Rph psk t5 pm kite

6
NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 5 Sunlight Bil Murid : 20 Orang ( Lelaki, Perempuan) Masa : 9.10 10.10 pagi Tarikh : 30Julai 2012 Tema : UNIT 5 MALAYSIA NEGARAKU Tajuk : Kenali dan hormati pemimpin negara dan tempatan Sub Topik : Kenali Perdana Menteri Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti pembelajaran ini, murid akan dapat :- 1. Menyenaraikan 3 peranan dan tanggungjawab Perdana Menteri 2. Menyenaraikan gelaran bagi setiap Perdana Menteri Ringkasan Isi Kandungan :- 1. Menerangkan mengenai Perdana Menteri Malaysia dari dahulu hingga sekarang. 2. Menerangkan mengenai peranan dan tanggungjawab sebagai perdana menteri.

description

rph psk tahun 5 ~pm kite

Transcript of Rph psk t5 pm kite

Page 1: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 5 Sunlight

Bil Murid : 20 Orang ( Lelaki, Perempuan)

Masa : 9.10 – 10.10 pagi

Tarikh : 30Julai 2012

Tema : UNIT 5 – MALAYSIA NEGARAKU

Tajuk : Kenali dan hormati pemimpin negara dan tempatan

Sub Topik : Kenali Perdana Menteri

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir aktiviti pembelajaran ini, murid akan dapat :-

1. Menyenaraikan 3 peranan dan tanggungjawab Perdana Menteri

2. Menyenaraikan gelaran bagi setiap Perdana Menteri

Ringkasan Isi Kandungan :-

1. Menerangkan mengenai Perdana Menteri Malaysia dari dahulu hingga sekarang.

2. Menerangkan mengenai peranan dan tanggungjawab sebagai perdana menteri.

Page 2: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Menghargai, Menyayangi

2. Menghormati pemimpin negara.

3. Bekerjasama da tolong menolong

Unsur Patriotisme

1. Menerapkan nilai-nilai cinta akan negara dengan mengenali Perdana Menteri Malaysia

2. Berbangga sebagai warganegara Malaysia.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Pelajar mengenali Perdana Menteri sekarang.

Bil Sumber Kuantiti

01.

02.

03.

04.

05.

06

07.

Video pembangunan Malaysia

Komputer riba

Pembesar suara

Video lagu PM kita

Kertas mahjung

Marker pen

Kad Imbasan

- Klip lagu 2 minit

- 1 biji

- 1 biji

- 15 slide

- 5 helai

- 5 batang

- 6 helai

Page 3: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

Kemahiran Generik

KBKK :- Membanding beza, menghubungkait, menyelesaikan masalah.

KB :- Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi

TPK :- Kinestetik, Muzik, Interpersonal, Ruang

Pendekatan Konstruktivisme

Kontekstual

ICT

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan,

Pembelajaran Bestari, Kemahiran

Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni,

Nilai Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan Sumber P&P

Set Induksi (5 Minit)

1. Murid memerhati tayangan video

mengenai pembangunan di

Malaysia

KBKK : Menghubung Kait

Sumber P & P

- Tayangan video

- Komputer Riba

- Pembesar suara

Page 4: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

2. Guru memilih murid untuk

memberikan ulasan mengenai

video yang ditayangkan.

3. Guru mengaitkan video dengan

tajuk.

TPK : Kinestetik

Visual

Nilai Murni

- Kasih sayang

Unsur Patriotisme

- Menerapkan nilai

mengenali Perdana

Menteri Malaysia.

Langkah 1 (10 minit)

1. Murid di tunjukkan kad imbasan

gambar Perdana Menteri Malaysia

pertama hingga sekarang.

2. Guru menerangkan mengenai kad

imbasan yang ditunjukkan.

TPK :Visual

KB : Memerhati

Menjana Idea

KBKK :-

Menghubung kait

Kemahiran mencatat

Linguistik (LI)

Sumber P & P

- Kad imbasan

Nilai Murni

- Kasih sayang

Page 5: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

Langkah 2 (10 Minit)

1. Murid diminta membentuk

kumpulan seramai 5 orang 1

kumpulan.

2. Ketua kumpulan mengambil kertas

mahjung dan marker daripada guru.

3. Guru mengarahkan murid secara

berkumpulan untuk menyatakan

peranan Perdana Menteri dan

gelaran bagi setiap Perdana

Menteri Malaysia.

4. Guru memberikan masa 5 minit

untuk menyiapkan tugasan

kumpulan.

5. Wakil murid dalam

kumpulanmembentangkan jawapan

TPK :- Kinestetik, Ruang,

Interpersonal,

Linguistik

KBF:-

Membuat Keputusan

& Menyelesaikan Masalah

Sumber P & P

- Kertas Mahjung

- Marker pen

Nilai

- Tolong menolong,

- Bekerjasama

Unsur Patriotisme

- Menerapkan nilai-nilai

cinta akan negara

dengan mengenali

Perdana Menteri

Malaysia

Page 6: Rph psk t5 pm kite

NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11

yang telah disiapkan.

Penutup (5 Minit)

1. Guru merumuskan mengenai tajuk

pembelajaran pada hari tersebut.

2. Guru memberi lirik dan memainkan

muzik lagu “PM kita”

3. Murid menyanyikan lagu “PM kita”

dengan penuh semangat

TPK :-

Muzik

Interpersonal

Linguistik

Nilai :-

- Tolong menolong,

kerjasama

Sumber P&P :-

- Nyanyian lagu PM kita

Refleksi :-

___________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________