Ran Can Gan Meng Ajar

5
Patch 3 RANCANGAN MENGAJAR ( LESSON PLAN) KAEDAH DEMONSTRASI 1. Tema Pelajaran / Topik ( Lesson Theme / Topic ) Fisiologi kehidupan / Pengangkutan 2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives ) 1. Di akhir pengajaran pelajar dapat membezakan antara sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah haiwan. 2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan peredaran darah dalam manusia dari segi pengepaman oleh jantung. 3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes ) Di akhir pengajaran pelajar dapat: Aras 2 1. Membandingkan dan membezakan antara sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah haiwan. 2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan peredaran darah dalam manusia. 3. Mengkonsepsikan peredaran darah dalam manusia. 4. Dapat memahirkan pelajar melayari pelayan tempatan tentang struktur jantung manusia. 5. Memuat turun data-data ke dalam fail MS Word. 6. Menggunakan persembahan slaid dalam kaedah belajar sendiri – menjawab soalan dalam lembaran kerja MS Excel. 4. Penilaian 1. Adakah perancangan yang melibatkan pengintegrasi-an TMK telah dibina dengan

description

rph

Transcript of Ran Can Gan Meng Ajar

Page 1: Ran Can Gan Meng Ajar

Patch 3

RANCANGAN MENGAJAR ( LESSON PLAN)

KAEDAH DEMONSTRASI

1. Tema Pelajaran / Topik ( Lesson Theme / Topic )

Fisiologi kehidupan / Pengangkutan

2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives )

1. Di akhir pengajaran pelajar dapat membezakan antara sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah haiwan.

2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan peredaran darah dalam manusia dari segi pengepaman oleh jantung.

3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes )

Di akhir pengajaran pelajar dapat:

Aras 2

1. Membandingkan dan membezakan antara sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah haiwan.

2. Menerangkan penghasilan daya yang menyebabkan peredaran darah dalam manusia.

3. Mengkonsepsikan peredaran darah dalam manusia.

4. Dapat memahirkan pelajar melayari pelayan tempatan tentang struktur jantung manusia.

5. Memuat turun data-data ke dalam fail MS Word.

6. Menggunakan persembahan slaid dalam kaedah belajar sendiri – menjawab soalan dalam lembaran kerja MS Excel.

4. Penilaian ( Evaluation )

1. Adakah perancangan yang melibatkan pengintegrasi-an TMK telah dibina dengan baik?

2. Soalan-soalan dalam perisian MS Excel boleh menunjukkan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran secara berkumpulan

3. Soalan-soalan dalam lembaran kerja boleh menunjukkan keberkesanan dalam pengajaran dan pembelajaran secara individu

5. Peruntukan Masa ( Time Allocation )

80 minit

Page 2: Ran Can Gan Meng Ajar

Patch 3

6. Ciri-Ciri Kelas (Class Characteristics)

a) Tingkatan / Tahun( Form / Year )

b) Pengetahuan Sedia Ada( Prior Knowledge )

5 Sains 2 / 2006 – pelajar sederhana

1. Pelajar berkebolehan menggunakan perisian MS Office dan melayari internet dengan bimbingan guru.

2. Pelajar berkebolehan membuka dan menyimpan fail

7. Liputan Kurikulum ( Curriculum Coverage )

Topik ini terkandung dalam tema Menyiasat Fisiologi Kehidupan. Topik ini bertujuan untuk memberi kefahaman tentang proses fisiologi yang berlaku dalam hidupan. Topik ini memberi penekanan supaya pelajar dapat memahami perkembangan struktur dalam setiap proses fisiologi tersebut. Kefahaman tentang pengangkutan turut menyumbang kepada perkembangan bidang sains dan teknologi.

