Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

8
RANCANGAN PERSEDIAAN MENGAJAR 1 Tarikh : 2 Februari 2012 Masa : 09.00-10.20 pagi Tingkatan : 4 ERT Bilangan pelajar : 25 orang Mata pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tajuk pelajaran : Pakaian Sub tajuk : Peralatan Jahitan Pemilihan, penggunaan dan penjagaan alatan dan bahan jahitan Objektif umum : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat menerangkan pemilihan , penggunaan dan penjagaan peralatan jahitan Objektif khusus : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: 1. mengkategorikan alatan jahitan mengikut kegunaannya dengan tepat 2. menyatakan sekurang-kurangnya lima kegunaan alatan jahitan dengan betul 3. menjelaskan ciri-ciri yang diutamakan semasa pemilihan alatan jahitan dengan betul 4. menjelaskan cara-cara penjagaan alatan jahitan dengan betul 5. bekerjasama menjalankan aktiviti pengajran dan pembelajaran Isi pelajaran : 1. Kategori alatan jahitan 2. Pemilihan, penggunaan dan penjagaan alatan jahitan mengikut kategori Nilai murni : Bekerjasama ABBM : Gambar, lembaran kerja dan papan putih Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari alatan jahitan semasa di tingkatan 1, 2 dan 3 Kaedah pengajaran : Koperatif dan soal jawab Cara penyampaian : Penerangan Langkah/ Masa Isi pelajaran Kaedah penyampaian

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

RANCANGAN PERSEDIAAN MENGAJAR 1

Tarikh : 2 Februari 2012Masa : 09.00-10.20 pagiTingkatan : 4 ERTBilangan pelajar : 25 orangMata pelajaran : Ekonomi Rumah TanggaTajuk pelajaran : PakaianSub tajuk : Peralatan Jahitan

Pemilihan, penggunaan dan penjagaan alatan dan bahan jahitan

Objektif umum : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapatmenerangkan pemilihan , penggunaan dan penjagaan peralatan jahitan

Objektif khusus : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:1. mengkategorikan alatan jahitan mengikut kegunaannya

dengan tepat2. menyatakan sekurang-kurangnya lima kegunaan

alatan jahitan dengan betul3. menjelaskan ciri-ciri yang diutamakan semasa

pemilihan alatan jahitan dengan betul4. menjelaskan cara-cara penjagaan alatan jahitan

dengan betul5. bekerjasama menjalankan aktiviti pengajran dan

pembelajaran

Isi pelajaran : 1. Kategori alatan jahitan 2. Pemilihan, penggunaan dan penjagaan alatan jahitan mengikut kategori

Nilai murni : BekerjasamaABBM : Gambar, lembaran kerja dan papan putihPengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari alatan jahitan semasa di tingkatan 1, 2 dan 3Kaedah pengajaran : Koperatif dan soal jawabCara penyampaian : Penerangan

Langkah/ Masa

Isi pelajaran Kaedah penyampaian

Set induksi(5 minit)

Guru menunjukkan video suasana di bengkel jahitan kepada pelajar dan bersoal jawab dengan pelajar(Rujuk:http://www.youtube.com/watch?v=elAPHeOxTNQ)Guru mengaitkan persoalan di atas dengan tajuk pembelajaran dan menyatakan objektif pelajaran hari ini

Langkah 1(10 minit)

Senarai alatan dan bahan jahitan:Pita ukur, pembaris lurus, pembaris sesiku, pembaris melengkung, roda surih, karbon

Sumbang saran1. Pelajar dikehendaki menyatakan nama-nama alatan

dan bahan jahitan yang diperlukan ketika menjalankan 2. Pelajar mencatatkan setiap jawapan di papan putih3. Guru menunjukkan alatan dan bahan jahitan untuk

meneguhkan jawapan pelajar

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

tukang jahit, kapur tukang jahit, gunting snipper, mesin jahit, jarum tangan, jarum peniti, threader, jidal, perentas, seterika dan papa seterika

Langkah 2(20 minit)

Kategori alatan jahitan:Alatan dan bahan jahitan boleh dikategorikan mengikut kegunaan:- alatan mengukur- alatan mendraf- alatan menanda- alatan mengunting- alatan menjahit- alatan menekan- alatan lain

Perbincangan kumpulan dan penyoalan:1. Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan2. Setiap kumpulan diminta membuat satu peta minda

untuk mengkategorikan alatan dan bahan jahitan mengikut kegunaannya berdasarkan contoh-contoh alatan.

