RPH 1

download RPH 1

of 8

description

RPH 1

Transcript of RPH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKELAS PEMULIHAN KHASSJK(T) LADANG MENGKIBOL ,KLUANG JOHOR

Tarikh: 24 Mac 2015Tahun: 2Hari: SelasaJumlah Murid: 9 orang ( 3 Kumpulan)Masa: 9.00 pagi hingga 10.00 pagiMata Pelajaran: Bahasa Melayu (pemulihan)KUMPULAN PEMULIHANAmanahBijakCekal

Nama Murid1. R. Devan2. S.Puaneswary3. S. Prema1. K. Shasiganth2. M.Prema3. K. Vanita1. D. Vincent2. K. Abirami3. S.Mathiskumar

Kelemahan MuridMurid sukar untuk membunyikan bunyi vokal dan menulis huruf vokal dengan betulMurid tidak dapat menyebut semua huruf besar dan tidak dapat menulis huruf besar dengan betul Murid tidak dapat mengenal ,menyebut,menulis huruf kecil dengan betul

Kemahiran Huruf huruf vocal

( a, e ,i, o, u )Huruf-huruf abjad besarA ZHuruf-huruf abjad kecila z

Tajuk Haiwan kesayangan saya

Hasil Pembelajaran :Pada akhir P&P murid dapat1. Menyebut, mengenal dan membunyikan 8 daripada 10 huruf vokal dengan betul2. Menulis 8 daripada 10 huruf vokal dengan betul.

1. Mengenal dan menyebut semua huruf-huruf besar yang terdapat dalam carta.2. Menulis huruf besar yang disebut dengan betul.1. Menyebut dan mengenal semua huruf-huruf kecil yang telah terdapat dalam paparan atau carta.2. Menulis huruf kecil yang disebut oleh guru dengan betul

Pengetahuan sedia adaMurid dapat mengenal abjad a-zMurid sudah dapat mengenal dan menyebut warna serta saiz objekMurid sudah dapat mengenal dan menyebutwarna serta saiz objek

Bahan Bantu B elajarSlaid power point,Kad suku kata,Lembaran kerja,kad warna /abjad

Penerapan NilaiPeka, Disiplin, Kerjasam . Tekun, berdikari,

Kemahiran BerfikirMenjana idea, membuat urutan, membuat perkaitan, menghubungkait, menaakul

KandunganAmanahBijakCekalCatatan

Set Induksi(5 Minit)

Nyanyian Bunyi suara Haiwan

Contohayam itikikanuntaanjingorang hutankucing

1. Guru memainkan bunyi suara binatang melalui komputer riba tanpa visual.

2. Guru meminta murid meneka bunyi haiwan itu dengan pendengaran.

3. Murid akan bunyikan apa yang didengar dan sebut nama haiwan tersebut.

4. Guru bertanya haiwan-haiwan ini dipelihara di mana?dan murid akan jawab.

BBM: Lagu Bunyi Haiwan

KB: Menghubungkait

Nilai Peka

Langkah 1(10 Minit)

PengajaranPengajaran berkaitan dengan tajuk pada hari ini iaitu haiwan peliharaan saya

Contoh soalan

1. Di mana murid-murid biasa melihat haiwan ini?

2. Adakah murid-murid suka / sayang haiwan tersebut?

1. Guru bertanya haiwan peliharaan setiap orang murid dan murid akan menjawab satu per satu. 2. Kemudian guru menunjukkan kad gambar haiwan seperti ikan,arnab,anjing,kuda.orang hutan ,kucing dan lain-lain.3. Guru meminta murid- murid menyebut nama haiwan yang ditunjukkan.

4. Guru meminta murid memilih haiwan peliharaan oleh mereka di rumah masing-masing dan ceritakan perihal haiwan tersebut.

burunguntakudaikanitikanjingarnabKucing

ayamBBM: Kad gambar haiwan

KB: Menjana idea

Nilai Peka Disiplin

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti Kumpulan 1. Guru mengenalkan dan menbunyikan vokal a, e, i, o, u dengan sebutan betul.2. Guru menayangkan hurf vocal berdasrkan gambar haiwan yang mereka telah pun lihat pada langkah 1.Contoh;

a + yam

i + kan

3.

