tembung pitakon “Geneya” lan “Piye”2. Tembung Saroja3. Unggah-ungguh Basa kang awujud basa ngokos, ngoko alus, krama lugu lan krama inggil4. profil wayang mligine Arane Pandhawa5. Maca dongeng Crita rakyat

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

Page 5: RPP JAWA 3

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Pertemuan Kawitan :1. Siswa migatekake cara ngetrepne tembung pitakon “geneya” lan “Piye”2. Siswa nyoba nggawe ukara kang ngemu tembung “geneya”3. Siswa nyoba nggawe ukara kang ngemu tembung “piye”4. Siswa migatekake pangerten bab tembung saroja5. Siswa migatekake nggawe ukara kang ngemu tembung saroja6. Siswa migatekake pangerten Unggah-ungguh basa kang awujud basa ngoko, ngoko alus, krama lugu

lan krama inggil7. Siswa nggawe ukara kang ngemu tembung-tembung basa ngokos, ngoko alus, krama lugu lan krama

inggil8. Siswa maragake carane ngetrepne basa krama lan ngoko alus ing ngarep kelas9. Siswa diskusi profil wayang mligine Arane Pandhawa10. Siswa diskusi kanggo dhuduhake satria lan negarane Pandhawa11. Siswa maca dongeng Crita rakyat12. Siswa diskusi kanggo mangsuli pitakon crita rakyat

Patemon kang kapindho1. Siswa maragake carane ngetrepne basa krama lan ngoko alus ing ngarep kelas2. Siswa diskusi profil wayang mligine Arane Pandhawa3. Siswa diskusi kanggo dhuduhake satria lan negarane Pandhawa4. Siswa maca dongeng Crita rakyat5. Siswa diskusi kanggo mangsuli pitakon crita rakyat

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 6: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SD NAMBAAN II Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 3 x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa mbeberake pikiran, penemu, udarasa, ekspresi diri kanti maca crita wayang, ngrungokake crita wayang, maragakake pacelaton lan nulis karangan.

Kompetensi Dasar Nyemak : Midangetake crita wayangWicara : maragakake pacelaton Maca : Maca crita wayangNulis : Nulis karangan kang manut karo lakone gambar kang semadyaIndikator

1. Midangetake crita wayang2. Mangsuli pitakon kang magepokan karo wacan3. Maragakake pacelaton 4. Mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton5. Maca crita wayang6. Mangsuli pitakon kang magepokan karo crita wayang7. Migatekake gambar banjuur ngidentifikasi lakone8. Nulis karangan kang manut karo lakone gambar kang semadya

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Siswa bisa mangerteni budaya wayang (pedhalangan) kanti kagiatan maca lan ngrungoake uga bisa maragakake pacelaton lan nulis kararangan miturut gambar,

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Midangetake crita wayang2. maragakake pacelaton 3. Maca crita wayang4. Nulis karangan kang manut karo lakone gambar kang semadya

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti Patemon Kawitan :1. Siswa midangetake crita wayang kang diwacakake kanca2. Siswa diskusi kanggo mangsuli pitakon kang magepokan karo wacan3. Siswa nyoba maragakake pacelaton ing ngarep kelas4. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton5. Siswa maca crita wayang6. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo crita wayang7. Siswa migatekake gambar banjuur ngidentifikasi lakone8. Siswa nulis karangan kang manut karo lakone gambar kang semadya

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar

Page 7: RPP JAWA 3

Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 8: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN NAMBAAN IIMata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (Tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 3 x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa paring pangerten tembung kana, kono, kene, aksara murdha, aran panggonan, aran penggawean, apresiasi tembang macapat.

Kompetensi Dasar Paramasastra : Paring pangerten cara ngetrepne tembung kene, kono lan kana

Paring pangerten paugeran Pangetrepan Aksara Murda ing panulisan aksara JawaKawruh Basa :Paring pangerten arane panggonan

Paring pangerten arane penggaweanKasusastran : Paring apresiasi bab tembang pocung lan maskumambang

Indikator 1. Paring pangerten cara ngetrepne tembung kene, kono lan kana2. Nggawe ukara kang ngemu tembung kene, kono lan kana3. Paring pangerten paugeran Pangetrepan Aksara Murda ing panulisan aksara Jawa4. Nyoba nulis aksara murdha5. Paring pangerten arane panggonan6. Paring pangerten arane penggawean7. Paring apresiasi bab tembang pocung lan maskumambang8. Nembangake pocung

