Post on 20-Jun-2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 – 3.30 petang
Tarikh : 5 Februari 2013
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Jaga Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri.
2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri.
3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Cara menjaga kebersihan diri.
2. Kepentingan menjaga kebersihan diri.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Hemah tinggi : kesopanan
3. Kesyukuran
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan
diri.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
Bil. Sumber Kuantiti
1. Kad tugasan 6
2. Pengetip kuku 1
3 Kad imbasan 6
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza,
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi
Pelaksanaan :
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan Nilai
Murni, Nilai Alam Sekitar,
Unsur Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
(3 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 2
kumpulan.
2. Murid dikehendaki bertanding
menyanyikan lagu ‘Goreng
pisang’ dengan menukar lirik
kepada ‘Gosok gigi’.
3. Permainan dihentikan sekiranya
terdapat kumpulan yang tidak
mampu untuk menyambung
perkataan akhir kumpulan
lawan.
4. Guru mengaitkan permulaan
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
KBF :Menjana idea
TKP :
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
perkataan permainan ‘Gosok
Gigi’ dengan tajuk yang akan
diajar.
Langkah 1 ( 5 minit )
1. Guru menunjukkan kad imbasan
cara-cara menjaga kebersihan
diri.
i. Menggosok gigi
KB :
Membanding Beza
Menghubung kait
KBF :
Menjana idea
Menganalisis
TKP :
Interpersonal
Verbal-linguistik
Nilai :
Bertanggungjawab
Unsur Patriotisme :
Menerapkan nilai-nilai
sayang dan bangga
terhadap diri sendiri
dengan menjaga
kebersihan diri.
SPP : Kad imbasan
bergambar
Gosok gigi
Gigi yang rosak
ii. Menggos
ok badan
semasa
mandi
iii. Mengetip kuku
iv. Memakai pakaian kemas
Kemas dan sopan Kurang sopan
Langkah 2 KB : Menghubungkait
(15 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 6
kumpulan
2. Setiap kumpulan diberikan kad
tugasan
3. Murid dikehendaki melakonkan
atau membuat simulasi
berkaitan tugasan wang mereka
dapat.
Tugasan :
a. Menggosok gigi.
- Anda dikehendaki melakonkan
pesakit gigi yang ingin
mendapatkan rawatan di klinik
gigi. Lakonkan perasaan sakit,
cemas dan takut semasa
berjumpa dengan doktor gigi.
Lakonkan juga cara menggosok
gigi dengan betul.
b. Mengetip kuku.
- Anda dikehendaki
melakonkan lakonan di mana
guru menjalankan spot-
check memeriksa kebersihan
kuku. Seorang murid didapati
menyimpan kuku panjang
dan kukunya agak kotor.
Nasihat dan kenakan
tindakan mengetip kuku di
depan murid lain dengan
segera.
Membanding
Beza
TKP : Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
PK : lakonan dan simulasi
Sumber P&P
- Kad tugasan
Nilai Murni
- Bertanggungjawab
- Hemah tinggi
Nilai Patriotisme
- Menerapkan nilai-
nilai sayang dan
bangga terhadap
diri sendiri dengan
menjaga
kebersihan diri.
c. Memakai pakaian kemas.
- Anda dikehendaki
melakonkan watak
berpakaian kemas dan
berpakaian kurang kemas.
Murid yang berpakaian
kemas mendapat perhatian
ramai dan sering mendapat
pujian manakala murid yang
tidak menjaga penampilan
diri disisihkan rakan.
Penutup
(3 minit)
1. Guru merumuskan mengenai
tajuk pembelajaran pada hari
tersebut.
KBKK : menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Nilai-nilai:
Menghargai
Berbangga
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
……………………………………………………….