RPH Tahun 5

8
Subjek: Sains Tahun: 5 Inarad Tarikh: 31 Januari 2013 Masa: 10.00 – 11.00 pagi Bilangan Murid: 15 Orang Tajuk: Keadaan Bahan Objektif Pembelajaran: 1.3 Memahami kitaran air i )Mengetahui proses yang terlibat dalam kitaran air ialah penyejatan dan kondensasi. Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat : Psikomotor: i. Menjalani simulasi tentang kejadian hujan Kognitif: i. Menerangkan bagaimana awan terbentuk ii. Menerangkan bagaimana hujan terjadi iii. Menjelaskan kitaran air di persekitaran kita iv. Menerangkan kepentingan kitaran air. Afektif: i. Bekerjasama antara ahli dalam kumpulan. Kemahiran Proses Sains: Membuat pemerhatian dan membuat inferens Pengetahuan sedia ada: Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi Pendekatan: Konstruktivisme Nilai-Nilai Murni dan Sikap Berani, rajin, bersyukur dan berdisiplin

description

kitaran air

Transcript of RPH Tahun 5

Page 1: RPH Tahun 5

Subjek: Sains

Tahun: 5 Inarad

Tarikh: 31 Januari 2013

Masa: 10.00 – 11.00 pagi

Bilangan Murid: 15 Orang

Tajuk: Keadaan Bahan

Objektif

Pembelajaran:

1.3 Memahami kitaran air

i )Mengetahui proses yang terlibat dalam kitaran air ialah

penyejatan dan kondensasi.

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat :

Psikomotor:

i. Menjalani simulasi tentang kejadian hujan

Kognitif:

i. Menerangkan bagaimana awan terbentuk

ii. Menerangkan bagaimana hujan terjadi

iii. Menjelaskan kitaran air di persekitaran kita

iv. Menerangkan kepentingan kitaran air.

Afektif:

i. Bekerjasama antara ahli dalam kumpulan.

Kemahiran Proses

Sains:

Membuat pemerhatian dan membuat inferens

Pengetahuan sedia

ada:

Murid mengetahui proses penyejatan dan kondensasi

Pendekatan: Konstruktivisme

Nilai-Nilai Murni dan

Sikap Saintifik:

Berani, rajin, bersyukur dan berdisiplin

Kemahiran Berfikir: Menjana idea,menghubung kait,

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 2: RPH Tahun 5

Langkah Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

( 7 minit )

Sumber Air       hujan       laut       kolam       sungai       salji       air mata air       perigi

1.Guru menyuruh murid menyenaraikan beberapa contoh sumber air2.Guru menunjukkan Gambar sumber air melalui slide

1.Murid memberi jawapan

Strategi/Kaedah :Berpusatkan muridABM:slideNilai:-Semangat-PatuhKBBK :Menjana idea

Langkah 1

(10 minit)

       -Kitaran air       *Penyejatan       *kondensasi

 1.Guru menyoal murid-kejadian awan-kejadian hujan-kepentingan kitaran air2.Guru memberi penjelasan

1.Murid memberi jawapan mengikut kefahaman masing-masing2.Murid  mendengar penjelasan guru

Strategi/Kaedah :Berpusatkan gurudan murid Nilai :-Jujur-MenghormatiKBKK :-Menjana Idea

Langkah 2

(20 minit)

      -Kejadian hujan(simulasi)

1.Guru menyediakanradas untuk menunjukkan simulasi kejadian hujan kepada murid.

