Post on 05-Mar-2023
Rancangan Pelajaran
Tujuan Aspek Pertimbangan
Membanding beza Rancangan
Tahunan Mingguan dan
Harian
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN
SINOPSIS
Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan,
perkara yang perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan
rancangan pelajaran selaras dengan apa yang terdapat dalam
Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu Sekolah
Rendah. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran,
Sub tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan
apabila menulis rancangan pelajaran. Sub tajuk ketiga
membezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian.
HASIL PEMBELAJARANa. Menyatakan tujuan rancangan pelajaranb. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam
rancangan pelajaranc. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan
dan harian
KERANGKA TAJUK-TAJUK
1
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
KANDUNGAN ISI
1.1 Tujuan rancangan pelajaran1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancanganpelajaran1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian
1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran
Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal
tentang apa, bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang
diperlukan dalam pengajaran dan pembelajaran. Ia bertujuan
mengatur aktiviti pelajar dan guru yang merangkumi adunan
arahan, sumber, pendekatan, kaedah dan teknik dalam sesuatu
pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan
atau guru yang berpengalaman. Walau pun persediaan yang baik
bukanlah semestinya membuatkan pengajaran berjaya tetapi
jika tidak bersedia langsung menyebabkan pengajaran
terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna dan
2
Peringkat 1:Menghidupkan kelas untuk mula pembelajaranPendidikan Guru bermula
Peringkat 2:Pengajaran dengan cara yang betul seperti seorang guru meliputi kurikulum dan pengurusan bilik darjah
Latihan Guru permulaann
Peringkat 3: BelajarApa yang mereka belajar dan bagaimana saya boleh membantu mereka belajarSuatu masa kemudian
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGtiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur
rancangan pelajaran yang jelas adalah penting
Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk
guru dan pelajar
a. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaranberdasarkan kurikulum.
b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.
c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkanpelajar sibuk dengan aktiviti pembelajaran yangdisediakan bagi memastikan pemindahan pembelajaran yangbermakna berlaku dan tiada masalah kawalan kelas.
d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terusberlaku walau dengan guru ganti yang berlainan.
e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkanpencapaian pelajar.
Aktiviti 1 : Teliti rajah 1, 2 dan 3 seterusnya
lengkapkan latihan 1 .
PEMBANGUNAN GURU
3
Mantap pengalaman dari, atau jangkaan tentang, taksiran
Apa ganjaran? kuasa, pengaruh, kawalan ke atas pelajarPerasaan yang mantap ke arah penilaian dan kerja
Pengetahuan Substantif
PengetahuanKosmetik
Fokus kepada Gred
Fokus kepada bahan
Pembelajaran asas
Pembelajaran Mendalam
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Rajah 1 : Perkembangan seorang guru
Rajah 2 :Penilaian Dan Pembelajaran
4
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1) Untuk membuat guru sedar tentang matlamat dan
bahasa kandungan pelajaran.
2) Untuk membantu guru membezakan pelbagai peringkat
pelajaran dan untuk melihat hubungan antara mereka
supaya pelajaran boleh bergerak dengan lancar dari
satu peringkat ke peringkat yang lain.
3) Perancangan pelajaran yang betul memberikan peluang
guru untuk menjangka masalah yang mungkin timbul
di dalam kelas supaya mereka boleh bersedia dengan
beberapa penyelesaian yang mungkin atau pilihan lain
untuk pelajaran.
4) Perancangan Pelajaran memberikan guru, terutamanya
orang baru, keyakinan di dalam kelas.
5) Guru juga menjadi sedar tentang alat bantu mengajar
yang diperlukan untuk pelajaran.\Perancangan
Pelajaran membantu guru-guru untuk berfikir tentang
nilai relatif aktiviti-aktiviti yang berbeza dan berapa
banyak masa yang perlu digunakan ke atas mereka.
Guru kemudiannya melihat untuk menghakimi
peringkat pengajaran dan fasa dengan ketepatan yang
lebih tinggi.
6) Rancangan, dengan komen dan pembetulan guru,
menyediakan rujukan yang berguna, menjimatkan
masa apabila guru seterusnya merancang pelajaran
yang sama.
7) Perancangan Pelajaran adalah satu amalan yang baik
dan tanda profesionalisme.
Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran
5
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Latihan 1
a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan
pelajaran anda sebagai seorang guru sainsTahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan PelajaranTahap 1
Tahap 2
Tahap 3
b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya
pembelajaran
yang mendalam berlaku kepada pelajar.
c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakan rancangan
pelajaran.
1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam RancanganPelajaran
6
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGAntara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan
rancangan pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran
apa yang hendak disampaikan membentuk matlamat sesuatu
rancangan pelajaran. Seterusnya bagi pengajaran dan
pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan
Pelajaran Sains
Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu
dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan pelajaran
ialah :
a. Tajuk: Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian
sukatan pelajaran dan buku teks.
b. Matlamat: Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil
pembelajaran yang eksplisit dan boleh diukur.
c. Isi Kandungan: Isi kandungan dan skop serta
kedalamannya serta organisasi urutan isi yang perlu
dicapai.
d. Aktiviti pembelajaran: Aktiviti yang pelbagai, menarik,
bermotivasi ”hands on” dan ”mind o” serta mengambil kira
perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah,
pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.
7
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
e. Bahan Bantu Mengajar: Senaraikan bahan yang diperlukan
untuk guru dan pelajar
f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau
projek tertentu untuk menilai pembelajaran pelajar.
g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan
kecil atau kumpulan besar
Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan
dan aspek yang perlu dipertimbangkan apabila merancang
rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.
Dalam mengajar pelajar bagaimana untuk membangunkan rancangan pelajaran, berikut adalah kesilapan pelajar yang telah saya perhatikan bahawa paling sering dibuat:
1. Objektif pengajaran tidak menyatakan apa yang pelajar sebenarnya akan buat yang boleh diperhatikan. Ingat, objektif adalah penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk membuat kesimpulan tentang pembelajaran. Penulisan objektif teruk membawa kepada kesimpulan yang silap.
2. Penilaian pengajaran terputus dari tingkah laku yang ditunjukkandalam objektif. Satu taksiran dalam rancangan pengajaran hanyapenerangan bagaimana guru akan menentukan sama ada objektif telahdicapai. Ia mesti berdasarkan tingkah laku pelajar yang sama yangdinyatakan dalam objektif. Tingkah laku murid yang tidak sempurna perludisedari oleh guru.
3. Bahan-bahan yang dinyatakan dalam pelajaran adalah terkeluar dariaktiviti pembelajaran sebenar yang digambarkan. Ini bermakna menyimpansenarai bahan tidak selaras dengan apa yang sebenarnya anda merancanguntuk melakukan. Bahan yang disediakan digunakan oleh guru beberapaminit sahaja. Penggunaan bahan yang tidak selaras dengan objektif
8
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
pengajaran dan hanya guru berinteraksi dengan bahan adalah bukan suatukebaikan!
4. Arahan guru tidak selaras dengan tahap pembelajaran pelajarKeberkesanan pengajaran adalah satu ukuran yang bermakna dilakukandengan jumlah usaha guru memberi arahan pembelajaran pada pelajartertentu. Dengan begitu banyak yang perlu dipelajari, ia harus jelas bahawakeberkesanan arahan pengajaran adalah penting dalam situasi semasapembelajaran pelajar.
5. Aktiviti pelajar yang diperihalkan dalam rancangan pengajaran tidakmenyumbang secara langsung dan cara berkesan kepada objektif pelajaran.Pelajar anda terlibat dalam aktiviti-aktiviti hanya untuk memastikan merekasibuk. Apa sahaja yang dibuat oleh pelajar anda tidak perlu menyumbangsecara langsung untuk mereka mencapai objektif pengajaran?