u+ ntaGuru membantu untuk murid mengeja dan menyebut huruf vokal yang ditunjukan.4. Murid mengeja dan menyebut apa yang ditunjuk oleh guru.5. Guru mengeja, membunyikan dan menyebut perkataan vokal. yang kain dan murid mengikuti mengeja dan menyebut huruf vokal tersebut

i) u + larii) o + reniii) e + mas

1. Guru menyuruh murid memilh kad haiwan yang mempunyai huruf beasr di hadapan dan menulis huruf tersebut di depan papan putih setiap seorang

Kucing Contoh:

Burung

2. Murid dapat mengenalkan huruf besar berdasarkan gambar yang ditunjukan3. Kemudian,guru diberi satu lembaran kerja murid menulis dan melengkapkan carta huruf yang tertinggal.AD

F

IK

4. murid bulatkan semua huruf besar.Contoh,UEVqrMJ

5. murid menulis dengan menukar semula huruf besar berdasarkan gambar yang mempunyai huruf kecil.Contoh,

a n j i n g

AN J ING

1. Guru menayangkan slaid power point tentang huruf-huruf abjad kecilContoh;bcd

efgh

2. Murid mengikut apa yang guru eja dan sebut.

3. Murid mengeja dan menyebut apa yang guru tunjuk dalam kad abjad4. Murid membezakan huruf kecil dengan huruf besar dengan berperingkat dan murid mengenal dan menulis perkataan berdasarkan gambar.

gajahContoh:-

kucing

BBM: Kad perkataan Lembaran kerja Bunyi vokal

KB: Menjana idea Membuat perkaiatan

Nilai: Kerjasama tekun

Langkah 3(15 minit)

Bermain Sambil BelajarCekalTeka silang kata

Bijak

Amanah

Permaianan padanan gambar

1. Permainan huruf menggunakan kad.2. Murid diberi huruf-huruf abjad.3. Guru meminta murid mencari huruf awalan berserta gambar dalam kotak dan melekatkan pada kertas majong dengan membentuk 5 perkataan vokal dengan suku kata.

1. Guru menayangkan slaid power point tentang huruf-huruf abjad besarContoh;ABCD

EFGH

2. Murid mengikut apa yang guru eja dan sebut.3. Murid mengeja dan menyebut apa yang guru tunjuk.4. Murid membezakan huruf besar dengan huruf kecil dengan berperingkat dan murid mengenal dan menulis perkataan berdasarkan gambar.

BUKUContoh:-

DADU

1. Murid menulis huruf-huruf kecil yang tertinggal dalam kotak.Contoh.

c

fGj

Ln

2. Murid mengenal dan membulatkan huruf yang sama bentuk.

Contoh;mNOmw

3. Murid memadankan perkataan huruf besar dengan huruf kecil dengan betul Contoh;

H

Mh

N

BBM: Kad perkataan Lembaran kerja

KB: Menjana idea Membuat perkaitan

Nilai: Kerjasama Tekun disiplin

Langkah 4(10 minit)

Aktiviti PengukuhanLembaran Kerja

AmanahMembunyikan huruf dan mengisi tempat kosong

BijakCari perkataan dalam kotak

CekalLengkapkan suku kata di bawah berdasarkan gambar.

1. Murid mengisi huruf vokal yang tertinggal berpandukan gambar

__yam 2. Murid menampal suku kata Vokal berdasarkan gambar

udangayam

3. Murid mewarnakan huruf awalan dalam gambar yang diberikan.

Contoh;

nu4. murid peril sesuaikan jawapan betul dengan mewarnaContoh

tik

ibirkan

1. Permainan huruf menggunakan kad.2. Murid di beri huruf-huruf abjad.

3. Guru meminta murid mencari nombor secara rawak dan menulis perkataan berdasarkan gambar dan huruf yang tersembunyi belakangnya di dalam kotak

1. Permainan menggunakan kad

2. Murid diberi huruf-huruf abjad.

3. Guru meminta murid membuka lipatan kertas dalam sampul dimana terdapat huruf awalan tersembunyi berserta gambar dan murid harus menulis berdasarkan gambar.BBM: Lembaran kerja

KB: Menjana idea Membuat perkaiatan

Nilai: tekun

Langkah 5(5 minit)

Penutup Kognitif dan Penutup Sosial

Rumusan isi pelajaran

1. Murid murid disoal berkaitan dengan isi pelajaran2. Guru merumuskan isi pelajaran3. Murid bersama-sama menyanyikan semula lagu Bunyi Haiwan

BBM: Bunyi Haiwan

KB: Menaakul

Nilai: Peka