RPH Ungkapan Algebra

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan  Bil. Pelajar  Tarikh Hari Masa Matapelajaran  Topik Subtopik :2 : : 2/4/2013 : Selasa : : Matematik : Ungkapan Algebra II  : 3.2 Pendaraban dan Pembahagian Dua atau Lebih Sebutan  Objektif Pembelajaran Diakhir pembelajaran, pelajar akan dapat melaksanakan pengiraan yang melibatkan pendaraban dan pembahagian dua atau lebih sebutan. Hasil Pembelaja ran Diakhir sesi pembelajaran, pelajar akan dapat:  1. Menentukan hasil darab dua sebutan algebra. 2. Menentukan hasil bahagi dua sebutan algebra. Pengetahuan Sedia Ada 1. Mengenalpasti pemboleh ubah dalam sebutan algebra.  2. Mengenalpasti sebutan algebra dalam dua atau lebih pemboleh ubah sebagai hasil darab pemboleh ubah tersebut dengan suatu nombor. 

Transcript of RPH Ungkapan Algebra

Page 1: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 1/9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan Bil. Pelajar  Tarikh Hari Masa Matapelajaran Topik Subtopik 

:2 : : 2/4/2013 : Selasa : : Matematik : Ungkapan Algebra II : 3.2 Pendaraban dan Pembahagian Dua atau Lebih Sebutan 

Objektif Pembelajaran Diakhir pembelajaran, pelajar akan dapat melaksanakan pengiraan yang melibatkan pendaraban dan pembahagian dua atau lebih sebutan. 

Hasil Pembelajaran Diakhir sesi pembelajaran, pelajar akan dapat: 

1. Menentukan hasil darab dua sebutan algebra. 2. Menentukan hasil bahagi dua sebutan algebra. 

Pengetahuan Sedia Ada 1. Mengenalpasti pemboleh ubah dalam sebutan algebra. 2. Mengenalpasti sebutan algebra dalam dua atau lebih pemboleh ubah sebagai  

hasil darab pemboleh ubah tersebut dengan suatu nombor. 

Page 2: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 2/9

3. Mengenalpasti pekali dalam sebutan algebra yang diberi. 4. Mengenalpasti sebutan algebra serupa dan tak serupa. 5. Menyatakan sebutan serupa bagi suatu sebutan algebra yang diberi. 

Nilai-nilai M urni 1. Yakin diri 2. Keberanian 3. Sentiasa mencuba 4. Fokus 5. Sikap ingin tahu yang mendalam 

 Alat Bantu Mengajar  1. Papan putih 2. Pen marker 

 3. Kertas majung 4. Manila kad 

Page 3: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 3/9

 Aktiviti  Isi Kandungan   Aktiviti Pengajaran dan Pe mbelajaran Guru  Pelajar  

1. Pelajar mendengar  penerangan daripada guru. 2. Pelajar memberi respon kepada pertanyaan guru. 

Set Induksi (5 minit)  Pengenalan kepada tajuk.  1. Guru mengajak pelajar  

mengingat semula pengajaran ungkapan algebra. 2. Guru bertanya kepada pelajar apakah pembolehubah, dan pekali. 

 Aktiviti 1 (30 minit)

  Hasil darab dua sebutan algebra.

  1. Guru menunjukkan satu kadbod berbentuk segi

 empat tepat yang 

1. Pelajar mendengar  penerangan daripada guru.

 2. Pelajar yang dipilih 

Cara-cara mendarab dua sebutan algebra: 

- Tulis sebagai hasil darab faktor.

ditandakan  dan  pada  datang ke hadapan dan memadankan jawapan bagi setiap soalan. kedua-dua sisi. 

Page 4: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 4/9

=3 ×2× =6× =6 

3 ×2 =3× ×2× - Susun semula × 

2. Guru bertanya kepada murid apakah luas bagi segi empat tepat tersebut ( dalam ungkapan )  dan . 3. Guru menunjukkan satu lagi kadboad berbentuk segi empat tepat, dan meminta pelajar  menyatakan luas bagi kedua-dua kadbod (2 × ersebut. =2  ) 

4. Guru menampal beberapa soalan beserta awapan di papan putih. 5. Guru memanggil beberapa pelajar untuk 

Page 5: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 5/9

memadankan jawapan bagi setiap soalan. 6. Guru membincangkan awapan yang telah pelajar  padankan. 

 Aktiviti 2 (20 minit)

  Hasil bahagi dua sebutan algebra.

  1. Guru menerangkan cara membahagi dua sebutan

 algebra. 

Kaedah me motong - tulis pembahagian dua 

sebutan algebra sebagai satu pecahan. 

- Potong anu yang sama pada pengangka dan penyebut. 

2. Guru memilih pelajar  secara rawak untuk mencabut sampul yang berisi soalan berkenaan pembahagian algebra dan meminta pelajar tersebut menyelesaikannya di hadapan. 

1. Pelajar mendengar  penerangan daripada guru.

 2. Pelajar yang terpilih bergerak kehadapan untuk menjawab soalan berkenaan pembahagian algebra. 

Page 6: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 6/9

 Aktiviti 3 (20 minit)  Speed Quiz  1. Guru menyerahkan 

handout yang mengandungi latihan berkenaan subtopik ini. (Lampiran 1)

 2. Guru memberikan masa selama 10 minit untuk menyelesaikan. 3. 5 Pelajar terawal dengan jawapan yang betul akan mendapat hadiah. 

1. Pelajar menjawab soalan latihan dalam masa yang diberi. 2. Pelajar yang telah selesai menjawab

 menghantar kertas awapan kepada guru. 

Penutup (5 minit)

  Rumusan dan Penegasan  1. Guru membuat rumusan keseluruhan

 entang tajuk. 

2. Guru menyuruh pelajar  membuat latihan yang erdapat dalam buku teks. 

1. Pelajar mendengar  rumusan daripada guru

 dan bertanya sekiranya mereka ada masalah. 

Page 7: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 7/9

3. Guru mengingatkan pelajar untuk mengulangkaji pelajaran untuk kelas yang seterusnya. 

Refleksi 

Page 8: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 8/9

Lampiran 1 

1) −8  × − 

2) 

Berikan jumlah luas bagi 5 segi empat yang sama bagi rajah diatas. 

3) 

Page 9: RPH Ungkapan Algebra

7/16/2019 RPH Ungkapan Algebra

http://slidepdf.com/reader/full/rph-ungkapan-algebra 9/9

4)  Permudahkan; × 

5) 4  ℎ × (3 ℎ ÷ 6 ℎ  )