RPH Matematik Pendidkan Khas

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Oli Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin) Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam) Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia) Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20 Kemahiran : Menulis Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15 Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20 Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka

Transcript of RPH Matematik Pendidkan Khas

Page 1: RPH Matematik Pendidkan Khas

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Oli

Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin)

Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam)

Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia)

Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20

Kemahiran : Menulis

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15

Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20

Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka

Page 2: RPH Matematik Pendidkan Khas

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

KUMPULAN 1 NAMA

MASALAH

1. CHANDRAMOHGAN

LEMBAM

2. YOKGEN LEMBAM3. YUVINESH LEMBAM

1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.

2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat.

KUMPULAN 1 NAMA

MASALAH

1. DHARSHAN DISLEKSIA

1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.

2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul

dengan bimbingan guru.

Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin

Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus

Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja

Page 3: RPH Matematik Pendidkan Khas

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN

Set Induksi (5 Minit)

Tangga Bernombor

1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk menonton dengan teliti.

2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa soalan tentang video tersebut.

3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video tersebut.

4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut.

Teknik : Soal jawab,

Nilai : Berani mencuba, Berusaha

BBM: Komputer riba, LCD

Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan

Langkah 1 (10 Minit)

Persembahan Multimedia

1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan angka.

2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam angka.

3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam angka secara bersama.

4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru.

Teknik : Multimedia

Nilai : Tekun dan kesungguhan

BBM: Komputer riba, LCD

Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan

Langkah 2 (15 Minit)

“Shape Me” Kumpulan 1

1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.

2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.

Teknik : Main Peranan

Nilai : Berani mencuba, berusaha

Page 4: RPH Matematik Pendidkan Khas

3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat.

4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas.

dan kesungguhan

BBM: Tanah liat, Kad nombor

Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus

Kumpulan 2

1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.

2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.

3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat.

4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas.

5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka dengan bimbingan guru.

Langkah 3 (10 Minit)

Bilang Saya

Kumpulan 1

1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.

2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.

3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam kertas mahjong mengikut susunan yang betul.

4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti

Teknik :

Nilai : Berusaha, Rajin dan kesungguhan

BBM: Kertas mahjong, sampul surat dan nombor

Page 5: RPH Matematik Pendidkan Khas

dalam kertas mahjong.

5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.

Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus

Kumpulan 2

1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.

2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.

3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor mengikut susunan dengan bimbingan guru.

4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka.

5. Murid diminta menyebut angka secara urutan.

6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.

Langkah 4 (5 Minit)

Lembaran Kerja

1. Murid diberi lembaran kerja.

2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan dengan betul.

Teknik : Latih tubi

Nilai : Berusaha dan Kesungguhan

BBM: Lembaran kerja

Terapi : Psikomotor Halus

Page 6: RPH Matematik Pendidkan Khas

Penutup (5 Minit)

Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid.

2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor. 3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut.

Teknik : Soal jawab

Nilai : Berani mencuba, Berusaha

BBM: LCD, Komputer riba

Terapi : Pertuturan