GP-CPC-01 UNITS – COMPOSITION – BASIC IDEAS
-
Upload
khangminh22 -
Category
Documents
-
view
2 -
download
0
Transcript of GP-CPC-01 UNITS – COMPOSITION – BASIC IDEAS
17-06-2020
GP-CPC – PGP 01
GATE Questions from Previous Papers
2011-2020
Prof.G.Prabhakar
Chem Engg, SVU
GP-CPC-PGP
2020 - A feed stream containing pure species L flows into a reactor, where L is partly converted to M as shown in the figure.
The mass flow rate of the recycle stream is 20% of that of the product stream. The overall conversion of L (based on mass units) in the process is 30%. Assuming steady state operation , the one- pass conversion of L (based on mass units) through the reactor is(a) 34.2%(b) 30% (c) 26.3% (d) 23.8%
Fraction Conversion = Converted / Fed
Overall Conversion is based on Net quantities. Once through Conversion is based on Gross quantities
If 1 kg of Fresh feed stream enters, 1 kg of product stream comes out, out of which 30 % is converted and the balance
70 % is unconverted L.
Recycle Stream = 20 % of the product stream = 0.2 kg
L in the Recycle Stream = L in the Product Stream = 0.7 ( mass fraction) = L in the Reactor Discharge ( as no separation indicated)
Pure Species L is taken as feed stream and is mixed with recycle stream
Mass of L in the Gross in ( Fresh + Recycle) = 1 (1) + 0.2(0.7) = 1.14 kg (Fed to the Reactor)
Mass of L in the Gross Out ( Product + Recycle) = 1.2 ( 0.7) = 0.84 kg
Mass of L converted in the reaction = 1.14 – 0.84 = 0.3 kg (Converted)
Once through Conversion = 0.3 / 1.14 = 0.263 or 26.3 %
Use of Recycle - It improves the performance of the event. Here, the conversion is improved.
GP-CPC-PGP
2020 - An irreversible gas phase reaction 2P → 4Q + R is conducted in an isothermal and isobaric batch reactor. Assume
ideal gas behaviour. The feed is an equimolar mixture of the reactant P and an inert gas. After complete conversion of P, the
fractional change in volume is (round off to 2 decimal places).
Ideal Gas Law P Vt = n R T
Isothermal ( Constant T) Isobaric ( Constant P) So, V is proportional to n
2 moles of reactants, on complete conversion, yield 5 moles of products ( 4 moles of Q and 1 mole of R )
1 mole of feed . 0.5 moles of P and 0.5 moles of inert
O.5 moles of P give rise to 0.5 * 5/2 = 1.25 moles of Q & R
Final moles = 0.5 (inert) + 1.25 ( Q & R) = 1.75
Fractional change in moles = (1.75 - 1) / 1 = 0.75
Fractional change in volume = (1.75 - 1) / 1 = 0.75
Fraction Change in volume is calculated in a similar way, in case of variable volume reacting systems ,
assuming linear variation
GP-CPC-PGP
2020- A tank initially contains a gas mixture with 21 mol % oxygen and 79 mol % nitrogen. Pure nitrogen enters the tank, and a gas mixture of nitrogen and oxygen exits the tank. The molar flow rate of both the inlet and exit streams is 8 mol/s .
In addition, use the following data and assumptions
• Assume the tank contents to be well mixed
• Assume ideal gas behaviour.
• The temperature and pressure inside the tank are held constant.
• Molar density of the gas mixture in the tank is constant at 40 mol/ m3
If the volume of the tank is 20 m3 , then the time (in seconds) required for oxygen content in the tank to decrease to 1 mol % is
1. 100.45 2. 304.45 3. 10 4. 3.445
Unsteady State Mass Balance, No reaction
Total moles at any time in the tank = 40 mol / m3 * 20 m3 = 800 moles
Change in Accumulation = Inflow – Outflow
Concentration of Oxygen changes wrt time, So is that of nitrogen.
