Bm Pencemaran

download Bm Pencemaran

of 22

Transcript of Bm Pencemaran

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    1/22

    MULA

    KEMBALIKE MODUL

    Sekolah Kebangsaan SultanAbdullah, Kuantan

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    2/22

    TAJUK :

    PENCEMARAN ALAM SEKITAR

    Hasil Pembelajaran

    • Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar

    dengan menggunakan bahasa yang sesuai.

    •Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan

    intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.

    • Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan

    penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

    • Menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal

    dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.

    RPH

    SETINDUKSI

    LANGKAH1

    LANGKAH

    2LANGKAH

    LATIHAN

    PENGUKUHAN

    PENUTUP

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    3/22

    Set Induksi

    Penemaran Alam

    Sekitar 

    Penemaran

    Sun!ai

    Penemaran

    Udara

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    4/22

    Penemaran

    Udara

    "ambar #"ambar $

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    5/22

    "ambar % "ambar &

    Penemaran

    Sun!ai

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    6/22

    Lan!ka' $

    i) murid dikehendaki untuk mengelik

    salah satu pautan yang disediakan.

    ii) murid diminta membaca petikan itu

    secara individu dengan kuat dan

    mengikut intonansi serta gaya yang betul.

    iii) murid-murid yang lain dikehendaki

    mendengar dan meneliti teks sambil

    memahami petikan tersebut.

    iv) kemudian guru menanyakan soalan

    kepada murid berkaitan dengan petikan

    tersebut. 

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    7/22

    Penemaran

    UdaraTeks $

    Teks #Penemaran

    Sun!ai

    Soalan

    Soalan

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    8/22

    S(alan Teks $

    $) N*atakan +una +enemaran udara berlaku

    dari+ada akti,iti manusia)

    #) A+aka' sim+t(m *an! akan di'ada+i (le'manusia akibat dari+ada +enemaran udara -

    %) .erikan (nt(' ba'an/ ba'an teremar

    *an! dibuan! (le' manusia -

    Ja0a+an

    Ja0a+an

    Ja0a+an

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    9/22

    $) Puna +enemaran udara berlaku dari+ada akti,iti

    manusia iala' +en!an!kutan1 +erindustrian dan

    +embakaran ma'u+un alam semulajadi se+erti !unun!

    bera+i dan seba!ain*a

    Ja0a+an

    s(alan $

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    10/22

    #) Sim+t(m *an! akan di'ada+i (le' manusia akibat dari+ada

    +enemaran udara iala' sakit ke+ala1 leti'1 iritasi mata danruam kulit jikalau terdeda' den!an merkuri1 sikl(diena1

    (r!an(2(s2at dan karmabat) Jikalau +ada d(s *an! besar ia

    ble' men*ebabkan kematian

    Ja0a+an

    s(alan #

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    11/22

    Ja0a+an

    s(alan %

    %) C(nt(' ba'an/ ba'an teremar *an! dibuan! (le'

    manusia iala' l(!am berat1 t(ksin (r!ani1 +etr(l1 nutrientdan seba!ain*a)

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    12/22

    S(alan Teks #

    $) A+aka' *an! akan berlaku ke+ada sun!ai kita

    sekiran*a tiada ranan!an berkesan memeli'ara

    sun!ai -

    #) A+aka' nama kem+en *an! dilanarkan (le' kerajaan -

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    13/22

    Ja0a+an Teks #

    $) Kedudukan keban*akan sun!ai dalam ne!ara akan

    terus dilanda +enemaran sekiran*a tiada ranan!an

    berkesan memeli'ara sun!ai)

    #) 3Sa*an!i Sun!ai4 nama kem+en *an! dilanarkan (le'kerajaan)

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    14/22

    Lan!ka' #

    i) murid dibahagikan kepada beberapakumpulan

    ii) murid diminta untuk berada dalam

    kumpulan dan membuat perbincangan.

    iii) murid-murid dikehendakimembentangkan ii-ii penting

    mengenai pencemaran udara danbandingkan dengan pengetahuan

    dan pengalaman mereka

    i!) guru menan"akan #alan "ang

    berkaitan dengan ta$uk danpengetahuan edia ada mereka.

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    15/22

    Lan!ka' %

    i) guru terlebih dahulu menanyakankepada murid sekiranya mereka masih tidak

    memahami tajuk pengajaran pada hari

    tersebut.

     

    ii) guru memberi latihan kepada murid iaitu

    membuat karangan pendek mengenai

    perbezaan pencemaran udara dengan

    mengambil isi-isi penting daripada petikan.

     

    iii) guru membimbing kumpulan murid yang

    memerlukan pemulihan dengan menyediakanlatihan yang perlu dilengkapkan dengan

    mengisi tempat kosong

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    16/22

    Petikan

    PenemaranUdara

    LATIHAN

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    17/22

    LATIHAN

    PEMULIHAN

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    18/22

    LATIHAN PEN"UKUHAN

    Isikan tempat kosong dalam ayat- ayat di bawah ini dengan kata

    ganda seluruh yang paling sesuai.. hitam masih ada pada baju itu walaupun

    sudah dibasuh.

    !. "engawas itu menulis murid yang

    melanggar peraturan.

    #. Bandar $aiping kelihatan dari puncakBukit %arut.

    &. 'alim memberikan makanan semalam

    kepada ayam- ayam peliharaannya.

    (. edikit sedikit jadi bukit.

    *. penduduk kampung ini bekerja sebagai

    petani.

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    19/22

    PENUTUP

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    20/22

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    21/22

    NILAI

    .ekerjasama

    Rasi(nal

    Patri(tisme

  • 8/17/2019 Bm Pencemaran

    22/22