RPH PENOLAKAN WANG MATEMATIK TAHUN 4

4
 AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182  Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 4 BESTARI Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 18 Oktober 2011 Masa : 4.20 – 4.50 petang ( 30 Minit ) Tajuk : Wang hingga RM 10 000. Hasil Pembelajaran : i ) Menolak sebarang nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000. ii) Menolak berturut -turut dua nilai wang d aripada sejumlah wang hingga RM10 000. Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; Kognitif : Menolak wang darip ada s ejumlah w ang hingga RM 10 000.  Afek ti f : Memupuk sikap suka menabung. Psikomotor : Murid melakonkan proses jual beli Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, berhati-hati KBKK : Meneliti se bahagian atau keseluruhan, menilai, menjana idea Pengetahuan sedia ada : i) Murid telah mempelajari tajuk wang semas a di tahun 3. ii) Murid telah mengenal wang dan nilainya. iii) Murid biasa menggunakan wang untuk berbelanja.

description

RPH PENOLAKAN WANG MATEMATIK KBSR TAHUN 5SEKOLAH RENDAH

Transcript of RPH PENOLAKAN WANG MATEMATIK TAHUN 4

  • AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182

    Rancangan Pengajaran Harian

    Mata Pelajaran : Matematik

    Kelas : 4 BESTARI

    Bilangan Pelajar : 30 orang

    Tarikh : 18 Oktober 2011 Masa : 4.20 4.50 petang ( 30 Minit )

    Tajuk : Wang hingga RM 10 000.

    Hasil Pembelajaran : i) Menolak sebarang nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000.

    ii) Menolak berturut-turut dua nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM10 000.

    Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

    Kognitif : Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000.

    Afektif : Memupuk sikap suka menabung.

    Psikomotor : Murid melakonkan proses jual beli

    Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, berhati-hati KBKK : Meneliti sebahagian atau keseluruhan, menilai, menjana idea

    Pengetahuan sedia ada : i) Murid telah mempelajari tajuk wang semasa di tahun 3.

    ii) Murid telah mengenal wang dan nilainya.

    iii) Murid biasa menggunakan wang untuk berbelanja.

  • AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182 Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Menolak wang daripada sejumlah

    wang hingga RM 10 000

    Guru menunjukkan sekeping

    sampul wang.

    Murid cuba meneka jumlah

    wang yang ada dalam sampul

    tersebut.

    Guru menunjukkan nilai wang yang

    ada dalam sampul.

    Guru menunjukkan beberapa barangan

    beserta harga.

    Guru bertanya kepada murid jika

    murid memiliki jumlah wang di dalam

    sampul, kemudian membeli

    sepasang kasut dan uniform sekolah.

    Guru bertanya kepada murid ,

    berapakah baki wang yang tinggal.

    Murid menjawab soalan guru.

    Guru memperkenalkan tajuk

    pembelajaran pada hari itu.

    BBM:

    Sampul duit raya

    Wang RM100, RM

    50, RM 5

    Nilai:

    Berhemah

  • AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182 Langkah / masa

    Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

    Langkah 1

    ( 5 minit )

    Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000

    Berapakah baki wang yang

    tinggal?

    Guru mempamerkan nilai wang dan

    beberapa keping gambar barangan

    beserta harga.

    Guru bertanya kepada murid:

    -Berapakah baki wang jika membeli

    sepasang baju?

    Guru menunjukkan cara menulis

    dalam bentuk lazim.

    Murid dipanggil ke hadapan untuk

    melakukan operasi tolak.

    Guru menyemak jawapan bersama

    murid.

    Guru memberikan beberapa contoh

    yang lain kepada murid.

    BBM:

    Kad imbasan

    Nilai:

    Berhati-hati

    Tertib

    Peka

    Langkah

    2 ( 10

    minit )

    Menolak berturut-turut daripada wang

    sehingga RM10 000

    Guru meminta beberapa orang

    murid untuk melakonkan aktiviti

    jualan barang.

    Guru menerangkan aktiviti yang

    dijalankan oleh murid.

    Murid membentangkan apa yang

    telah dibeli dengan nilai wang

    diberikan.

    BBM:

    Kertas majong

    Pen marker

    Blue tack

    Nilai:

    Bekerjasama

    Berhati-hati

  • AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182 Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

    Murid menunjukkan jalan kerja

    dalam bentuk lazim dan

    menyatakan jumlah baki yang

    tinggal.

    Berjimat cermat

    Berhemah

    Penutup

    ( 10 minit )

    Soalan:

    Bagaimanakah untuk

    mencari baki wang?

    Bagaimana cara menolak

    wang dengan betul.

    Guru mengadakan kuiz ringkas.

    Guru menyoal murid tentang

    pelajaran yang telah dipelajari pada

    hari ini.

    Guru mengedarkan lembaran kerja

    kepada murid.

    BBM:

    Lembaran kerja Soalan kuiz

    Nilai:

    Bertanggungjawab

    Peka