Satu rancangan pengajaran yang mengandungi satu atau lebih daripadakesilapan-kesilapan ini perlu memikirkan semula dan semakan.
Latihan 2 : Lengkapkan jadual dibawah untuk membantu andamembangunkan rancangan pelajaran yang berkesan danmengelakkan lima kesilapan biasa.
Perkara Kesilapan Aspek Yang Sepatut diPertimbangkan
Objektif
Penilaian Pelajaran
Bahan Pengajaran
Bahasa Arahan
9
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Aktiviti Pelajar
1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan Harian
Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu
rancangan tahunan, mingguan dan harian
Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya
ialah
a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan
setiap semester (19 - 23 minggu)
b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil
pembelajaran dan rangka masa yang diperuntukkan
c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan
strategi pembelajaran untuk setiap objektif
pembelajaran
d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah
pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan tahunan mengandungi
1) Semester
2) Bilangan Minggu
3) Topik
10
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
4) Objektif Pembelajaran
5) Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
6) Hasil Pembelajaran
7) Nota/Catatan/Kosa kata
Contoh Rancangan Tahunan
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities
Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from ababy to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importanceofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.
benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena–fenomena alam
Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama
seminggu dan jika guru tiada guru ganti boleh mengajar
pelajaran pada hari tersebut Ianya mengandungi:
1) Minggu, mata pelajaran dan kelas
2) Hari/masa
3) Tajuk/Objektif pembelajaran
4) Hasil Pembelajaran/Kemahiran
5) Strategi
6) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Contoh rancangan mingguan ringkas
Masa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis
11
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG1 Experimen Ujian Latihan Aktiviti
luar kelas
Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci
untuk masa tertentu. Umumnya ia mengandungi
1) Tarikh
2) Masa
3) Kelas
4) Bilangan Pelajar
5) Mata Pelajaran
6) Tajuk/
7) Hasil Pembelajaran
8) Pengetahuan Sedia ada
9) Kemahiran Proses Sains
10) Nilai Murni
11) Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
12) Langkah
- Set Induksi
- Perkembangan
- Penutup
Aktiviti 3 :
Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah
Rendah. Pilih satu antara HSP tahun satu hingga 6. Rancang
dan tulis satu rancangan tahunan seterusnya pilih satu
rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut
12
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGbincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran
harian.
Latihan 3
Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah
perkataan membanding bezakan rancangan pelajaran tahunan,
mingguan dan harian
Tahap Matlamat perancangan Bentuk/Penyusunanperancangan
Rancangan pelajaran tahunan
1. Menjelaskan kandunganuntuk minggu 38-42
2. Menentukan jadual mingguan bagi setiap semester.
1. Mengesahkan sukatan bagi satu tahun
2. Jadual mingguansesuai dengan strategi aktiviti dan tempoh masa
Rancangan pelajaran mingguan
1. Menyusun aktiviti-aktiviti untuk satu minggu.
2. Mengubah aktiviti lain berdasarkan kepada takwim sekolah.
3. Mengekalkan perjalanan aktiviti secara berterusan.
1. Namakan aktiviti dan jangka masa.
2. Sumber pengajaran dan pembelajaran yang diperlukan.
Rancangan pelajaran harian
1. Menentukan langkah-langkah bagi setiap aktiviti
2. Cadangan penggunaan masa untuk pengajarandan pembelajaran
1. Peruntukan masaberdasarkan kepada langkah pengajaran dan pembelajaran.
2. Penyediaan
13
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
dengan jelas. bahan-bahan danpenilaian diperlukan.
Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan
simpan didalam folio anda sebagai bukti
14
Objektif Pelajaran
Hasil Pembelajaran
Ciri-ciri hasil pelajaran yang
baik
Kata kerja dalam Huraian Sukatan Sekolah Rendah
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
TAJUK 2 OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN
Menyenaraikan perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
Menyatakan objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
Menghuraikan ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
KERANGKA TAJUK-TAJUK
15
SINOPSIS
Tajuk dua menerangkan tentang objektif, hasil, dan ciri-ciri
hasil pengajaran dan pembelajaran yang baik. Secara
tradisinya guru menyediakan pengetahuan dan aktiviti kepada
pelajar. Pelajar kemudiannya belajar dan memberi respon
kepada guru samada semasa penyoalan atau lain-lain. Dalam
setiap pengajaran penulisan objektif yang spesifik adalah
penting untuk menyukat samada isi kandungan, proses dan
kemahiran dapat dicapai semasa proses pembelajaran pelajar.
Penilaian dibuat samada objektif tercapai atau tidak.
Objektif Pelajaran
Hasil Pembelajaran
Ciri-ciri hasil pelajaran yang
baik
Kata kerja dalam Huraian Sukatan Sekolah Rendah
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
KANDUNGAN ISI
1.1Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
1.2Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
1.3Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
1.1 Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
1.1.1 Makna objektif
Makna objektif ialah berasaskan kenyataan iaitu fakta
sebenar. Objektif pengajaran merupakan suatu pernyataan yang
telah ditentukan yang perlu dicapai oleh pelajar mengikut
tahap-tahap tertentu. Melibatkan apa sahaja yang dipelajari
dan dikuasai yang meliputi : pengetahuan,kemahiran,
perubahan tingkahlaku, sikap, perangai dsb. Harus boleh
diukur dan dilakukan oleh pelajar setelah mengikuti sesuatu
unit pengajaran dan pembelajaran.
16
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1.1.2 Perspektif Objektif
Objektif pengajaran boleh dilihat daripada 3 perspektif
penting:
a. Perspektif Guru
Objektif pengajaran memberikan rangka tindakan untuk proses
pengajaran yang dipertanggungjawapkan kepadanya. Dengan
adanya objektif pengajaran, guru dapat menilai sama ada
matlamat pengajarannya tercapai atau sebaliknya. Guru akan
merasa berpuas hati jika objektif pengajaranya tercapai.
Andainya objektif tidak tercapai ia mungkin telah disebabkan
oleh beberapa hal seperti
i. Objektif itu terlalu tinggi dan tidak sesuai dengan
kebolehan murid-murid. ii. Pengetahuan sedia murid-murid
kurang untuk membolehkan mereka mengikuti pelajaran
berkenaan.
iii. Kaedah mengajar guru itu tidak sesuai.
Objektif pengajaran dapat membantu dalam merancang dan
melaksanakan p&p dengan cara yang sistematik dan berkesan.
Seperti dalam perkara:
i. Menentukan strategi pengajaran.
17
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
ii. Mengenal pasti bahan-bahan pengajaran.
iii. Menentukan tugasan & aktiviti yang hendak
dijalankan.
Iv Menganggarkan bentuk penilaian.
v. Menentukan masa & ruang.
vi. Menganggarkan kadar pencapaian pelajar.
b. Perspektif Pelajar
Objektif pengajaran memberi maklumat jangkaan terhadap
apa yang telah dipelajari pelajar.
c. Perspektif Pentadbir
Objektif pengajaran berfungsi untuk menyemak sama ada
guru telah menjalankan proses pengajaran seperti yang
tercatat dalam sukatan pelajaran dan rancangan mengajar.
1.1.4 Kriteria Memilih Objektif
Penentuan sama ada objektif yang dipilih adalah
mencukupi, boleh disemak dengan membuat pertanyaan
berikut:
18
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
a. Kesempurnaan
Adakah semua objektif merangkumi kehendak hasil
penting KBSR (Kurikulum Baru Sekolah Rendah) atau
KSSR ( Kurikulum Standard Sekolah Rendah ) atau PBS
( Pentaksiran Berasaskan Sekolah )?
