Rph sains t2

19
1 Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian Sains Tingkatan 2 Bab 1: Dunia melalui Deria Kita Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita Objektif pembelajaran: Memahami organ deria dan fungsinya Hasil pembelajaran : Mengenal pasti dan mengaitkan organ deria dengan rangsangannya (laluan) Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menghubungkait lima deria, organ deria dan rangsangan (Aktiviti 1.1, PPPM: Band 4) Refleksi : Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita Objektif pembelajaran: Memahami deria sentuhan Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan (Aktiviti 1.2, PPPM: Band 4) Refleksi : Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita Objektif pembelajaran: Memahami deria sentuhan Hasil pembelajaran : Membuat kesimpulan tentang kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangan Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangan (Aktiviti 1.3, PPPM: Band 4) Refleksi : Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita Objektif pembelajaran: Memahami deria bau Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur hidung dan mengenal pasti kedudukan sel deria bau dalam pengesanan bau Aktiviti pembelajaran : Membincangkan struktur hidung dan kedudukan sel-sel deria bau menggunakan model, carta, perisian computer (Aktiviti 1.4, PPPM: Band 4) Refleksi :

Transcript of Rph sains t2

Page 1: Rph sains t2

1

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian Sains Tingkatan 2

Bab 1: Dunia melalui Deria Kita

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami organ deria dan fungsinya

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti dan mengaitkan organ deria dengan rangsangannya

(laluan)

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menghubungkait lima deria, organ deria

dan rangsangan

(Aktiviti 1.1, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria sentuhan

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur kulit manusia yang terlibat dalam

pengesanan rangsangan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji struktur kulit manusia yang

terlibat dalam pengesanan rangsangan

(Aktiviti 1.2, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria sentuhan

Hasil pembelajaran : Membuat kesimpulan tentang kepekaan kulit pada bahagian badan

yang berlainan terhadap rangsangan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kepekaan kulit pada bahagian

badan yang berlainan terhadap rangsangan

(Aktiviti 1.3, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria bau

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur hidung dan mengenal pasti kedudukan sel

deria bau dalam pengesanan bau

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan struktur hidung dan kedudukan sel-sel deria bau

menggunakan model, carta, perisian computer

(Aktiviti 1.4, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 2: Rph sains t2

2

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria rasa

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti kawasan berbeza pada lidah yang bergerak balas

terhadap rasa yang berbeza dan menghubungkaitkan deria rasa

dengan deria bau

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk

(a) mengesan kawasan berbeza pada lidah yang bergerak balas

terhadap rasa yang berbeza

(Aktiviti 1.5, PPPM: Band 4)

(b) menghubungkaitkan deria rasa dengan deria bau

(Aktiviti 1.6, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria pendengaran

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur telinga manusia dan menerangkan fungsi

bahagian berbeza pada telinga manusia dan memerihalkan

bagaimana kita mendengar

Aktiviti pembelajaran : Memerhati dan mengenal pasti struktur telinga manusia dan

membincangkan mekanisme pendengaran melalui simulasi

komputer

(Aktiviti 1.7, PPPM: Band 2 & 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami deria penglihatan

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur mata manusia dan menerangkan fungsi

bahagian yang berbeza pada mata dan memerihalkan bagaimana kita

melihat

Aktiviti pembelajaran : Memeriksa model mata manusia dan membincangkan bagaimana

kita melihat

(Aktiviti 1.8, PPPM: Band 2 & 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami cahaya dan penglihatan

Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat-sifat cahaya iaitu pantulan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pantulan cahaya

(Aktiviti 1.9, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 3: Rph sains t2

3

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami cahaya dan penglihatan

Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat-sifat cahaya iaitu pembiasan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pembiasan cahaya di antara

dua medium yang berbeza ketumpatan

(Aktiviti 1.10, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami cahaya dan penglihatan

Hasil pembelajaran : Menyatakan pelbagai jenis kecacatan penglihatan dan menerangkan

cara pembetulan kecacatan penglihatan

Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan rabun jauh dan rabun

dekat serta cara membetulkanannya

(b) Membincangkan maksud astigmatisme dan cara

membetulkannya

(Aktiviti 1.11, PPPM: Band 1 & 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami cahaya dan penglihatan

Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan dan memberi contoh had deria penglihatan

(b) Mengaitkan penglihatan stereoskopik dan monocular dengan

kemandirian haiwan

Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk mengkaji ilusi optik dan titik buta

