RPP Bahasa Inggris X KD 1

download RPP Bahasa Inggris X KD 1

of 15

description

RPP Bahasa Inggris X KD 1

Transcript of RPP Bahasa Inggris X KD 1

YAYASAN ADHIGUNA KENCANASMK BHAKTI KENCANA CIAWIIzin Nomor : 421.5/6122/Disdik/2008Jln. Raya Ciawi KM. 20 No. 19A Sukaresmi, Pakemitan Kidul, Ciawi Tasikmalaya 46156Tlp. (0265) 455111, E-mail: [email protected], http:www.smkbkc.sch.id

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)

No. : 01Satuan Pendidikan : SMK Bhakti Kencana CiawiMata Pelajaran: Bahasa InggrisKelas / Semester: X/1Pertemuan ke: 1-5Alokasi Waktu: 12 x 45 menitStandar Kompetensi: Berkomunikasi dengan Bahasa Inggris setara Level NoviceKompetensi Dasar: Memahami ungkapan-ungkapan dasar pada interaksi sosial untuk kepentingan kehidupan.

I. INDIKATORa. Ungkapan Salam (greetings) bertemu dan berpisah diucapkan pada saat dan situasi yang tepat.b. Perkenalan diri sendiri dan orang lain diperagakan secara tepat.c. Ungkapan terimakasih dan responnya digunakan secara tepatd. Ungkapan penyesalan dan permintaan maaf dan responnya diperagakan secara tepat

II. TUJUAN PEMBELAJARAN Pertemuan 1:a. Peserta didik dapat mengidentifikasi ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah diucapkan pada saat yang tepat.b. Peserta didik dapat membedakan ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah diucapkan pada saat yang tepat.c. Peserta didik dapat memperagakan ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah diucapkan pada saat yang tepat.d. Peserta didik dapat menyusun percakapan menggunakan ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah diucapkan pada saat yang tepat.

Pertemuan 2:a. Peserta didik dapat mengidentifikasi ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain secara tepat.b. Peserta didik dapat membedakan ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain secara tepat.c. Peserta didik dapat memperagakan memperkenalkan diri dan orang lain secara tepat.d. Peserta didik dapat menyusun percakapan menggunakan ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain dengan tatabahasa yang baik dan benar secara tepat.

Pertemuan 3:a. Peserta didik dapat mengidentifikasi ungkapan terimakasih dan responnya secara tepatb. Peserta didik dapat membedakan ungkapan terimakasih dan responnya secara tepat.c. Peserta didik dapat menggunakan ungkapan terimakasih dan responnya secara tepat.d. Peserta didik dapat menyusun kalimat percakapan menggunakan ungkapan terimakasih dan responnya dengan tatabahasa yang baik dan benar secara tepat.Pertemuan 4:a. Peserta didik dapat mengidentifikasi ungkapan penyesalan dan permintaan maaf secara tepat.b. Peserta didik dapat membedakan ungkapan penyesalan dan permintaan maaf secara tepat.c. Peserta didik dapat menggunakan ungkapan penyesalan dan permintaan maaf secara tepat.d. Peserta didik dapat menyusun kalimat percakapan menggunakan ungkapan penyesalan dan permintaan maaf dengan menggunakan tatabahasa yang baik dan benar secara tepat.

Pertemuan 5:a. Peserta didik dapat mengidentifikasi jenis-jenis personal pronoun dan simple present tense.b. Peserta didik dapat memberikan contoh personal pronoun dan contoh penggunaan simple present tense dalam situasi yang tepat.c. Peserta didik dapat menggunakan personal pronoun dalam kalimat dengan tepat.d. Peserta didik dapat membuat paragraf sederhana yang terdapat simple present tense.

III. MATERI PEMBELAJARANPertemuan 1:

GREETINGS

Formal expressionsSome of the responses

Good morning. Good afternoon. Good evening. Good night. Hello. Hello, good morning. Good afternoon. Good evening.

