RPH pemulihan
-
Upload
ericson-albert -
Category
Documents
-
view
17 -
download
1
description
Transcript of RPH pemulihan
Contoh
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Kelas : Tahun 2 Bijak
Tarikh : 04 April 2016 (Isnin)
Masa : 7.20-8.20 (1 jam)
Jumlah Murid : 6 (4 lelaki, 2 perempuan)
Tajuk : 5 (Perkataan kv+kv)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
1. Mengeja dan membunyikan 4 daripada 6 perkataan kv+kv (kumpulan
Gemilang)
2. Menulis 3 daripada 4 perkataan kv+kv berdasarkan gambar dengan
betul
(kumpulan Gemilang).
3. Meneka nama haiwan yang bermula dengan suku kata awalan kv
(kumpulan Cemerlang)
4. Memadankan 4 daripada 6 gambar dengan perkataan kv+kv. (kumpulan
Cemerlang)
KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)
Nama Murid 1. Aiman Bin Limat
2. Mohamad Asbih Siangho
1. Asman Muhamad Yunus
2. Norlizawati Johari
3. Norfatehah Madin 3. Shazuan Abu Bakar
Tajuk
Perkataan kv+kv
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir p&p murid
dapat:-
1.Mengeja dan membunyikan
perkataan kv+kv
2.Menulis perkataan kv+KV
berdasarkan gambar dengan betul
1.Meneka nama haiwan yang
bermula dengan suku kata awalan
kv
2. Memadankan gambar dengan
perkataan kv+kv
Pengetahuan Sedia Ada 1.Kenal beberapa jenis haiwan
yang biasa dilihat
2.Boleh mengeja dan
membunyikan suku kata kv
1.Kenal beberapa jenis haiwan yang
biasa dilihat
2. Boleh mengeja suku kata kv
Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba (bunyi suara
haiwan)
2. Kad gambar haiwan
3. Kad gambar (jigsaw puzzle)
permainan ‘Cantumkan saya’
4.Lembaran kerja
1.Komputer riba (bunyi suara
haiwan)
2. Kad gambar haiwan
3. Kad suku kata kv
4.Lembaran Kerja
Penerapan Nilai 1.Keberanian
2. Kesyukuran
3. kasih sayang
Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza
- Mencirikan
Set Induksi
(5 minit)
- Guru memainkan bunyi suara binatang melalui Komputer riba
-Guru meminta murid melelapkan (tutup) mata dan menggunakan telinga
untuk mendengar bunyi tersebut
-Guru meminta murid meneka nama haiwan yang diperdengarkan.
Langkah 1:
Pengenalan
(10 minit)
-Guru menunjukkan kad gambar haiwan seperti kuda, pari, rusa, naga ,
nuri dan kera. Guru meminta murid-murid menyebut nama haiwan yang
ditunjukkan
- Guru meminta murid bercerita tentang haiwan tersebut sambil guru
bertanya soalan berkaitan haiwan tersebut. Contohnya;
1) Di mana murid-murid biasa melihat haiwan ini?
2) Adakah murid-murid suka/sayang haiwan tersebut?
Langkah 2:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru memberikan lembaran kerja
iaitu melengkapkan (menulis)
perkataan kv+kv berdasarkan
gambar dan mewarna gambar
-Guru menyemak jawapan murid
yang telah siap.
- Guru menyediakan beberapa kad
suku kata awalan kv di dalam kotak
dan meminta murid bergilir-gilir
mencabut satu kad
-Murid diminta mengeja dan
membunyikan kad suku kata
yang dicabutnya
- Murid diminta meneka nama
haiwan yang bunyinya sama dengan
suku kata awalan kv yang dicabut.
Contohnya:
1. Ke = Kera
2. Ru = Rusa
3. Pa = Pari
4. Ku = Kuda
Langkah 3:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru memberikan satu set
permainan “cantumkan saya”
menggunakan kad gambar (jigsaw
puzzle).kepada setiap murid
-Murid yang lebih awal
mencantumkan kesemua gambar
dan mengeja nama haiwan dalam
gambar tersebut dikira pemenang.
