RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)sman1cianjur.sch.id/e107/perangkat... · Web viewPangajaran :...

30
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) Nomer: 01 Satuan Pendidikan : SMA Negeri 1 Cianjur Pangajaran : Mulok Basa & Sastra Sunda Kelas/Seméster : X/2 Alokasi waktu : 2 x pertemuan (2 jam pangajaran) Standar Kompeténsi 10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik. Kompetensi Dasar 10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita Babad Indikator Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna. Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajén kasajarahan dina carita. Niténan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan daérah di tatar Sunda. Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita. Ngajén kana unggal aspék-aspék sajarah dina carita A. Tujuan Pembelajaran Murid bisa maham tur ngajén eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara langsung atawa rékaman radio/tv/kasét; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas. Form 12/ IK

Transcript of RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)sman1cianjur.sch.id/e107/perangkat... · Web viewPangajaran :...

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 01

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik.

Kompetensi Dasar

10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita Babad

Indikator

· Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna.

· Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajén kasajarahan dina carita.

· Niténan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan daérah di tatar Sunda.

· Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita.

· Ngajén kana unggal aspék-aspék sajarah dina carita

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa maham tur ngajén eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara langsung atawa rékaman radio/tv/kasét; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas.

A. Matéri Pangajaran

Pedaran Sajarah/Carita babad

B. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

· Pendekatan Kompetensi Komunikatif

· Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

· Metode Langsung

· Metode Ékléktik

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

C. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid maca teleb carita babad

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Guru menyuruh membacakan sejarah lokal/cerita babad yang ada

· Guru menerangkan sejarah lokal cerita/babad

· Guru menyuruh menceritakan kembali sejarah lokal/cerita babad yang ada di daerah masing-masing

· Guru menyimpulkan sejarah lokal cerita/babad.

· Murid nalék ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana

· Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

· Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspék-aspék carita babad.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid neangan rupa-rupa carita babad di perpustakaan atawa internet.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid niténan conto téks carita babad jeung aspék-aspékna.

· Murid milih jeung nangtukeun nu jadi tokoh carita babad nu aya patalina jeung unsur kasajarahan.

· Murid nyaritakeun deui eusi carita babad anu dibacana.

· Murid nalék ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana

· Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

· Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspék-aspék carita babad.

· Siswa memahami tentang kedudukan dan peranan tokoh-tokoh, hubungan

kausalitas antarperistiwa kesejarahan, pertautanan antara tokoh, peristiwa

dengan wilayah setempat.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

1. Téks baba/internét/média citak

2. Buku pedaran sajarah/carita babad

3. Kamus basa Sunda

4. Buku pakét basa Sunda

F. Penilaian (Ngajén)

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan & kelompok

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan jeung eusian bébas

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN MACA CARITA BABAD

Sasaran

Aspék

Kritéria

Basa

a. Lapal

Écés

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jéda, wirahma)

Ngoncrang

c. Adegan basa

Baku

d. Pilihan kecap

Keuna

Tékhik/gaya

a. Cara nyarita

Hadé

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 02

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik.

Kompetensi Dasar

10.3.2 Maca Puisi (Sajak)

Indikator

· Maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung “penjiwaan” nu merenah.

· Maca sajak kalayan tangtungan jeung “improvisasi” nu hadé.

· Maham kana téhnik maca sajak nu bener.

· Ngajén kana gaya babaturan waktu maca sajak.

· Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.

A. Tujuan Pembelajaran

Mampu berimprovisasi Kalayan wajar dina macakeun sajak

B. Matéri Pangajaran

Sajak

C. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan kompetensi, pendekatan kontekstual, dan pendekatan kompetisi

komunikatif

Metode Pembelajaran

· Metode Langsung

· Metode regepan

· Metode maca

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

D. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid neuleuman eusi sajak

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid ngaregepkeun nu maca sajak

· Murid maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung “penjiwaan” nu merenah.

· Murid maca sajak kalayan tangtungan jeung “improvisasi” nu hadé.

· Maham kana téhnik maca sajak nu bener.

· Ngajén kana gaya babaturan waktu maca sajak.

· Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid ngaapresiasi nu maca sajak tina CD.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid niténan deui conto macakeun sajak tina CD.

· Murid namgtukeun aspek-aspek nu kapanggih dina sajak.

· Murid ngadurenyomkeun ciri-ciri sajak jeung batur sakelas

· Murid mere tanggapan kana pintonan nu maca sajak tin CD.

