194817165 Rph Sains Tahun 5 Matahari

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 Tarikh : 4 Julai 2013 Hari : Khamis Masa : 9.15 - 10.15 pagi Kelas : 5 Bijak Bilangan murid : 30 orang Subjek : Sains Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta Bidang Pembelajaran : 1. Berputar dan Beredar Objektif Pembelajaran : 1.3 Memahami kitaran air Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : i. Memerihalkan bagaimana awan terbentuk ii. Memerihalkan bagaimana hujan terbentuk iii. Menerangkan bagaimana kitaran air berlaku dalam persekitaran iv. Menerangkan kepentingan kitaran air Kemahiran Saintifik : Pemerhatian, komunikasi, meramal Kemahiran Berfikir :

description

gdfgdfgfdgfgdf

Transcript of 194817165 Rph Sains Tahun 5 Matahari

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSAINS TAHUN 5

Tarikh: 4 Julai 2013Hari: KhamisMasa: 9.15 - 10.15 pagiKelas: 5 Bijak Bilangan murid: 30 orangSubjek: SainsTema: Menyiasat Bumi dan Alam SemestaBidang Pembelajaran: 1. Berputar dan Beredar

Objektif Pembelajaran:1.3Memahami kitaran air

Hasil Pembelajaran:Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :i.Memerihalkan bagaimana awan terbentukii.Memerihalkan bagaimana hujan terbentukiii.Menerangkan bagaimana kitaran air berlaku dalam persekitaraniv.Menerangkan kepentingan kitaran air

Kemahiran Saintifik: Pemerhatian, komunikasi, meramal

Kemahiran Berfikir: Menjana idea, menghubungkait, membuat kesimpulan

Nilai Saintifik / Nilai Murni: - Bekerjasama- Menghargai sumbangan Sains dan TeknologiPengalaman Sedia Ada:Murid telah mempelajari bahawa bahan wujud dalam pelbagai bentuk

Bahan Bantu Mengajar:Nota, lembaran kerja

FasaKandunganAktivitiPengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi(5 minit)- Bintang1. Guru meminta murid memberikan gambaran mengenai kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari.2. Soal jawab secara lisan mengenai bagaimana pergerakan bulan,bumi dan matahari. KB :Berkomunikasi

Nilai :Bekerjasama

Pencetusan Idea (10 minit)1. Guru menerangkan kepada murid mengenai tajuk yang akan dipelajari.2. Guru memberi setiap kumpulan satu kad tugasan dan bahan untuk projek.3. Guru membimbing murid untuk menjalankan aktiviti kad tugasan tersebut.

KS :Menghubungkait

Penstrukturan Semula Idea(25 minit)- Kedudukan bumi, bulan dan matahari

Aktiviti 1 : 1. Tayangan slide mengenai kedudukan bumi,bulan dan matahari dalam Sistem Suria2. Guru menunjukkan simulasi pergerakan bumi,bulan dan matahari 3. Guru meminta murid melukis gambar bumi, bulan dan matahari

Aktiviti 2 :

1. Lakonan semula situasi pergerakan bumi,bulan dan matahari

Nilai :Menghargai sumbangan Sains dan Teknologi

Aplikasi Idea(10 minit)

1. Murid diminta untuk menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.2. Guru mengadakan perbincangan bersama murid.3. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru :a. Ramalkan apa yang berlaku kepada dunia jika bulan, bumi dan matahari tidak berputar?KB : Berkomunikasi

KS :Meramal

PenutupRefleksi P&P- Perasaan- Pengetahuan baru- Kesimpulan1. Seorang murid diminta untuk membuat refleksi pengajaran di hadapan kelas.2. Murid ditegaskan dengan nilai murni.

KB :Membuat kesimpulan