RBT THN 4
-
Upload
careline-pileventhram -
Category
Documents
-
view
247 -
download
1
description
Transcript of RBT THN 4
Rancangan Pengajaran Harian Reka Bentuk Dan Teknologi
Tahun 4
Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi
Kelas : 4 Vasantham
Tarikh : 22 Februari 2016
Masa : 10.20 – 11.20 pagi
Bilangan Murid : / 5 orang
Tajuk : 3.0 Reka Bentuk
Standard Kandungan : 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental.
Standard Pembelajaran : 3.1.1 Menyatakan masalah berpandukan situasi yang diberi.
3.1.2 Mengumpul maklumat berkaitan penyataan masalah.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Mengenal pasti masalah daripada situasi diberi guru.
2. Mengumpul maklumat daripada masalah yang dinyatakan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari berkaitan dengan kit model dalam mata pelajaran Dunia Sains dan
Teknologi.
Elemen Merentas Kurikulum
: 1. Keusahawanan (EK2) - Boleh menyenarai dan mengumpul maklumat.
2. Kreativiti dan inovasi - Boleh memberi banyak idea.
3. Nilai murni - Daya usaha
Penerapan Nilai Murni : Berkerjasama, berhati – hati, bertanggungjawab, memberikan tumpuan, yakin diri, berdisiplin,
mendengar arahan, rajin dan bersungguh – sungguh.
Kemahiran Berfikir : 1. Mengenal pasti masalah.
2. Mengumpulkan maklumat daripada pelbagai sumber.
Bahan Bantu Mengajar : 1. Slaid powerpoint
2. Tanah liat
3. Lembaran kerja
Penyerapan Ilmu / Amalan : Pendidikan seni visual
Strategi Pembelajaran : Pemusatan guru, pemusatan murid dan pemusatan bahan.
Kaedah : Penerangan, aktiviti kumpulan, demonstrasi, soal jawab, memberi kenyataan, membuat
rumusan.
Pelaksanaan Pengajaran Harian
Langkah Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
( 5 minit )
1. Guru mengucap selamat pagi kepada semua murid dan bertanya khabar.
2. Setiap murid diberikan tanah liat.
3. Murid – murid diminta untuk menghasilkan sesuatu rekaan sendiri mengikut
kreativiti mereka.
4. Murid – murid diberi masa selama 2 minit.
5. Guru menyoal kepada murid – murid tentang rekaan mereka. Contohnya, apakah
berlaku kepada tanah liat sebelum dan selepas proses reka bentuk?
6. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
BBM : Tanah liat
Kemahiran Berfikir : Mereka cipta sesuatu
yang kreativiti.
Nilai Murni : Mendengar arahan,
rajin, yakin dan
bekerjasama.
Strategi P&P : Pemusatan murid
Kaedah : Perbincangan
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Langkah 1
( 10 minit )
Tajuk :Pengenalan Reka
Bentuk
Isi Pelajaran :Menyatakan masalah
berpandukan situasi
yang diberi.
1. Pengenalan tajuk reka bentuk diterangkan kepada
murid – murid.
2. Tayangan powerpoint mengenai beberapa situasi
masalah dipaparkan kepada murid – murid.
3. Murid – murid diterangkan cara mengenal pasti
masalah berpandukan situasi yang diberi.
BBM : Slaid powerpoint
Kemahiran Berfikir : Mengenalpasti dan
menganalisis masalah.
Nilai Murni : Memberi fokus, disiplin.
Penilaian : Murid – murid dapat menyatakan masalah berpandukan
situasi yang diberi.
Strategi P&P : Pemusatan murid
Kaedah : Penerangan
Langkah 2
( 15 minit )
Tajuk :Kaedah Mengumpulkan
Maklumat
Isi Pelajaran :1. Lawatan
2. Soal selidik
3. Pemerhatian
4. Melayari internet
5. Bimbingan guru
6. Pembacaan dan
penyelidikan
1. Kaedah mengumpulkan maklumat untuk
menyelesaikan suatu masalah diterangkan kepada
murid – murid.
2. Cara mengumpulkan maklumat untuk suatu masalah
juga diterangkan kepada para murid.
BBM : Slaid power point
Kemahiran Berfikir : Mencirikan dan
membezakan keadah
mengumpulkan
maklumat.
Nilai Murni : Rajin, berhati – hati,
berusaha
Strategi P&P : Pemusatan murid
Kaedah : Penerangan & soal
jawab
Langkah 3
(10 minit)
Tajuk :Amali
Isi Pelajaran :1. Menyatakan masalah
berpandukan situasi
1. Murid – murid diberikan sebuah situasi dan meminta
untuk mengenal pasti masalah.
2. Kemudian, murid – murid diminta untuk
mengumpulkan maklumat mengenai cara
menyelesaikan masalah tersebut.
BBM :Situasi
Kemahiran Berfikir :Menjana idea dan
menyelesaikan
yang diberi.
2. Mengumpulkan
maklumat mengenai
situasi yang diberi.
masalah.
Nilai Murni :Berdaya usaha, rajin,
berdikari.
Strategi P&P :Pemusatan murid
Kaedah :Amali
Pencapaian
Objektif
( 10 minit )
1. Murid- murid diedarkan lembaran kerja.
2. Murid – murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja tersebut pada masa yang
ditetapkan.
BBM : Lembaran kerja
Kemahiran Berfikir : Mengimbas kembali
dan menaakul cara
mengenal pasti
masalah dan keadah
mengumpulkan
maklumat.
Nilai Murni : Berdaya usaha, yakin
diri, rajin
Strategi P&P : Pemusatan murid
Kaedah : Kuiz
Penutup
( 10 minit )
1. Guru merumuskan tajuk hari ini kepada murid - murid.
2. Murid menceritakan secara ringkas tentang hasil kerja mereka.
Kemahiran Berfkir : Membuat kesimpulan
Strategi P&P : Pemusatan murid
Kaedah : Membuat rumusan
Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran Sebelum : _________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran Selepas : _________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________