3. Pelajar mempamerkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas

4. Hasil kerja kumpulan dinilai oleh guru5. Guru mengemukan beberapa soalan untuk

mencungkil pengetahuan pelajar (LAMPIRAN 1)

Langkah 3(20 minit)

Pengurusan alatanPengurusan setiap alatan dengan baik dari segi pemilihan, penggunaan dan penjagaan

Kuliah/ Penerangan1. Guru menerangkan tentang pengurusan alatan dan

bahan jahitan dari segi pemilihan. penggunaan dan penjagaan

2. Pelajar diminta mencatat maklumat-maklumat penting yang tidak terdapat dalam nota yang dibekalkan.

ABM: Slaid powerpoint (LAMPIRAN 3)Langkah 4(20 minit)

Latihan(Lampiran 3)

Latihan dan bimbingan1. Pelajar diberikan soalan latihan untuk mengukuhkan

ingat tentang pelajaran yang telah dipelajari2. Pelajar dipilih secara rawak untuk memberikan

jawapan yang telah diisi dengan bimbingan guru3. Pelajar dikehendaki menyemak dan membetulkan

jawapan masing-masing sekiranya berlaku kesilapanABM: Soalan latihan (LAMPIRAN 2)

Rumusan (5 minit)

Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada pelajar

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

Lampiran 1: Soalan dalam Langkah 2

Kategorikan alatan menjahit mengikut kegunaannya dengan betul. Lengkapkan peta minda yang disediakan di bawah

Alatan lain_________________________________

Alatan menjahit

____________________________________

Alatan menekan

_________________________________

_

Alatan menggunting_________________________________

___

Alatan menanda

_________________________________

_

Alatan mendraf

_________________________________

_

Alatan mengukur

_________________________________

ALATAN JAHITAN

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

Lampiran 2 ( Langkah 4- Latihan dan bimbingan)

Nama : ____________________ Tarikh : ________________

Penilaian : ____________________ Tingkatan : ________________

Bahagian A

Sediakan sepuluh (10) alaan dan bahan jahitan yang anda ketahui dalam ruang yang

disediakan di bawah ini

a) _________________________

b) _________________________

c) _________________________

d) _________________________

e) _________________________

f) _________________________

g) _________________________

h) _________________________

i) _________________________

j) _________________________

k) _________________________

Bahagian B

Tandakan / pada pernyataan yang benar dan X pada pernyataan yang salah

a) Seterika yang baik ialah jenis kombinasi kering dan wap

b) Kertas karbon tukang jahit dilipat dan disimpan di dalam kotak jahitan

c) Minyakkan mesin jahit dua atau tiga bulan sekali.

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

Bahagian C

Padankan alatan menjahit dengan pernyataan tentang kegunaan alatan jahitan. Tulis jawapan pada ruang yang disediakan

Alatan MenjahitJidal Kapur

tukang jahitJarum crewel

Pembaris sesiku

Mesin jahit Peretas

Kegunaan Jawapan

a) Untuk kerja menyulam

b) Memudahkan dan mempercepatkan kerja menjahit

c) Melindungi jari daripada tekanan pangkal jarum

ketika menjahit

d) Menanggalkan benang jelujur dan menetaskan

jahitan

e) Menandakan garisan bersudut tepat di kertas pola

atas fabrik

f) Memindahkan tanda daripada kertas pola ke atas

fabrik

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan

Lampiran 3 – Nota Penerangan Guru (Slaid Powerpoint)