PISANA PRIPREMA ZA NASTAVU

7
PISANA PRIPREMA ZA NASTAVU NASTAVNICE: Martina Detelj i Anja Novak NASTAVNI PREDMET: filozofija i hrvatski jezik ŠKOLSKA GODINA: 2013./2014. RAZRED: 4a NASTAVNA CJELINA – TEMA: Svjetska književnost 20. stoljeća/Filozofija egzistencijalizma NASTAVNA JEDINICA: Pojam apsurda u književnosti i filozofiji – Albert Camus 1. Cilj nastavnog sata: Cilj nastavnog sata je da učenici nakon obrade gradiva mogu definirati, opisati, prepoznati, ponoviti, izreći, povezati pojmove obrađene na satu u svrhu boljeg razumijevanja i prepoznavanja filozofskih i književnih odrednica apsurda u suvremenom vremenu. (Nastavni ciljevi: razumijeti filozofski pojam apsurda, navesti značajke egzistencijalizma, navesti osnovne probleme filozofije egzistencijalizma, oprimjeriti filozofiju egzistencijalizma na književnom tekstu Alberta Camusa, oprimjeriti Mit o Sizifu u karakterizaciji lika, objasniti i navesti književne i filozofske značajke stvaralaštva Alberta Camusa.) 2. Zadaci nastavnog sata: Odgojni: Učenici će razvijati vještine rada u grupi i vještine slušanja drugih sugovornika, razvijati će sposobnost koncentracije na određeni problem, razvijat će sposobnost donošenja vlastitih zaključaka, te razvijati organizacijske vještine. Obrazovni: Učenici će moći definirati, opisati, prepoznati, povezati, ponoviti, izreći, razvrstati pojmove obrađene na satu Funkcionaln i: Učenici će razvijati sposobnost razlikovanja i prepoznavanja, sposobnost interpretiranja i zaključivanja i sposobnost razlikovanja pojmova

Transcript of PISANA PRIPREMA ZA NASTAVU

PISANA PRIPREMA ZA NASTAVU

NASTAVNICE: Martina Detelj i Anja NovakNASTAVNI PREDMET: filozofija i hrvatski jezikŠKOLSKA GODINA: 2013./2014. RAZRED: 4aNASTAVNA CJELINA – TEMA: Svjetska književnost 20. stoljeća/Filozofija egzistencijalizma NASTAVNA JEDINICA: Pojam apsurda u književnosti i filozofiji – Albert Camus

1. Cilj nastavnog sata: Cilj nastavnog sata je da učenici nakon obrade gradiva

mogu definirati, opisati, prepoznati, ponoviti, izreći,povezati pojmove obrađene na satu u svrhu boljeg razumijevanjai prepoznavanja filozofskih i književnih odrednica apsurda usuvremenom vremenu.(Nastavni ciljevi: razumijeti filozofski pojam apsurda, navestiznačajke egzistencijalizma, navesti osnovne probleme filozofijeegzistencijalizma, oprimjeriti filozofiju egzistencijalizma naknjiževnom tekstu Alberta Camusa, oprimjeriti Mit o Sizifu ukarakterizaciji lika, objasniti i navesti književne ifilozofske značajke stvaralaštva Alberta Camusa.)

2. Zadaci nastavnog sata:

Odgojni: Učenici će razvijati vještine rada u grupi ivještine slušanja drugih sugovornika, razvijati ćesposobnost koncentracije na određeni problem,razvijat će sposobnost donošenja vlastitihzaključaka, te razvijati organizacijske vještine.

Obrazovni: Učenici će moći definirati, opisati, prepoznati,povezati, ponoviti, izreći, razvrstati pojmoveobrađene na satu

Funkcionalni:

Učenici će razvijati sposobnost razlikovanja iprepoznavanja, sposobnost interpretiranja izaključivanja i sposobnost razlikovanja pojmova

obrađenih na satu.