Informal expressionsSome of the responses

Hello. How are you going? Hows life? Whats news? Hows everything? How are you getting on? Hows life treating you? How are things? How are you? Fine. Hello. Not too bad, thanks. Just fine. Great, thanks. Very well, thank you. Fine, thanks.

Note: Good morning is used from 12:01 a.m. (from the time you woke up) until 11:59 a.m. Good afternoon is used from 12:01 p.m. until 6:00 p.m. Good evening is used from 6:00 p.m. until 9:00 p.m. Good night is used before you go to bed (and/or from 6:00 p.m. to midnight.

LEAVE TAKINGS

Formal expressionsSome of the responses

Goodbye. Stay in touch. It was nice to meet you. I hope to see you soon. Goodbye. Nice to meet you, too.

Informal expressionsSome of the responses

Goodbye. Talk to you later. Nice seeing you. So long. Till we meet again. See you tonight. See you later. Bye. See you later. Goodbye.

Note: See you (soon, later, again, tomorrow, etc) are usually preceded by goodbye/goodnight.

Pertemuan 2:

INTRODUCING

Introducing oneselfResponse

Hi, Im Baskara. Hello, my names Baskara. Good evening. My name is Baskara. May I introduce myself? Im Baskara. Let me introduce myself. My name is Baskara. How do you do? My name is Baskara. Hi, Im Renata. Glad to meet you. Hello. My names Renata. Pleased to meet you. Good evening. Im Renata. How do you do? Im Renata. Pleased to meet you My name is Renata. Nice to meet you. How do you do? My name is Renata. Nice to meet you.

Introducing othersResponses

Do you know Baskara? Have you met Baskara? This is a friend of mine, Renata. Baska this is Rena, my friend. May I introduce our new member, Mr. Rafael Romero? Please allow me to introduce our new District Manager. Let me introduce you to Mr. Iskandar our Marketing Manager. Mr. Iskandar, this is Mr. Hermawan from Borneo Plantation Company. No, I dont think so. No, I havent. Hi, glad to meet you. Im Renata. Hello, Renata. Pleased to meet you. Im glad to know you. Its nice to meet you. How do you do? Its very nice to meet you.

Pertemuan 3:

THANKING

a. When someone gives you something

ThankingResponses

Thanks (a lot) Thank you very much (followed by) Its very nice / beautiful Its just what I want But you really didnt have to / You shouldnt have (If the gift is not expected). Thank you very much indeed. It was very kind of you. I appreciate your help. Youve been very helpful. You are welcome. No problem. Its OK / alright. Dont mention it. Im glad you like it. Its my pleasure. It was nothing. Any time.

b. When someone does a favor or helps you

ThankingResponses

Thanks (a lot) for your help Thanks (a lot) for helping me I really appreciate your help. It was very kind of you to help me. I'm very grateful to you for your visit. Im very grateful to oyu for inviting me. Thanks anyway. You are welcome No poblem Thats OK / alright Never mind Forget it Any time Think nothing of it Im glad I could help Dont mention it It was pleasure / my pleasure Its no trouble at all

Expressions that need responses of thank: Congratulation Congratulation to you Congratulation onPertemuan 4:

APOLOGIZING

ApologyResponse

Forgive me. Im terribly sorry about Please accept my apology for Please excuse (e.g., my cat) I would like to apologize for I apologize for Im sorry. I didnt mean to Im sorry that Sorry Thats quite all right I completely understand You dont need to apologize. Oh, thats all right. It can happen to anyone. Its not your fault. Dont worry about it Its OK No problem. Forget it.

Pertemuan 5:

PERSONAL PRONOUN

SubjectObjectPossessiveAdjective(+ noun)PossessivePronoun

IMeMyMine

YouYouYourYours

HeHimHisHis

SheHerHerHers

ItItIt-

WeUsOurOurs

TheyThemTheirTheirs

TalitaHerHer (Talitas)Hers

BojesHimHis (Bojes)His

Tita and RenaThemTheirTheirs

SIMPLE PRESENT TENSE

Pattern: (+) S+To Be/Verb1+O(-) - S+T0 Be+O - S+Do/Does+Not+Verb1+O(?) - To Be+S+O Do/Does+S+Verb1+O?