- Guru memberi lembaran kerja iaitu
mewarna dan memadankan gambar
dengan perkataan kv+kv yang betul.
Penutup
(5 minit)
- Guru menulis lirik lagu ‘bunyi haiwan’ di papan tulis.
“Saya ayam, kok, kok, kok, kok, kok”
“Saya itik, kwek, kwek, kwek, kwek, kwek”
“Saya burung, twit, twit, twit, twit, twit”
“Kami bunyi kok-kok, kwek-kwek, twit-twit”
- Guru menyanyi terlebih dahulu dan seterusnya menyanyi bersama
murid-murid.
(3)
2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Kelas : Tahun 2 Bijak
Tarikh : 05 April 2011 (Selasa)
Masa : 10.40-11.40 (1 jam)
Jumlah Murid : 6 (4 lelaki, 2 perempuan)
Tajuk : 5 (Perkataan kv+kv)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
1. Mengeja dan membaca 10 daripada 14 perkataan
kv+kv dalam lirik lagu “Rama-rama Biru” (kumpulan Gemilang)
2. Membaca 10 daripada 12 ayat pendek yang terdapat dalam lirik lagu
“Rama-rama Biru” (kumpulan Gemilang).
3. Membunyikan 7 daripada 14 perkataan kv+kv dalam lirik lagu “Rama-
Rama Biru” (Kumpulan Cemerlang)
(5 Mengecam abjad yang terdapat dalam lirik lagu yang mengandungi
perkataan kv+kv.(kumpulan Cemerlang)
KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)
Nama Murid 1. Aiman Bin Limat
2. Mohamad Asbih Siangho
3. Norfatehah Madin
1. Asman Muhamad Yunus
2. Norlizawati Johari
3. Shazuan Abu Bakar
Tajuk Perkataan kv+kv
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir p&p
murid dapat:-
1.Mengeja dan membunyikan
perkataan kv+kv
2.Membaca ayat pendek
mengandungi perkataan kv+kv
1.Membunyikan perkataan
kvkv dalam lirik lagu ‘Rama-
rama biru’
2. Mengecam abjad yang
terdapat dalam lirik lagu yang
mengandungi perkataan
kv+kv
Pengetahuan Sedia
Ada
1.Mengenali Rama-rama
2.Boleh mengeja dan membunyikan
suku kata kv
1.Mengenali Rama-rama
2.Boleh mengeja suku kata kv
Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba dan LCD Projector
(power point lirik dan lagu “Rama-
rama Biru)
2.Buku latihan
1.Komputer riba dan LCD
Projector (power point lirik dan
lagu “Rama-rama Biru)
2.Lembaran Kerja
Penerapan Nilai 1.Keberanian
2.Kerjasama
3.kasih sayang
Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza
- Mencirikan
Set Induksi
(5 minit)
- Guru menunjukkan slide power point gambar animasi rama-rama
-Guru meminta murid menceritakan apa yang murid tahu tentang
rama-rama dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada murid
Langkah 1:
Pengenalan
-Guru menunjukkan lirik lagu “Rama-rama Biru” tanpa muzik dan
minta murid-murid mengikut guru membaca lirik tersebut secara
(10 minit) beramai-ramai
- Kemudian, guru memainkan muzik lagu tersebut dan meminta
murid-murid sama-sama menyanyikan lagu tersebut mengikut rentak
melodi lagu “Rasa Sayang”.
Langkah 2:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru minta murid-murid kumpulan
ini menyalin lirik lagu yang
dipaparkan menerusi ‘power point’
dalam buku latihan/tulis.
- Guru meminta murid-murid
menggariskan perkataan
kv+kv yang disebut oleh guru
dalam lirik lagu “Rama-rama
Biru’, seperti
Rama-rama
biru
Suka
Madu
Hari
Cari
Lari
Sana
sini
Langkah 3:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru meminta murid membaca lirik
lagu yang disalin dalam buku latihan
tadi seorang demi seorang.
- Guru memberi lembaran
kerja iaitu mengecam dan
menulis nama huruf/abjad
yang terdapat dalam lirik lagu
“Rama-rama Biru”.