(Aktiviti 1.12 & 1.13, PPPM: Band 2) (b) Membincangkan hubungan antara penglihatan stereoskopik dan

monokular dengan kemandirian haiwan

(Aktiviti 1.14, PPPM: Band 2) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami bunyi dan pendengaran

Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat bunyi

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji

(a) penghasilan bunyi (Aktiviti 1.15, PPPM: Band 4)

(b) keperluan medium untuk pemindahan bunyi

(Aktiviti 1.16, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 4: Rph sains t2

4

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami bunyi dan pendengaran

Hasil pembelajaran : Menerangkan pantulan dan penyerapan bunyi

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pantulan dan penyerapan bunyi

(Aktiviti 1.17, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami bunyi dan pendengaran

Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan kecacatan pendengaran dan menyatakan alat yang

digunakan untuk mengatasi had pendengaran

(b) Menerangkan pendengaran stereofonik

Aktiviti pembelajaran : (a) Mengumpulkan maklumat tentang kecacatan pendengaran dan

cara pembetulan kecacatan pendengaran

(b) Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pendengaran stereofonik

yang diperlukan bagi menentukan arah bunyi

(Aktiviti 1.18, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : (a) Memahami cahaya dan penglihatan

(b) Memahami bunyi dan pendengaran

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti alat yang digunakan untuk mengatasi had

penglihatan dan pendengaran

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menyediakan buku skrap bagi alat yang

digunakan untuk mengatasi had penglihatan dan pendengaran

(Aktiviti 1.19, PPPM: Band 6) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami rangsangan dan gerak balas tumbuhan

Hasil pembelajaran : Menyatakan rangsangan yang menyebabkan gerak balas tumbuhan

dan mengenal pasti bahagian tumbuhan yang peka terhadap

rangsangan tertentu

Aktiviti pembelajaran : Mengkaji gerak balas tumbuhan terhadap rangsangan

(Aktiviti 1.20) Refleksi :

Page 5: Rph sains t2

5

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Dunia melalui deria kita

Objektif pembelajaran : Memahami rangsangan dan gerak balas tumbuhan

Hasil pembelajaran : Menyatakan rangsangan yang menyebabkan gerak balas tumbuhan

dan mengenal pasti bahagian tumbuhan yang peka terhadap

rangsangan tertentu

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji gerak balas tumbuhan

terhadap rangsangan

(Aktiviti 1.21, PPPM: Band 5) Refleksi :

Bab 2: Nutrisi

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Menganalisa kelas-kelas makanan

Hasil pembelajaran : Menerangkan melalui contoh kelas makanan dan menyatakan fungsi

setiap kelas makanan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengelaskan makanan ke dalam

pelbagai kelas

(Aktiviti 2.1 & 2.2, PPPM: Band 2) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Menganalisa kelas-kelas makanan

Hasil pembelajaran : Menguji kanji, glukosa, protein dan lemak

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menguji kanji, glukosa, protein dan

lemak

(Aktiviti 2.3, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Menilai kepentingan gizi seimbang

Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan maksud gizi seimbang dan menyatakan faktor yang

mesti dipertimbangkan apabila merancang gizi seimbang.

(b) Menyatakan kuantiti tenaga dalam setiap gram karbohidrat,

protein dan lemak

Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan faktor yang menentukan gizi seimbang

seseorang

(b) Membincangkan untuk menganggar nilai kalori makanan dalam

satu hidangan

(Aktiviti 2.4) Refleksi :

Page 6: Rph sains t2

6

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Memahami system pencernaan manusia

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti bahagian system pencernaan dan memerihalkan

aliran makanan melalui salur pencernaan

Aktiviti pembelajaran : Mengenal pasti bahagian sistem pencernaan dan aliran makanan

melalui salur pencernaan dengan menggunakan model/carta/CD

ROM

(Aktiviti 2.5, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Memahami system pencernaan manusia

Hasil pembelajaran : Menyatakan fungsi organ dalam sistem pencernaan dan pencernaan

makanan

Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan tindakan enzim dalam

air liur terhadap kanji

(b) Membincangkan pencernaan makanan

(Aktiviti 2.6 & 2.7) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Memahami proses penyerapan makanan tercerna