THE SIMPLE PRESENT TENSE: TO BE

AffirmativeNegativeInterrogative

FullShortFullShort

I amYou areHe isShe isIt isWe areThey areThis isThat isImYou'reHe'sShe'sIt'sWe'reThey're-That'sI am notYou are notHe is notShe is notIt is notWe are notThey are notThis is notThat is no-You aren'tHe isn'tShe isn'tIt isn'tWe aren'tThey aren'tThis isn'tThat isn'tAm I?Are you?Is he?Is she?Is it?Are we?Are they?Is this?Is that?

THE SIMPLE PRESENT TENSE: VERB 1

Look at the examples.1. Talita works in Rumpita Hotel.2. She has the competency to perform well at work.3. Does she speak English?4. Certainly, but she doesnt speak Japanese.5. We live in Indonesia.6. More people stay in our hotel on weekends.7. They usually come with their family.8. Do they always spend much money in the hotel restaurant?9. They usually dont spend much money on food.10. A receptionist welcomes guests in a hotel or an office.

Penggunaan Simple Present Tensea. Dipakai untuk menyatakan perbuatan yang dilakukan karena kebiasaan.For examples: - I go to school everyday. - You have breakfast every morning.b. Dipakai untuk menyatakan kebenaran umum.For examples: - The sun rises in the east. The sky is blue.c. Dipakai untuk menyatakan agenda harian, mingguan, bulanan atau tahunan.For examples: - I go to the market every week. My mother goes to Bandung every month.d. Kenyataan sekarangFor examples: - David looks happy today. They are tired now.e. Perintah atau suruhanFor examples: - Go out! Sit down, please!

IV. METODE PEMBELAJARANa. Model Pembelajaran: Contextual teaching and learning b. Metode Pembelajaran : Bermain peranc. Pendekatan Pembelajaran: Pendekatan Tujuan Pembelajaran

V. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN Pertemuan 1a. Kegiatan Awal: 1. Mendengarkan penjelasan topik dan manfaat kompetensi tentang ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah. 2. Pre test tentang ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah. 3. Guru menyampaikan tujuan dan strategi pembelajaran serta cara penilaian yang akan dilakukan terkait dengan ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah. b. Kegiatan Inti: 1. Peserta didik meyimak penjelasan guru tentang ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah.2. Peserta didik ditugaskan menyusun sebuah percakapan tentang ungkapan salam (greetings) bertemu dan berpisah.3. Dua atau lima pasang perwakilan peserta didik mempraktekkan percakapan tentang ungkapan salam (greetings bertemu dan berpisah.4. Peserta didik yang lain menanggapi5. Praktek percakapan diakhiri dengan membuat kesimpulan dengan difasilitasi oleh guru.c. Kegiatan Akhir:1. Post test tentang ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain 2. Refleksi dan tindak lanjut

Pertemuan 2a. Kegiatan Awal: 4. Mendengarkan penjelasan topik dan manfaat kompetensi tentang ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain 5. Pre test tentang ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain 6. Guru menyampaikan tujuan dan strategi pembelajaran serta cara penilaian yang akan dilakukan terkait dengan ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lainb. Kegiatan Inti: 6. Peserta didik meyimak penjelasan guru tentang ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain7. Peserta didik ditugaskan menyusun sebuah percakapan tentang ungkapan perkenalan diri dan orang lain8. Dua atau lima pasang perwakilan peserta didik mempraktekkan percakapan tentang ungkapan perkenalan diri dan orang lain9. Peserta didik yang lain menanggapi10. Praktek percakapan diakhiri dengan membuat kesimpulan dengan difasilitasi oleh guru.c. Kegiatan Akhir:3. Post test tentang ungkapan perkenalan diri sendiri dan orang lain 4. Refleksi dan tindak lanjut