· Murid bisa ngaragakeun cara maca sajak nu hade.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

- Téks sajak/internét/média citak

- Antologi sajak Sunda

- Kamus basa Sunda

- Buku pakét

F. Penilaian (Ngajén)

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN MACA SAJAK

Sasaran

Aspék

Kritéria

Basa

a. Lapal

Écés

b. Intonasi (lentong)

merenah

c. Randegan (jeda)

keuna

d. Wirahma

Keuna

Eusi

a. Ekspresi

Luyu

b. Imprtovisasi

Lengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tékhik/gaya

a. Cara nyarita

Hadé

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 03

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

A. NYARITA

10.2 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara nyaritakeun pangalaman, biantara, ngadongéng, sawala jeung paguneman.

Kompetensi Dasar

10.3.3 Maca Carita Pondok

Indikator

· Milih jejer nu katimbang penting atawa pikatajieun.

· Nyaritakeun kajadian nu kungsi kaalaman kalayan marélé.

· Bisa ngalarpkeun kalimah anu bener tur merenah..

· Nyarita kalayan tangtungan nu hadé.

· Ngajén tur ngoméan padika nyaritakeun pangalaman.

A. Tujuan Pembelajaran

Mampu membaca, memahami, menanggapi, dan menceritakan carita pondok atas

Berbagai aspek.

B. Matéri Pangajaran

Carita pondok

C. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode Tiori-Prakték

· Metode Langsung

· Metode Menyimak

· Metode Membaca

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

D. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid maca carita pondok (bisa dicontoan ku guru/salasaurang murid).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

- Guru menyuruh menanggapi carita pondok dan berbagai aspeknya.

- Guru bertanya tentang carita pondok dari berbagai aspek

- Guru menyuruh untuk mendiskusikan carita pondok yang sedang dibacanya dari berbagai aspek.

- Guru menyimpulkan tentang carita pondok.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid muka catetan ngeunaan carita pondok.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid maca carita pondok nu aya tina majalah

· Murid tanya jawabngeunaan hal-hal anu can dipikaharti.

· Murid nyatet hal-hal anu dianggap penting.

- Muris bagilir maca carita pondok.

- Murid ngelompok maham tur nere tanggapan kana eusi carita pondok

Jeung rupaning aspekna.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

- Buku Pelajaran Bahasa Sunda

· Wacana Carita Pondok

· Kamus Bahasa Sunda

F. Penilaian (Ngajén)

A. Jenis Tagihan:

- Tugas

- Individu

· Kelompok

B. Bentuk Instrumen:

- Lembar Kerja Siswa

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan, eusian bébas, patalékan lisan

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN MACA CARITA PONDOK

Sasaran

Aspék

Kritéria

Basa

a. Lapal

Écés

b. Intonasi (lentong)

merenah

c. Randegan (jeda)

keuna

d. Wirahma

Keuna

Eusi

a. Ekspresi

Luyu

b. Imprtovisasi

Lengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tékhik/gaya

a. Cara nyarita

Hadé

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 04

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/2

Alokasi waktu

: 3 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik.

Kompetensi Dasar

10.3.4 Maca warta tina média citak/éléktronik

Indikator

· Ngumpulkeun tur milih warta nu dianggap penting tur aktual tina média citak/éléktronik.

· Maca warta kalayan lapal, lentong, tekenan tur sora nu ngoncrang.

· Maluruh “informasi” penting tina warta nu dibaca.

· Niténan kalimah jeung kekecapan nu digunakeun dina karangan wangun warta.

· Ngajén tur ngoméntaran eusi warta nu dibaca ku sorangan jeung ku babaturan.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa maca warta tina media citak basa Sunda boh sacara langsung anu digalantangkeun di hareupeun guru atawa babaturan sakelas.

B. Matéri Pangajaran

Warta Basa Sunda

C. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode Ékléktik

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

D. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid maca warta (bisa tina téks anu dibawa guru/ sorangan).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid maca warta saurang-saurang/wawakil.

· Murid nalék ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina cara maca warta.

· Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid muka catetan ngeunaan cara maca warta.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid niténan deui conto téks warta jeung aspék-aspékna.

· Murid milih jejer warta tur ngamekarkeun jadi téks warta nu gembleng.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 3

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid muka catetan ngeunaan maca warta.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid niténan deui téks warta karanganana.

· Murid ngaropéa tur ngajén karangan teks warta meunang sorangan/babaturan.

· Murid nyaritakeun perkara kasalahan basa Sunda nu digunakeun dina teks warta karangan babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

- Téks warta tina media citak basa Sunda

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakét basa Sunda

F. Penilaian (Ngajén)

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan & kelompok

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan jeung eusian bébas

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN MACA WARTA

Sasaran

Aspék

Kritéria

Basa

a. Lapal

Écés

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jéda, wirahma)

Ngoncrang

c. Adegan basa

Baku

d. Pilihan kecap

Keuna

Eusi

a. Patalina eusi jeung jejer/judul

Luyu

b. Ngamekarkeun eusi

Lengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tékhik/gaya

a. Cara nyarita

Hadé

b. Pepeta

Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 05

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik.

