Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

10
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN LIMA Tarikh (Hari) Masa Tahun / Kelas Bilangan Murid : : : : 16 April 2015 (Khamis) 0800 – 0900 (60 minit) 5 Cemerlang 20 orang Tajuk Standard Kandungan (SK) Standard Pembelajaran (SP) : : : : 6.WARISAN NEGARA KITA 6.3 Bahasa Melayu 6.3.1, 6.3.2 dan k6.3.4 Objektif Pembelajaran (OP) : Pada akhir pelajaran murid dapat: 1. Menyatakan pengertian sejarah, dua jenis sumber sejarah serta contoh-contohnya dengan tepat berdasarkan penerangan guru. 2. Mengenal pasti konsep masa silam dan ruang berdasarkan garis masa dan kronologi. 3. Menyatakan sekurang-kurangnya lima kepentingan pengurusan masa dalam kehidupan harian berdasarkan hasil perbincangan kumpulan. Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS) : Elemen Asas Sejarah : Peristiwa, Tokoh, Tarikh dan Masa Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : : : Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) Nilai Murni (NM) : Kerjasama, Bertanggungjawab dan Kerajinan Aplikasi TKP (TKP) : Muzik, Verbal-, Interpersonal, dan Visual rg jss

description

l

Transcript of Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

Page 1: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN LIMA

Tarikh (Hari) MasaTahun / KelasBilangan Murid

::::

16 April 2015 (Khamis)0800 – 0900 (60 minit)5 Cemerlang20 orang

Tajuk Standard Kandungan (SK)Standard Pembelajaran (SP)

::::

6.WARISAN NEGARA KITA6.3 Bahasa Melayu6.3.1, 6.3.2 dan k6.3.4

Objektif Pembelajaran (OP) : Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Menyatakan pengertian sejarah, dua jenis sumber sejarah serta contoh-contohnya

dengan tepat berdasarkan penerangan guru.2. Mengenal pasti konsep masa silam dan ruang berdasarkan garis masa dan kronologi. 3. Menyatakan sekurang-kurangnya lima kepentingan pengurusan masa dalam kehidupan

harian berdasarkan hasil perbincangan kumpulan.

Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)

: Elemen Asas Sejarah : Peristiwa, Tokoh, Tarikh dan Masa

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

:::

Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)Nilai Murni (NM) : Kerjasama, Bertanggungjawab dan KerajinanAplikasi TKP (TKP) : Muzik, Verbal-, Interpersonal, dan Visual RuangKemahiran Berfikir (KBF) : Menjana idea dan Menerangkan Sebab

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

::

Komputer ribaProjektor LCD

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
RUJUK BUTIRAN DALAM JADUAL WAKTU MENGAJAR ANDA.
MacBookAir, 03/29/14,
SENARAIKAN SEMUA BBM YANG ANDA AKAN GUNAPAKAI DALAM PROSEP PdP ANDA. PAJEK SLAID PdP HENDAKLAH MENGANDUNGAN SEMUA SLAID PdP YANG DIGUNAKAN DALAM SET INDUKSI, LANGKAH-LANGKAH Pd P DAN PENUTUP.
MacBookAir, 03/29/14,
PILIH EMK YANG SESUAI DENGAN AKTIVITI PdP ANDA. SPT TMK, NM, TKP DAN KBF.
MacBookAir, 03/29/14,
PILIH MANA-MANA SATU KPS YANG SESESUAI DAN BERKAITAN DENGAN ISI KANDUNGAN PELAJARAN.
MacBookAir, 03/29/14,
SESUATU OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP) PERLU ADA PERLAKUAN, KRITERIA & SYARAT. PERLU JUGA SELARAS DENGAN SP.
MacBookAir, 03/29/14,
RUJUK BUTIRAN DALAM RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN (RPT). SP HANYA PERLU DICATATKAN KODNYA SAHAJA.
Page 2: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

:::::

Pakej Slaid Pengajaran dan Pembelajaran CD Lagu “Doa Buat Kekasih” Artikel “Pengurusan Masa”Kad manila dan pen markerLatihan SJH/01