Contohnya:
1. a
2. b
3. t
4. s
5. m
Penutup - Sekali lagi guru mengajak murid-murid sama-sama menyanyikan
(5 minit)
lagu “Rama-rama Biru” sebelum mengakhiri sesi pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini.
3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Kelas : Tahun 2 Bijak
Tarikh : 06 April 2011 (Rabu)
Masa : 8.20-9.20 (1 jam)
Jumlah Murid : 6 (4 lelaki, 2 perempuan)
Tajuk : 5 (Perkataan kv+kv)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
1. Mengeja dan membunyikan 14 daripada 16 perkataan kv+kv.(kumpulan
Gemilang)
2. Melengkapkan 10 daripada 15 suku kata awalan dan akhiran dalam
perkataan kv+kv.(kumpulan Gemilang)
3. Mengeja dan membunyikan suku kata kv.(kumpulan Cemerlang)
4. Memadankan 4 daripada 6 gambar dengan perkataan kv+kv.(kumpulan
Cemerlang).
KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)
Nama Murid 1. Aiman Bin Limat 1. Asman Muhamad Yunus
2. Mohamad Asbih Siangho
3. Norfatehah Madin
2. Norlizawati Johari
3. Shazuan Abu Bakar
Tajuk Perkataan kv+kv
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir p&p murid
dapat:-
1.Mengeja dan
membunyikan perkataan
kv+kv
2.Membaca ayat pendek
mengandungi perkataan
kv+kv
1.Mengeja dan membunyikan
suku kata kv
2.Memadankangambar dengan
perkataan kv+kv
Pengetahuan Sedia Ada 1. Boleh mengeja dan
membunyikan suku kata kv
2.Boleh melengkapkan
perkataan kv+kv
berpandukan gambar
1.Kenal beberapa abjad kecil
dan besar
2.Boleh mengeja suku kata kv
Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba dan LCD
(Power point slide)
2.Buku Bacaan Bergred
3.Buku latihan
1.Komputer riba dan LCD
(power point slide)
2.Tapak permainan ‘Buka dan
Pasang’
3.Buku latihan
Penerapan Nilai 1. Keberanian 2. Kerjasama 3.
Kerajinan
Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza
- Menyusun atur
Set Induksi
(5 minit)
- Guru menulis perkataan “Gigi” di papan tulis dan minta murid-
murid bercerita mengenainya.
-Guru bertanya soalan kepada murid-murid seperti apakah
jenis makanan yang boleh merosakkan gigi
-Guru menguji kemahiran lisan murid iaitu mendengar dan
bertutur.
Langkah 1:
Pengenalan
(10 minit)
-Guru menunjukkan slide ‘power point’ mengandungi gambar
dan perkataan kv+kv.
- Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan
kv+kv berdasarkan gambar yang dilihat.
-Guru minta murid membunyikan suku kata kv yang terdapat
pada slide tersebut bagi tujuan membantu murid mengingati
pelajaran yang telah dipelajari sebelum ini.
Langkah 2:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru memberikan tugasan
iaitu melengkapkan suku
kata awalan dan akhiran. .
-Guru hanya memantau
murid melaksanakan
tugasan yang diberi.
- Guru menyediakan tapak
permainan ‘Buka dan Pasang’
yang telah dipasang suku kata
kv+kv.
-Guru mengeja dan menyebut
suku kata tersebut dan diikuti
oleh murid beramai-ramai
-Guru mengagihkan kad
gambar kepada setiap ahli
kumpulan dan mengarahkan
mereka memadankan gambar
yang diberi dengan suku kata
kv+kv yang ada pada tapaknya.
Langkah 3:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)
- Guru meminta murid
membaca ayat pendek
pada buku bacaan bergred
- Murid diminta memadankan
gambar dengan perkataan yang
disediakan.
seorang demi seorang.
-Kemudian, guru meminta
salah sorang murid
membaca bacaan bergred
tersebut dan diikuti oleh
rakan-rakan
sekumpulannya.
Penutup
(5 minit)
- Guru mengajak murid sama-sama menyanyikan lagu ‘Muka
Kita’ sebelum mengakhiri sesi p&p pada hari ini.
