Post on 03-Apr-2018
7/28/2019 RPH 18
1/4
1. Butiran Am :
Tarikh : 2 April 2013
Masa : 9.45 pagi 10.45 pagi (60 minit)
Tahun : 4 CourtesyBilangan murid : 33 orang
Umur : 10 tahun
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Sentiasa Berhemat, Kita Selamat
Tajuk : Kemahiran Menulis Dan Membaca (Alam Sekitar
Tanggungjawab Bersama)
2. Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama :
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatupenulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 2
i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Fokus Sampingan :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal
dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3. Objektif Pelajaran :
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
i. Membina ayat yang lengkap berdasarkan bahan rangsangan.
ii. Membacakan ayat yang telah dibina dengan menggunakan intonasi yang
betul dan sopan.
iii. Memilih penggunaan kata ganti nama yang betul dalam ayat.
4. Sistem Bahasa :
i. Tatabahasa : Kata ganti nama
ii. Kosa kata : ijazah, anugerah, universiti
5. Pengisian Kurikulum :
i. Ilmu : Pendidikan Sivik, Pendidikan Moral.
ii. Nilai Murni : Bekerjasama, prihatin, tanggungjawab
iii. Kemahiran bernilai tambah :
Kemahiran berfikir : Menghubungkait, membuat penilaian,
memberi pendapat, menjana idea.
Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
7/28/2019 RPH 18
2/4
6. Bahan Bantu Mengajar :
i. Petikan teks.
ii. Lembaran kerja.
ii. Gambar.
7. Pengetahuan Sedia Ada :i. Murid mempunyai tanggungjawab masing-masing.
ii. Murid diajar untuk mengamalkan sikap bertanggungjawab dan berusaha
bersungguh-sungguh dalam melaksanakannya.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Soalan:
i. Apakah yang kamu
faham mengenai
tanggungjawab?
ii. Apakah yang perlu
dilakukan oleh
seseorang bagi
memelihara alam
sekitar?
iii. Tajuk pelajaran:
Alam Sekitar
Tanggungjawab
Bersama
i. Guru bersoal jawab dengan
murid berkaitan tanggungjawab.
ii. Guru menunjukkan sebuah
gambar berkaitan sebuah alam
sekitar yang tercemar.
iii. Murid diminta memberikan
pendapat mengenai
tanggungjawab yang perlu
dilakukan mengenai situasi.
iv. Guru menyatakan tajuk
pelajaran.
i. KB
- Menjana idea
iii. Teknik
-Soal jawab
iii. Nilai murni
-Berbudi bahasa
-Prihatin
Langkah 1
(15 minit)
i. Kemahiran Menulis.
ii. Menulis ayat
berdasarkan gambar.
i. Murid diminta memerhatikan
dengan baik gambar yang
ditunjukkan oleh guru.
ii. Murid diminta menyatakan
setiap jenis aktiviti yang terdapat
dalam gambar.
iii. Beberapa murid dipilih secara
rawak untuk menyatakan
jawapan.
iv. Murid diminta menulis kerjaya
tersebut di bawah gambar
v. Guru membimbing jawapanmurid.
FS 2.1 Aras 1
i. KB
-Menjana idea
ii. BBM
-Gambar
iii. Nilai murni
-Berbudi bahasa
-Prihatin
7/28/2019 RPH 18
3/4
Langkah 2
(15 minit)
i. Kemahiran Menulis
dan Membaca.
ii. Menulis ayat
berdasarkan gambar
dan membacakan
jawapan.
i. Guru memberikan lembaran
berkaitan gambar yang
ditunjukkan.
ii. Setiap murid dikehendaki
membina lima ayat yang lengkap
tentang aktiviti dalam gambar.
iii. Murid dibantu oleh guru jika
mempunyai masalah dalam
membina ayat.
iv. Murid dipilih untuk menjawab
soalan tersebut di hadapan.
v. Guru membincang danmembimbing jawapan murid dan
membuat pembetulan bagi
jawapan yang salah.
FU 8.2 Aras 2.
KB
-Menjana idea
ii. BBM
-Petikan teks
iii. Nilai murni
-Bekerjasama
-Prihatin
Langkah 3
(10 minit)
i. Tatabahasa :
-Kata Ganti Nama
i. Murid diterangkan mengenai
kata ganti nama oleh guru.
ii. Murid diberikan contoh ayat
yang berkaitan dengan kata ganti
nama.
iii. Murid diminta untuk
memberikan kata ganti nama
yang sesuai dalam
melengkapkan ayat.
iv. Guru membimbing jawapan
murid.
i. KB
-Menjana idea
-Membuat kaitan
dan
perhubungan
ii. BBM
-Lembaran kerja
iii. Nilai murni
-Bekerjasama
-Prihatin
Langkah 4(10 minit) Latihan penilaian :-Soalan pemahaman
-Tatabahasa (Kata
Ganti Nama)
i. Murid diberikan lembaran kerjaberkaitan soalan pemahaman
dan tatabahasa yang telah
dibincangkan.
ii. Murid dikehendaki untuk
menyelesaikan soalan latihan
pemahaman dan latihan
tatabahasa yang diberikan.
iii. Guru membimbing jawapanmurid.
i . KB-Menjana idea
-Merumus
ii. BBM
-Lembaran kerja
iii. Nilai murni
-Tanggungjawab
-Prihatin
7/28/2019 RPH 18
4/4
REFLEKSI KENDIRI :
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
Penutup
(5 minit)
Penutup Kognitif
i. Guru bertanya
kepada murid
mengenai kefahaman
murid berdasarkan
tajuk pembelajaran
pada hari ini.
Penutup Sosial
i. Guru mengucapkan
tahniah kepada murid-
murid kerana berjaya
mengikuti
pembelajaran pada hari
ini.
i. Murid dan guru bersoal jawab
mengenai isi pelajaran pada hari
ini.
ii. Murid memberikan pendapat
berkaitan pelajaran pada hari ini.
iii. Guru merumus keseluruhan
isi pelajaran kepada murid.
iii. Guru menyatakan nilai murni
yang terdapat dalam sepanjang
pelajaran.
i. KB
-Menjana idea
ii. Nilai murni
-Bekerjasama
-Prihatin