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajarandan Pembelajaran

KAEDAH/TEKNIK / BBM / EMK / KPS

Set Induksi(5 minit)

Mesej Lagu “Doa Buat Kekasih” nyanyian Ramli Sarip dan Khadijah Ibrahim

Kita belajar daripada pengalaman masa lalu Buat refleksi tentang pengalaman lalu Sejarah mengajar kita menjadi lebih dewasa Lupakan sesuatu yang tidak baik

Tajuk : Mari Belajar Sejarah

Isi Pelajaran:Pengertian sejarah

1. Guru menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid memberi tumpuan dan perhatian.

2. Murid-murid menyanyi sambil menghayati lirik lagu “Doa Buat Kekasih” yang dipaparkan melalui Projektor LCD

3. Murid-murid diminta menyatakan tentang mesej yang disampaikan melalui lagu tersebut

KAEDAH/TEKNIKTeknik Nyanyian

BBMKomputer ribaProjektor LCDPakej Slaid PdPCD Lagu “Doa Buat Kekasih”

EMKTMKNM - Bekerjasama

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
EMK YANG DIPILIH HENDAKLAH SESUAI DENGAN AKTIVITI PdP DALAM LANGKAH PdP
MacBookAir, 03/29/14,
SENARAIKAN SEMUA BBM YANG ANDA RANCANG UNUTK DIGUNAKAN DALAM SET INDUKSI
MacBookAir, 03/29/14,
NYATAKAN KAEDAH/ TEKNIK YANG ANDA PILIH.
MacBookAir, 03/29/14,
AKTIVITI PdP HENDAKLAH SELARAS DENGAN KAEDAH/TEKNIK PdP YANG ANDA PILIH.
Page 3: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

Pengertian sumber sejarahKonsep silam dan ruang Kepentingasn pengurusan masa

4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.dan seterusnya memperkenalkan tajuk pelajaran

TKP - Muzik KBF - Menjana Idea

Langkah 1

(30 minit)

PENGERTIAN SEJARAH DAN SUMBER SEJARAH

a. Pengertian Sejarah Penceritaan tentang tindakan manusia dan sebab

mereka melakukannya (Herodotus) Sejarah menceritakan hal tentang manusia dan

peristiwa-peristiwa yang berlaku dalam masyarakat tersebut. (Ibn Khaldun)

b. Sumber Sejarah i. Sumber Pertama (Sumber Primer)

Bahan asal yang belum ditafsir, diolah dan dicetak

Contohnya: Manuskrip, artifak, fosil dan orang sumber yang

1. Guru menerangkan isi pelajaran bagi standard pembelajaran 1.1.1 dan 1.1.2 dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran yang dipaparkan melalui Projektor LCD

2. Murid mendengar penerangan guru sambil mencatat isi-isi penting dalam buku catatan / kertas kosong.

3. Guru menerangkan 3 Elemen Asas Sejarah, iaitu peristiwa, tokoh , tarikh dan masa berdasarkan garis masa dan kronologi peristiwa penting ke arah Kemerdekaan Tanah Melayu.

KAEDAH/TEKNIKKaedah Penerangan

BBMKomputer riba Projektor LCD Pakej Slaid PdP

EMKTMKNM - BertanggungjawabTKP - Visual Ruang

KPSElemen Asas Sejarah

- Peristiwa

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
JENIS KPS YANG DIPILIH SEHARUSNYA DIBERI CONTOH DAN PENERANGAN.
MacBookAir, 03/29/14,
PILIH KAEDAH/TEKNIK YANG SESUAI UNTUK MENYAMPAIKAN ISI KANDUNGAN PELAJARAN. KAEDAH/TEKNIK JUGA PERLU MENGAMBIL KIRA TAHAP KEBOLEHAN MD
MacBookAir, 03/29/14,
SENARAI ISI KANDUNGAN PELAJARAN HENDAKLAH SELARAS DENGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Page 4: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

terlibat secara langsung.

ii. Sumber Kedua (Sumber Sekunder) Sumber pertama ialah bahan yang dikaji melalui

pembacaan bahan bertulis yang dihasilkan oleh pengkaji sejarah.

