RPH KOMUNIKASI

download RPH KOMUNIKASI

of 4

Transcript of RPH KOMUNIKASI

  • 7/29/2019 RPH KOMUNIKASI

    1/4

    RPH-PERKHIDMATAN KOMUNIKASI BY RISA ARYSMA

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KELAS A

    Hari : Isnin

    Tarikh : 5 Mac 2012

    Masa : 8.40 pagi hingga 10.00 pagi (80 Minit)

    Tingkatan : 5 Kenanga

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Bil. Pelajar : 30 orang pelajar

    Komposisi : 10 pelajar lelaki, 20 pelajar perempuan

    Tajuk : Komunikasi

    Sub Tajuk : Perkhidmatan Telekomunikasi

    Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui maksud komunikasi serta

    peranan komunikasi dalam perniagaan.

    Kemahiran Nilai : Rasional

    Kemahiran Berfikir : Mengumpul dan mengelas

    Kemahiran Sosial : Menerima perbezaan

    Hasil Pembelajaran : Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran:

    1. Dalam masa 5 minit (C) pelajar Tingkatan 5 Kenanga (A) dapatmengenalpasti (B-aras) tiga (D) perkhidmatan telekomunikasi (B-isi

    pelajaran) yang selalu digunakan.

    2. Dalam masa 5 minit (C) pelajar Tingkatan 5 Kenanga (A) dapatmembandingbeza (B-aras) tiga (D) perkhidmatan telekomunikasi (B-isi pelajaran) yang

    digunakan.

  • 7/29/2019 RPH KOMUNIKASI

    2/4

    RPH-PERKHIDMATAN KOMUNIKASI BY RISA ARYSMA

    Fasa-Fasa

    Pembelajaran

    Hunter

    Huraian Aktiviti

    1. Set Induksi

    (5 minit)

    1. Guru menayangkan video (BBM1) berkaitan denganperkhidmatan telekomunikasi kepada pelajar.

    2. Pelajar diminta untuk memberikan respons terhadapkandungan video yang ditayangkan.

    3. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan aktivitipengajaran dan pembelajaran.

    2. Maklumkan hasil

    pembelajaran

    (5 minit)

    4. Guru memberikan menerangkan apa yang akan pelajarperolehi daripada pelajaran pada hari ini dan

    kepentingan menguasai hasil pembelajaran tersebut.

    3. Input Pengajaran

    (5 minit)

    5. Guru menggunakan teknik bercerita (BBM2) kepadapelajar berkaitan dengan satu situasi penggunaan

    perkhidmatan telefon dan mengaitkan dengan kerangka

    isi pelajaran tersebut.

    4. Permodelan

    (15 minit)

    6. Pelajar dibahagikan kepada 8 kumpulan yang terdiridaripada 4 orang ahli untuk setiap kumpulan (kumpulan

    heterogenous dari segi prestasi, jantina dan etnik).

    (Kaedah STAD)

    7. Guru menerangkan isi pelajaran dan pelajar akan belajardalam kumpulan supaya semua ahli menguasai isi

    pelajaran dalam masa 10 minit.

    8. Dalam bahagian ini penekanan aspek (PenerapanKBKK: mengumpul dan mengelas) ditekankan oleh

    guru dalam perbincangan dengan pelajar.

    9. Pelajar diminta untuk mengumpul dan mengelaskelebihan dan kelemahan penggunaan telefon dan

    persembahkan dalam bentuk nyanyian.

    10.Di sini, guru akan menerangkan kepentingan melakukanperbincangan dalam kumpulan dengan memberi

    peluang kepada setiap rakan dalam kumpulan untuk

  • 7/29/2019 RPH KOMUNIKASI

    3/4

    RPH-PERKHIDMATAN KOMUNIKASI BY RISA ARYSMA

    menyumbang idea (Penerapan Kemahiran Sosial:

    Accepting Differences)

    11. Guru akan mengadakan kuiz untuk semua kumpulandalam bentukteka silang kata(BBM3)

    5. Semak Kefahaman

    Murid

    (15 minit)

    12. Guru bertanyakan soalan kajian kes (BBM4) yang perludifikirkan secara bersendirian oleh pelajar.

    13. Kemudian, guru meminta pelajar membincangkanjawapan secara berpasangan. (Think-Pair-Share).

    14. Pelajar akan berkongsi jawapan mereka dengan pelajarlain dalam kelas tersebut. Guru akan meminta 5

    pasangan untuk menerangkan jawapan mereka dalamkelas.

    6. Pantau dan Ubah

    suai

    (5 minit)

    15. Guru memerhati dan menyelia perkongsian jawapanpelajar dengan kelas. (Penerapan Nilai: Rasional)

    7. Praktis Terbimbing

    (15 minit)

    16. Dalam kumpulan asal, guru meminta setiap orangpelajar mengeluarkan 1 batang pen biru atau hitam dan

    sehelai kertas A4 bergaris.17. Pelajar diminta untuk menulis jawapan kajian kes

    secara bersendirian dalam tempoh 5 minit.

    18. Setelah siap, pelajar diminta untuk menukar kertasjawapan dengan pasangan masing-masing dan guru

    akan menerangkan jawapan kajian kes secara

    terperinci.

    19. Semakan oleh pasangan masing-masing dilakukan dandinilai berdasarkan skema pemarkahan oleh guru

    semasa aktiviti 17 dilakukan.

    8. Praktis Bertempoh

    (10 minit)

    20. Guru mengedarkan soalan taksiran dan memberikanpelajar 10 minit untuk menjawab diikuti dengan

    semakan jawapan yang ditulis di atas papan putih.

    21. Untuk pelajar yang berjaya menyiapkan soalantaksiran, masa yang ada akan digunakan untuk

  • 7/29/2019 RPH KOMUNIKASI

    4/4

    RPH-PERKHIDMATAN KOMUNIKASI BY RISA ARYSMA

    melakukan set tugasan berlapis.

    9. Penutup

    (5 minit)

    22. Guru membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajaridari hasil pencapaian yang diperolehi.

    23.

    Guru memuji hasil kerja dan sikap bekerjasama yangdilakukan oleh setiap kumpulan.

    24. Guru menamatkan kelas dengan meminta pelajarmembaca sub topik untuk pembelajaran seterusnya

    iaitu perkhidmatan kurier.