RPH aku

5
8/6/2019 RPH aku http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 1/5  TEMA Keluarga TAJUK Saudara-mara Huda FOKUS UTAMA Standard Kandungan 3.2 Menulis secara mekanis berdasaran bahan yang diberi dengan betul dan kemas Standard Pembelajaran 3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vocal bergading, digraph dan konsonan bergabung dengan betul dan tulisan yang kemas. FOKUS SAMPINGAN Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata nama khas yang mudah dengan betul mengikut konteks. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Menulis perkataan diftong dan vokal bergading ii. Membaca dengan sebutan, intonasi, jeda, dan kelancaran yang betul. iii. Menulis perkataan dengan tulisan yang kemas. iv. Menyenaraikan perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup PENGISIAN KURIKULUM Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: Kasih sayang, hormat-menghormati. KBT: Menghubungkaitkan,Bacaan Intensif, Menyusun atur. SISTEM BAHASA Kata nama am, kata nama khas. MEDIA Tayangan slaid power point, buku teks, kad perkataan, lembaran kerja, buku latihan.

Transcript of RPH aku

Page 1: RPH aku

8/6/2019 RPH aku

http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 1/5

 

TEMA Keluarga

TAJUK Saudara-mara Huda

FOKUS

UTAMA

Standard

Kandungan

3.2 Menulis secara mekanis berdasaran bahan

yang diberi dengan betul dan kemas

Standard

Pembelajaran

3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua

atau tiga suku kata, diftong, vocal

bergading, digraph dan konsonan

bergabung dengan betul dan tulisan yang

kemas.

FOKUSSAMPINGAN

StandardKandungan

5.1 Memahami dan menggunakan golongan katadengan betul mengikut konteks.

Standard

Pembelajaran

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata nama

khas yang mudah dengan betul mengikut

konteks.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. Menulis perkataan diftong dan vokal bergading

ii. Membaca dengan sebutan, intonasi, jeda, dan

kelancaran yang betul.

iii. Menulis perkataan dengan tulisan yang kemas.

iv. Menyenaraikan perkataan yang mengandungi suku kata

terbuka dan tertutup

PENGISIAN

KURIKULUM

Ilmu: Pendidikan Moral

Nilai: Kasih sayang, hormat-menghormati.

KBT: Menghubungkaitkan,Bacaan Intensif, Menyusun atur.

SISTEM BAHASA Kata nama am, kata nama khas.

MEDIA Tayangan slaid power point, buku teks, kad perkataan,

lembaran kerja, buku latihan.

Page 2: RPH aku

8/6/2019 RPH aku

http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 2/5

 AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM CATATAN

Set induksi

Mengeja dan membaca

perkataan yang terdapat dalam

gambar 

1. Guru meminta murid

mengeja dan membaca

perkataan yang terdapat

dalam gambar.

2. Guru meminta muridmengeja perkataan yang

mempunyai dua suku

kata

Nilai:

- Bertolak ansur 

- Kerjasama.

KBT:

Kemahiran belajar 

- Menghubungkaitkan

- mencirikan.

BSPP

Buku Teks

Langkah 1

Membaca petikan ayat yang

terdapat dalam buku teks.

1. Guru meminta murid-

murid membuka buku

teks pada halaman 21.

2. Guru membaca petikan

ayat pada halaman

tersebut dan diikuti oleh

murid-murid.

3. Murid-murid membaca

teks tersebut secara

bersama-bersama.

Nilai:

- Bekerjasama

KBT:

Kemahiran belajar 

- Menulis

Belajar cara belajar 

- Bacaan intensif 

Kecerdasan pelbagai (KP)

- Verbal linguistik 

BSPP:

Buku teks.

Page 3: RPH aku

8/6/2019 RPH aku

http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 3/5

4. Guru meminta seramai 5

orang wakil murid untuk

mengenal pasti

perkataan mempunyai

dua suku kata

Langkah 2

Mengenal pasti perkataan yang

mempunyai dua suku kata 

1. Murid melihat ayat yang

dipaparkan pada layar 

LCD.

2. Murid mengenal pasti

perkataan yang

mempunyai dua suku

kata atau tiga suku kata

3. Murid diberi penerangan

mengenai perkataan

yang mempunyai dua

atau tiga suku kata.

4. Murid dikehendaki

menulis semula

perkataan yang

mempunyai dua suku

kata di dalam buku

latihan dengan kemas.

.

Nilai:

Bekerjasama, bertolak ansur.

KBT:

Kemahiran belajar 

- Menghubungkaitkan.- Mengecam

- Mengenalpasti

Kecerdasan pelbagai (KP)

- Verbal linguistik 

- Bacaan intensif 

BSPP:

Tayangan slaid

power point,

Buku Latihan

Page 4: RPH aku

8/6/2019 RPH aku

http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 4/5

Langkah 3

Mengenal pasti dan menyusun

perkataan yang mempunyai

suku kata tertutup dan terbuka

1. Murid dibahagikan

kepada lima kumpulan

untuk melaksanakan

aktiviti mengenal pasti

suku kata terbuka dan

suku kata tertutup.

2. Guru melekatkan

beberapa keping kad

perkataan pada papan

hitam.

3. Setiap kumpulan

dikehendaki memilih

perkataan yang

mempunyai suku kataterbuka dan suku kata

tertutup.

4. Murid dikehendaki

menyusun perkataan

yang mengandungi suku

kata terbuka dan tertutup

untuk menjadi ayat yang

lengkap.

5. Murid diminta menulis

dengan tulisan yang

kemas.

Nilai:

Bekerjasama

KBT:

Kemahiran belajar 

- Mengecam

Belajar cara belajar 

- Bacaan intensif 

- Mendengar dengan

berkesan. 

Kecerdasan pelbagai (KP)

- Verbal linguistik 

BSPP:

- Kad perkataan 

- Buku Aktivit 

yMurid dibimbing

oleh guru untuk

menyenaraikan

perkataan yang

mempunyai suku

kata terbuka dan

tertutup

yMurid diminta

menyusun

perkataan dan

menulis dalam

ruangan yang

disediakan

dengan kemas.

Page 5: RPH aku

8/6/2019 RPH aku

http://slidepdf.com/reader/full/rph-aku 5/5

Pentaksiran

Murid menyusun perkataan

yang mempunyai suku kata

tertutup atau terbuka dengan

ayat yang lengkap. 

Nilai:

Berdikari

KBT :

Kemahiran Berfikir 

- Menyusun perkataan 

BSPP:

Lembaran kerja.

Pemulihan

Murid menulis perkataan yang

mempunyai dua suku kata atau

tiga dengan kemas.

Nilai:

- Berdikari

- bekerjasama.

KBT:

Kemahiran berfikir 

- Menulis 

BSPP:

Tayangan Slaid

Buku Latihan 

Pengayaan

Murid menulis perkataan

dengan mengisi tempat yang

disediakan menjadi ayat

lengkap

Nilai:

Berhemat

KBT:

Kemahiran berfikir 

- Menulis pada ruangandisediakan 

BSPP:

Lembaran kerja