RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN PELAJAR
PENDEKATAN (KOPERATIF)
SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA
Page 1 of 27
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tingkatan : 5 Permai
Tempat : Makmal 1
Tarikh : 20 Mei 2013
Masa : 10.30 am – 11.50 am (1 jam 20 minit)
Bilangan pelajar : 20 orang
Tajuk : 2.Elemen Multimedia
Sub topik : 2.4 Animasi
Objektif pembelajaran: Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: a) Menyatakan fungsi animasi.
b) Mengenalpasti dua sumber animasi.
c) Menyatakan dua jenis animasi iaitu 2D dan 3D.
d) Menyatakan format file animasi
Nilai:
a) Berfikiran kreatif
b) Bekerjasama
c) Berkeyakinan diri
Page 2 of 27
Alat Bantu mengajar:
• Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )
• Komputer
Bahan Bantu mengajar:
• Slide animasi.ppt dan internet.
• Media : Video flash, video 2D, filem pendek 2D
• Media cetak : gambar
• kertas
Pengetahuan sedia ada:
a) Pelajar mempunyai pengalaman menonton filem-filem animasi di Televisyen.
b) Pelajar pernah bermain game di dalam komputer.
Kandungan :
Mengenali animasi dalam multimedia dari aspek:
a) fungsi
b) sumber animasi
c) jenis-jenis animasi (2-D dan 3-D)
Page 3 of 27
Langkah Kandungan/
kemahiran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru
dan Pelajar
Catatan (BBM, Kesepaduan,
Kemahiran Berfikir, Nilai)
Set induksi
5 minit
10.30am-10.35am
1. Melihat Video
animasi
2.Guru bertanyakan
soalan kepada pelajar
:
1. Siapa yang pernah
lihat apa yang cikgu
tunjuk ni?
2. Apakah ciri-ciri
animasi ini?
3. Di manakah kita
boleh mendapatkan
sumber-sumber
menghasilkannya?
Guru:
1. Guru berbincang
dengan pelajar tentang
video animasi yang
dipertontonkan.
2. Guru menanyakan
soalan kepada pelajar
iaitu apakah yang
mereka lihat dalam
paparan video.
3. Guru memberikan
maklum balas kepada
pelajar terhadap
jawapan yang
dikemukakan.
Pelajar:
Pelajar memberi
tindakbalas dan
pendapat dalam
perbincangan
ABM
Komputer
Projektor
BBM
Video
Kaedah :
Penerangan
( Papar video)
menggunakan teknik soal
jawab
Nilai murni:
menjana idea
kerjasama
KBKK:
Kemahiran berfikir
Page 4 of 27
Perkembangan
P&P
Langkah 1
20 minit
10.35am-10.55am
1.Guru membahagikan
pelajar kepada beberapa
kumpulan kecil
mengikut senarai nama
yang dibaca.
Setiap kumpulan terdiri
daripada 5orang pelajar
2. Definisi animasi
Guru:
1. Guru bertanya
beberapa soalan
berkaitan animasi
kepada pelajar.
2.Guru meminta
pelajar membentuk
kumpulan seramai 5
orang dalam 1
kumpulan
3. Guru meminta
setiap kumpulan
berbincang dan
menyediakan peta
minda berdasarkan
tajuk dinyatakan
animasi
Pelajar:
1.Pelajar menumpukan
perhatian kepada
perbincangan yang
disampaikan oleh guru
2. Setiap kumpulan
membuat peta minda
seperti yang diminta oleh
guru
BBM
Kertas
KBKK : Berfikiran kritis dan
menjanaidea
Nilai murni :
Keyakinan diri dan
berani
kerjasama
Page 5 of 27
Langkah 2
40 minit
10.55am-11.35am
2.4.1 Mengenali
animasi dalam
multimedia dari
aspek:
• fungsi
• sumber
• jenis-jenis animasi
• format fail animasi
• reka letak.
Guru:
1. Guru memberi
penerangan sambil
bertanya beberapa
soalan ringkas kepada
pelajar.
2. Guru meminta
pelajar berbincang
dalam kumpulan dan
menggunakan internet
untuk mengenalpasti
fungsi animasi dalam
pelbagai bidang.
3. Guru meminta
pelajar berbincang dan
menggunakan internet
untuk mengenalpasti
fungsi animasi dalam
pelbagai bidang.