Kesesuaian adakah objektif memenuhi hasrat sekolah
Harmoni Adakah objektif berharmoni dengan prinsip-
prinsip pembelajaran?
Pragmatik Adakah objektif setaraf (realistik) dengan
kebolehan pelajar, kemudahan dan masa ?
1.1.5 Objektif Am Dan Khusus
Objektif am ialah hasil pengajaran yang dikehendaki meliputi
satu set (kumpulan) kemahiran dalam sesuatu tempoh masa.
Contoh : Murid mempercayai bahawa jirim mempunyai jisim
Objektif khusus pembelajaran ialah hasil pembelajaran
pelajar yang khusus dan boleh diperhatikan. Ia adalah
pecahan kepada ciri-ciri objektif am. Objektif khusus ini
adalah objektif-objektif yang menerangkan prestasi pelajar
atau murid yang dikehendaki. Contoh: Murid dapat menuliskan
dan melukis tiga keadaan jirim iaitu pepejal, cecair dan
gas.
19
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGHasil pembelajaran adalah satu set tingkahlaku atau
kemahiran yang dapat dikuasai dan dilaksanakan oleh pelajarsebagai hasil daripada pengalaman mereka menjalani kursus, tempoh
kelas, atau kurikulum. Sebagai contoh, pada akhir topik ini anda harus
dapat memperihalkan istilah hasil pembelajaran.
Aktiviti 1
Hasil-hasil pembelajaran yang hendak dicapai dipanggil
objektif. Ianya hendaklah diketahui oleh dengan jelas guru
dan murid. Bandingkan kedua-dua kaedah tradisional dan
sistematik dalam sesuatu perancangan sesuatu kursus SCE 3108
contohnya.
Kaedah tradisional:
1. Tentukan bahan bagi kursus ini sepatutnya diliputi
2. Pilih buku tek dan/atau pilih bacaan untuk kursus.
3. Bahagikan bacaan dalam unit-unit yang sepadan dengan bilangan
minggu dalam semester
4. Tentukan berapa banyak tugasan kerja rumah dan kertas yang
anda perlukan
5. Tentukan berapa banyak kuiz dan peperiksaan yang anda akan
berikan
6. Rizabkan buku-buku dan bahan lain
7. Tulis sukatan pelajaran
20
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
8. Sediakan pengajaran bersesuaian dengan kelas
berkenaan.
Kaedah sistematik
1. Tentukan hasil pembelajaran kursus ini.
2. Pilih strategi dan kaedah yang membolehkan pelajar
mencapai hasil
3. Memutuskan bagaimana anda akan mengukur hasil pencapaian
pelajar.
4. Pilih tek dan bacaan berdasarkan hasil pembelajaran.
5. Bahagikan kursus ke dalam unit-unit logik berdasarkan
hasil pembelajaran.
6. Membangunkan sukatan pelajaran yang memberitahu pelajar apa
yang mereka perlu lakukan untuk mencapai hasil.
Berdasar aktiviti 1, huraikan mengapakah anda perlu menulis hasil pembelajaran?
Hasil pembelajaran selari dengan hipotesis dalam eksperimen saintifik
atau matlamat tertentu dalam peruntukan. Semua perkara-perkara ini
memandu apa yang anda lakukan. Seorang saintis yang baik tidak
akan memasuki makmal dan memulakan eksperimen tanpa matlamat
dalam fikiran, dan tiada agensi yang akan memberikan peruntukan
kepada cadangan tanpa tujuan tertentu
Nota: Apabila cuba untuk berfikir tentang hasil pembelajaran anda,
berfikir tentang apa yang anda mahu pelajar anda mampu lakukan
atau tahu 1 tahun selepas kursus selesai dan lebih 5 tahun selepas
kursus berakhir.
21
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGHasil pembelajaran untuk kedua-dua guru dan murid. Hasil
membimbing pengajar dari segi apa yang perlu dicapai. Dalam cara
yang sama, hasil membimbing pelajar apa yang mereka sepatutnya
belajar. Hasil ini perlu ada dalam sukatan pelajaran, perlu
dibentangkan sebelum setiap sesi kelas, dan mahupun dimasukkan
setiap sebelum peperiksaan.
Aktiviti 2 :
Dalam kumpulan anda dikehendaki mempunyai 1,Huraian Sukatan
Pelajaran (HSP) Sains KBSM atau KSSR samada dari tahun 1
hingga tahun 6. Teliti objektif pembelajaran dan hasil
pembelajaran. Senaraikan lima perbezaan antara hasil
pembelajaran dan objektif pembelajaran berdasarkan HSP
tersebut.
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities
Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see a round them:a) growth of human from ababy to an adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importanceofscience in everyday life,name some careers in sciencesuch as:a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples students have learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.
benefit –faedahcareer –kerjayadiscuss –bincangkaneducator –pendidikimportance –kepentinganprofessional –profesionalrelated –berkaitanrole play –main peranantalks –ceramahnatural phenomena –fenomena alam
1.2 Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
22
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGAnda telah meneliti HSP dalam aktiviti 2 di atas, teliti
juga bahagian hadapan nya anda akan dapati KBSR
memperkukuhkan unsur-unsur pengetahuan, kemahiran, nilai
murni demi melahirkan insan yang bersifat kesepaduan dari
segi intelek, rohani, emosi dan jasmani. KSSR pula
menyediakan murid agar mampu berfungsi secara efektif di
masa akan datang. Penilaian berasaskan sekolah (PBS) pula
ialah proses mendapatkan maklumat tentang sejauh mana murid
tahu, faham dan boleh buat atau telah menguasai apa yang
dipelajari berdasarkan pernyataan standard prestasi yang
ditetapkan mengikut tahap-tahap pencapaian seperti yang
dihasratkan dalam dokumen kurikulum
Hasil Pembelajaran Dapat Dikenal Pasti Dalam Huraian Sukatan Pelajaran
1. Guru boleh mengenal pasti hasil pembelajaran khusus
yang terkandung di bawah pelbagai lajur seperti:
a. Objektif atau Objektif Khusus
b. Huraian atau Huraian Kandungan
c. Kemahiran, Kemahiran Saintifik, atau Kemahiran
Berfikir
d. Aktiviti atau Kegiatan
e. Nilai
f. Unsur Patriotisme
g. Catatan
23
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
2. Guru harus membezakan hasil pembelajaran yang khusus
daripada yang umum dalam bidang kognitif, afektif dan
psikomotor
3. Sekiranya hasil pembelajaran itu telah dinyatakan
secara umum, guru boleh menyatakannya semula secara
khusus dengan panduan yang diberi.
Objektif mata pelajaran sains dicapai dengan memberi peluang
kepada murid untuk:
1. Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan
konsep sains bagi membantu mereka memahami diri sendiri dan
alam sekeliling.
2.Memperkembangkan kemahiran berfikir bagi meningkatkan daya
intelek.
3.Memperkembangkan kemahiran dan sikap saintifik secara
inkuairi.
4.Meningkatkan minat semulajadi terhadap alam sekeliling.
5.Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan
bertanggungjawab.
6.Menangani sumbangan inovasi terkini dalam sains dan
teknologi
7.Mengamalkan nilai murni dan sikap saintifik dalam
kehidupan harian.
Teliti pula contoh dibawah.