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa paring pangerten cara ngetrepne tembung kene, kono lan kana2. Siswa bisa nggawe ukara kang ngemu tembung kene, kono lan kana3. Siswa bisa paring pangerten paugeran Pangetrepan Aksara Murda ing panulisan aksara Jawa4. Siswa bisa nyoba nulis aksara murdha5. Siswa bisa paring pangerten arane panggonan6. Siswa bisa paring pangerten arane penggawean7. Siswa bisa paring apresiasi bab tembang pocung lan maskumambang8. Siswa bisa nembangake pocung

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Cara ngetrepne tembung kene, kono lan kana2. Paugeran Pangetrepan Aksara Murda ing panulisan aksara Jawa3. Arane panggonan4. Arane penggawean5. Apresiasi bab tembang pocung lan maskumambang

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran 1. Ceramah2. Praktek3. Demontrasi4. Diskusi 5. Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti 1. Siswa migatekake penjelasan bab pangerten cara ngetrepne tembung kene, kono lan kana2. Siswa nggawe ukara kang ngemu tembung kene, kono lan kana3. Siswa migatekake penjelasan bab pangerten paugeran Pangetrepan Aksara Murda ing panulisan aksara

Jawa

Page 9: RPP JAWA 3

4. Siswa nyoba nulis aksara murdha5. Siswa migatekake penjelasan bab pangerten arane panggonan6. Siswa migatekake penjelasan bab pangerten arane penggawean7. Siswa mangsuli pitakon isian bab arane panggonan lan penggawean8. Siswa migatekake penjelasan bab tembang pocung lan maskumambang9. Siswa nembangake pocung

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 10: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake / mbeberake pikiran, panemu, gagasan, lan pangrasa kanthi lesan lumantar maca pemahaman, Ngrungoake pacelaton, mbeberake urutan nindakake pakaryan, lan ngringkes wacan

Kompetensi Dasar Maca : Maca kanti pahamNyemak : Ngrungoake PacelatonWicara : Mbeberake urut-urutan nindhakake pakaryan utawa carane nglakoni pakaryanNulis : Ngringkes wacanIndikator Maca : Maca kanti paham

Mangsuli pitakon kang magepokan ana teks wacanNyemak : Ngrungoake Pacelaton kang diparagakake kancane

Mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelatonWicara : Migatekake carane gawe layangan

Nindakake carane ngawe layangan Nerangake carane nggawe layangan Mangsuli pitakon bab carane nggawe layangan.

Nulis : maca teks wacan Ngringkes wacan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa mudhengi teks kag diwaca2. Siswa bisa pikantuk informasi kanto kagiatan ngrungoake pacelaton3. Siswa bisa wicara babagan njelasne carane nindakake pakaryan4. Siswa bica ngringkes wacan..

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. Maca kanti mudheng2. Nyemak pacelaton3. Carane nggawe layangan4. Ngringkes wacan5.

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti 1. Siswa maca kanti paham2. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan ana teks wacan3. Siswa ngrungoake Pacelaton kang diparagakake kancane4. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo pacelaton5. Siswa Migatekake carane gawe layangan6. Siswa mindakake carane ngawe layangan7. Siswa nerangake carane nggawe layangan8. Siswa mangsuli pitakon bab carane nggawe layangan.

Page 11: RPP JAWA 3

9. Siswa maca teks wacan10. Siswa ngringkes wacan

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 12: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN NAMBAAN IIMata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 3 x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa paring pangerten kawruh kewan (gamane, mangane, solahe lan tembung khusus bab swarane) , ukara tanduk lan ukara tanggap, ngurutake ukara morat-marit, piranti, lan apresiasi geguritan

Kompetensi Dasar Paramasastra : Paring pangerten bab kawruh basa babagan

Gamane kewan Managane kewan Solahe kewan Swarane kewan

Kawruh Basa :Ukara tanduk lan ukara tanggap Ngurutake ukara morat-marit Mangerteni gunane piranti

Kasusastran : Paring apresiasi bab geguritan

Indikator Paramasastra : maca materi lan mangsuli soal pitakon babagan

Gamane kewan Managane kewan Solahe kewan Swarane kewan

Kawruh Basa :Migatekake ukara tanduk lan ukara tanggapNyoba nggawe ukara tanduk lan ukara tanggap

Maca ukara morat-marit (acak) Ngurutake ukara morat-marit Nyatet gunane piranti Mangsuli kanggene piranti-piranti kang dikersakaken soal