Hasil pembelajaran : Menerangkan proses penyerapan hasil pencernaan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan penyerapan glukosa

melalui tiub Visking

(Aktiviti 2.8, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrisi

Objektif pembelajaran : Memahami penyerapan semula air dan penyahtinjaan

Hasil pembelajaran : Menyatakan bagaimana air diserap semula dalam usus besar dan

menerangkan penyahtinjaan

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan penyerapan semula air oleh usus besar dan proses

penyahtinjaan

(Aktiviti 2.9, PPPM: Band 3) Refleksi :

Page 7: Rph sains t2

7

Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup

Bidang pembelajaran : Nutrtsi

Objektif pembelajaran : Mempraktikkan amalan pemakanan yang sihat

Hasil pembelajaran : Mewajarkan kepentingan makan makanan berkhasiat dan

mempraktikkan amalan pemakanan yang betul

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan mempraktikkan amalan pemakanan sihat dan

pengagihan makanan kepada yang kurang bernasib

baik/memerlukan

(Aktiviti 2.10 & 2.11, PPPM: Band 3 & 6) Refleksi :

Bab 3: Biodiversiti

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Biodiversiti

Objektif pembelajaran : Memahami kepelbagaian organisma hidup dan pengelasannya

Hasil pembelajaran : Menerangkan kepelbagaian organisma hidup dalam satu habitat dan

mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya

Aktiviti pembelajaran : Mengumpul dan mengelaskan pelbagai haiwan berdasarkan ciri

sepunya

(Aktiviti 3.1, 3.2 & 3.3, PPPM: Band 1 & 3) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Biodiversiti

Objektif pembelajaran : Memahami kepelbagaian organisma hidup dan pengelasannya

Hasil pembelajaran : Mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya dan

menerangkan kepentingan kepelbagaian kepada persekitaran

Aktiviti pembelajaran : Mengumpul dan mengelaskan pelbagai tumbuhan berdasarkan ciri

sepunya

(Aktiviti 3.4 & 3.5, PPPM: Band 1 & 3) Refleksi :

Page 8: Rph sains t2

8

Bab 4: Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dan

Persekitaran

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menganalisa saling bersandaran antara organisma hidup

Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud spesis, habitat, populasi, komuniti dan

ekosistem

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan kajian lapangan untuk mengkaji spesis, habitat,

populasi dan komuniti dalam suatu ekosistem.

(Aktiviti 4.1, PPPM: Band 2) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menilai interaksi antara organisma hidup

Hasil pembelajaran : Menyenaraikan jenis interaksi antara organisma hidup

Aktiviti pembelajaran : Mengumpul dan mentafsir data tentang jenis interaksi antara

organisma hidup seperti mangsa-pemangsa, simbiosis dan

persaingan

(Aktiviti 4.2, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menilai interaksi antara organisma hidup

Hasil pembelajaran : Menerangkan melalui contoh kebaikan dan keburukan kawalan

biologi dalam mengawal bilangan musuh tanaman di kawasan

tertentu

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan kebaikan kawalan biologi dalam mengawal

bilangan musuh tanaman di kawasan tertentu

(Aktiviti 4.3) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Mensintesis siratan makanan

Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud pengeluar, pengguna dan pengurai dan

menggabungkan beberapa rantai makanan untuk membina siratan

makanan

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang pengeluar, pengguna, dan pengurai dan

membina siratan makanan daripada beberapa rantai makanan

(Aktiviti 4.4, PPPM: Band 2 & 3) Refleksi :

Page 9: Rph sains t2

9

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Mensintesis siratan makanan

Hasil pembelajaran : Membina piramid nombor daripada rantai makanan dan mengaitkan

siratan makanan dan piramid nompor dengan aliran tenaga

Aktiviti pembelajaran : Membina piramid nombor dan membincangkan aliran tenaga dalam

siratan makanan yang dibina

(Aktiviti 4.5, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menganalisa fotosintesis

Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud fotosintesis

Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan fotosintesis

(Aktiviti 4.6) (b) Menjalankan aktiviti untuk menguji kanji dalam daun

(Aktiviti 4.7) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menganalisa fotosintesis

Hasil pembelajaran : Menyatakan faktor yang diperlukan untuk fotosintesis

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen menentukan faktor yang diperlukan untuk

fotosintesis (contoh: karbon dioksida)

(Aktiviti 4.8, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menganalisa fotosintesis

Hasil pembelajaran : Menyatakan faktor yang diperlukan untuk fotosintesis

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen menentukan faktor yang diperlukan untuk

fotosintesis (contoh: cahaya)