24
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Contoh HSP Sains KBSR: Tahun 4
Jadual 1Objektif Pencapaian Cadangan Pengalaman
PengajaranObjektif Umum Objektif Khusus2. Memahami bahawa sifat fizikal dan ciri haiwan dan tumbuhan boleh digunakan untuk mengkelaskan kehidupan
2.1 Mengenal sifat-sifat fizikal yang boleh dilihat pada haiwan
2.2 Membezakan haiwan mengikut sifat-sifat fizikalyang dikenal pasti
Memerhati sifat-sifat fizikal yang terdapat pada haiwan
Mengkelaskan haiwan mengikut sifat fizikal seperti berlulu, bersisik, berkaki, berkepak dan bercengkerang
1. Satu contoh HS{ dalam bidang "Alam kehidupan" di beri dalam Jadual 1.
2. Hasil pembelajaran umum dinyatakan di bawah lajur objektif umum
3. Hasil pembelajaran khusus yang mesti dikuasai dinyatakan di bawah lajur objektif khusus.
Jadual 2: Jenis Pernyataan dalam P&P
Pernyataan Jenis
a. Benda hidup boleh bergerak,
makan, bernafas, merespons
Isi kandungan
25
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
kepada stimuli
b. Untuk menambahkan pengetahuan
pelajar tentang sifat benda
hidupProses pengajaran
c. Memperoleh pengetahuan tentang
sifat benda hidup Proses pembelajaran
d. Memahami sifat benda hidup Hasil pembelajaran
umum
e. Menghuraikan sifat benda hidup Hasil pembelajaran
khusus
Pernyataan 'a' hanya menyatakan isi kandungan dan tidak
menyatakan sama ada pelajar harus menyenaraikan,mengenal
pasti atau menghuraikan sifat benda hidup.
Pernyataan 'b' bermaksud guru dan bukan pelajar yang akan
menambahkanpengetahuan mengenai sifat benda hidup dan
pernyataan ini merupakan proses pengajaran
Pernyataan 'c' bermakna pelajar memperolehi pengetahuan dan
pernyataan ini merupakan proses pembelajaran dan bukan hasil
pembelajaran.
Pernyataan 'd' bermaksud pelajar dapat memahami dan
pernyataan ini adalah hasil pembelajaran umum dan bukan
26
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkhusus kerana "memahami sifat benda hidup" melibatkan
pelbagai hasil pembelajaran khusus seperti:
Menyatakan sifat benda hidup
Mengenal pasti sifat benda hidup
Menerangkan sifat benda hidup
Memberi contoh benda hidup
Membezakan benda hidup dan benda bukan hidup
Mengkelaskan benda ke dalam kumpulan benda hidup dan benda
bukan hidup
Pernyataan 'e' bermakna pelajar menghuraikan dan pernyataan
ini merupakan hasil pembelajaran khusus. Dalam pembelajaran
guru harus menentukan hasil pembelajaran khusus kerana mudah
dinilai. Di sekolah rendah, guru boleh menyatakan hasil
pembelajaran yang umum dengan berfokuskan kepada beberapa
hasil pembelajaran khusus.
Aktiviti4 : Pilih satu topik dalam HSP. Senaraikan kata
kerja yang terdapat dalam objektif . Kategorikan samada
a. ia eksplisit atau implisit.
b. objektif umum atau khusus
27
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGc. isi kandungan
d. proses pengajaran
e. proses pembelajaran.
1.3 Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh
pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu
selepas sesuatu perkara diajar.
Pengalaman pembelajaran yang diberi dalam proses pengajaran
dan pembelajaran bukanlah hasil pembelajaran tetapi hanya
merupakan cara untuk mencapai hasil pembelajaran.
Isi kandungan, kaedah mengajar dan bahan pengajaran dalam
proses pengajaran merupakan alat atau cara untuk mencapai
hasil pembelajaran.
Komponen-komponen dalam hasil pembelajaran ialah,
a. Isi pelajaran
b. Tingkah laku (kata kerja)
28
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGc. Kriteria
d. Syarat
Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar
dapat mengukur ( kata kerja ) isipadu ( isi pelajaran )
bendalir dengan menggunakan silinder penyukat. ( Kriteria )
Komponen lain dalam hasil pembelajaran ialah A audiance B
behaviour C content D degree S situation
Contoh, di akhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar
dapat (A) mengukur (B) lima jenis (D) isipadu bendalir yang
berlainan (C) dengan menggunakan silinder penyukat semasa
menjalankan eksperimen (S)
Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik mengandungi semua
komponen tersebut.
Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Nyatakan 5 hasil
pembelajaran yang baik yang mengandungi komponen-komponen
yang dinyatakan.
Penentuan hasil pembelajaran atau objektif khusus hendaklah
diterangkan dalam bentuk hasil pembelajaran di akhir kelas.
Kaedah yang baik ialah dengan cara: Terangkan objektif am
Terangkan beberapa objektif yang khusus yang mewakili satu-
satu objektif am tadi. Objektif khusus ini perlu
dirumuskan dan ditulis secara spesifik. Spesifik ertinya
khusus. Khusus disini bermaksud satu. Jadi satu objektif
29
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkhusus hanya mengandungi satu pola tingkah laku atau
pernyataan.
Contoh: “ Murid mengetahui besi berkarat dan menjalankan
eksperimen” Contoh objektif di atas tidak khusus, kerana ada
dua pola tingkah laku yang terkandung di dalamnya, iaitu (i)
jenis logam iaitu besi dan (ii) syarat pengaratan berlaku.
Objektif khusus di atas perlu dijadikan dua: Murid dapat
menyenaraikan bahan logam yang boleh berkarat iaitu besi dan
dapat menjalankan eksperimen bagaimana syarat pengaratan
berlaku.
Objektif khusus perlu ditulis dengan jelas dan nyata . Jelas
dan nyata disini bermaksud boleh diukur dan diperhatikan
(dilihat) Elakkan daripada menggunakan perkataan yang
abstrak, implisit (terselindung atau tidak jelas) yang tidak
dapat dilihat, diukur dan sukar dinilai. Contoh istilah
atau kata kerja yang dapat digunakan dalam menulis objektif
yang jelas: Menulis ; murid dapat menuliskan ... .........
Menyebut ; murid dapat menyebutkan ...... Memilih ; murid
dapat memilih ......... Mendemonstrasikan ;murid dapat
mendemonstrasikan ....
Ralph Tyle dan Gange, menyatakan tiga sebab mengapa objektif
pengajaran perlu ditulis dengan jelas: Objektif yang jelas
dapat membimbing dalam proses pengajaran dan pembelajaran .
Objektif yang jelas dan teliti itu akan membantu guru
merencanakan langkah-langkah yang akan dilakukan murid dalam30
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGmencapai tujuan itu, begitu juga dalam pengajaran guru.
Membantu guru dalam menyiapkan tindakan penilaian. Agar
murid dapat menyiapkan dirinya sendiri. Oleh itu objektif
perlu diketahui oleh murid sebelum pengajaran bermula,
supaya murid dapat menyiapkan dirinya sebaiknya dalam
mencapai tujuan itu.
Objektif hendaklah ditulis dengan terang dan ringkas (tidak
perlu menggunakan bahasa berbunga ). Objektif bagi sesuatu
pelajaran hendaklah realistik dan sesuai dengan peringkat
umur murid yang ditujukan. Sekiranya objektif terlalu tinggi
untuk peringkat umur murid berkenaan, maka objektif itu
tidak dapat dicapai dalam pengajaran. Sebaliknya, jika
objektif terlalu rendah, maka pelajaran tersebut tidak
mencabar kebolehan murid-murid dan akan menjemukan.
Penetapan dan penulisan objektif hendaklah tepat dan
sempurna supaya boleh dijadikan panduan yang berguna untuk
proses penilaian. Soalan ujian hendaklah berdasarkan
objektif khusus pengajaran.