Pertemuan 3a. Kegiatan Awal: b. Mendengarkan penjelasan topik dan manfaat kompetensi tentang ungkapan terima kasih dan responnyac. Pre test tentang ungkapan terima kasih dan responnyad. Guru menyampaikan tujuan dan strategi pembelajaran serta cara penilaian yang akan dilakukan terkait dengan ungkapan terima kasih dan responnyab. Kegiatan Inti: 1. Peserta didik menyimak penjelasan guru tentang ungkapan terima kasih dan responnya2. Peserta didik ditugaskan menyusun sebuah percakapan tentang ungkapan terimakasih dan responnya3. Dua atau lima pasang perwakilan peserta didik mempraktekkan percakapan tentang ungkapan terima kasih dan responnya4. Peserta didik yang lain menanggapi5. Praktek percakapan diakhiri dengan membuat kesimpulan dengan difasilitasi oleh guru.c. Kegiatan Akhir:a. Post test tentang ungkapan terima kasih dan responnyab. Refleksi dan tindak lanjut

Pertemuan 4a. Kegiatan Awal: 1. Mendengarkan penjelasan topik dan manfaat kompetensi tentang ungkapan permintaan maaf2. Pre test tentang ungkapan permintaan maaf3. Guru menyampaikan strategi pembelajaran serta cara penilaian yang akan dilakukan terkait dengan ungkapan permintaan maafb. Kegiatan Inti: 1. Peserta didik menyimak penjelasan guru tentang ungkapan permintaan maaf dari sebuah tayangan2. Peserta didik ditugaskan menyusun sebuah percakapan tentang ungkapan penyesalan dan perminta maaf dan responnya3. Dua atau lima pasang perwakilan peserta didik mempraktekkan percakapan tentang penyesalan dan perminta maaf dan responnya 7. Peserta didik yang lain menanggapi8. Praktek percakapan diakhiri dengan membuat kesimpulan dengan difasilitasi oleh guru.c. Kegiatan Akhir: 1. Post test tentang ungkapan penyesalan dan perminta maaf dan responnya 2. refleksi dan tindak lanjut

Pertemuan 5a. Kegiatan Awal: e. Mendengarkan penjelasan topik dan manfaat kompetensi tentang ungkapan terima kasih dan responnyaf. Pre test tentang ungkapan terima kasih dan responnyag. Guru menyampaikan tujuan dan strategi pembelajaran serta cara penilaian yang akan dilakukan terkait dengan ungkapan terima kasih dan responnyab. Kegiatan Inti: 1. Peserta didik menyimak penjelasan guru tentang personal pronoun dan simple present tense2. Peserta didik ditugaskan membuat contoh kalimat yang menggunakan personal pronoun dan simple present tense3. Dua atau lima pasang perwakilan peserta didik membacakan contoh kalimat yang menggunakan personal pronoun dan paragraf yang terdapat simple present tense4. Peserta didik yang lain menanggapi5. Praktek membuat kalimat dan paragraf diakhiri dengan membuat kesimpulan dengan difasilitasi oleh guru.c. Kegiatan Akhir:c. Post test tentang ungkapan terima kasih dan responnyad. Refleksi dan tindak lanjutListenRead phonetically

VI. ALAT DAN SUMBER BELAJAR1. Instrument : a. Wall chart b. Powerpoint`c. Computerd. Proyektore. Video2. Learning resources : a. Get Along With English for Vocational School Grade X Novice Level.b. English for SMK 1c. Practise your English Competence 1d. perangkat VII. PENILAIANa. Jenis Penilaian : Tes Tertulis Tugas membuat paragrap sederhana tentang materi Tes Praktek/perbuatanb. Bentuk Instrumen: Uraian/PG dan lembar pengamatan

INSTRUMEN1. Worksheet 2. Lembar pengamatan

Pertemuan 1:

A. Match the sentences in A collumn with the responses sentences in B collumn.A B

1. You greet your teacher at 1 p.m.2. Lita meets an old friend.3. A teacher greet her students.4. Someone opens a speech at 7 p.m.5. You meet your classmate.6. A receptionist welcomes a guest at 10 a.m.7. You part with a friend after school.8. A TV presenter closes her evenings program.9. You end a conversation with a friend.10. A Mommy takes her little son to bed. a. Hello, Rena. Nice to see you again.b. Thank you for joining us. Good night.c. Sorry, i really must go now.d. Good afternoon, maam.e. Good morning, class.f. Good evening, ladies and gentlemen.g. Good morning, sir.h. Good night, sweet dream.i. How are you today?j. Bye. See you tomorrow.

