Rph Tmk5 Ogos 2015

9
Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin Bil. murid 29 orang Masa 0900-1000 pagi Standard pembelajaran DPD 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data 2.5 Menghasilkan pangkalan data secara lakaran di atas kertas. Objektif pembelajaran Di akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menghasilkan pangkalan data dalam bentuk jadual di atas kertas. (TP6) Aktiviti 1. Murid melihat contoh jadual pada skrin. 2. Murid mengenal pasti jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor. 3. Murid bersoal jawab dengan guru. 4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan menghasilkan jadual menggunakan perisian MS EXCEL dan memasukkan data . 5. Murid mengisi data dan menyusun data mengikuti turutan. 6. Murid menjawab lembaran kerja BBB Jadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid serta rumah sukan EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi. Nilai murni:Bekerjasama Refleksi 1

description

RPH TMK 5

Transcript of Rph Tmk5 Ogos 2015

Page 1: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin Bil. murid 29 orangMasa 0900-1000 pagiStandard pembelajaran

DPD 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data2.5 Menghasilkan pangkalan data secara lakaran di atas kertas.

Objektif pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:1. Menghasilkan pangkalan data dalam bentuk jadual di atas kertas.

(TP6)

Aktiviti 1. Murid melihat contoh jadual pada skrin.2. Murid mengenal pasti jadual menggunakan jenis data teks, tarikh

dan nombor.3. Murid bersoal jawab dengan guru.4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan

menghasilkan jadual menggunakan perisian MS EXCEL dan memasukkan data .

5. Murid mengisi data dan menyusun data mengikuti turutan.6. Murid menjawab lembaran kerja

BBB Jadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid serta rumah sukan

EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

1

Page 2: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin Bil. murid 29 orangMasa 0900-1000 pagiStandard pembelajaran

DPD 3.0 3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor.

Objektif pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:1. Mengenalpasti data teks, tarikh dan nombor pada jadual yang diberi. (TP )2. Menghasilkan jadual dan memasukkan data yang

diperolehi daripada rakan sekelas. (TP )3. Menyusun data mengikut turutan yang betul untuk

melengkapkan jadual. (TP )

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid melihat contoh jadual waktu belajar kelas.2. Murid mengenal pasti data teks, tarikh dan nombor pada jadual tersebut.3. Murid bersoal jawab dengan guru.4. Murid dibahagikan kepada kumpulan dan menghasilkan jadual menggunakan perisian MS EXCell dan memasukkan data yang diperlukan.5. Murid mengisi data dan menyusun data e\mengikut turutan yang betul.6. Murid menjawab lembaran kerja.

BBBJadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid, tarkh lahir murid, berat dan ketinggian murid.

EMKTMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

2

Page 3: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin

Bil. murid 29 orang

Masa 0900-1000 pagi

Standard

pembelajaran

DPD 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.3 Membina borang.

Objektif

pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:

1) Membina borang dalam pangkalan data menggunakan

aplikasi yang telah dipelajari. (TP3)

2) Membuat carian pada pangkalan data yang telah dibangunkan

(TP4)

Aktiviti

Pengajaran dan

Pembelajaran

1) Murid melihat contoh pangkalan data yang telah dibangunkan

2) Murid membina borang dalam pangkalan data menggunakan

aplikasi yang dipelajari.

3) Murid melengkapkan jadual yang diberi dengan maklumat

yang betul.

4) Murid membuat carian pada pengkalan data yang diedarkan

dalam kumpulan masing-masing.

5) Murid melaporkan hasil kerja mereka.

6) Murid membuat pembetulan

BBBJadual, komputer, projector LCD, senarai nama murid serta rumah

sukan

EMK

TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.

Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

3

Page 4: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin

Bil. murid 29 orang

Masa 0900-1000 pagi

Standard

pembelajaran

DPD 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor

3.2 Memasukkan data menggunakan jadual.

Objektif

pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:

1) menyenaraikan data yang perlu dikumpul bagi tujuan

membangunkan pangkalan data. (TP1)

2) Menerangkan secara ringkas fitur dan fungsi yang terdapat dalam

aplikasi pangkalan data yang dipelajari. (TP2)

Aktiviti

Pengajaran dan

Pembelajaran

1) Murid mengimbas kembali pelajaran lepas dengan menyatakan data

teks, tarikh dan nombor pada contoh jadual yang ditunjukkan.