Contohnya: Buku, surat khabar dan majalah

KONSEP MASA SILAM DAN RUANG BERDASARKAN GARIS MASA DAN KRONOLOGI

a. Konsep masa silam Masa (detik, minit, jam, hari, minggu, bulan,

tahun, abad) yang telah berlalu

b. Konsep ruang Tempat terjadinya berbagai peristiwa sejarah

dalam proses perjalanan waktu.

4. Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap standard pembelajaran 1.1.1 melalui soalan-soalan kuiz yang dipaparkan melalui Projektor LCD seperti berikut:

a. Apakah maksud sejarah mengikut Herodotus?

b. Apakah maksud sejarah mengikut Ibn Khaldun?

c. Nyatakan dua jenis sumber sejarah?d. Apakah itu sumber pertama? e. Berikan contoh-contoh sumber

pertama?f. Apakah itu sumber kedua?g. Berikan contoh-contoh sumber

kedua?

5. Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap standard pembelajaran 1.1.2 melalui soalan-soalan kuiz yang dipaparkan melalui Projektor LCD seperti berikut:

a) Apakah maksud masa silam dalam sejarah?

b) Apakah maksud ruang dalam sejarah?

- Tokoh- Tarikh - Masa

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
SOALAN-SOALAN YANG DISEDIAKAN HENDAKLAH SELARAS DENGAN ISI KANDUNGAN PELAJARAN DAN SP
MacBookAir, 03/29/14,
SOALAN-SOALAN YANG DISEDIAKAN HENDAKLAH SELARAS DENGAN ISI KANDUNGAN PELAJARAN DAN SP
Page 5: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

c. Konsep garis masa dan kronologi Suatu peristiwa sejarah yang berlaku di sesuatu

tempat disusun mengikut urutan. Turutan peristiwa mengikut masa kejadian

dinamakan kronologi. Kronologi masa dapat dibahagikan kepada

dekad, abad dan alaf seperti di bawah.

Kronologi Masa Tempoh /TahunSatu dekad 10 tahunSatu abad / kurun 100 tahunSatu alaf 1000 tahunKurun ke-20 1900 hingga 1999Kurun ke-21 2000 hingga 2999

KPS: Elemen Asas Sejaraha. Peristiwa - Pengisytihara Kemerdekaan

Tanah Melayu di Stadium Merdeka b. Tokoh - Tunku Abdul Rahman c. Tarikh - 31 Ogos 1957d. Masa - 9:30 pagi

c) Apakah maksud kronologi dalam sejarah?

d) Nyatakan tempoh bagi kronologi masa dalam Jadual di bawah

KronologiMasa

Tempoh /Tahun

Satu dekad ……. tahun

Satu abad ……..tahun

Satu kurun ……..tahun

Satu alaf ……. tahun

Kurun ke-20 …... hingga…….

Kurun ke-21 ..…. hingga…....

6. Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai bertanggungjawab.

Langkah 2

(20 minit)

Kepentingan Pengurusan Masa Dalam Kehidupan Harian

Supaya tidak menyesal di kemudian hari. Dapat meningkatkan prestasi akademik

1. Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan memilih seorang ketua, pelapor, material monitor dan pencatat.

KAEDAH/TEKNIKKaedah Perbincangan Kumpulan

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
BAGI MENJAYAKAN PELAKSANAAN KAEDAH PERBINCANGAN KUMPULAN, GURU PERLU MENYEDIAKAN BAHAN RANGSANGAN SPT. ARTIKEL DLL..
MacBookAir, 03/29/14,
NM PERLU DITERAPKAN
Page 6: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

Kerja dapat disiapkan menepati Supaya tidak tededah kepada tekanan. Segala aktiviti harian dapat diselesaikan Boleh menanam sikap tanggungjawab dan

mendisiplinkan diri sendiri Menyebabkan hasil kerja lebih produktif Dapat meluangkan masa yang berkualiti bersama

keluarga Dapat mengelakkan pembaziran masa Segala kerja dilakukan lebih terurus

2. Material monitor mengambil artikel ‘Pengurusan Masa’, kad manila dan pen marker dari meja guru.

3. Setiap kumpulan membaca artikel ‘Pengurusan Masa’, berbincang dan seterusnya menyenaraikan kepentingan pengurusan masa dalam kehidupan harian pada kad manila dalam tempoh 10 minit.