Oxygen balance : d ( 800 C) = 8 (0) - 8 ( C)
dt
Well mixed tank. Therefore, leaving stream composition is the same as the concentration of the tank contents.
d ( 800 C) / 8C = - dt
At t = 0, C = 0.21 At t = t , C = 0.01
On integration, 100 ln (0.0.1/ 0.21) = t t = 304.45 sec
GP-CPC-PGP
2019 - 100 kg of feed containing 50 wt% of a solute C is contacted with 80 kg of a solvent containing 0.5 wt% of C in a
mixer-settler unit. From this operation, the resultant extract and raffinate phases contain 40 wt% and 20 wt% of C ,
respectively. If E and R donate the mass of the extract and raffinate phases, respectively, the ratio E/R is
a) 1/4 (b) 2/3 (c) 1/2 (d) 1
Mass Balance without Reaction , Extraction, All components affected, Simultaneous Equations
3 balance equations possible.
Overall : F + S = M = E + R 100 + 80 = E + R
Solute C : F Xf + S Ys = E YE + R Xr 100 ( 0.5) + 80 ( 0.005) = E (0.4) + R ( 0.2)
100 ( 0.5) + 80 ( 0.005) = E (0.4) + (180 - E) ( 0.2)
50 + 0.4 = (0.4 – 0.2) E + 36
E = 14.4 / 0.2 = 72
R = 180 – 72 = 108
E / R = 72 / 108 = 2 / 3
GP-CPC-PGP
2018 - The reactant (M) is converted into product(N) in the presence of catalyst in a fixed bed reactor.
All the flow rates (F,G,H,P and R) in mol/s, and mole fraction of reactant(M) in these streams (XF,XG,XH, and
XR) are shown in figure
Fraction Conversion = Converted / Fed Overall fraction conversion is based on net quantities
Moles M in , fresh feed = F *XF
Moles M out, net product = P * XF
Moles M converted + F * XF - P * XP
Overalll fraction conversion = (F * XF) - (P * XP)
( F *XF)
GP-CPC-PGP
2018 - The ammonia (NH3 ) oxidation process occur over a catalyst as 4NH3+ 5O2 →6H2O +4N0 . Air is
supplied such that oxygen(O2) is 20% in excess of that required for complete conversion of NH3. The
mole fraction of O2 in the inlet gas mixture (NH3 + AIR) is ________
Reaction – Stoichiometry - Excess
Basis : 1 kmol ammonia
Oxygen theoretically required = 1 * 5/4 = 1.25 kmol
Oxygen supplied in 20 % excess and as air
Oxygen supplied = 1.25 * 1.2 = 1.5 kmol
Nitrogen in, with oxygen = 1.5 * 79 /21 = 5..643 kmol
Total moles of mixture, ( NH3 + Air) = 1 + 1.5 + 5.643 = 8.143 kmol
Mole fraction of Oxygen = Moles of Oxygen / Moles total
= 1.5 / 8.143 = 0.184
GP-CPC-PGP
2017 - An aqueous salt solution enters a crystallizer operating at steady state at 25o C. The feed temperature is 90o C and
the salt concentration in the feed is 40 weight %. The salt crystallizer as a pentahydrate. The crystals and the mother liquor leave
the crystallizer. The molecular weight of the anhydrous salt is 135. The solubility of the salt at 25oC is 20 weight%.
The feed flow rate required for a production rate of 100 kg/s of the hydrated salt, rounded to the nearest integer, is __kg/s.
Mass Balance without reaction - All components affected - Simultaneous equations
Feed Solution F : Weight percent of salt = 40 Weight fraction , XF = 0.4
Crystals C : Salt. 5 H20 Weight percent on of salt , XC = 135 / (135 + 90) = 0.6
Mother Liquor M : Will always be saturated, after crystallization
Solubility = 20 wt % Weight fraction of salt, XM = 0.2
Balance Equations
Basis : 100 kg / s of hydrated salt
Overall : F = C + M F = 100 + M
Salt : F *XF = C * XC + M * XM F (0.4) = 100 ( 0.6) + (F - C) ( 0.2)
0.2 F = 60 - 100 (0.2) = 40
F = 40 / 0.2 = 200 kg/s
GP-CPC-PGP
2017- Reaction A→B is carried out in a reactor operating at a steady state and 1 mol/s of pure A at 425° c enters the reactor. The
outlet stream leaves the reactor at 325° c. The heat input to the reactor is 17KW. The heat of the reaction at the reference
temperature of 25°c is 30Kj/mol. The specific heat capacities (in KJ/mol.k) of A and B are 0.1 and 0.15 respectively. The molar
flowrates of B leaving the reactor, rounded to two decimal places, is ____ mol/s.