Pada kebiasaannya dalam pembentukan objektif atau jenis
hasil pembelajaran yang perlu ditunjukkan bergantung kepada
beberapa domain atau bidang yang diberi penekanan. Terdapat
tiga (3) domain dalam aktiviti pendidikan, iaitu : Domain
kognitif Melibatkan perkembangan kemahiran kebolehan intelek
murid Domain afektif – Melibatkan perkembangan sikap dan
31
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnilai murid Domain psikomotor – Melibatkan perkembangan
kemahiran dan kebolehan fizikal atau otot.
Aktiviti 5 : Pilih satu topik dalam HSP. Kategorikan hasil
pembelajaran Kategorikan hasil pembelajaran berdasarkan 3
domain yang dinyatakan.
TAJUK 3 PENULISAN OBJEKTIF DAN HASIL PEMBELAJARANSINOPSIS
Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan oleh
pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat sesuatu
selepas sesuatu perkara diajar. Penentuan hasil
pembelajaran penting untuk mengetahui apa yang perlu
dikuasai oleh pelajar, memberi tumpuan kepada
penguasaannya,merancang kaedah-kaedah mengajar; dan membina
32
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
ujian formatif dan sumatif
Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk, bidang,
dan aras. Hasil pembelajaran dalam bidang kognitif
menegaskan hasil intelek dan boleh dikategorikan mengikut
Taksonomi Bloom seperti pengetahuan, kefahaman, aplikasi,
analisis, sintesis dan penilaian.
Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan hasil
rohani dan emosi termasuk sikap dan nilai dan perlu
diserapkan walaupun susah untuk dinilai dalam jangkamasa
yang pendek.
Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan
kemahiran gerakanGuru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen
kurikulum khasnya huraian sukatan pelajaran.
HASIL PEMBELAJARAN
Menghasilkan Penulisan Objektif dan Hasil Pembelajaran
Berdasarkan Domain kognitif, Domain psikomotor dan Domain
afektif
33
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
KERANGKA TAJUK
KANDUNGAN ISI
1.1Penulisan Hasil Pembelajaran1.2 Domain Kognitif1.3Domain Psikomotor1.4Domain Afektif
1.1 Penulisan Hasil Pembelajaran
Penulisan hasil boleh jadi mencabar. Hasil dinyatakan dari segi
tingkah laku diukur dan / atau dilihat (petunjuk: tanya diri anda
bagaimana anda akan menguji hasil).
Sebagai contoh, jika hasilnya ialah:
Pelajar dapat mengetahui proses fotosintesis..
Bagaimana ini boleh dinilai? Hasil yang tidak nyata untuk
diukur kerana ia adalah sangat luas dan kabur. Hasil yang lebih
baik seperti:
Pelajar dapat memperihalkan proses fotosintesi.
34
DOMAIN KOGNITIF
DOMAIN PSIKOMOTOR
DOMAIN AFEKTIF
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
Pelajar dapat membuat ringkasan dalam nota cara proses
fotosintesis berlaku.
Pelajar dapat menyatakan faktor-foktor yang
mempengaruhi proses fotosintesis.
Hasil ini boleh diukur. Bagaimana anda akan menguji jika pelajar tahu
faktor-faktor yang mempengaruhi fotosintesis? Soalan penilaian boleh
jadi:
Perihalkan faktor utama yang membolehkan fotosintesis
berlaku?
Pembelajaran tidak semestinya dikhaskan sama ada dalam
bidang kogni, afektif atau psikomotor. Ketiga-tiga domain
itu sepatutnya dikembangkan serentak. Akan tetapi para guru
mesti memilih bidang yang patut diutamakan apabila
menentukan peringkat kesanggupan pembelajaran.
Prosedur-prosedur berikut boleh dijadikan garis panduan
untuk menulis kenyataan objektif.
a.Tentukan perlakuan yang boleh diterima sebagai bukti yang
pelajar telah mencapai objektif. Apa yang harus dilakukan
oleh pelajar untuk menunjukkan yang ia telah mencapai
objektif ? Harus dikemukakan, Misalnya jika kenyataan
objektif itu ditulis sebagai pelajar boleh mengenalpasti cara
menyelesaikan masalah pencemaran. Maka ianya hendaklah
ditafsirkan yang perlakuan yang diharapkan dari pelajar
ialah cara penyelesaian masalah dan bukan masalah pencemaran
35
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGatau punca masalah pencemaran. Jika guru mahukan pelajar
menyenaraikan punca masalah, objektif hendaklah dinyatakan
berasingan. Lebih terperinci objektif , maka lebih jelas
tujuan guru itu.
b.Nyatakan keadaan di mana perlakuan yang dihajatkan diduga
boleh berlaku. Dengan membuat kenyataan objektif seperti
pelajar boleh mengkaji dan membina model keadaan jirim mungkin tidak
lengkap . Apakah jenis model jirim yang perlu pelajar bina
atau guru mementingkan jawapan sahaja iaitu pepejal, cecair
dan gas tanpa pelajar mengkaji keadaan jirim dalam
eksperimen. Objektif mungkin akan lebih lengkap dengan
menulis, pelajar boleh :
i.menjalankan ekperimen untuk mengenalpasti proses-proses yang terlibat
dalam perubahan tiga jenis jirim.
ii. membina tiga model jirim .
3. Menentukan aras perlakuan yang boleh diterima sebagai
pencapaian objektif ( kriteria ) . Adalah mustahak bagi guru
menyatakan sejauh mana taraf perlakuan itu patut dilakukan.
Taraf perlakuan ini boleh dinyatakan dengan cara menentukan
had masa atau jumlah minimum jawapan yang betul patut
diperolehi oleh pelajar contoh:menulis 5 dari 6 proses yang
terlibat dalam perubahan jirim semasa menjalankan
eksperimen. Dengan objektif yang jelas guru dan pelajar
36
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGboleh menumpukan usaha mereka kepada aktiviti-aktiviti yang
bersabit.
Aktiviti 1 : Tuliskan 5 hasil pembelajaran berdasarkan
Huraian Sukatan Pelajaran Anda dan mengambil kira prosedur
di atas.
Tiga jenis pembelajaran
Taksonomi Bloom (1956) mengklasifikasikan pembelajarankepada domain kognitif, afektif dan psikomotor.
Kognitif: kemahiran intelektual (Pengetahuan) Afektif: perkembangan perasaan dan emosi (Sikap) Psikomotor: kemahiran fizikal (Kemahiran)
Domain boleh dianggap sebagai kategori. Taksonomi tingkah lakupembelajaran ini boleh dianggap sebagai "matlamat prosespembelajaran." Maka, pada akhir pembelajaran, pelajar sepatutnyamemperoleh kemahiran baru, pengetahuan baru , dan / atauperubahan sikap@tingkahlaku.
1.2 Domain Kognitif
Aspek kognitif menjadi salah satu fokus utama dalam proses
pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah.
37
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGDomain kognitif (Bloom, 1956) melibatkan ilmupengetahuan dan perkembangan kemahiran intelektual.Ini termasuklah mengingat kembali atau pengiktirafanfakta-fakta yang tertentu, corak prosedur, dan konsepyang terlibat dalam perkembangan kebolehan dankemahiran intelek.Terdapat enam kategori utama, yangdisenaraikan seperti jadual di bawah, bermula daritingkah laku yang paling mudah kepada yang palingkompleks. Kategori yang boleh dianggap sebagai darjahkesukaran. Iaitu, yang pertama mesti menguasaisebelum yang seterusnya boleh mengambil tempat.
Dalam domain kognitif misalnya terdapat pemeringkatanpembelajaran yang disenaraikan oleh Bloom iaitu bermuladengan peringkat pengetahuan, pemahaman, aplikasi, analisis,sintesis dan penilaian.
