Post on 10-Feb-2016
description
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM1
4. Aplikasi pendekatan TGfU dalam p&p
BENGKEL
1. RPH Pendidikan Jasmani
3. Bagaimana kemahiran Menaakul digunakan dalam p&p Pendidikan Jasmani?
2. Bagaimana EMK diaplikasi dalam p&p Pendidikan Jasmani?
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM2
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM3
Rintis KSSR PJ Tahun 1 dan Tahun 2
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM4
RINTIS TAHUN 3 KSSR PJ 2011
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM5
Pendekatan Pengajaran PJ
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM6
Guru KSSR PJ
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM7
Me? Teach physical education? I’m a
classroom teacher with several other subjects to cover! Why not just let the kids have an extra
recess?
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM8
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM9
1. Bantu guru dalam p&p mencapai SK dan SP.
2. Kandungan PP PJ:-a. Tajukb. Fokusc. Standard pembelajarand. Alatane. Cadangan aktivitif. Permainan kecil
/persembahang. Tip untuk guruh. Tip untuk murid
i. Menaakuli. Penilaian p&p
Bahan Sokongan
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM10
PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM11
Mata pelajaran dan Kelas Bilangan Murid
Tema / tajuk
Masa
Standard pembelajaran (Kod sahaja)
Objektif pembelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam
KSSR. EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni
dan Patriotisme masih boleh diterapkan dalam pengajaran dan pembelajaran.
Bahan Bantu Belajar
Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Refleksi :
i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran
ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
CONTOH FORMAT RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM12
Cara menulis RPH1.Tentukan modul yang akan diajar.2.Tentukan objektif utama sahaja.3.Pilih standard pembelajaran melibatkan psikomotor, kognitif dan afektif
a. Modul Kemahiran 1.9.1 (dari aspek 1 domain psikomotor)
2.9.1 (dari aspek 2 domain kognitif) 5.2.2 (dari aspek 5 domain afektif) b. Modul Kecergasan
3.2.1 (dari aspek 3 domain psikomotor)4.2.1 (dari aspek 4 domain kognitif)5.3.1 (dari aspek 5 domain afektif)
sesuai dgn aktiviti
sesuai dgn aktiviti
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM13
Contoh RPH KSSR PJ Pendidikan Jasmani Tahun 2 Hijau Masa: 8.00 – 8.30 pagi
Tajuk: Memukul (Kategori Serangan)Standard pembelajaran : 1.8.2, 2.8.2, 5.2.3 Objektif pembelajaran: Berkebolehan memukul bola yang pegun menggunakan pemukul.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: 1. Memanaskan badan dengan permainan cabut ekor.2. Melakukan aktiviti memukul bola atas tee seperti: a. Pecah benteng b. Pukul bola ke Pelbagai Arah3. Permainan kecil –Scatter ball rounders4. Menyejukkan badan- regangan dengan bola.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan dan Kreativiti
Bahan Bantu Belajar : skital, bola getah kecil, tee, bat sofbol atau kriket, bola span dan bakul.
Penilaian pengajaran dan pembelajaran: Lembaran kerja- Menandakan titik kontak pada bola yang dipukul.
Refleksi : i. 25 daripada 28 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan. ii. Tiga orang murid diberi aktiviti pemulihan memukul bola semasa P&P.
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
Pendekatan Pengajaran PJ
Strategi pengajaran Penekanan kepada menaakul (4M) Penekanan kepada pembelajaran masteri Terap EMK seperti kreativiti & inovasi, keusahawanan
dan TMK Konsep Teaching Game for Understanding (TGfU) Bunker and Thorp, 1982
14
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
Bagaimana Elemen Kreativiti Merentas p&p PJ?
Rujuk powerpoint EMK dan edaran
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
Melalui kemahiran asas pergerakan, murid :1. meneroka pelbagai corak pergerakan yang baharu. 2. mengaplikasi pengetahuan konsep pergerakan dalam
menghasilkan pergerakan.3. mempersembah idea kreatif melalui pergerakan yang
mempunyai nilai estetika.4. memilih dan menggunakan taktik, strategi, dan idea dalam
pergerakan dan permainan.5. mengaplikasi konsep pergerakan dan kecergasan dalam
merancang pelan kecergasan fizikal.
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
APLIKASI PROSES KREATIF TERARAH 4 FASA DALAM
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM18
Bagaimana menaakul semasa dalam p&p PJ?
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM19
1. Penggunaan pemikiran logik untuk memahami sesuatu situasi atau idea.
2. Kebolehan menganalisis maklumat dan menyelesaikan masalah secara literal. (Mobley, 2010)
3. Melibatkan proses mendapatkan maklumat dan membuat inferen berdasarkan tanggapan individu. (Exforsys, 2010)
4. Proses kognitif sebab musabab terjadinya sesuatu berdasarkan fakta atau pengetahuan, data dan strategi menyelesaikan masalah untuk menghasilkan kesimplan serta membuat kesimpulan. (Terry & Higgs, 1993)
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM20
Bagaimana konsep TGfU digunakan dalam p&p Pendidikan Jasmani?
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
1. Game form - murid faham tentang permainan dan boleh
main - bilangan pemain yang sedikit - ubahsuai tempat permainan - ubahsuai peralatan
2. Game appreciation - murid memahami peraturan permainan - gunakan peraturan permainan untuk kuasai
kemahiran
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
3. Tactical Awarenessmembimbing murid bina kemahiran
taktikalgunakan konsep dan prinsip
pergerakan seperti ruang, masa dll
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
4. Decision Making "What to do" and "How to do it“ Rangsang murid berfikir dan buat
keputusan Kemukakan soalan seperti: 1. Bagaimana hendak membuat jaringan? 2. Apakah cara terbaik untuk ….?
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM24
Peralatan dan Ruang
Peralatan
Kesesuaian
Keyakinan
Aras kemahiran
Bilangan alatan
Beli, pinjam & buat
Ruang
Padang
Gelanggang Bilik / ruang pelbagai guna Bilik darjah
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM25
Bagaimana p&p PJ jika:
1. hujan
2. bulan ramadhan bagi murid muslim
3. tiada padang
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM26
Terima kasih atas kerjasama dalam penyebaran KSSR PJ
Dari Unit PJ dan Sains SukanBPK, KPM
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIABAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM27
1. Tn. Hj. Zamrus bin A. Rahman
03-88842044012-4343848zamrus@hotmail.com
2. Cik Kamariah binti Mohd Yassin
03-88842113019-6559124kmohdyassin@yahoo.co.uk
3. En. Nawi bin Razali 03-88842173019-2266834nawirazali@yahoo.com
Unit PJ dan Sains SukanBPK, KPM