Energy Balance - Incomplete reaction Basis : 1 mol/s of pure A
Let x be the moles of A converted /s
Energy in, with entering stream = 1 mol /s * 0.1 kJ /mol-k * (425-25) = 40 kJ /s
Heat input to the reactor = 17 kJ /s
Total Energy in = 40 + 17 = 57 kJ/s
Energy out , with leaving material = [x mol of B /s * 0.15 + (1-x) mol of A /s * 0.1] (325-25) = 30 - 0.05x kJ/s
Energy effect of reaction = 30 * x kJ/s Endothermic – Output term
Total Energy out = 30 – 0.05x + 30x = 30-29.95 x kJ/s
Equating 30 – 29.95 x = 57
x = 27 / 29.95 = 0.90 moles of A are converted
Molar flow rate of B = 0.9015 mol /s = 0.90 mol /s
GP-CPC-PGP
2016 - A liquid mixture of ethanol and water is flowing as inlet
stream P into a stream splitter. It is split into two streams, Q and R,
as shown in the figure below.
Q
P
R
The flowrate of P, containing 30 mass% of ethanol, is 100 kg/h.
What is the least number of additional specification(s) required to
determine the mass flowrates and compositions (mass%) of the two
exit streams?
1. 0 2. 1 3. 2 4. 3
Stream splitter merely splits a flow in to two or more parts and does not cause any change in the composition.
Composition of Q and R are the same as that of P = 30 mass %Mass flow rate of either P or Q is needed to find the flowrate. Ans : 1
GP-CPC-PGP
2016 - A binary liquid mixture of benzene and toluene contains 20 mol% of benzene. At 350 K the vapor pressures of pure
benzene and pure toluene are 92 kPa and 35 kPa, respectively. The mixture follows Raoult’s law. The equilibrium
vapor phase mole fraction (rounded off to the second decimal place) of benzene in contact with this liquid mixture
at 350 K is _______.
Raoult’s Law - Binary System
Benzene : Partial Pressure = 0.2 * 92 = 18.4 kPa
Toluene : Partial Pressure = 0.8 * 35 = 28 kPa
Total Pressure = 18.4 + 28 = 46.4 kPa
Vapor mole fraction of benzene = 18.4 / 46.4 = 0.3965 = 0.40
GP-CPC-PGP
2016 - A catalytic reforming plant produces hydrogen and benzene from cyclohexane by de-hydro aromatization. In
order to increase the production of hydrogen, the owner plans to change the process to steam reforming of the same
feedstock that produces hydrogen and carbon dioxide. Stoichiometrically, what is the maximum ratio of pure hydrogen
produced in the proposed process to that in the existing process?
(A) 1 (B) 2 (C) 5 (D) 6
Stoichiometry, Maximum ( complete conversion)
Existing : C6H12 C6H6 + 3 H2 3 mol of hydrogen per mole of cyclohexane
Proposed : C6H12 + 12 H2O 6 CO2 + 18 H2 18 mol of hydrogen per mole of cyclohexane
Ratio of hydrogen produced, proposed to existing = 18 / 3 = 6
GP-CPC-PGP
2015.. The schematic diagram of a steady state process is shown below. The fresh feed (F) to the reactor consists of 96
mol% reactant A and 4 mol% inert I. The stoichiometry of the reaction is A → C. A part of the reactor effluent is recycled.
The molar flow rate of the recycle stream is 0.3 F. The product stream P contains 50 mol% C. The percentage conversion of
A in the reactor based on A entering the reactor at point 1 in the figure (up to one decimal place) is _____.