Pelajar:
1. Pelajar mendengar
penerangan daripada
guru tentang 4 aspek
animasi.
2. pelajar-pelajar
berbincang dalam
kumpulan masing
3.pelajar duduk dalam
kumpulan
ABM
Komputer
BBM
a) Prezi
b) Video flash
c) Video 3D
d) Filem pendek 3D
e) Internet
Kaedah: Penerangan daripada
guru dan soal jawab.
Belajar secara kumpulan
KBKK:
Berfikiran kritis dan memberi
pendapat.
Nilai murni:
Keyakinan diri, rasional dan
berani.
Kemahiran sosial:
Interaksi
Page 6 of 27
Langkah 3
15 minit
11.35am-11.50am
1. Mengenalpasti
animasi
Guru:
1.Guru meminta Setiap
kumpulan menyediakan
persembahan hasil dari
perbincangan yang
diperolehi.
.
Pelajar:
1. Wakil aetiap
kumpulan
membentangkan hasil
perbincangan.
2. Semua pelajar
dikehendaki mencatat
nota hasil perbincangan
Nilai murni :
Bertanggungjawab dan
bekerjasama
Kemahiran belajar :
Kemahiran mendengar
Kemahiran mengingat
Kemahiran mencatat
nota.
Refleksi Penutup kognitif : Guru: Pelajar: Kaedah :
Page 7 of 27
10 minit
11.50am-12.00am
1. Membuat rumusan isi
pelajaran
Penutup sosial :
1. Memberi pujian dan
motivasi
1. Guru meminta pelajar
menyediakan laporan
ringkas tentang hasil
perbincangan tersebut.
2. Guru mengutip
laporan yang telah siap
dariapada pelajar
1.Pelajar membuat
laporan ringkas
2.pelajar menyerahkan
laporan yang disiapkan
Penerangan dan soal jawab.
Nilai murni :
Keyakinan diri
dan berani.
Refleksi Guru:
Page 8 of 27
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
Page 9 of 27
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN PELAJAR
PENDEKATAN (INTERAKTIVITI)
SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Page 10 of 27
Tingkatan : 5 Projek
Tempat : Makmal 1
Tarikh : 27 Mei 2013
Masa : 10.30 am – 11.50 am (1 jam 20 minit)
Bilangan pelajar : 20 orang
Tajuk : Element Multimedia
Sub Topik: 2.5 Audio
Objektif pembelajaran:
Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
a) Mengenali audio dalam multimedia dari aspek fungsi, sumber, format fail dan reka letak
b) menggunakan perisian untuk mixing bahan audio.
c) Menghasilkan bahan audio dalam bentuk narasi dan kesan bunyi.
Nilai: a) Bekerjasama
b) Berkeyakinan diri
c) Berfikiran kreatif
Page 11 of 27
AlatBantu mengajar:
Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )
Komputer
Bahan Bantu mengajar:
Media sosial Facebook
Pengetahuan sedia ada:
a) Pelajar mempunyai pengalaman menggunakan internet dan aplikasinya sebagai contoh facebook.b) Pelajar sudah terdedah dengan pelbagai jenis instrument muzik.
Page 12 of 27
Langkah Kandungan / kemahiran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru dan Pelajar
Catatan (BBM, Kesepaduan, Kemahiran Berfikir, Nilai)
Set Induksi
5 minit
10.30am-10.35am
1. Tayangan Video yang
mengandungi element
audio
Guru:
1. Guru menayangkan
video
2. Guru menanyakan
soalan kepada pelajar iaitu
apakah element
multimedia yang mereka
lihat dalam paparan video.
.