(Aktiviti 4.9, PPPM: Band 5) Refleksi :

Page 10: Rph sains t2

10

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : Menganalisa fotosintesis

Hasil pembelajaran : Menyatakan faktor yang diperlukan untuk fotosintesis

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen menentukan faktor yang diperlukan untuk

fotosintesis (contoh: klorofil)

(Aktiviti 4.10, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Manusia dan kepelbagaian benda hidup

Bidang pembelajaran : Saling bersandaran antara organisma hidup dan persekitaran

Objektif pembelajaran : (a) Menganalisa fotosintesis

(b) Menilai kepentingan pemuliharaan dan pemeliharaan organisma

hidup

Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan peranan fotosintesis dalam mengekalkan

ekosistem yang seimbang

(b) Menerangkan langkah yang diambil untuk memelihara dan

memulihara organisma hidup

Aktiviti pembelajaran : (a) Mengumpul dan mentafsir data tentang memulihara dan

memelihara organisma hidup

(Aktiviti 4.11, PPPM: Band 2) (b) Membincangkan kesan aktiviti manusia terhadap keseimbangan

alam semula jadi

(Aktiviti 4.12)

Refleksi :

Bab 5: Air dan Larutan

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa ciri fizikal air

Hasil pembelajaran : (a) Memerihalkan ciri fizikal air

(b) Menerangkan melalui contoh kesan bendasing ke atas ciri fizikal

air

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menentukan takat beku air dan takat

didih air dan menjalankan aktiviti untuk memerhatikan kesan

bendasing ke atas ciri fizikal air

(Aktiviti 5.1, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 11: Rph sains t2

11

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa komposisi air

Hasil pembelajaran : Menentukan komposisi air dan menguji kehadiran hidrogen dan

oksigen

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan elektrolisis untuk menentukan nisbah hidrogen kepada

oksigen dalam satu molekul air

(Aktiviti 5.2, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa proses penyejatan air

Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan melalui contoh faktor yang mempengaruhi kadar

penyejatan air

(b) Membanding dan membezakan antara penyejatan dengan

pendidihan

(c) Memerihalkan aplikasi penyejatan air dalam kehidupan harian

Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor mempengaruhi

penyejatan air

(b) Membanding dan membezakan antara penyejatan dengan

pendidihan dan aplikasi penyejatan air dalam kehidupan harian

(Aktiviti 5.3, PPPM: Band 5)

Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa larutan dan kelarutan

Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan maksud zat terlarut, pelarut dan larutan

(b) Memberi contoh kegunaan pelarut organik di dalam kehidupan

harian

Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan perbezaan antara zat terlarut, pelarut dan

larutan

(b) Membincangkan aplikasi pelarut organik dalam kehidupan

harian

(Aktiviti 5.4, PPPM: Band 2)

Refleksi :

Page 12: Rph sains t2

12

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa larutan dan kelarutan

Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan antara larutan cair, larutan pekat dan

larutan tepu

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membandingkan larutan cair, larutan

pekat dan larutan tepu

(Aktiviti 5.5, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa larutan dan kelarutan

Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud bahan terampai

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan perbezaan antara larutan

dengan bahan terampai

(Aktiviti 5.6, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa larutan dan kelarutan

Hasil pembelajaran : Menerangkan faktor yang mempengaruhi kelarutan zat terlarut di

dalam air

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk menentukan faktor yang

mempengaruhi kelarutan zat terlarut

(Aktiviti 5.7, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : (a) Menganalisa larutan dan kelarutan

(b) Menganalisa asid dan alkali

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti sifat asid

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji sifat asid

(Aktiviti 5.8) Refleksi :

Page 13: Rph sains t2

13

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa asid dan alkali

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti sifat alkali

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji sifat alkali

(Aktiviti 5.9) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa asid dan alkali

Hasil pembelajaran : Mengenal pasti bahan berasid dan beralkali dalam kehidupan harian

Aktiviti pembelajaran : Menjalalankan aktiviti untuk menentukan bahan berasid dan bahan

beralkali dalam kehidupan harian

(Aktiviti 5.10, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa asid dan alkali

Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud peneutralan

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menentukan peneutralan dengan

menggunakan asid hidroklorik dan natrium hidroksida pada

kepekatan yang sama

(Aktiviti 5.11) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah pembersihan air

Hasil pembelajaran : Memerihalkan pelbagai jenis kaedah pembersihan air

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pelbagai jenis kaedah

pembersihan air seperti penurasan

(Aktiviti 5.12, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah pembersihan air