Recycle - One pass Conversion – based on Gross quantities - % Conversion = 100 * Converted / Fed
No change in the number of moles as per the stoichiometry. 1 mol leaves as stream P ( 50 % C, 46 % A & 4 % inert)
Basis : 1 mol of fresh feed - 96 % A and 4 % inert ; 0.3 F = 0.3 mol join as recycle
A entering as fresh feed = 0.96 moles ; A in the recycle stream = 0..3 * 0.46 = 0.138 moles
A in the Gross Feed ( point 1) = 0.96 + 0.138 = 1.098 moles
A in the discharge from the reactor = 1.3 * 0.46 = 0.598 moles
A converted = A in – A out = 1.098 - 0.598 = 0.5 mol
Percentage A converted = 100 * 0.5 / 1. 098 = 45. 5 % Note overall at (100 * 0.5 / 0.96 = 52) is higher
GP-CPC-PGP
2014 - Two elemental reactions (A and B) are reacting to form a liquid(C) in a steady state process as per the
reaction A + B → C. . The single-pass conversion of the reaction is only 20% and hence recycle is used. The product is
separated completely in pure form. The fresh feed has 49 mol% of A and B each along with 2 mol% impurities. The maximum
allowable impurities in the recycle stream is 20 mol%. The amount of purge stream (in moles) per 100 moles of the fresh feed
is___
Purge Stream – Mass Balance
100 mol gross feed 20 moles impurities 80 mol of (A +B)
20 % of (A + B) converted
Recycle Stream after separation of C = 64 moles of (A+R) and 20 moles of impurities
Mole fraction of Impurities = 20 / 84 = 0.2381 Mole fraction of (A+B) = 64 / 84 = 0.7619
Around Recycle point, overall: F + R = 100
(A+B) balance: F * 0.98 + R * 0.7619 = 80
F = 80 – 76.19 = 17.47 moles
0.98 - .0.7619
Impurities entering through the fresh feed = Impurities leaving through the fresh feed
17.47 * (2/98) = P ( 0.2381) P = 1.497
For 100 moles of fresh feed, 1.497 * 100 / 17.47 = 8.57 mol
GP-CPC-PGP
2014 - Two elemental reactions (A and B) are reacting to form a liquid(C) in a steady state process as per the
reaction A + B → C. . The single-pass conversion of the reaction is only 20% and hence recycle is used. The product is
separated completely in pure form. The fresh feed has 49 mol% of A and B each along with 2 mol% impurities. The maximum
allowable impurities in the recycle stream is 20 mol%. The amount of purge stream (in moles) per 100 moles of the fresh feed
is___
Purge Stream – Mass Balance
100 mol gross feed 20 moles impurities 80 mol of (A +B)
20 % of (A + B) converted
Recycle Stream after separation of C = 64 moles of (A+R) and 20 moles of impurities
Mole fraction of Impurities = 20 / 84 = 0.2381 Mole fraction of (A+B) = 64 / 84 = 0.7619
Around Recycle point, overall: F + R = 100
(A+B) balance: F * 0.98 + R * 0.7619 = 80
F = 80 – 76.19 = 17.47 moles of ( A + B)
0.98 - .0.7619
Impurities entering through the fresh feed = Impurities leaving through the purge stream
17.47 * (2/98) = P ( 0.2381) P = 1.497
For 100 moles of fresh feed, 1.497 * 100 / 17.47 = 8.57 mol
GP-CPC-PGP
2014 - Carbon monoxide (CO ) is burnt in the presence of 200% excess pure oxygen and the flame temperature achieved
is 2298 K. The inlet streams are at 25°C. The standard heat of formation (at 25°C) of CO and CO2 are (-) 110 kJ / mol and
(– ) 390 KJ / mol , respectively. The heat capacities (in J / mol K) of the components are
Cp O2 = 25 + (14 * 10-3 T), CP, CO2 = 25 + (42 * 10-3 T)
where T is in K . The heat loss (in kJ) per mole of CO burnt is ………..
Energy Balance – Heat Loss - CO + 0.5 O2 = CO2 Assume Complete combustion
Basis : 1 mol Carbon monoxide,
0.5 mol oxygen theoretically required. Oxygen actually supplied, @ 200 % Excess = 0.5 * 300/100 = 1.5 mol
After the reaction, 1 mol CO2 ( from 1 mol CO) and 1 mol oxygen ( excess ) remain.
