Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 3 Damai Tarikh : 16 Februari 2015 Masa : 10.15 – 11.15 pagi Bil. Murid : 4 orang Tema : Saya dan Sekolah Tajuk : Hargai Sumbangan Warga Sekolah Standard Kandungan : 4.1 Menunjukkan penghargaan terhadap sumbangan warga sekolah Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah 4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan warga sekolah 4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargai

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Mata Pelajaran: Pendidikan MoralTahun: 3 DamaiTarikh: 16 Februari 2015Masa: 10.15 11.15 pagiBil. Murid : 4 orang

Tema : Saya dan SekolahTajuk : Hargai Sumbangan Warga SekolahStandard Kandungan: 4.1 Menunjukkan penghargaan terhadap sumbangan warga sekolah Standard Pembelajaran: 4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah 4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan warga sekolah 4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan warga sekolah 4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah

Objektif Pembelajaran: a) Menyatakan tiga sumbangan warga sekolah b) Menyenaraikan cara menghargai sumbangan warga sekolah c) Menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan warga sekolah d) Mencipta Kad Terima Kasih dan Bunga Penghargaan

Pendekatan: a) Pemupukan nilai b) Tindakan sosialEMK: TMKBahan Bantu Mengajar: Buku teks, peta bulatan, slaid, kad Terima Kasih, bunga penghargaan

LANGKAH/MASAISI PELAJARANAKTIVITI PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi(5 minit)- Warga Sekolah- Guru memaparkan tayangan slaid gambar warga sekolah kepada murid- Guru bersoal jawab bersama murid tentang slaid gambar tersebut- Murid diminta mencatat jawapan mereka di dalam ruang kotak yang disediakanKaedah :-- KelasTeknik :-- Soal jawabKemahiran : -- Menyoal (soalan tertutup)

Langkah 1(15 minit)- Menghargai sumbangan warga sekolah - Setiap murid diminta merujuk buku teks Pendidikan Moral m/s 27- Murid diminta membaca dialog tersebut - Guru menceritakan tentang nilai murni yang terdapat dalam dialog tersebut- Guru membacakan sajak dalam buku teks m/s 28- Guru meminta murid menyebut sumbangan yang diberikan oleh sumbangan warga sekolah secara lisanKaedah :-- IndividuTeknik :-- BerceritaPendekatan :-- PemupukannilaiBBM :-- Buku teksKemahiran :-- Mendengar

Langkah 2(15 minit)- Cara-cara menghargai sumbangan warga sekolah- Guru bertanya kepada murid tentang perasaan mereka apabila menolong warga sekolah- Murid menceritakan perasaan mereka kepada pasangan masing-masing sambil didengar oleh guru- Murid diminta membaca petikan dalam buku teks m/s 29- Dalam kumpulan, murid diminta berbincang tentang cara menghargai sumbangan warga sekolah- Murid diminta mencatat jawapan tentang cara menghargai warga sekolah dalam peta bulatan- Guru memberi bimbingan kepada murid yang kurang fahamKaedah :-- BerpasanganTeknik :-- PerbincanganPendekatan :- - PemupukannilaiBBM :-- Buku teks- Peta bulatanKemahiran :-- Memahami- Menyoal- Mendengar- Refleksi idea

Langkah 3(20 minit)- Bunga Penghargaan- Kad Terima Kasih- Murid diberikan dua keping kertas warna- Guru membuat simulasi cara membuat Bunga Penghargaan dan Kad Terima Kasih- Murid diminta membuat Bunga Penghargaan dan Kad Terima Kasih dengan bimbingan guru- Guru meminta murid menuliskan ucapan terima kasih kepada warga sekolah pada Kad Terima Kasih yang telah dibuat Kaedah :-- KelasTeknik :-- SimulasiPendekatan :-- Tindakan SosialBBM :-- Kertas warnaKemahiran :-- Tingkah laku memberi perhatian- Pemberiannasihat

Penutup (5 minit)- Guru bertanya tentang nilai murni yang dipelajari kepada murid- Guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran pada hari iniKemahiran :-- Menyoal (soalan terbuka)- Mendengar- Membuat rumusan