4. Hasil kerja setiap kumpulan dipamerkan pada papan tulis.

5. Beberapa orang pelapor diminta menyatakan kepentingan pengurusan masa dalam kehidupan harian berdasarkan hasil perbincangan kumpulan.

6. Murid-murid diminta menerangkan sebab-sebab mereka perlu menyediakan Jadual Waktu Belajar Sendiri.

7. Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai kerjasama

BBMKomuter ribaProjektor LCD Pakej Slaid PdPArtikel “Pengurusan Masa”Kad manilaPen marker

EMKTMKNM - KerjasamaTKP - InterpersonalKBF - Menerangkan sebab

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
AKTIVITI INI BERTUJUAN UNTUK MEMENUHI KRITERIA DALAM BORANG PRI (BORANG PRAKTIKUM)
MacBookAir, 03/29/14,
KATA TUGAS YANG DIGUNAKAN UNTUK AKTIVITI MENGENAL PASTI TAHAP PENCAPAI OBJEKTIF PELAJARAN HENDAKLAH SAMA DENGAN YANG DIGUNAKAN DALAM OP DAN SP. CONTOHNYA “MENYATAKAN”
Page 7: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

Penutup(5 minit)

1. Penutup Kognitif

IsI kandungan Pelajaran Konsep sejarah - Herodotus dan Ibn Khaldum Jenis sumber sejarah dan contoh-contohnya Konsep masa silam dan ruang Garis masa dan kronologi Kepentingan pengurusan masa dalam

kehidupan harian

2. Penutup Sosial Perasaan pencapaian Peneguhan positif Membuat perkaitan Perasaan ingin tahu

3. Aktiviti Susulan Latihan SJH/01

(SP 1.1.1, 1.1.2 dan K1.1.7)

1. Guru merumuskan keseluruhan isi kandungan pelajaran dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran yang dipaparkan melalui Projektor LCD

2. Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan memberikan peneguhan positif

3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran yang akan datang.

4. Material monitor mengambil Latihan SJH/01 dari meja guru dan mengedarkannya kepada ahli-ahli kumpulan masing-masing.

5. Latihan SJH/01 perlu disiapkan dan dihantar kepada guru pada keesokan harinya.

BBMKomuter ribaProjektor LCD Pakej Slaid PdPLatihan SJH/01

EMKTMKNM - Kerajinan

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

rg jss

MacBookAir, 03/29/14,
RPH PERLU DISERAH KEPADA GB UNTUK DISEMAK SEBELUM MENGAJAR
MacBookAir, 03/29/14,
PENSYARAH HANYA MENYEMAK RPH YANG DISEDIAK UNTUK PENYELIAAN. RPH YANG LAINNYA PERLU DISERAH KEPADA GURU PEMBIMBING UNTUK PENYEMAKAN.
MacBookAir, 03/29/14,
GURU PERLU MENILAI TAHAP PENGUASAAN MURID SELEPAS SETIAP SESI PdP DENGAN MEMBERI LATIHAN (HOMEWORK). SOALAN-SOALAN LATIHAN HENDAKLAH SELARAS DENGAN OP DAN SP.
MacBookAir, 03/29/14,
GURU PERLU MENIMBULKAN PERASAAN PENCAPAIAN MURID DAN MEMBERIKAN PENEGUHAN POSITIF SERTA MENGAITKAN PELAJARAN HARI INI DENGAN PELAJARAN AKAN DATANG
Page 8: Contoh Rph Sejarah Ubahsuai (1)

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Tandatangan :Nama :Tarikh :

rg jss

PANDUAN PENYEDIAAN RPH