KATEGORI CONTOH DAN KATA-KATA TUGASPengetahuan ; Mengingatkembali data dan maklumatyang diberikan
Contoh: Nyatakan pengelasan haiwandan tumbuhan berdasarkan sistempengelasan dikotomi.
.Kata Kunci: mentakrifkan,menggambarkan, mengenal pasti, tahu,label, senarai, padankan, namakan ,menggariskan, mengimbas kembali,mengiktiraf, mengeluarkan semula
Kefahaman: Memahami makna, terjemahan, interpolasi, dan tafsiran arahan dan masalah.Nyatakan masalahdalam perkataan sendiri.
Contoh: Menulis semula prinsip-prinsiphukum newton. Terangkan dengan perkataan sendiri perkaitan antara daya, pecutan dan jisim.
Kata Kunci: meliputi, menukar, mempertahankan, membezakan, menganggarkan, menjelaskan, memanjangkan, generalisasikan, memberikan contoh, menyimpulkan, mentafsir, parafrasa, meramalkan, menulisnya, meringkaskan, menterjemahkan
Aplikasi: Gunakan satu konsepdalam situasi baru atau penyelesaianmasalah. Menggunakan apa yang telahdipelajari di dalam kelas ke dalamsituasi yang baru di tempat kerja ataumasalah.
Contoh: Gunakan prinsip kestabilan dalam kehidupan seharian Mengaplikasikan prinsip/hukum dan formula statistik untuk menilai kebolehpercayaan ujian bertulis.
Kata Kunci: terpakai, perubahan, mengira, membina, menunjukkan, menemui, memanipulasi, mengubah,
38
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
beroperasi, meramalkan, menyediakan, menghasilkan, berkaitan, menunjukkan,menyelesaikan, menggunakan
Analisis: memisahkan idea ataukonsep ke dalam komponen supayastruktur organisasi bolehdifahami.Membezakan antara faktadan kesimpulan
Contoh: Masalah sekeping peralatandengan menggunakan deduksi logik.Mengakui kesilapan logik dalampemikiran. Mengumpulkan maklumatdari jabatan dan memilih tugas-tugasyang diperlukan untuk latihan.Kata Kunci: menganalisis,membandingkan, berbeza, gambarrajah, deconstructs, membezakan,mendiskriminasikan, membezakan,mengenalpasti, menggambarkan,menyimpulkan, menggariskan,berkaitan, pilih, memisahkan
Sintesis: Membina struktur ataucorak dari unsur-unsur yang pelbagai.Letakkan bahagian bersama-samauntuk membentuk keseluruhan,dengan penekanan kepadamewujudkan makna baru ataustruktur baru.
Contoh: Tulis operasi syarikat atau manual proses. Rekabentuk mesin untuk melaksanakan tugas tertentu. Mengintegrasikan latihan dari beberapasumber untuk menyelesaikan masalah. Menyemak semula dan proses untuk meningkatkan hasil.
Kata Kunci: mengkategorikan, menggabungkan, menyusun, composes,mencipta, merangka, reka bentuk, menjelaskan, menjana, mengubah, menganjurkan, pelan, menyusunnya, reconstructs, berkaitan, reorganizes, menyemak semula, menulisnya, meringkaskan, memberitahu, menulis.
Penilaian: Buat keputusan/ membuatpertimbangan tentang nilai idea ataubahan-bahan
Contoh: Pilih penyelesaian yang palingberkesan. Sewa calon yang palinglayak. Menerangkan dan mewajarkanbajet baru.
Kata Kunci: menilai, membandingkan,membuat kesimpulan, berbeza,mengkritik, kritikan, mempertahankan,menerangkan, mendiskriminasikan,menilai, menjelaskan, mentafsir,mewajarkan, berkaitan, meringkaskan,menyokong
Aktiviti 2 Berdasarkan HSP anda bina 6 hasil pembelajaran
iaitu satu bagi setiap aras taksonomi Bloom.
1.3 Domain Afektif
39
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGDomain afektif (Krathwohl, Bloom, Masia, 1973)termasuk cara di mana kita berurusan denganperkara-perkara emosi, seperti perasaan, nilai,penghargaan, keghairahan, motivasi, dan sikap.Lima kategori utama disenaraikan dari tingkahlaku yang paling mudah kepada yang palingkompleks. Dari segi afektif, Bloom telahmenggariskan domain afektif kepada limaperingkat iaitu menerima,bertindakbalas, menilai, menstruktur danmengkonsepsi nilai dan akhirnyamencirikan nilai yang diperolehi.
Kategori Contoh dan Kata kunci (Katakerja)
Menerima fenomena: Kesedaran, kesediaan untuk mendengar, perhatian dipilih
Contoh: Mendengar pendapat orang lain dengan hormat. Dengar dan ingat nama orang yang baru diperkenalkan.Kata Kunci: meminta, memilih, menerangkan, memberi, memegang, mengenal pasti, menempatkan, nama, mata untuk memilih, duduk, mendirikan, jawapan, kegunaan
Respons fenomena: Penyertaan aktif sebagai seorang pelajar.Hadir dan bertindak balas kepada fenomena tertentu. Hasil pembelajaran boleh menekankan pematuhan dalam bertindak balas, kesediaan untuk bertindak, atau kepuasan dalam bertindak balas (motivasi)
Contoh: Menyertai dalam perbincangankelas. Memberi persembahan. Soalan cita-cita baru, konsep, model, dan lain-lain dalam usaha untuk memahami mereka.Tahu peraturan keselamatan dan amalan mereka.Kata Kunci: jawapan, membantu, membantu, mematuhi, akur, membincangkan, menyambut, membantu, label, melaksanakan, amalan, hadiah, membaca, membaca, laporan, memilih, memberitahu, menulis
Menghargai: Orang yang penting atau nilai melekat kepada satu fenomena objek tertentu, atau tingkah laku. Ini berkisar daripada penerimaan yang mudah untuk menyatakan lebih kompleks komitmen.Menghargai adalahberdasarkan pada internalisasi satu set nilai-nilai yang dinyatakan, manakala petunjuk kepada nilai-nilai ini dinyatakan dalam tingkah laku pelajar secara terang-terangan dan sering dikenal pasti
Contoh: Mempamerkan kepercayaan dalam proses demokrasi. Adakah sensitif terhadap perbezaan individu dan budaya (nilai kepelbagaian). Menunjukkan keupayaan untuk menyelesaikan masalah. Cadang pelan kepada peningkatan sosial dan berikut melalui dengan komitmen. Memaklumkan pihak pengurusan mengenai perkara-perkara yang seseorang berasa yakin terhadap.Kata Kunci: selesai, menunjukkan, membezakan, menjelaskan, berikut, bentuk, memulakan, menjemput, menyertai, mewajarkan, mencadangkan,membaca, laporan, memilih, saham, kajian, kerja-kerja
Organisasi: menganjurkan nilai menjadi keutamaan oleh berbeza nilai-
Contoh: Mengenali keperluan untuk keseimbangan antara kebebasan dan sikap bertanggungjawab. Menerima
40
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnilai yang berbeza, menyelesaikan konflik antara mereka, dan mewujudkan satu sistem nilai yang unik. Penekanan adalah pada membandingkan, yang berhubungan, dan mensintesis nilai
tanggungjawab untuk tingkah laku seseorang. Menerangkan peranan perancangan sistematik dalam menyelesaikan masalah. Menerima piawaian etika profesional. Mencipta pelan hidup dalam harmoni dengan kebolehan, minat, dan kepercayaan. Mengutamakan masa yang berkesan untuk memenuhi keperluan organisasi, keluarga, dan diri.Kata Kunci: berpegang, mengubah, mengatur, menggabungkan, membandingkan, melengkapkan, mempertahankan, menjelaskan, merumuskan, generalizes, mengenal pasti, menggabungkan, mengubah suai,perintah, menganjurkan, menyediakan, berkaitan, synthesizes
