RPH 18

download RPH 18

of 4

Transcript of RPH 18

  • 7/28/2019 RPH 18

    1/4

    1. Butiran Am :

    Tarikh : 2 April 2013

    Masa : 9.45 pagi 10.45 pagi (60 minit)

    Tahun : 4 CourtesyBilangan murid : 33 orang

    Umur : 10 tahun

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu

    Tema : Sentiasa Berhemat, Kita Selamat

    Tajuk : Kemahiran Menulis Dan Membaca (Alam Sekitar

    Tanggungjawab Bersama)

    2. Hasil Pembelajaran :

    Fokus Utama :

    8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatupenulisan teks tentang sesuatu tajuk.

    Aras 2

    i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.

    Fokus Sampingan :

    5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

    dan memahami perkara yang dibaca.

    Aras 1

    i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal

    dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

    3. Objektif Pelajaran :

    Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

    i. Membina ayat yang lengkap berdasarkan bahan rangsangan.

    ii. Membacakan ayat yang telah dibina dengan menggunakan intonasi yang

    betul dan sopan.

    iii. Memilih penggunaan kata ganti nama yang betul dalam ayat.

    4. Sistem Bahasa :

    i. Tatabahasa : Kata ganti nama

    ii. Kosa kata : ijazah, anugerah, universiti

    5. Pengisian Kurikulum :

    i. Ilmu : Pendidikan Sivik, Pendidikan Moral.

    ii. Nilai Murni : Bekerjasama, prihatin, tanggungjawab

    iii. Kemahiran bernilai tambah :

    Kemahiran berfikir : Menghubungkait, membuat penilaian,

    memberi pendapat, menjana idea.

    Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal.

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

  • 7/28/2019 RPH 18

    2/4

    6. Bahan Bantu Mengajar :

    i. Petikan teks.

    ii. Lembaran kerja.

    ii. Gambar.

    7. Pengetahuan Sedia Ada :i. Murid mempunyai tanggungjawab masing-masing.

    ii. Murid diajar untuk mengamalkan sikap bertanggungjawab dan berusaha

    bersungguh-sungguh dalam melaksanakannya.

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Soalan:

    i. Apakah yang kamu

    faham mengenai

    tanggungjawab?

    ii. Apakah yang perlu

    dilakukan oleh

    seseorang bagi

    memelihara alam

    sekitar?

    iii. Tajuk pelajaran:

    Alam Sekitar

    Tanggungjawab

    Bersama

    i. Guru bersoal jawab dengan

    murid berkaitan tanggungjawab.

    ii. Guru menunjukkan sebuah

    gambar berkaitan sebuah alam

    sekitar yang tercemar.

    iii. Murid diminta memberikan

    pendapat mengenai

    tanggungjawab yang perlu

    dilakukan mengenai situasi.

    iv. Guru menyatakan tajuk

    pelajaran.

    i. KB

    - Menjana idea

    iii. Teknik

    -Soal jawab

    iii. Nilai murni

    -Berbudi bahasa

    -Prihatin

    Langkah 1

    (15 minit)

    i. Kemahiran Menulis.

    ii. Menulis ayat

    berdasarkan gambar.

    i. Murid diminta memerhatikan

    dengan baik gambar yang

    ditunjukkan oleh guru.

    ii. Murid diminta menyatakan

    setiap jenis aktiviti yang terdapat

    dalam gambar.

    iii. Beberapa murid dipilih secara

    rawak untuk menyatakan

    jawapan.

    iv. Murid diminta menulis kerjaya

    tersebut di bawah gambar

    v. Guru membimbing jawapanmurid.

    FS 2.1 Aras 1

    i. KB

    -Menjana idea

    ii. BBM

    -Gambar

    iii. Nilai murni

    -Berbudi bahasa

    -Prihatin

  • 7/28/2019 RPH 18

    3/4

    Langkah 2

    (15 minit)

    i. Kemahiran Menulis

    dan Membaca.

    ii. Menulis ayat

    berdasarkan gambar

    dan membacakan

    jawapan.

    i. Guru memberikan lembaran

    berkaitan gambar yang

    ditunjukkan.

    ii. Setiap murid dikehendaki

    membina lima ayat yang lengkap

    tentang aktiviti dalam gambar.

    iii. Murid dibantu oleh guru jika

    mempunyai masalah dalam

    membina ayat.

    iv. Murid dipilih untuk menjawab

    soalan tersebut di hadapan.

    v. Guru membincang danmembimbing jawapan murid dan

    membuat pembetulan bagi

    jawapan yang salah.

    FU 8.2 Aras 2.

    KB

    -Menjana idea

    ii. BBM

    -Petikan teks

    iii. Nilai murni

    -Bekerjasama

    -Prihatin

    Langkah 3

    (10 minit)

    i. Tatabahasa :

    -Kata Ganti Nama

    i. Murid diterangkan mengenai

    kata ganti nama oleh guru.

    ii. Murid diberikan contoh ayat

    yang berkaitan dengan kata ganti

    nama.

    iii. Murid diminta untuk

    memberikan kata ganti nama

    yang sesuai dalam

    melengkapkan ayat.

    iv. Guru membimbing jawapan

    murid.

    i. KB

    -Menjana idea

    -Membuat kaitan

    dan

    perhubungan

    ii. BBM

    -Lembaran kerja

    iii. Nilai murni

    -Bekerjasama

    -Prihatin

    Langkah 4(10 minit) Latihan penilaian :-Soalan pemahaman

    -Tatabahasa (Kata

    Ganti Nama)

    i. Murid diberikan lembaran kerjaberkaitan soalan pemahaman

    dan tatabahasa yang telah

    dibincangkan.

    ii. Murid dikehendaki untuk

    menyelesaikan soalan latihan

    pemahaman dan latihan

    tatabahasa yang diberikan.

    iii. Guru membimbing jawapanmurid.

    i . KB-Menjana idea

    -Merumus

    ii. BBM

    -Lembaran kerja

    iii. Nilai murni

    -Tanggungjawab

    -Prihatin

  • 7/28/2019 RPH 18

    4/4

    REFLEKSI KENDIRI :

    ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

    Penutup

    (5 minit)

    Penutup Kognitif

    i. Guru bertanya

    kepada murid

    mengenai kefahaman

    murid berdasarkan

    tajuk pembelajaran

    pada hari ini.

    Penutup Sosial

    i. Guru mengucapkan

    tahniah kepada murid-

    murid kerana berjaya

    mengikuti

    pembelajaran pada hari

    ini.

    i. Murid dan guru bersoal jawab

    mengenai isi pelajaran pada hari

    ini.

    ii. Murid memberikan pendapat

    berkaitan pelajaran pada hari ini.

    iii. Guru merumus keseluruhan

    isi pelajaran kepada murid.

    iii. Guru menyatakan nilai murni

    yang terdapat dalam sepanjang

    pelajaran.

    i. KB

    -Menjana idea

    ii. Nilai murni

    -Bekerjasama

    -Prihatin