bengkel

27
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA BAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM 1 4. Aplikasi pendekatan TGfU dalam p&p BENGKEL 1. RPH Pendidikan Jasmani 3. Bagaimana kemahiran Menaakul digunakan dalam p&p Pendidikan Jasmani? 2. Bagaimana EMK diaplikasi dalam p&p Pendidikan Jasmani?

description

bengkel

Transcript of bengkel

Page 1: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM1

4. Aplikasi pendekatan TGfU dalam p&p

BENGKEL

1. RPH Pendidikan Jasmani

3. Bagaimana kemahiran Menaakul digunakan dalam p&p Pendidikan Jasmani?

2. Bagaimana EMK diaplikasi dalam p&p Pendidikan Jasmani?

Page 2: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM2

Page 3: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM3

Rintis KSSR PJ Tahun 1 dan Tahun 2

Page 4: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM4

RINTIS TAHUN 3 KSSR PJ 2011

Page 5: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM5

Pendekatan Pengajaran PJ

Page 6: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM6

Guru KSSR PJ

Page 7: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM7

Me? Teach physical education? I’m a

classroom teacher with several other subjects to cover! Why not just let the kids have an extra

recess?

Page 8: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM8

Page 9: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM9

1. Bantu guru dalam p&p mencapai SK dan SP.

2. Kandungan PP PJ:-a. Tajukb. Fokusc. Standard pembelajarand. Alatane. Cadangan aktivitif. Permainan kecil

/persembahang. Tip untuk guruh. Tip untuk murid

i. Menaakuli. Penilaian p&p

Bahan Sokongan

Page 10: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM10

PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 11: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM11

Mata pelajaran dan Kelas Bilangan Murid

Tema / tajuk

Masa

Standard pembelajaran (Kod sahaja)

Objektif pembelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam

KSSR. EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni

dan Patriotisme masih boleh diterapkan dalam pengajaran dan pembelajaran.

Bahan Bantu Belajar

Penilaian pengajaran dan pembelajaran

Refleksi :

i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran

ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)

CONTOH FORMAT RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

Page 12: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM12

Cara menulis RPH1.Tentukan modul yang akan diajar.2.Tentukan objektif utama sahaja.3.Pilih standard pembelajaran melibatkan psikomotor, kognitif dan afektif

a. Modul Kemahiran 1.9.1 (dari aspek 1 domain psikomotor)

2.9.1 (dari aspek 2 domain kognitif) 5.2.2 (dari aspek 5 domain afektif) b. Modul Kecergasan

3.2.1 (dari aspek 3 domain psikomotor)4.2.1 (dari aspek 4 domain kognitif)5.3.1 (dari aspek 5 domain afektif)

sesuai dgn aktiviti

sesuai dgn aktiviti

Page 13: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM13

Contoh RPH KSSR PJ Pendidikan Jasmani Tahun 2 Hijau Masa: 8.00 – 8.30 pagi 

Tajuk: Memukul (Kategori Serangan)Standard pembelajaran : 1.8.2, 2.8.2, 5.2.3 Objektif pembelajaran: Berkebolehan memukul bola yang pegun menggunakan pemukul.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: 1. Memanaskan badan dengan permainan cabut ekor.2. Melakukan aktiviti memukul bola atas tee seperti: a. Pecah benteng b. Pukul bola ke Pelbagai Arah3. Permainan kecil –Scatter ball rounders4. Menyejukkan badan- regangan dengan bola.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan dan Kreativiti

Bahan Bantu Belajar : skital, bola getah kecil, tee, bat sofbol atau kriket, bola span dan bakul.

Penilaian pengajaran dan pembelajaran: Lembaran kerja- Menandakan titik kontak pada bola yang dipukul.

Refleksi : i. 25 daripada 28 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan. ii. Tiga orang murid diberi aktiviti pemulihan memukul bola semasa P&P.

Page 14: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

Pendekatan Pengajaran PJ

Strategi pengajaran Penekanan kepada menaakul (4M) Penekanan kepada pembelajaran masteri Terap EMK seperti kreativiti & inovasi, keusahawanan

dan TMK Konsep Teaching Game for Understanding (TGfU) Bunker and Thorp, 1982

14

Page 15: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

Bagaimana Elemen Kreativiti Merentas p&p PJ?

Rujuk powerpoint EMK dan edaran

Page 16: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

Melalui kemahiran asas pergerakan, murid :1. meneroka pelbagai corak pergerakan yang baharu. 2. mengaplikasi pengetahuan konsep pergerakan dalam

menghasilkan pergerakan.3. mempersembah idea kreatif melalui pergerakan yang

mempunyai nilai estetika.4. memilih dan menggunakan taktik, strategi, dan idea dalam

pergerakan dan permainan.5. mengaplikasi konsep pergerakan dan kecergasan dalam

merancang pelan kecergasan fizikal.

Page 17: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

APLIKASI PROSES KREATIF TERARAH 4 FASA DALAM

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Page 18: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM18

Bagaimana menaakul semasa dalam p&p PJ?

Page 19: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM19

1. Penggunaan pemikiran logik untuk memahami sesuatu situasi atau idea.

2. Kebolehan menganalisis maklumat dan menyelesaikan masalah secara literal. (Mobley, 2010)

3. Melibatkan proses mendapatkan maklumat dan membuat inferen berdasarkan tanggapan individu. (Exforsys, 2010)

4. Proses kognitif sebab musabab terjadinya sesuatu berdasarkan fakta atau pengetahuan, data dan strategi menyelesaikan masalah untuk menghasilkan kesimplan serta membuat kesimpulan. (Terry & Higgs, 1993)

Page 20: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM20

Bagaimana konsep TGfU digunakan dalam p&p Pendidikan Jasmani?

Page 21: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

1. Game form - murid faham tentang permainan dan boleh

main - bilangan pemain yang sedikit - ubahsuai tempat permainan - ubahsuai peralatan

2. Game appreciation - murid memahami peraturan permainan - gunakan peraturan permainan untuk kuasai

kemahiran

Page 22: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

3. Tactical Awarenessmembimbing murid bina kemahiran

taktikalgunakan konsep dan prinsip

pergerakan seperti ruang, masa dll

Page 23: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM

4. Decision Making "What to do" and "How to do it“ Rangsang murid berfikir dan buat

keputusan Kemukakan soalan seperti: 1. Bagaimana hendak membuat jaringan? 2. Apakah cara terbaik untuk ….?

Page 24: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM24

Peralatan dan Ruang

Peralatan

Kesesuaian

Keyakinan

Aras kemahiran

Bilangan alatan

Beli, pinjam & buat

Ruang

Padang

Gelanggang Bilik / ruang pelbagai guna Bilik darjah

Page 25: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM25

Bagaimana p&p PJ jika:

1. hujan

2. bulan ramadhan bagi murid muslim

3. tiada padang

Page 26: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM26

Terima kasih atas kerjasama dalam penyebaran KSSR PJ

Dari Unit PJ dan Sains SukanBPK, KPM

Page 27: bengkel

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM27

1. Tn. Hj. Zamrus bin A. Rahman

[email protected]

2. Cik Kamariah binti Mohd Yassin

[email protected]

3. En. Nawi bin Razali [email protected]

Unit PJ dan Sains SukanBPK, KPM