2.Guru menyuruh murid menyatakanproses yang berlaku semasa pembentukan awan dan kejadian hujan

1.   Murid memerhati simulasi kejadian hujan yang ditunjukkan oleh guru

Strategi/Teknik :Berpusatkan muridBBM :cerek,cermin,kaki retot’talamNilai: -Patuh pada arahan-Menghargai masaKBKK-Kreatif-Menjana Idea

Langkah 3

(15 minit )

Kepentingan air*air sumber  minuman*membasuh*mandi*membawa mineral dalam pokok*tempat tinggal hidupan akuatik

1. Guru mengedarkan  manila kad kepada setiap kumpulan murid.2. Murid dikehendaki menyenaraikan kepentingan kitaran air kepada alam persekitaran

1.Murid  berbincang di dalam kumpulan masing-masing

Strategi/Kaedah :Berpusatkan gurudan muridABM:manila kad,marker penNilai:-Berani-YakinKBKK :-Menjana Idea-Mengingat kembali

PenutupKepentingan air*air sumber 1.Guru meminta 1. Murid membentang

Page 3: RPH Tahun 5

Latihan Pengukuhan

Nama:______________________________ Kelas:_______________

Pilih jawapan yang betul.

1. Air dari kolam, sungai, tasik dan laut _______ dan menjadi ______.

A tersejat, wap air

B terkondensasi, titisan air

C tersejat, titisan air

2. Apabila wap air yang ringan bertembung dengan udara sejuk, ianya akan _______ dan menjadi ______.

A tersejat, berat

B terkondensasi, berat

Page 4: RPH Tahun 5

C terkondensasi, ringan

3. Titisan-titisan air ini akan bergabung menjadi ________.

A Hujan

B Petir

C Awan

4. Apabila-apabila titisan-titisan air ini menjadi lebih ______ dan _______, ia akan jatuh ke Bumi sebagai ________.

A besar, berat, hujan

B besar, ringan, awan

C berat, ringan, hujan

5. Air hujan yang jatuh ke Bumi diserap ke dalam tanah atau mengalir ke sungai, kolam, tasik dan laut. Proses ini berulang-ulang dan dikenali sebagai _________.

A kitaran hujan

B pembentukan awan

C kitaran air

Prosedur Penggunaan BBM & Bahan Resos:

Menggunakan akuarium besar atau sederhana, anda boleh melakukan aktiviti ini

sebagai demonstrasi, membenarkan pelajar untuk mengkaji dan memerhati

fenomena dan membangunkan idea-idea sendiri dan kesimpulan mereka untuk

perbincangan kelas. Dengan bahan-bahan yang mencukupi, anda juga boleh

melakukannya sebagai projek kumpulan, dalam satu kumpulan 4 -5 orang pelajar

yang bertanggungjawab untuk menubuhkan model dan lukisan kesimpulan dari kerja

mereka sendiri. Aktiviti yang diterangkan di bawah seolah-olah ia demonstrasi.

Seperti biasa, jika dilakukan oleh pelajar, ia adalah penting untuk tidak terlalu

menjelaskan apa yang "sepatutnya" berlaku, tetapi sebaliknya membiarkan mereka

menemui kitaran model untuk diri mereka sendiri.

1. Bincangkan kitaran air dengan murid. Tunjukkan grafik kitaran air dan

menjelaskan beberapa bahagian.

Page 5: RPH Tahun 5

2. Menggunakan tanah liat untuk membentuk sebuah gunung atau bukit.

3. Letakkan gunung/bukit pada sebelah akuarium dengan sisi curam

menghadapi dalaman kotak di mana "lautan” akan berada.

Gambar 1: Prototaip Kit

Resos

4. Tuangkan air ke dalam lembangan "lautan" sehingga kira-kira satu perempat

daripada cerun gunung dilindungi.

5. Tutupkan akuarium dengan penutupnya.

6. Letakkan piring petri pada atas akuarium atas gunung (seperti yang

ditunjukkan dalam Gambar 1).

7. Letakkan ais yang dihancurkan ke dalam piring petri.

8. Meletakkan lampu di atas lautan. Hidupkan lampu. AWAS: LAMPU AKAN

MENJADI PANAS. Jangan sentuh mentol.

9. Selepas itu, biarkan murid memerhati apa yang akan berlaku dengan model

tersebut.

Page 6: RPH Tahun 5

Lampiran