Energy in, with entering stream ( both CO and O2) = 0 ( inlet temperature = 25 O C)
Energy in , reaction effect = 1 mol * ( 390 – 110) kJ / mol = 280 kJ ( exothermic, input entry)
Heat in , total = 0 + 280 = 280 kJ
TMEAN = (2298 + 298) / 2 = 1298
Energy Out , CO2 : 1 mol * [25 + (0.042 * 1298)] J/mol-K * ( 2298-298) K = 159032 J = 159.032 kJ
O2 : 1 mol * [25 + (0.014 * 1298)] J/mol-K * ( 2298-298) K = 86344 J = 86.344 kJ
Heat loss is an output term. It is the difference between Total heat in and heat out( excepting heat loss)
Heat loss = 280 – (159.032 + 86.344) = 34.624 kJ per mole of CO burnt
GP-CPC-PGP
2013 - Calculate the heat required (in kJ, upto 1 digit after the decimal point) to raise the temperature of 1 mole of a solid
material from 100 O C to 1000 O C. The specific heat (Cp) of the material ( in J/mol-K) is expressed as Cp = 20 + 0.005 T ,
Where T is in K. Assume no phase change.
Thermophysics – Sensible Energy
Q = m Cp ∆T
Cp is given as a function of T. Hence, mean is to be calculated
T1 = 100 OC = 373 K & T2 = 1000 OC = 1273 K , TMEAN = ( 373 + 1273) /2 = 823 K
Heat required = 1 mol * (20 + 0.005 * 823) J/mol-K * (1273- 373) K = 19846.64 J = 19.8 kJ
GP-CPC-PGP
2013 - A reverse osmosis unit treats feed water (F) containing fluoride and its output consists of a permeate stream and a
reject stream (R). Let CF, CP, and CR denote the fluoride concentrations in the feed, permeate, and reject streams,
respectively. Under steady state conditions, the volumetric flow rate of the reject is 60 % of the volumetric flow rate of
the inlet stream, and CF = 2 mg/L and CP = 0.1 mg/L.
The value of CR in mg/L, up to one digit after the decimal point, is
Mass Balance with out reaction – All components affected - Simultaneous equations
Assume constant density. Mass / density = volume. Justified in writing volume ( instead of Mass)
Overall : Feed F = Permeate P + Reject R F = P + 0.6 F P = 0.4 F
Fluoride : F * CF = P * CP + R * CR
1 * 2 = 0.4 * 0.1 + 0.6 CR CR = 3.267 = 3.27 mg/L
GP-CPC-PGP
2013 – Common Data Question - A reverse osmosis unit treats feed water (F) containing fluoride and its output consists of a
permeate stream and a reject stream (R). Let CF, CP, and CR denote the fluoride concentrations in the feed, permeate, and
reject streams, respectively. Under steady state conditions, the volumetric flow rate of the reject is 60 % of the
volumetric flow rate of the inlet stream, and CF = 2 mg/L and CP = 0.1 mg/L.
A fraction f of the feed is bypassed and mixed with the permeate to obtain treated water having a fluoride
concentration of 1 mg/L. Here, also the flow rate of the reject stream is 60% of the flow rate entering the reverse osmosis
unit (after the bypass). The value of f (up to 2 digits after the decimal points) is ______.
Bypass Stream - Mass Balance
Let 1 be the volume of feed. f bypassed
(1 - f) enters the treatment cell - 0.6 (1 – f) is reject and 0.4 (1-f) is permeate , having 0.1 mg/L Fluoride
Bypass stream will have 2 mg / L of fluoride
Treated water is obtained by mixing permeate and bypass stream
Overall balance around mixing point : f + 0.4 ( 1- f ) = 0.6 f + 0.4 ( treated water)
Fluoride Balance around mixing point : f * 2 mg/L + 0.4 (1 - f) * 0.1 mg/L = (0.6 f + 0.4) * 1 mg/L
(2 – 0.04 – 0.6) f = 0.4 – 0.04 = 0.36 f = 0.36 / 1.36 = 0.26
GP-CPC-PGP
2012 - The reaction A (LIQ) + B(GAS) → C (LIQ) + D (GAS) is carried out in a reactor
followed by a separator as shown below :
Notation: Molar flow rate of fresh B is FFB
Molar flow rate of A is FA
Molar flow rate of recycle gas is FRG
Molar fraction of B in recycle as is YRB
Molar flow rate of purge gas is FPG ; Molar flow rate of C is FC
Here, FFB = 2 mol /s FA = 1 mol/s FB/FA = 5 and A is completely converted.