Pelajar:
1.Pelajar menonton video
1. Pelajar memberi
tindakbalas dan
menyenaraikan element
multimedia
ABM
Komputer
Projektor
BBM
Kaedah :
Penerangan
( Papar video)
menggunakan teknik soal jawab
Nilai murni:
menjana idea
kerjasama
KBKK:
Kemahiran berfikir
Perkembangan
P&P
1. jenis-jenis
penggunaan
Guru: Pelajar: ABM
Komputer
Page 13 of 27
Langkah 1
20 minit
10.35am-10.55am
Audio
2. aspek fungsi
1. Guru menunjukkan
pelbagai jenis format
audio dalam facebook dan
meminta pelajar untuk
memubuka pautan
tersebut
2.Guru meminta pelajar
unutk menyenaraikan
jenis-jenis penggunaan
audio yang dihasilkan:
1. Narasi
2. kesan bunyi
3. Muzik latar
1.Pelajar memainkan lagu
yang diberikan oleh guru
2. Setiap pelajar
menyenaraikan jenis-jenis
penggunaan audio
BBM
Pautan audio
KBKK : Berfikiran kritis dan
menjana idea
Kaedah:
Demonstrasi
Nilai murni :
Keyakinan diri dan
berani
kerjasama
Langkah 2
40 minit
1. penghasilan dan
memanipulasi bahan
Guru: Pelajar: ABM
Komputer
Page 14 of 27
10.55am-11.35am audio 1. Guru meminta pelajar
menghasilkan bahan audio
mengikut kreativiti.
2.guru memantau pelajar
3. guru menyediakan
tutorial di dalam facebook
untuk rujukan pelajar
4.penghasilan dan
memmanipulasi bahan
audio:
a)merakam
b)mendigitkan
c)mixing
d)Output
1. pelajar-pelajar
menghasilkan bahan audio
sendiri dalam Facebook
2.perbincangan memalaui
facebook berkaitan cara
memanipulasi bahan audio
3. pelajar merujuk tutorial
yang diberikan oleh guru
BBM
Tutorial
Penghasilan audio
KBKK:
Berfikiran kritis dan memberi
pendapat.
Nilai murni:
Keyakinan diri, rasional dan
berani.
Kemahiran sosial:
Interaksi
Langkah 3
15 minit
1. Format audio Digital Guru:
1.Guru memberi pautan
Pelajar: ABM
Komputer
Page 15 of 27
11.35am-11.50am laman web
2. guru meminta pelajr
menyimpan format audio
yang berbeza.
3.Format Audio
a)MP3
b)WAV
c)MIDI
1. pelajar meneroka pautan
yang diberi oleh guru
2. pelajar membuat
perbincangan dalam
facebook tentang kaedah
menyimpan format fail
audio
BBM
Nilai murni :
Bertanggungjawab dan
bekerjasama
Kemahiran belajar :
Kemahiran mendengar
Kemahiran mengingat
Kemahiran mencatat
nota.
Page 16 of 27
Refleksi
10 minit
11.50am-12.00am
1.Guru membuat ulasan
mengenai topik
pembelajaran pada hari
tersebut.
Guru:
1. Guru meminta pelajar
menyediakan laporan
ringkas tentang hasil
perbincangan tersebut.
2. Guru mengutip laporan
yang telah siap dariapada
pelajar
Pelajar:
1.Pelajar membuat
laporan ringkas
2.pelajar menyerahkan
laporan yang disiapkan
Kaedah :
Penerangan dan soal jawab.
Nilai murni :
Keyakinan diri
keberanian.
Refleksi Guru:
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
Page 17 of 27
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN
GURU
PENDEKATAN (DEMONSTRASI)
SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA
Page 18 of 27
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tingkatan : 5 Permai
Tempat : Makmal 1
Tarikh : 28 Mei 2013
Masa : : 8:00am – 9:20am [1jam 20 minit]
Bilangan pelajar : 20 orang
Tajuk : 2.3 Perisian Pembinaan Elemen Multimedia
Sub Topik: 2.31 Perisian teks
Hasil Pembelajaran:
Mengenal pasti perisian pembinaan elemen multimedia:
perisian teks
Objektif pembelajaran:
Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
Page 19 of 27
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop
Nilai: a) Berfikiran kreatif
b) Bertanggungjawab
c) Bekerjasama
d) Berkeyakinan diriAlat Bantu mengajar:
Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )
Komputer
Bahan Bantu mengajar:
Video perisian photoshop
Pengetahuan sedia ada:
Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan
banner
Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan paint
Page 20 of 27
Langkah Kandungan /
kemahiran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru dan
Pelajar
Catatan (BBM, Kesepaduan,
Kemahiran Berfikir, Nilai)
Set Induksi
5 minit
(8:00am – 8:05am)
1.Paparan poster
Objektif pembelajaran.
Guru:
1.Guru menunjukkan
video kepada pelajar.
2.Guru Menunjukkan
beberapa contoh produk
multimedia (poster)
kepada pelajar melalui
paparan skrin putih.