Kompetensi Dasar

10.4.1 Nulis aksara Sunda atawa narjamahkeun

Indikator

· Milih téks nu rék disalin maké aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun

· Bisa nulis maké aksara Sunda/narjamahkeun maké basa Sunda nu bener tur merenah.

· Ngaropéa hasil tulisan babaturan.

· Apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.

· Ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis nu mangrupa narjamahkeun aksara Sunda.

B. Matéri Pangajaran

Nerjamahkeun Aksara Sunda

E. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode Ékléktik

- Métode tiori-prakték

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

F. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid milih wacana Basa Sunda (bisa tina téks anu dibawa guru/ sorangan).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

- Murid milih téks nu rék disalin maké aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun

- Murid bisa nulis maké aksara Sunda/narjamahkeun maké basa Sunda nu bener tur merenah.

- Murid bisa ngaropéa hasil tulisan babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid ngilo téks dongéng nu dibawana.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

-Murid apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.

- Murid bisa ngalarapkeun diftongisasi dina aksara sunda

- Murid bisa ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.

- Murid bisa nyieun kreatifitas mangrupa kaligrafi make aksara sunda.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

- Téks aksara Sunda/Latin

- Téks tarja-mahan/artikel/internét/média citak

- Kamus basa Sunda

- Buku pakét basa Sunda

F. Penilaian (Ngajén)

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan & kelompok

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan, patalékan lisan, eusian bébas

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN AKSARA SUNDA

Sasaran

Aspék

Kritéria

Stuktur Aksara

a. Wangun huruf

Bener

b. Diftongisasi

Merenah

c. Adegan kalimah

Baku

Eusi

a. Pamahaman eusi

Luyu

b. Ejahan

Baku

Ekspresi

Artistik

Hade

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 06

Satuan Pendidikan: SMA Negeri 1 Cianjur

Pangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Seméster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompeténsi

10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik.

Kompetensi Dasar

10.4.2 Nulis Rupaning Surat

Indikator

· Milih tur ngidéntifikasi struktur surat, setelah itu menulis conto bagaian-bagaian surat.

· Nulis suray kalayan basa nu nyopan.

· Macakeun surat dengan intonasi dan tampilan yang baik, nu séjénna ngaregepkeun.

· Ngabédakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda (upamana waé: resmi dan teu resmi).

· Maham fungsi katut tujuan ditulisna surat nu loba warna jeung wandana.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacar tinulis ku cara nyieun rupaning surat make basa Sunda.

B. Matéri Pangajaran

Surat

C. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung-Nurutan

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Résitasi

- Teknik Latihan

D. Léngkah-Léngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid nitenan rupa-rupa conto surat.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid nyusun raraga surat dumasar adegan nu geus baku.

· Murid nyusun surat kalayan maké basa Sunda nu bener tur merenah.

· Murid maca surat karangan sorangan/babatura kalayan lentong tur tangtungan nu payus.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

· Guru ngalaksanakeun apersépsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

· Guru nitah murid maca catetan ngeunaan serat sinerat.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

· Murid ngaregepkeun babaturan nu keur macakeun surat karanganana.

· Murid ngabédakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda sapopoé.

· Murid maham babagéan jeung warna surat dumasar pungsi katut tujuan ditulisna.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Postés.

- Ngajéntrékeun kagiatan satuluyna, kaasup méré papancén.

- Nutup kagiatan pangajaran.

É. Sumber & Bahan Pangajaran

- Téks surat/média citak/e-mail

- Buku antologi surat dina basa Sunda

- Kamus basa Sunda

- Buku pakét basa Sunda

F. Penilaian (Ngajén)

Ngajén dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, maké format niléy nu geus disadiakeun.

Wanda papancén: Pancén sorangan & kelompok

Wanda instrumén: pérformansi, format niténan, patalékan lisan, eusian bébas

Pangajén Prosés

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJÉN NULIS SURAT

Sasaran

Aspék

Kritéria

Basa Surat

a. Diksi

Merenah

b. Struktur kalimah/padalisan

Bener

Eusi Surat

a. Patalina eusi jeung jejer

Luyu

b. Ngamekarkeun eusi

Lengkap

Struktur Surat

a. Cara Nulis raraga surat

Bener

b. Ejahan

Baku

Kauninga ku

Cianjur, 7 Juli 2010

Kapala SMA Negeri 1 Cianjur,

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

DRS. H. GUN GUN GUSWANDI, M. Pd.

MOH. EDWIN A., S. Pd.

NIP 195708151984031005 NIP 196907271997021002

Form 12/ IK 7.1.1

Form 12/ IK 7.1.1

Form 12/ IK 7.1.1

Form 12/ IK 7.1.1

Form 12/ IK 7.1.1

Form 12/ IK 7.1.1