GP-CPC-PGP
Here, FFB = 2 mol /s FA = 1 mol/s FB/FA = 5 and A is completely converted.
If YRB = 0.3, the ratio of recycle gas to purge gas (FRG / FPG ) is (A) 2 (B) 5 (C) 7 (D) 10
Mass Balance – Recycle – Purge Assume solubility of D in C = 0, C does not vaporize.
FA = 1 mol /s, FB = 5 FA = 5 mol/s = FFB + FRG, FRG = 5 – 2 = 3 mol/s A completely converted
In Converted / formed Out A 1 -1 0B 2 + 3*0.3 = 2.9 -1 1 + 0.9 = 1.9 Distributed between liquid (C) & gas (D) phasesC 0 +1 1 Liquid Phase - A componentD 3 * 0.7 = 2.1 +1 3.1 Gas Phase - A component
As far as B is concerned, 1.9 / (1.9 + 3.1) = 0.38 > 0.3 ( data value ). Hence, B is distributed
Mol of gas phase leaving the separator = 3.1 / 0.7 = 4.43 mol /s
FRG = 3 FPG= 1.43 FRG / FPG = 3 / 1.43 = 2.09
4.43 * 0.3 = 1.329 moles of B will be in gas phase . (1.9 – 1.329=) 0.571 moles B with C
GP-CPC-PGP
2011 - Ammonia is synthesized at 200 bar and 773K by the reaction N2 +3H2 = 2NH3. The yield of ammonia is 0.45 mol/mol
of fresh feed. Flow sheet for the process (along with available composition) is shown in the figure..
The single pass conversion for H2 in the reactor is 20%. The amount of H2 lost in the purge as a percentage of H2 in fresh feed is (a) 10 (b) 20 (c) 45 (d) 55
Mass Balance – Reaction - Purge
Basis :1 k mol of fresh feed.
Recycle stream and purge stream will have the same composition
Purge – inert balance : Inert in fresh feed = Inert in Purge1 * 0.01 = P (0.1) P = 0.1 mol
Hydrogen lost - Percent of Purge / Fresh Feed = (0.1 * 0.75 / 1 * 0.75 ) * 100 = 10 %
GP-CPC-PGP
2011 - The following combustion reactions occur when methane is burnt.
CH4 + 2O2 = CO2 + 2 H2O
2CH4 + 3 O2 = 2 CO + 4 H2O equivalent to CH4 + 1.5 O2 = CO + 2 H2O
20% excess air is supplied to the combustor. The conversion of methane is 80% and the molar ratio of C0 to C02 in the
flue gas is 1:3 . Assume air to have 80 mol% N2 and rest O2. The O2 consumed as a PERCENTAGE of O2 entering the
combustor is (a) 20 (b) 62.5 (c)80 (d) 83.3
Reaction - Stoichiometry – Excess - Partial Conversion
Basis : 1 mol of CH4
Theoretical Oxygen ( for complete conversion ) = 2 mol
Oxygen supplied @ 20 % excess = 2 * 1.2 = 2.4 mol
Methane converted = 1 * 0.8 = 0.8 mol Part to CO2 and the balance to CO .
CO to CO2 ratio in the flue gas is 1 :3. If 4 units are converted, 1 unit is converted to CO, 3 to CO2
CH4 converted to CO = 0.8 * 1 / 4 = 0.2 mol Oxygen consumed = 0.2 * 1.5 = 0. 3 mol
CH4 converted to CO2 = 0.8 * 3 / 4 = 0.6 mol Oxygen consumed = 0.6 * 2 = 1. 2 mol
Total Oxygen used = 0.3 + 1.2 = 1.5 mol Oxygen Fed = 2.4 mol
Percent - Oxygen consumed / Oxygen fed = 100 * 1.5 / 2.4 = 62.5 %