Evaluation score/Answer keyQuestionsScore

1. D2. A3. E4. F5. I6. G7. J8. B9. C10. H10101010101010101010

B. Make short dialogs based on the following situations. 1. You woke up late this morning. Now, you are having breakfast with your family, but cant finish it because you are in a hurry. Give an excuse to your family.2.You meet your old friend on your way to school. You greet him/her cheerfully, but you can not talk too long because you are in a hurry. Give an excuse to your friend. 3.You arrive at your managers party. You meet some friends that you know well. You are enjoying the party but unfortunately you have to leave early. Give an excuse to your manager.

Pertemuan 2:

Written test instrument NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalQuestionScore

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1A. Complete these dialogue below!Mr. Albert : May I introduce a.)_______? I am Mr. AlbertMrs. Desi : How b.)______you do? I c.)____Ms. Desi.Mr. Albert : I am glad to d.)______you, Ms. DesiMrs. Desi : I am e.)______to meet you, too Mr. Albert. Thank you.

a = 1b = 1c = 1d = 1e = 1

1/1.1C3Sd2Have you two met f.)_______?Well, let me g.)_____you, this is Mr. Ahmad Syafii. He is h.)_____ Indonesia.Peter, this i.)______our new secretary, Tiffany Maguire. Nice to j.)_______you.

f = 1g = 1h = 1i = 1j = 1

Petunjuk penilaian/kunci jawaban:NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalKunci JawabanScore

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1a. my self, b. do, c. am, d. meet, e. glada = 1b = 1c = 1d = 1e = 1

1/1.11C3Sd2f. before, g. introduce, h. from, i. is, j. meetf = 1g = 1h = 1i = 1j = 1

Pertemuan 3:

Written test instrumentNomorAspekTk. KesukaranNo. SoalQuestionScore

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1A. Complete these dialogue below!Adi : I ................your coming very much.Abi : Its my pleasure.10

1/1.11C2Md2Yesi : May I borrow your pencil?Rendi : Yes, it is. Yesi : .........................................10

1/1.11C2Md3A : Happy birthday to you, RinaB : ..........................................10

1/1.11C3Sd4Erwin : Congratulation on your ............Hardi : Thank you.10

1/1.11C3Sd5A: Thank you. I appreciate your.................. very much.B: Forget it.10

1/1.11C3Sd6Teacher : Take good care of yourself, boy.Students : .......................................10

1/1.11C3Sd7Rino : Thanks for helping me. You are very kind.Dedi : ........................10

1/1.11C3Sd8A : Thanks a lot of your lovely present.B : ...10

1/1.11C4Sk9Mr. Budi : I would like to say thanks to you. You make this workpiece very well.Farid : ...................., Sir. Thats what I have to do, sir.10

1/1.11C4Sk10Talita : Thank you for the brooch you gave me for the birthday gift. Its just what I wanted.Renata :.10

Petunjuk penilaian/kunci jawaban:NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalKunci jawabanSkor

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1Thankful10

1/1.11C2Md2Thank you10

1/1.11C2Md3Thank you very much10

1/1.11C3Sd4Succeed10

1/1.11C3Sd5Help10

1/1.11C3Sd6All right, Sir.10

1/1.11C3Sd7Dont mention it.10

1/1.11C3Sd8You are welcome.10

1/1.11C4Sk9You are welcome.10

1/1.11C4Sk10Im glad you like it.10

Pertemuan 4:

Instrumen tes tertulis (Written test instrument)NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalQuestionScore

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1Complete these dialogue below!Student : I am sorry for coming late, Sir.Teacher : .................... Take your seat.20

1/1.11C2Md2Andy : Sorry. I forget to bring your book.Jane : ....................20

1/1.11C3Sd3Sandy : Im sorry. I didnt mean to make you sad.Robert: 20

1/1.11C3Sd4John : I would like to apologize for my mistake.Kim : 20

1/1.11C4Sk5Shane : Forgive me. Im terribly sorry about that.Jimmy: ..20

Petunjuk penilaian/kunci jawaban: (Assessment guidelines / key answers)NomorAspek

Tk. KesukaranNo. SoalKunci jawabanScore

SK/ KDTPK

1/1.11C2Md1Its OK20

1/1.11C2Md2No problem.20

1/1.11C3Sd3Its not your fault.20

1/1.11C3Sd4Oh, thats all right. It can happen to Anyone20

1/1.11C4Sk5Thats quite all right20

Pertemuan 5:

Instrumen tes tertulis (Written test Instrument)NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalSoalSkor

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1Personal PronounComplete the sentences below!Mr. And Mrs. Samidi are teacher. _______ are English teacher.20

1/1.11C2Md2Jane is my classmate. ____________is beautiful.20

1/1.11C3Sd3Emi and Era are sisters. ________father is a farmer.20

1/1.11C3Sd4My cat is so cute. ______name is Pussy.20

1/1.11C4Sk5Ella is my cousin. _______mother is .______ aunt.20

1/1.1

1

C2

Md

6Simple Present TenseChange the sentences below into correct form!(+) I go to school everyday.(- ) .. 20

1/1.11C2Md7(?) Are you crazy?(+) ..20

1/1.11C3Sd8(-) She does not play football(+) ..20

1/1.11C3Sd9(+) You sing a song(?) ..20

1/1.11C4Sk10(-) He does not love you.(+) ..20

Petunjuk penilaian/kunci jawaban: NomorAspekTk. KesukaranNo. SoalKunci jawabanSkor

SK/KDTPK

1/1.11C2Md1Personal PronounThey10

1/1.11C2Md2She10

1/1.11C3Sd3Their10

1/1.11C3Sd4Its10

1/1.11C4Sk5Her, My10

1/1.11C2Md6Simple Present TenseI do not go to school10

1/1.11C2Md7You are crazy10

1/1.11C3Sd8She plays football10

1/1.11C3Sd9Do you sing a song?10

1/1.11C4Sk10He loves you10

Penilaian SikapLembar Pengamatan tentang penilaian praktik (Test Lisan). Format Penilaian:NoNama SiswaAspek yang dinilaiKompeten/Belum Kompeten

FluencyAccuracyTotal

Pron.Into.Gram.

(1)(2)(2)(2)(10)

1.

2.

3.

4.

5.

dst.

Keterangan:Aspek yang dinilai meliputi 2 aspek, yaitu Fluency dan Accuracy. Kemudian kedua aspek tersebut di jumlahkan.i. Fluency adalah tingkat kelancaran peserta didik dalam berbicara disertai dengan kemempuan membedakan tingkat formalitas.Skala nilai: - Very good (4) = jelas dan lancar Good (3) = jelas diselingi keragu-raguan Fair (2) = jelas, tetapi tersendat Poor (1) = tidak jelas dan tersendatii. Accuracy terdiri 3 aspek pendukung, yaitu Pronunciation, Intonation dan Grammar.Skala nilai: - Very good (2) = jelas dan lancar Good (1,5) = jelas diselingi keragu-raguan Fair (1) = jelas, tetapi tersendat Poor (0,5) = tidak jelas dan tersendat

Tasikmalaya, Agustus 2013

Mengetahui,Kepala Sekolah,

Asep Mahmud, S.Pd., M.Pd.NIP. 19650528 198803 1 007Guru Mata Pelajaran

Dindin Hendra M. Y., S.PdNIP.