Kasusastran : Migatekake tuladha maca geguritan Maragakake carane maca geguritan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) 1. Siswa bisa mituduhake katrangan bab:

Gamane kewan Managane kewan Solahe kewan Swarane kewan

2. Kawruh Basa :Siswa bisa nerangake ukara tanduk lan ukara tanggapSiswa bisa nggawe ukara tanduk lan ukara tanggap

Siswa bisa ngurutake ukara morat-maritSiswa bisa nerangake gunane piranti

3. Kasusastran : Siswa bisa maca geguritan

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )Paramasastra : . Gamane kewan

Managane kewan Solahe kewan Swarane kewan

Kawruh Basa :Ukara tanduk lan ukara tanggap Ngurutake ukara morat-marit

Page 13: RPP JAWA 3

Mangerteni gunane pirantiKasusastran : Paring apresiasi bab geguritan

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti 1. Siswa migatekake katrangan guru bab materi Gamane kewan, Managane kewan, Solahe kewan lan

Swarane kewan.2. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan karo kawruh bab gamane kewan, Managane kewan, Solahe

kewan lan Swarane kewan.3. Siswa migatekake katrangan guru bab materi ukara tanduk lan ukara tanggap4. Siswa diskusi kanggo nggawe ukara tanduk lan ukara tanggap.5. Siswa migatekake ukara-ukara kang acak6. Siswa ngurutake ukara acak dadi urutan kang trep7. Sisa migatekake katrangan bab renane piranti lan gunane ing kauripan8. Sisa migatekake tuladha maca geguritan9. Siswa maragakake carane maca geguritan10. Siswa diskusi bareng kanggo ngonceki karepe geguritan.

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku Kumpulan geguritanParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 14: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN Nambaan II Mata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (Tiga )Semester : I (Satu) Alokasi Waktu :

Standar Kompetensi Siswa bisa nglairake / mbeberake pikiran, panemu, gagasan, lan pangrasa kanthi lesan lumantar, maca cepet ngrungoake udarasa bab hobine kancane, maragakake pacelaton singkat lan nulis karangan cekak

Kompetensi Dasar Maca : Maca cepetNyemak : Ngrungoake udarasa bab hobine kancaneWicara : maragakake pacelaton singkatNulis : nulis karangan cekak

Indikator Maca : Maca kanti cepet teks wacan nganti 150 tembung

Mangsuli pitakon kang magepokan ana teks wacanNyemak : Ngrungoake critane kanca bab hobine

Mangsuli pitakon kang critane kanca bab hobineWicara : Maragakake pacelaton cekak

Mangsuli pitakon bab carane pacelaton cekakNulis : migatekake carane nggawe karangan ing basa jawa

Mangsuli pitakon bab karangan

II. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Maca : Siswa bisa maca cepet kanti cepet teks wacan nganti 150 tembung

Siswa bisa mangsuli pitakon kang magepokan ana teks wacanNyemak : Siswa bisa ngrungoake critane kanca bab hobine

Siswa bisa mangsuli pitakon kang critane kanca bab hobineWicara : Siswa bisa maragakake pacelaton cekak

Siswa bisa mangsuli pitakon bab carane pacelaton cekakNulis : Siswa nggawe karangan cekak

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )Maca : Maca cepetNyemak : Ngrungoake udarasa bab hobine kancaneWicara : pacelaton singkatNulis : karangan cekak

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran Ceramah Praktek Demontrasi Diskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti 1. Sisw maca kanti cepet teks wacan nganti 150 tembung2. Siswa mangsuli pitakon kang magepokan ana teks wacan3. Siswa ngrungoake critane kanca bab hobine4. Siswa mangsuli pitakon kang critane kanca bab hobine5. Siswa maragakake pacelaton cekak6. Siswa mangsuli pitakon bab carane pacelaton cekak7. Siswa migatekake carane nggawe karangan ing basa jawa

Page 15: RPP JAWA 3

8. Siswa mangsuli pitakon bab karangan

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku LKS Basa JawaParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 16: RPP JAWA 3

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : SDN NAMBAAN IIMata Pelajaran : Basa JawaKelas : III (Tiga)Semester : I (Satu) Alokasi Waktu : 3 x 35 menit (1 pertemuan).