3. Tip nastavnog sata: Sat obrade novog gradiva

4. Korelacija: filozofija s književnošću

5. Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik, power point prezentacija, kartice sa zakonima, tekst, glazba

6. Nastavne metode:Verbalne metode: usmeno predavanje, objašnjavanje

sadržaja, metoda nastavnog ragovora, diskusijaVizualne metode: dokumentacijske – tekst, kartice sa

zakonima, powe point prezentacijaAuditivne metode: slušanje glazbe

ARTIKULACIJA (tijek nastavnog sata):

*UVODNI DIO SATA (5 minuta)

1. aktivnost:

Uvod – podijeliti učenicima kartice na kojima su napisani apsurdni zakoni i navesti učenike da u paru prodiskutiraju o tim zakonima. Predstaviti učenicima pojam apsurda zajedničkim zaključivanjem.Cilj – uvesti učenike u temu apsurdnosti pomoću kartica s apsurdnim zakonimaMetoda – verbalna: metoda objašnjavanja, nastavni razgovorDruštveni oblik nastave – frontalni rad + rad u paruKomunikacijski oblik nastave – poticati na razmišljanje i razgovorSredstva i pomagala – karticeAktivnost učenika – razmišljaju i rade u paru, iznose stavoveTrajanje – 5 minuta

*GLAVNI DIO SATA (25 minuta)

2. aktivnost:

Uvod – uvođenje učenika u tematiku apsurda i iznošenje uvodnih činjenica o Albertu Camusu kao filozofu i kao književniku.

Cilj – upoznati učenike sa osnovnim pojmovima iz biografije Alberta Camusa i osnovnim problemima koje je istraživao unutar filozofije i književnosti, napraviti uvod za sljedeću aktivnostMetoda – verbalna: pripovijedanje, izlaganjeDruštveni oblik nastave – frontalni radKomunikacijski oblik nastave – monološkiSredstva i pomagala – power point prezentacijaAktivnost učenika – slušaju nastavnikaTrajanje – 5 minuta

3. aktivnost:

Uvod - filozofska obrada eseja Mit o Sizifu, objašnjavanje temeljnih pojmova i problematike egzistencijalizma (pitanje o smislu života i pitanje samoubojstva).Cilj – upoznati učenike sa pojmovima i problematikom egzistencijalizma, napraviti uvod za sljedeću aktivnostMetoda – verbalna: pripovijedanje, objašnjavanje sadržaja, razgovor, diskusijaDruštveni oblik nastave – frontalni radKomunikacijski oblik nastave – monološki, nastavni razgovorSredstva i pomagala – power point prezentacijaAktivnost učenika – slušaju nastavika, sudjeluju u raspraviTrajanje – 10 minuta

4. aktivnost:

Uvod - Čitanje književnog teksta iz romana Stranac i književna analiza lika s gledišta egzistencijalizma i analiza lika kao oprimjerenog Sizifa. Cilj – upoznati učenike s primjerom egzistencijalističke problematike u književnosti, usmjereno čitati književni tekst izaključiti na temelju teksta i izvesti analizu lika, napraviti uvod u sljedeću aktivnostMetoda – verbalna: objašnjavanje gradiva, pripovijedanje, usmjereno čitanje, razgovorDruštveni oblik nastave – individualan + frontalniKomunikacijski oblik nastave – frontalni + dijaloški

Sredstva i pomagala: power point prezentacija, tekstAktivnost učenika – slušaju, čitaju, surađuju u analizi likaTrajanje – 10 minuta (čitanje teksta – 2 minute, analiza lika – 8 minuta)

*ZAVRŠNI DIO SATA

5. aktivnost:

Uvod - Slušanje pjesme grupe Queen i usporedno čitanje riječi, diskutiranje s učenicima o problematici koja se obrađivala na satu i povezivanje cjelokupnog gradiva.Cilj – refleksija na obrađeno gradivo i poticaj učenicima da obrađene pojmove primjene na vlastiti život.Metoda – auditivna: slušanje pjesme; dijaloška: razgovor, čavrljanjeDruštveni oblik nastave – individualni rad, grupni radKomunikacijski oblik nastave - dijaloškiSredstva i pomagala - glazba, power point, tekstAktivnost učenika – slušanje glazbe, sudjelovanje u diskusijiTrajanje – 5 minuta (slušanje glazbe – 1 minuta, diskusija – 4 minute)

PLAN PLOČE