Hasil pembelajaran : Memerihalkan pelbagai jenis kaedah pembersihan air dan

membandingkan kelebihan dan kekurangan pelbagai kaedah

pembersihan air

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji pelbagai jenis kaedah

pembersihan air seperti penyulingan

(Aktiviti 5.13, PPPM: Band 3) Refleksi :

Page 14: Rph sains t2

14

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Menganalisa sistem bekalan air

Hasil pembelajaran : Memerihalkan bagaimana sistem bekalan air berfungsi

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan sistem bekalan air dan peringkat yang terlibat

dalam pembersihan air

(Aktiviti 5.14, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Air dan larutan

Objektif pembelajaran : Memahami pemeliharaan kualiti air

Hasil pembelajaran : Memberi contoh bahan cemar air dan menerangkan kesan

pencemaran air ke atas benda hidup

Aktiviti pembelajaran : Mengumpul dan mentafsir data tentang bahan cemar

(Aktiviti 5.15 & 5.16, PPPM: Band 6) Refleksi :

Bab 6: Tekanan Udara

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Tekanan udara

Objektif pembelajaran : Memahami tekanan udara

Hasil pembelajaran : Menerangkan kewujudan tekanan udara dengan merujuk kepada

Teori Kinetik

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan udara mengenakan

tekanan

(Aktiviti 6.1, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Tekanan udara

Objektif pembelajaran : Memahami tekanan udara

Hasil pembelajaran : Menerangkan faktor yang mempengaruhi tekanan udara

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan faktor yang mempengaruhi

tekanan udara iaitu isi padu dan suhu

(Aktiviti 6.2, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 15: Rph sains t2

15

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Tekanan udara

Objektif pembelajaran : Mengaplikasi prinsip tekanan udara dalam kehidupan harian

Hasil pembelajaran : Menerangkan dengan contoh alatan yang menggunakan prinsip

tekanan udara

Aktiviti pembelajaran: Mengumpul dan mentafsir data pada alatan yang menggunakan

prinsip tekanan udara

(Aktiviti 6.3, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam

Bidang pembelajaran : Tekanan udara

Objektif pembelajaran : Mengaplikasi prinsip tekanan udara dalam kehidupan harian

Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan langkah keselamatan yang perlu diambil

apabila menggunakan gas di bawah tekanan tinggi

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan langkah keselamatan yang perlu diambil apabila

menggunakan gas di bawah tekanan tinggi

(Aktiviti 6.3, PPPM: Band 4) Refleksi :

Bab 7: Dinamik

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran : Memahami daya

Hasil pembelajaran : (a) Nyatakan daya adalah tolakan atau tarikan dan menerangkan

kesan daya

(b) Menerangkan pelbagai jenis daya

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan

(a) tolakan dan tarikan adalah daya

(b) kesan daya

(Aktiviti 7.1, PPPM: Band 5) (c) pelbagai jenis daya (Aktiviti 7.2, PPPM: Band 5)

Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran: Memahami pengukuran daya

Hasil pembelajaran : Menerangkan bagaimana neraca spring berfungsi dan mengukur

magnitud daya

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengukur magnitud daya

(Aktiviti 7.3, PPPM: Band 2) Refleksi :

Page 16: Rph sains t2

16

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran : Mengaplikasi daya geseran

Hasil pembelajaran : Menerangkan dengan contoh kewujudan daya geseran

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengenal pasti arah bagi daya geseran

dan mengukur magnitude bagi daya tersebut

(Aktiviti 7.4, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran : Mengaplikasi daya geseran

Hasil pembelajaran

:

Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan bagaimana permukaan

yang berbeza

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan bagaimana permukaan

yang berbeza mempengaruhi magnitud daya geseran

(Aktiviti 7.5, PPPM: Band 5) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran: Mengaplikasi daya geseran

Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan cara meningkatkan geseran dan mengurangkan

geseran

(b) Menerangkan kebaikan dan keburukan geseran dan

menerangkan dengan contoh aplikasi geseran dalam kehidupan

harian

Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti cara meningkatkan geseran dan

mengurangkan geseran

(b) Mengumpulkan maklumat dan membincangkan kebaikan dan

keburukan geseran dan aplikasi dalam kehidupan harian

(Aktiviti 7.6) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Dinamik

Objektif pembelajaran : Mengaplikasi kerja

Hasil pembelajaran : Menerangkan dengan contoh bagaimana kerja dilakukan dan

menyatakan maksud kuasa

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menentukan kerja dilakukan dan kuasa

yang dijanakan

(Aktiviti 7.7, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 17: Rph sains t2