Standar Kompetensi Siswa bisa paring pangerten kosok balen, aran-aran cacahan ing jawa kang ora baku, Paribasan, ukara panyandra lan ukara panyendu, sinonim (pada tegese), crita wayang lan tembang dolanan

Kompetensi Dasar Paramasastra : Paring pangerten bab kosok balen

Paring pangerten bab aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok, sakandang, satundhun, sadhompol, sediluk, sewengi) Paring pagerten bab Paribasan

Kawruh Basa : Paring pangerten ukara panyandra lan ukara panyendu Paring pangerten bab sinonim (pada tegese)

Kasusastran : Paring apresiasi bab crita wayang Paring apresiasi bab tembang dolanan

Indikator Paramasastra : Migatekake katrangan guru bab tuladha ukara bab kosok balen

Mangsuli pitakon bab kosok balen Migatekake katrangan guru bab aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok,

sakandang, satundhun, sadhompol, sediluk, sewengi , lsp.) Mangsuli pitakon bab aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok, sakandang,

satundhun, sadhompol, sediluk, sewengi , lsp.) Migatekake katrangan guru bab bab Paribasan Nggenepi tegese paribasan kang trep

Kawruh Basa : Migatekake katrangan guru bab ukara panyandra lan ukara panyendu Mangsuli pitakon bab ukara panyandra lan ukara panyendu Migatekake katrangan guru bab sinonim (pada tegese) Mangsuli pitakon bab sinonim (pada tegese)

Kasusastran : Migatekake katrangan bab crita wayang Mangsuli pitakon bab crita wayang Nembangake tembang dolanan

I. Tujuan Piwulangan (Tujuan Pembelajaran) Paramasastra : Siswa bisa paring pangerten bab kosok balen

Siswa bisa paring pangerten bab aran-aran cacahan ing jawa Siswa bisa paring pagerten bab Paribasan

Kawruh Basa : Siswa bisa paring pangerten ukara panyandra lan ukara panyendu Siswa bisa paring pangerten bab sinonim (pada tegese)

Kasusastran : Siswa bisa paring apresiasi bab crita wayang Siswa bisa paring apresiasi bab tembang dolanan

II. Materi Piwulangan (Materi Ajar )1. kosok balen2. aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok, sakandang, satundhun, sadhompol, sediluk,

sewengi , lsp.)3. Paribasan4. ukara panyandra lan ukara panyendu

Page 17: RPP JAWA 3

5. bab sinonim (pada tegese)6. crita wayang7. tembang dolanan

III. Pendekatan dan Metode Pembelajaran CeramahPraktekDemontrasiDiskusi Kelompok

IV. Lelampahan Piwulangan (Langkah-langkah Kegiatan )A. Kegiatan Awal

Guru paring apersepsiGuru paring acuan marang muride

B. Kegiatan Inti 1. Siswa migatekake katrangan guru bab tuladha ukara bab kosok balen2. Siswa mangsuli pitakon bab kosok balen3. Siswa migatekake katrangan guru bab aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok,

sakandang, satundhun, sadhompol, sediluk, sewengi , lsp.)4. Siswa mangsuli pitakon bab aran-aran cacahan ing jawa (saunting, saombyok, saobrok, sakandang,

satundhun, sadhompol, sediluk, sewengi , lsp.)5. Siswa migatekake katrangan guru bab bab Paribasan6. Siswa nenggenepi tegese paribasan kang trep7. Siswa migatekake katrangan guru bab ukara panyandra lan ukara panyendu8. Siswa mangsuli pitakon bab ukara panyandra lan ukara panyendu9. Siswa migatekake katrangan guru bab sinonim (pada tegese)10. Siswa mangsuli pitakon bab sinonim (pada tegese)11. Siswa migatekake katrangan bab crita wayang12. Siswa mangsuli pitakon bab crita wayang13. Siswa nembangake tembang dolanan “Gundhul Pacul”

C. Kegiatan Penutup 1. Guru nggawe kesimpulan bab piwulangan2. Siswa ngerjakne tugas evaluasi3. Guru paring PR

V. Sumber/Bahan Belajar Buku Basa JawaBuku Sapala Buku PedalanganBuku lagu tembang dolananParag gambar wayang/ wayangGambar poster Huruf Jawa

VI. Penilaian Tes PraktekTes TulisSajerone proses

Mengetahui, Kalipang, 14 Juli 2009 Kepala SDN Kalipang III Guru Kelas III

H. WARIS, S.Pd AGUS TRIYANTO NIP. 19640403 198703 1 012 NIP. 19820810 200901 1 008

Page 18: RPP JAWA 3