RPH TP

download RPH TP

of 5

Transcript of RPH TP

  • 7/31/2019 RPH TP

    1/5

    Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Tahun 4

    Bahagian A

    Mata pelajaran Pendidikan Islam

    Kelas 4 Ibn Khindi

    Tarikh 19 Ogos 2012

    Masa 9.00-9.30 pg

    Bilangan murid 20 orang (10 Lelaki 10 Perempuan)

    Bidang Akhlak Islamiah

    Tajuk Adab terhadap orang tua

    Kemahiran berfikir Mengetahui adab-adab yang sepatutnya terhadap orang yang lebih tua

    Pengetahuan sedia ada Murid mengenali orang yang lebih tua dari mereka

    Hasil pembelajaran Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

    1) Membaca adab-adab terhadap orang tua dengan betul

    2) Menyatakan adab-adab yang sepatutnya dan yang tidak sepatutnya

    terhadap orang tua

    3) Menyenaraikan kesan tidak mengamalkan adab terhadap orang tua

    dengan betul

    Kaedah Latih tubi, soal jawab, syarahan, lakonan

    Penerapan nilai 1) Menanamkan perasaan hormat-menghormati dalam jiwa murid

    2) Menyedari kepentingan hormat-menghormati dalam kehidupan seharian

    3) Mengamalkan adab-adab ini dalam kehidupan seharian

    Gabung jalin kemahiran Bacaan, pemerhatian,

    State learner

    objectives

    (menyatakan

    objektif

    pembelajaran)

    Selectmethods,media andmaterials

    (pemilihankaedah, media

    dan bahan)

    Analyse learner

    (analisispelajar)

  • 7/31/2019 RPH TP

    2/5

    Penerapan ilmu Muzik, moral, sivik

    Sumber pengajaran dan

    pembelajaran

    1) Boneka

    2) Persembahan Powerpoint

    3) Tayangan Video

    Selectmethods,media andmaterials

    (pemilihankaedah, media

    dan bahan)

  • 7/31/2019 RPH TP

    3/5

    Bahagian B

    Langkah dan

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Pendahuluan

    (3minit)

    Doa:

    .

    .

    :

    1) Guru meminta murid-murid membaca doa

    belajar.

    2) Semua murid membaca doa belajar dengan

    khusyuk.

    3) Guru meminta murid menasyidkan dua kalimah

    syahadah secara beramai-ramai.

    4) Semua murid menasyidkan kalimah syahadah.

    Nilai : Khusyuk

    membaca doa

    Set induksi

    (4 minit)

    Boneka kertas

    Dialog :Watak 1(Sarah) : Assalamualaikum pakcik,

    sarah dan mariam nak tolong

    pakcik jagakan kedai boleh?

    Watak 2 (Pak Ali): Waalaikumsalam,

    betul ke ni sarah dan mariam ank tolong

    pakcik?

    Watak 3 (Mariam): Betul, kami nak tolong

    pakcik. Lagipun kami tak ada kerja sekarang

    ni.

    Pak Ali: Alhamdulillah, bagus sungguh kami

    berdua. Kebetulan pakcik nak ke pasar ni.

    Terima kasih ya.

    Sarah& Mariam : sama-sama

    1) Guru meminta beberapa orang murid kehadapan

    untuk melakonkan setiap watak dengan

    menggunakan boneka.

    2) Beberapa orang murid kehadapan melakonkan

    setiap watak dengan menggunakan boneka dan

    dialog yang disediakan oleh guru.

    3) Guru mengaitkan lakonan tadi dengan tajuk

    pengajaran hari ini.

    kaedah :

    Lakonan

    Nilai:Bekerjasamadalamkumpulan

    Utilize

    media and

    materials

    (penggunaan

    media dan

    bahan)

    Require learner

    response

    en libatan murid

  • 7/31/2019 RPH TP

    4/5

  • 7/31/2019 RPH TP

    5/5

    kelas.

    Langkah 3 :

    Penstrukturan

    semula idea

    (4 minit)

    Aktiviti berkumpulan:

    Kuiz interaktif

    menggunakan powerpoint.

    1) Guru meminta semua murid bersedia dalam

    kumpulan masing-masing untuk membuat kuiz.

    2) Murid bersedia di dalam kumpulan masing-masing.

    3) Guru memaparkan powerpoint interaktif untuk

    menjalankan kuiz.

    4) Murid secara berkumpulan memberi respons

    kepada guru.

    Kaedah:

    -Kuiz dan

    permainan

    ABM:

    Powerpoint

    KBKK:

    Meningkatkan

    araspengetahuan

    murid.

    Penutup :

    (2 minit)

    Soal jawab :

    -Apakah adab-adab

    dengan orang tua?

    -Berikan contoh beradab

    dengan orang tua?-Apakah kesan tidak

    mengamalkan adab

    dengan orang tua.

    1) Guru bertanyakan beberapa soalan berkaitan

    dengan adab-adab terhadap orang tua secara individu.

    2) Murid memberikan jawapan kepada guru.

    3) Guru memberikan rumusan dan sedikit nasihat tajuk

    yang telah dipelajari.

    Kaedah:

    Soal jawab

    Evaluate and

    Revise

    (menilai dan

    semak

    semula)