Internalizing nilai (pencirian): Mempunyai sistem nilai yang mengawaltingkah laku mereka. Tingkah laku adalah berleluasa, konsisten, boleh diramalkan, dan yang paling penting, ciri-ciri pelajar.Objektif pengajaran bimbang dengan corak umum pelajar pelarasan (peribadi, sosial, emosi)
Contoh: Boleh berdikari apabila menjalankan tugas secara individu. Kerjasama dalam aktiviti kumpulan (paparan kerja berpasukan).Menggunakan pendekatan yang objektif dalam menyelesaikan masalah. Memaparkan komitmen profesional untuk amalan etika pada setiap hari. Semak pertimbangan dan tingkah laku perubahan dalam cahaya bukti baru. Nilai-nilai rakyat untuk apayang mereka, bukan bagaimana merekamelihat.Kata Kunci: perbuatan, mendiskriminasikan, memaparkan, pengaruh, mendengar, mengubah, melaksanakan, amalan, mencadangkan,layak, soalan, menyemak semula, berkhidmat, menyelesaikan, mengesahkan
Bidang afektif termasuk hasil pembelajaran yang menegaskan rohani dan emosi seperti sikap dan nilai. Nilai murni sarwajagat berikut harus diserapkan dalam setiap mata pelajaran:
baik hatiberdikarihemah tinggibekerja dengan tekun, tababelajar dengan tekun, tabahberbarisberbincang dengan kawan, rakan atau dalam kumpulanbercakap denan sopan santun
41
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
berdiri tegakberjalan denan sopan santunbergembiraberpakaian kemas dan besihbersuara lembutbertanyaberucapduduk tegakmelaksanakanmelakukanmematuhi arahan, peraturanmembantu kawan, rakan, orang awammemberi barang, derma, perhatian, salam, tumpuanmembezakan betul dan salah, baik dan tidak baikmembuang sampah ke dalam tong sampahmemilih yang baik, betulmempengaruhimempersembahkanmemulangkan barang terjumpa, pinjamanmenasihatimencadangkanmenegurmenepati masamenerangkan sesuatu sikap atau nilai murnimengamalkan sesuatu amalan yang baikmengambil bahagianmengaturmenghasilkan sesuatu kerja, latihan, tugasmengikutmengubahsuaikanmengutip barang,derma, sampatmenilaimenjagamenunggu giliranmenyoalmenyusun dengen kemas dan teraturmewajarkantersenyum
hormat
42
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGkasih sayangkeadilankebebasankeberaniankebersihan fizikal dan mentalkejujurankerajinankerjasamakesederhanaankesyukuranrasionalsemangat bermasyarakat
Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran umum dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:
menyedari tentang sesuatumenerima sesuatu seperti teguran, nasihat, tugas, penerangan, tanggungjawab, wujudnya perbezan, kepercayaa.memahami kepentingan tentang sesuatu sikap, nilai, peraturanmenghargai sesuatumenggunakan sesuatu sikap positif atau nilai dalam situasiyang barumenunjukkan kepekaan, minat, keseronokan, keselamatan, kesabaran, amalan sesuatu nilai murni (lihat di atas), atau sesuatu sikap yang positif seperti proaktif, bertanggungjawab, timbang rasa, ingin tahu, ingin menyelesaikan masalah, tekun, tah.bersyukurmenyayangi sesuatuberjimat-cermatberbangga dengan sesuatu
Guru boleh menyatakan hasil pembelajaran khusus dengan menggunakan perkataan kata kerja berikut:
1. Guru harus tahu bahwa hasil pembelajaran dalam bidang afektif mengambil masa yang panjang untuk dikuasai dan ia susah dinilai
43
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
2. Walau bagaimanapun anda harus menyerapkan sikap yang positif dan nilai murni di kalangan pelajara semasa pengajaan dan pembelajaran.
Aktiviti 3 : Bina 5 hasil pembelajaran berdasarkan domain afektif yang memberi motivasi kepada pelajar anda berdasarkan HSP
1.4 Domain psikomotor
Domain psikomotor ialah berkenaan denganperkembangan kemahiran yang berkaitandengan pergerakan fizikal. Walaubagaimanapun, ia juga meliputi situasimoden seperti dalam dunia perniagaan dankemahiran bersosial. Komunikasi danoperasi peralatan-peralatan teknologimaklumat seperti telefon dan kemahiranmenggunakan papan kekunci juga merupakankemahiran social. Ini termasuk penggunaantelefon atau kemahiran berucap dikhalayak ramai. Oleh itu, kemahiran motormencakupi skop yang luas dewasa ini jikadibandingkan dengan keadaan suatu masadahulu. Selain teori psikomotor Dave,terdapat juga model-model domainpsikomotor yang lain seperti domainpsikomotor Simpson (1966) dan domainpsikomotor Harrow (1972).
Domain psikomotor (Simpson, 1972) termasuk pergerakan fizikal, koordinasi, dan penggunaan kawasan kemahiran motor. Pembangunan kemahiran ini memerlukan amalan dan diukur dari segi kelajuan, ketepatan, jarak, prosedur, atau teknik dalam pelaksanaan.
44
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGTujuh kategori utama disenaraikan dari tingkah laku yang paling mudah kepada yang paling kompleks
Kategori Contoh dan Kata kunci (Katakerja)
Persepsi: keupayaan untuk menggunakan isyarat deria untuk membimbing aktiviti motor. Ini berkisar dari rangsangan deria, melaluipemilihan petunjuk, untuk terjemahan
Contoh: Mengesan isyarat komunikasi bukan lisan. Anggarkan bilakah bola akan mendarat selepas ia dibuang dan kemudian berpindah ke lokasi yang betul untuk menangkap bola. Melaraskan haba dapur ke suhu yang betul dengan bau dan rasa makanan. Melaraskan ketinggian garpu forklift dengan membandingkan mana garpu adalah berhubung dengan palet.Kata Kunci: memilih, menerangkan, mengesan, membezakan, membezakan, mengenal pasti, diasingkan, berkaitan, pilih
Set: Kesediaan untuk bertindak. Ia termasuk set mental, fizikal, dan emosi. Ketiga-tiga set adalah pembawaan yang mentakdirkan seseorang respons kepada situasi yang berbeza (kadang-kadang dipanggil pemikiran)
Contoh: Hati dan bertindak atas urutanlangkah-langkah dalam proses pembuatan. Mengiktiraf kebolehan danbatasan seseorang. Menunjukkan keinginan untuk mempelajari proses baru (motivasi).NOTA: Ini bahagian psikomotor berkaitrapat dengan "Respons kepada fenomena" pembahagian domain afektif.Kata Kunci: bermula, paparan, menjelaskan, bergerak, hasil, bertindakbalas, menunjukkan, negeri, sukarelawan.
Respons berpandu: peringkat awal dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks yang termasuk tiruan dan percubaan dan kesilapan. Kecukupan prestasi dicapai dengan amalan/ latihan.
Contoh: Menjalankan persamaan matematik seperti yang ditunjukkan. Mengikuti arahan untuk membina model. Respons isyarat tangan pengajarsambil belajar untuk mengendalikan forklift.Kata Kunci: salinan, kesan, berikut, bertindak balas, mengeluarkan semula, respons
Mekanisme: Ini adalah peringkat pertengahan dalam pembelajaran kemahiran yang kompleks. Respon yang telah dopelajari telah menjadi biasa dan pergerakan boleh dilakukan dengan yakin dan lebih cekap.