17

Bab 8: Sokongan dan Gerakan

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Sokongan dan gerakan

Objektif pembelajaran : Memahami sistem sokongan dalam haiwan

Hasil pembelajaran : Menerangkan sistem sokongan haiwan vertebrata dan pelbagai

sistem sokongan haiwan invertebrata

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan pelbagai sistem sokongan bagi haiwan vertebrata

dan haiwan invertebrata darat dan akuatik

(Aktiviti 8.1, PPPM: Band 3) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Sokongan dan gerakan

Objektif pembelajaran : Memahami sistem sokongan dalam tumbuhan

Hasil pembelajaran

:

Menerangkan pelbagai sistem sokongan bagi tumbuhan berkayu dan

tidak berkayu dan mengelaskan tumbuhan berdasarkan sistem

sokongannya

Aktiviti pembelajaran : Membincangkan pelbagai sistem sokongan bagi tumbuhan berkayu

dan tidak berkayu dan mengelaskan tumbuhan berdasarkan sistem

sokongannya

(Aktiviti 8.2, PPPM: Band 4) Refleksi :

Bab 9: Kestabilan Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Kestabilan

Objektif pembelajaran : Memahami bahawa pusat graviti mempengaruhi kestabilan

Hasil pembelajaran

:

Menentukan titik keseimbangan bagi bentuk sekata dan tidak sekata

dan menghubungkait titik keseimbangan sebagai pusat graviti objek

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mencari titik keseimbangan bagi bentuk

sekata dan tidak sekata

(Aktiviti 9.1, PPPM: Band 4) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Kestabilan

Objektif pembelajaran : Memahami bahawa pusat graviti mempengaruhi kestabilan

Hasil pembelajaran : Menghubungkait pusat graviti dengan kestabilan objek

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menyiasat bagaimana pusat graviti

mempengaruhi kestabilan objek dengan memanipulasikan tinggi dan

luas tapak

(Aktiviti 9.2, PPPM: Band 5) Refleksi :

Page 18: Rph sains t2

18

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Kestabilan

Objektif pembelajaran : Menghargai kepentingan kestabilan

Hasil pembelajaran : Menghubungkait pusat graviti dengan kestabilan objek

Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan hubungan antara pusat graviti dan luas tapak

dengan kestabilan

(Aktiviti 9.3) (b) Membina model yang mengaplikasikan konsep kestabilan

(Aktiviti 9.4, PPPM: Band 6) Refleksi :

Bab 10: Mesin Ringkas

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Mesin ringkas

Objektif pembelajaran : Menganalisa tuas

Hasil pembelajaran : (a) Menyenaraikan objek di sekeliling mereka yang menggunakan

prinsip tuas dan mengenal pasti beban, daya dan fulkrum dalam

tuas

(b) Mengelaskan tuas

Aktiviti pembelajaran : (a) Membuat pemerhatian tentang alat yang menggunakan prinsip

tuas dan mengenal pasti beban, daya dan fulcrum

(b) Menjalankan aktiviti untuk mengelaskan sistem kepada tuas

kelas pertama, kedua dan ketiga

(Aktiviti 10.1, PPPM: Band 1, 2 & 3) Refleksi :

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Mesin ringkas

Objektif pembelajaran : Menganalisa tuas

Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud momen daya

Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan momen daya = daya x jarak tegak dari pangsi

ke daya

(b) Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan hubungan momen

daya dan hasil darab daya dan jarak

(Aktiviti 10.2, PPPM: Band 4) Refleksi :

Page 19: Rph sains t2

19

Tema : Daya dan gerakan

Bidang pembelajaran : Mesin ringkas

Objektif pembelajaran : (a) Menganalisa tuas

(b) Menghargai usaha inovatif dalam mereka bentuk mesin untuk

memudahkan kerja

Hasil pembelajaran : (a) Menyelesaikan masalah berkaitan tuas

(b) Mereka bentuk atau mengubahsuai alat yang menggunakan

prinsip tuas

Aktiviti pembelajaran : Menjalankan projek untuk membina alat menggunakan prinsip

luas

(Aktiviti 10.3, PPPM: Band 6) Refleksi :