8. Persediaan Guru Bukan TMK ( Teacher’s preparation )

1. Menyediakan model jantung yang menunjukkan struktur jantung.

2. Lembaran kerja/Penilaian bercetak3. Nota berkaitan topik

9. Penerapan TMK ( ICT Integration )

1. Pelajar mendapat pengetahuan tentang persembahan MS PowerPoint, URL terpilih dan muat turun data ke dalam MS Word

2. Pelajar dapat mengintegrasikan MS Word, URL terpilih dan MS PowerPoint

3. Pelajar dapat mengedit bahan dari pelayan tempatan menggunakan perisian MS Word

10. Persediaan TMK ( ICT Preparation )

1. Menyediakan video struktur jantung untuk digunakan dalam demonstrasi

2. Menyediakan slaid Menggunakan MS Powerpoint3. Menyediakan soalan-soalan interaktif menggunakan MS

Excel4. Menyediakan senarai URL yang berkaitan

11. Aktiviti Pelajaran ( Learning Activities )

1.Sebagai set induksi guru menunjukkan model jantung dan video struktur jantung.

2.Membincangkan semua sub topik menggunakan perisian seperti MS PowerPoint.

3.Guru menunjukkan bagaimana membuat Copy dan Paste data-data dari pelayan tempatan ke dalam fail MS Word.

Page 3: Ran Can Gan Meng Ajar

Patch 3

4.Pelajar menjawab soalan Interaktif menggunakan perisian MS Excel.

5.Guru mengedarkan lembaran kerja bercetak sebagai kerja rumah.

12. Aktiviti Guru ( Teacher’s Activity )

13. Aktiviti Pelajar ( Student’s Activity )

1. Guru mengingatkan pelajar tentang peraturan dan langkah-langkah keselamatan dalam makmal komputer.

2. Sebagai set induksi guru menunjukkan model jantung dan video struktur jantung.

3. Guru menunjukkan sistem peredaran darah berserta nota menggunakan slaid MS PowerPoint.

4. Guru menunjukkan bagaimana membuat Copy dan Paste data-data dari pelayan tempatan ke dalam fail MS Word ( aktiviti kumpulan 4 pelajar )

5. Guru mengedarkan lembaran kerja bercetak sebagai kerja rumah ( aktiviti individu)

6. Guru menghendaki pelajar menjawab soalan kuiz dalam laman web.

1. Pelajar membuat Copy dan Paste data-data dari pelayan tempatan ke dalam fail MS Word – mengikut kumpulan 4 pelajar

2. Pelajar menjawab soalan interaktif menggunakan perisian MS Excel – mengikut kumpulan 4 pelajar

3. Pelajar menjawab soalan dalam lembaran kerja bercetak sebagai kerja rumah – aktiviti individu

4. Pelajar menjawab soalab kuiz dalam kumpulan.

14. Keperluan Khusus ( Special Needs )

Tidak berkaitan

15. Laman Web ( Web Sites )

http://www.tutor.com.my/

http://www.klbschool.org.uk/interactive/science/heart.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Heart

http://www.3dscience.com/Anatomy_Heart_Main.asp

16. Literasi ( Literacy )

Penggunaan istilah atrium, ventrikel, sistem pulmonari, sistem sistemik, aorta, vena, kapilari

17. Numerasi ( Numeracy )

Tidak berkaitan

18. Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK ( ICT and Non-ICT Referals )

Bahan rujukan TMK:URL terpilih, video, BDSN

Bahan bukan TMK:

Page 4: Ran Can Gan Meng Ajar

Patch 3

Model jantung manusia, buku teks, buku rujukan, lembaran kerja.

19. Penerapan Nilai Murni ( Integration of Good Values )

Bekerjasama dalam kumpulan, bertanggung jawab menyiapkan kerja rumah, mematuhi peraturan, bersabar dan mensyukuri.

20. Kemahiran Berfikir ( Thinking Skills )

Perbezaan dan perbandingan, kemahiran menjawab soalan, menghubungkaitkan.

NOTA: Jika anda membina Rancangan Mengajar dalam Bahasa Inggeris, sila gunakan Ciri-ciri yang ada di dalam tanda kurungan ( )