3.Guru mengaitkan isi
kandungan slide tersebut
dengan pengetahuan
sedia ada murid.
Guru menerangkan
objektif pembelajaran
hari ini.
Pelajar:
1.Pelajar melihat paparan
video yang ditayangkan
oleh guru.
2.Murid melihat poster
yang ditunjukkan oleh
buru
3.Murid mencatat
kandungan yang boleh
dikaitkan dengan
pengalaman sedia ada
murid.
ABM
Komputer
Projektor
Nilai murni:
menjana idea
KBKK:
Kemahiran mendengar
menilai
Page 21 of 27
Perkembangan
P&P
Langkah 1
10 minit
(8:05am – 8:15am)
Teks merupakan
elemen paling asas
serta luas
penggunaannya dalam
membangunkan
sesebuah aplikasi
multimedia.
Ciri- ciri teks:
Teks boleh
disunting
Teks boleh di
edit
Fungsi teks :
satu cara yang cepat
dan mudah untuk
berkomunikasi dengan
sejumlah maklumat
yang besar.
Guru:
1.Guru menerangkan
maksud, ciri, fungsi
teks.
2.Guru menyoal murid
tentang pemahaman sedia
ada murid terhadap
maksud teks.
3.Guru menjelaskan
kepada murid tentang
ciri-ciri teks.
4.Guru menjelaskan
fungsi teks
Pelajar:
1. Murid mencatat
penerangan guru.
ABM
Komputer
Projektor
KBKK :
Mendengar
mecatat
Nilai murni :
Keyakinan diri dan
berani
Page 22 of 27
Langkah 2
5 minit
(8:15am – 8:35am)
Langkah 3
20 minit
(8:35am – 8:45am)
1. Perisian untuk
sunting teks
Microsoft
Word
Paint
Photoshop
Illustrator
Perisian Photoshop
Menu-menu text yang
terdapat di dalam
perisian Photoshop:
present picker
text
Guru:
1. Guru menerangkan
tentang perisian yang
boleh digunakan untuk
menyunting dan
mengedit teks.
Guru:
1.Guru menjelaskan
tentang jenis dan fungsi
menu-menu yang terlibat
dalam menghasilkan text.
2.Guru meminta pelajar
untuk mencuba semua
Pelajar:
1. Murid mencatat
penerangan daripada
guru.
Murid:
1.Murid mencatat menu-
menu yang terdapat pada
skrin paparan.
2.Murid mencuba
menekan setiap butang
menu yang telah disuruh
ABM
Komputer
Projektor
KBKK :
Mendengar
menghubungkait
Nilai murni :
Keyakinan diri dan
berani
ABM
Komputer
Projektor
BBM
Perisian Adobe
Photoshop
Refleksi Guru:
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
Page 23 of 27
PERSEMBAHAN VIDEO
Page 24 of 27
Langkah Kandungan/
kemahiran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru
dan Pelajar
Catatan (BBM, Kesepaduan,
Kemahiran Berfikir, Nilai)
Set induksi
5 minit
10.30am-10.35am
1. Melihat Video
animasi
2.Guru bertanyakan
soalan kepada pelajar
:
1. Siapa yang pernah
lihat apa yang cikgu
tunjuk ni?
2. Apakah ciri-ciri
animasi ini?
3. Di manakah kita
boleh mendapatkan
sumber-sumber
menghasilkannya?
Guru:
1. Guru berbincang
dengan pelajar tentang
video animasi yang
dipertontonkan.
2. Guru menanyakan
soalan kepada pelajar
iaitu apakah yang
mereka lihat dalam
paparan video.
3. Guru memberikan
maklum balas kepada
pelajar terhadap
jawapan yang
dikemukakan.
Pelajar:
Pelajar memberi
tindakbalas dan
pendapat dalam
perbincangan
ABM
Komputer
Projektor
BBM
Video
Kaedah :
Penerangan
( Papar video)
menggunakan teknik soal
jawab
Nilai murni:
menjana idea
kerjasama
KBKK:
Kemahiran berfikir
Video Set Induksi
Page 25 of 27
1. 2. 3.
4. 5. 6.
7. 8. 9.
Page 26 of 27
10. 11. 12.
13. 14. 15.
Tajuk: 2D Curang
Pautan Video: http://www.youtube.com/watch?v=vO-QBcOgjGw
Page 27 of 27
Top Related