Contoh: Gunakan komputer peribadi. Membaiki paip bocor. Memandu kereta.Kata Kunci: memasang, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends, campuran, menganjurkan, lakaran
Kompleks Response Terang-terangan: Prestasi mahir perbuatan motor yang melibatkan corak
Contoh: Parking “ ” kereta ke tempat letak kereta selari yang sempit. Beroperasi komputer dengan cepat dan
45
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGpergerakan yang kompleks. Kemahiran ditunjukkan oleh prestasi yang cepat, tepat, dan sangat diselaraskan, memerlukan minimum tenaga. Kategoriini termasuk melaksanakan tanpa teragak-agak, dan prestasi automatik. Sebagai contoh, pemain sering bunyi gelita kepuasan atau expletives secepat mereka memukul bola tenis atau membuang bola sepak, kerana mereka boleh memberitahu dengan rasa perbuatan apa hasilnya akan menghasilkan
tepat. Memaparkan kecekapan semasa bermain piano.Kata Kunci: memasang, membina, menentukur, membina, dismantles, memaparkan, mempercepat, pembaikan, grinds, memanaskan, memanipulasi, langkah-langkah, Mends,campuran, menganjurkan, lakaran.NOTA: Kata Kunci adalah sama seperti Mekanisme, tetapi akan mempunyai adverba atau adjektif yang menunjukkan bahawa prestasi adalah lebih cepat, lebih baik, lebih tepat, danlain-lain
Adaptasi: Kemahiran dibangunkan dengan baik dan individu boleh mengubah corak pergerakan untuk memenuhi keperluan khas.
Contoh: Tindakan berkesan kepada pengalaman yang tidak diduga. Mengubah arahan untuk memenuhi keperluan pelajar. Lakukan tugas dengan mesin bahawa ia tidak asalnya bertujuan untuk melakukan (mesin tidak rosak dan tiada bahaya dalam melaksanakan tugas baru).Kata Kunci: menyesuaikan diri, mengubah, perubahan, menyusunnya, reorganizes, menyemak semula, berbeza-beza.
Asalan: Mewujudkan corak pergerakanbaru untuk memenuhi keadaan tertentuatau masalah tertentu. Hasil pembelajaran menekankan kreativiti berdasarkan kemahiran yang sangat maju
Contoh: membina teori baru. Membangunkan latihan pengaturcaraanyang baru dan komprehensif. Menciptarutin gimnastik baru.Kata Kunci: mengatur, membina, menggabungkan, composes, membina, mencipta, reka bentuk, memulakan, membuat, berasal
Taksonomi Domain psikomotor Lain-lainSeperti yang disebutkan tadi, jawatankuasa tidak menghasilkan
himpunan untuk model domain psikomotor, tetapi yang lain telah.
Yang dibincangkan di atas adalah oleh Simpson (1972). Terdapat dua
versi popular lain:
Dave's (1975):
Tiruan - memerhati dan tingkah laku corak selepas orang lain.
Prestasi mungkin berkualiti rendah. Contoh: Menyalin kerja-kerja seni.
Manipulasi - dapat melaksanakan tindakan tertentu dengan
mengikuti arahan dan mengamalkan. Contoh: Mewujudkan kerja pada
46
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGsatu sendiri, selepas mengambil pelajaran, atau membaca tentang ia.
Precision - Refining, menjadi lebih tepat. Beberapa kesilapan jelas.
Contoh: Kerja dan reworking sesuatu, maka ia akan menjadi "sahaja
yang betul."
Artikulasi - Menyelaras satu siri tindakan, mencapai keharmonian
dan ketekalan dalaman. Contoh: Menghasilkan video yang melibatkan
muzik, drama, warna, bunyi, dll.
Penaturalisasian - Setelah tahap prestasi yang tinggi menjadi
semula jadi, tanpa perlu berfikir banyak tentang ia. Contoh: Michael
Jordan bermain bola keranjang, Nancy Lopez memukul bola golf, dan
lain-lain.
Harrow's (1972):
pergerakan Reflex - Reaksi yang tidak dipelajari.
Pergerakan-pergerakan asas - pergerakan asas seperti berjalan,
atau menggenggam.
Persepsi - Respons kepada rangsangan seperti visual, auditori,
kinestetik, atau diskriminasi sentuhan.
kebolehan Fizikal - Stamina yang mesti dibangunkan untuk
pembangunan selanjutnya seperti kekuatan dan ketangkasan.
pergerakan Mahir Pergerakan yang lebih ke depan dipelajari–
sebagai salah satu yang terdapat dalam sukan atau aksi.
Tiada komunikasi melompat-lompat - bahasa badan berkesan,
seperti isyarat dan ekspresi muka.
Semakan semula Bloom Taksonomi
Pada pertengahan 90-an Lorin Anderson, seorang bekas pelajar Bloom,
telah membuat semakan semula terhadap domain kognitif dalam
taksonomi pembelajaran Bloom. Beliau telah membuat beberapa
perubahan, iaitu 1) menukar nama dalam enam kategori daripada kata
47
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPGnama kepada bentuk kata kerja, dan 2) sedikit menyusun semula
mereka (Pohl, 2000).
Taksonomi baru ini mencerminkan satu bentuk pemikiran yang lebih
aktif dan mungkin lebih tepat:
Enam langkah Mengingati, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis,
Menilai, dan Mewujudkan menggunakan perkataan yang sama utama
atau kata kerja seperti yang ditunjukkan dalam jadual di dalam
seksyen Domain Kognitif.
Aktiviti 5 :
a.Bina satu hasil pembelajaran berdasarkan domain psikomotor
dengan merujuk HSP.
b.Pilih satu tajuk dalam HSP, kategorikan kata kerja dalam
HSP berdasarkan domain afektif , kognitif dan psikomotor.
Rumusan
48
Domain Lama Domain Baru
Penilaian Membina
Sintesis Menilai
Analisis Menganalisis
Aplikasi Mengaplikasi
Kefahaman Memahami
Pengetahuan Mengingat
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PPG
1. Hasil pembelajaran ialah apa yang boleh ditunjukkan
oleh pelajar tentang pengetahuan dan kebolehan membuat
sesuatu selepas sesuatu perkara diajar.
2. Penentuan hasil pembelajaran penting untuk:
a. mengetahuan apa yang perlu dikuasai oleh pelajar;
b. memberi tumpuan kepada penguasaannya;
c. merancang kaedah-kaedah mengajar; dan
d. membina ujian formatif dan sumatif
3. Hasil pembelajaran khusus boleh dinilai dengan mudah
dan harus dibezakan dengan hasil pembelajaran umum atau
kenyataan lain yang merupakan isi kandungan, proses
pengajaran dan proses pembelajaran.
4. Hasil pembelajaran boleh dinyatakan dalam bentuk,
bidang, dan aras
5. Hasil pembelajaran dalam bidang kognitif menegaskan
hasil intelek dan boleh dikategorikan mengikut
Taksonomi Bloom seperti pengetahuan, kefahaman,
aplikasi, analisis, sintesis dan penilaian.
6. Hasil pembelajaran dalam bidang afektif menegaskan
hasil rohani dan emosi termasuk sikap dan nilai dan
perlu diserapkan walaupun susah untuk dinilai dalam
jangkamasa yang pendek.
7. Hasil pembelajaran dalam bidang psikomotor menegaskan
kemahiran gerakan
8. Guru perlu merujuk kepada pelbagai dokumen kurikulum
khasnya huraian sukatan pelajaran.
49