4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Kelas : Tahun 2 Bijak
Tarikh : 07 April 2011 (Khamis)
Masa : 10.40-11.40 (1 jam)
Jumlah Murid : 6 (4 lelaki, 2 perempuan)
Tajuk : 5 (Perkataan kv+kv)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
1. Mengeja, membunyikan dan menulis 8 daripada 12 perkataan kv+kv.
(kumpulan Gemilang)
2. Membaca 3 daripada 5 ayat pendek yang mengandungi perkataan kv+kv
dan menjawab soalan(kumpulan Gemilang)
3. Mencerakinkan 3 daripada 5 perkataan kv+kv ( kumpulan Cemerlang)
4. Melengkapkan 6 daripada 8 suku kata kv+kv (kumpulan Cemerlang)
KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)
Nama Murid 1. Aiman Bin Limat
2. Mohamad Asbih Siangho
3. Norfatehah Madin
1. Asman Muhamad Yunus
2. Norlizawati Johari
3. Shazuan Abu Bakar
Tajuk
Perkataan kv+kv
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir p&p murid dapat:-
1.Mengeja,membunyikan
dan menulis perkataan
kv+kv
2.Membaca ayat pendek
mengandungi perkataan
kv+kv dan menjawab
soalan
1.Mengeja, membunyikan dan
menulis suku kata kv
2.Memadankan gambar
dengan perkataan kv+kv
Pengetahuan Sedia Ada 1.Boleh mengeja dan
membunyikan suku kata
kv
2 .Boleh melengkapkan
1.Kenal beberapa abjad kecil
dan besar
2.Boleh mengeja suku kata kv
bagi huruf yang dikenali
perkataan kv+kv
berpandukan gambar
Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba dan LCD
(Power point slide)
2.Buku bacaan bergred
3.Buku latihan
1.Komputer riba dan LCD
(power point slide)
2.Buku siri ‘Bacalah Sayang’
3.Lembaran kerja A&B
Penerapan Nilai 1. Keberanian 2. Kerjasama
3. kerajinan
Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza
- Menyusun atur
Set Induksi
(5 minit)
- Guru memaparkan perkataan ‘Hobi’ di komputer riba dan
bertanya kepada murid tentang hobi mereka. Guru
menunjukkan contoh hobi seperti bermain bola agar murid
mudah faham maksud perkataan hobi.
-Guru menguji kemahiran lisan murid iaitu mendengar dan
bertutur.
Langkah 1:
Pengenalan
(10 minit)
-Guru menunjukkan slide ‘power point’ mengandungi
gambar dan perkataan kv+kv.
- Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan
kv+kv berdasarkan gambar yang dilihat
-Guru minta murid membunyikan suku kata kv yang
terdapat pada slide tersebut bagi tujuan membantu murid
mengingati pelajaran yang telah dipelajari sebelum ini.
Langkah 2:
Aktiviti kumpulan/individu
- Guru memberikan tugasan
iaitu menyalin ayat pendek
- Guru menunjukkan suku
kata kv kepada murid dan
(20 minit) dalam buku/kad bacaan
bergred ke dalam buku
latihan murid.
-Guru hanya memantau
murid melaksanakan
tugasan yang diberi.
meminta murid mengeja dan
membunyikan suku kata kv
dengan bantuan guru.
-Guru memberi penekanan
kepada membantu murid
mengingat nama abjad yang
ditunjukkan di samping
membunyikan suku kata kv.
Langkah 3:
Aktiviti kumpulan/individu
(20 minit)
- Guru meminta murid
membaca ayat pendek pada
buku bacaan bergred
seorang demi seorang.
-Kemudian,guru
membacakan soalan dan
meminta murid
menjawabnya untuk
memastikan pemahaman
murid terhadap apa yang
dibaca.
- Murid diberi lembaran
kerja A iaitu mencerakinkan
suku kata kvkv dan
lembaran kerja B iaitu
melengkapkan ejaan suku
kata awalan dan akhiran
berdasarkan gambar.
Penutup
(5 minit)
- Guru mengajak murid sama-sama menyanyikan lagu
‘Rasa Sayang’ sambil tepuk tangan sebelum mengakhiri
sesi p&p pada hari ini.