2) Murid menyatakan jenis data yang diperlukan untuk membangunkan

pangkalan data.

3) Murid menjelaskan kegunaan fitur dan fungsi yang terdapat dalam

aplikasi pangkalan data yang dipelajari.

4) Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi.

5) Murid menyemak jawapan bersama guru.

BBB Jadual, komputer, projector LCD, Buku Teks

EMK TMK, keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.

Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

4

Page 5: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 17/8/15

Bil. murid 29 orang

Masa 0900-1000 pagi

Standard

pembelajaran

DPD 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.1 Menerangkan maksud dan ciri-ciri pangkalan data.

2.2 Menyatakan contoh pangkalan data yang dipelajari.

Objektif

pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:

1) Menyatakan maksud dan ciri-ciri pangkalan data (TP1)

2) Memberi contoh pangkalan data yang murid pernah lihat

atau tahu (TP2)

Aktiviti

Pengajaran dan

Pembelajaran

1) murid menerangkan maksud dan ciri-ciri pangkalan data melalui

aktiviti kumpulan.

2) Murid memberi contoh pangkalan data yang pernah mereka lihat atau

ketahui melalui aktiviti kumpulan.

(i) Sistem Perpustakaan

(ii) Buku Alamat Murid

(iii) Sistem Maklumat Murid

3) Murid melengkapkan data yang diberi dalam kumpulan

masing-masing. (bimbingan guru)

4) Menyemak jawapan bersama-sama.

BBB Komputer, MS POWERPOINT, MSWORD,

EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.

Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

5

Page 6: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 3/8/15

Bil. murid 29 orang

Masa 0900-1000 pagi

Standard

pembelajaran

DPD 1.0 Memahami Ukuran Data

1.1 Mengenal pasti jenis data

Objektif

pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:

1) Mengenal pasti 3 jenis data yang dipelajari untuk menghasilkan

maklumat (TP1)

2) Menjelaskan setiap jenis data yang sesuai untuk kegunaan sesuatu

maklumat. (TP2)

3) Membentuk maklumat dari data yang diberi (TP3)

Aktiviti

Pengajaran dan

Pembelajaran

1) Murid menyatakan tiga jenis data yang telah dipelajari sebelumnya.

2) Murid menyatakan tiga jenis data yang digunakan untuk

menghasilkan maklumat (TP1)

3) Murid memberi penjelasan tentang sebab data itu diperlukan

mengikut kesesuaiannya dengan maklumat yang diberi. (TP2)

4) Murid membentuk maklumat menggunakan data yang cikgu beri

dalam kumpulan masing-masing. (TP3)

5) Murid melaporkan hasil tugasan mereka.

6) Ulasan dan pembetulan oleh guru dan rakan murid yang lain.

7) Murid membuat latihan praktis kendiri sebagai lembaran kerja rumah

BBB Komputer, MS POWERPOINT, MSWORD, Buku Teks

EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.

Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

6

Page 7: Rph Tmk5 Ogos 2015

Mata pelajaran TMK Tahun 5 Isnin 10/8/15

Bil. murid 29 orang

Masa 0900-1000 pagi

Standard

pembelajaran

DPD 1.0 Memahami Ukuran Data

1.2 Menghasilkan maklumat dari data yang dikumpul.

Objektif

pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat:

4) Menganalisis petikan yang diberi untuk memperoleh data (TP4)

5) Menentukan jenis data dari petikan yang dianalisa ke dalam bentuk j

jadual (TP5)

6) Membuat perkongsian maklumat dengan menggunakan media

sosial (TP6)

Aktiviti

Pengajaran dan

Pembelajaran

1) murid menganalisis petikan untuk memperoleh data melalui aktiviti l

lisan.

2) Murid menganalisis petikan yang diberi untuk memperoleh data

melalui aktiviti kumpulan.

3) Murid membentang hasil kerja kumpulan masing-masing.

4) Guru dan murid memberi ulasan hasil kerja kawan.

5) Murid membuat latihan praktis kendiri sambil dipantau/dibimbing

guru

4) Menyemak jawapan bersama-sama.

BBB Komputer, Kad Petikan, Kad Jawapan, Buku Teks

EMK TMK,keusahawanan dan kreativiti dan inovasi.

Nilai murni:Bekerjasama

Refleksi

7